Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Хардуерен въпрос


Krankenstein

Recommended Posts

Предварително се извинявам, че пускам такава тема, но знам че доста колеги са навътре в тая материя. Пуснах я първо в хардуер-форума, но не ми обърнаха особено внимание, може би понеже имам само 6 мнения за 2 г. регистрация - явно там лаиците не са на почит :roll: Копирам я директно:

"Здравейте,

от известно време ми се появи странен проблем при стартиране - при натискане на пауър бутона в/у кутията започва да примигва червената лампичка за харда, двд-тата също мигат - явно се чекват, но монитора не пали, нито пък светва зеления диод на кутията. Нещата се оправят, ако веднага след старта натисна и reset - машината по-нататък си буутва нормално и си зарежда ХР-то без грижи.

Като начало проверих пауър сетингите в биоса и ХР, но не забелязвам нищо нередно.

Някакви идеи от какво може да е предизвикана тази аномалия? Мерси предварително!

 

p.s. Не знам дали има някаква връзка, но преди да почнат проблемите със старта, компа се беше заразил с някакви malware-файлове, имаше проблеми най-вече с експлорера, но ги почистих с една програмка Malwarebytes, след което почистих и дефрагментирах и регистрито, както си му е реда и ХР-то вече си бачка перфектно."

 

И понеже все пак се намери един поне малко отзивчив там да попита с какво дъно и захранване съм: дъното е Elitegroup N2U400-A rev.1.0, биоса му е флашнат до последната версия, а захранването е някакво "жълто" - Codegen или нещо подобно, на 350W

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като тръгне, после няма грижи, така ли :roll: .

Не би трябвало да се държи така ако е от кондезаторите, но на първо време прегледай електролитите по дъното дали не са се надули.

Тези в захранването също може да провериш. Не бива да има дори и минимални признаци на надуване.

Ако са се надули трябва да купиш същите стойности, но задължително с ниско ESR (обикновено са със златни надписи, но не е задължително).

Може да пробваш стартиране без някои компоненти (HDD,DVD,Video,...), за да изолираш виновника.

Разбира се, много ще е добре да се замерят и захранващите напрежения (на захранващия куплунг, както и на други места), докато се намира в тази ситуация.

15689834.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, след като тръгне веднъж няма проблеми, но задължително след Power on трябва да натисна и Reset, за да запали. Ще гледам да взема читаво захранване на заем за проба. Чудя се дали не е нещо елементарно - от бутона или кабелчетата към него, но не знам как да проверя, явно ще трябва да се носи при спец...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По описанието, което си дал, имаш не малко консуматори - двд-та, хдд и т.н. Както е писал chavdarlk, опитай да намалиш консумацията, като изключиш нещо от периферията. Много е възможно захранването ти да "прикляква" от пусковия ток.

Впрочем обръщал ли си внимание (на "ухо" :) ) преди да натиснеш РЕСЕТ дали се развъртат двд-тата и хдд-то и дали се върти вентилатора на процесора?

Най -бързо и лесно е да пробваш с друго захранване, ако има от къде да го вземеш за 1ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах и при изключен втори HDD /slave/, но не помогна. Преди си палеше без проблем със всичките тия консуматори. Ще гледам да докопам някое 400W захранване и да пробвам с него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът в повечето случаи се дължи на изсъхнали електролитни кондензатори в дъното. Най-често дефектират 1000мф/25в.Поправимо е,но трябва да се внимава при демонтажа и монтажа, и най-вече спазането на поляритета.Захранването също може да е проблем.На твое място първо (ако кондензаторите не са се надули)бих сменил захранването,а след това тях .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен един прост опит би могъл да помогне. Няколко пъти съм срещал подобни проблеми (пак казвам подобни) и с описаното по долу са се оправяли. Би могъл да извадиш и почистиш всички контакти на платките PCI, AGP, PCI-E и т.н. (РАМ, Видео карта, ЛАН, Тунери и т.н.) Със спирт става много добре. Знам че звучи нелогично, но на мен ми се е случвало подобно нещо и по този начин се оправи. Или е замърсено някъде нещо или просто не прави добър контакт някоя пластинка - и с вадене и слагане отново се оправя. Един вид се прави доста добра профилактика на цялата кутия и компоненти. Може и да не помогне, но поне няма и да навреди.

 

Успех и ни дръж в течение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за съветите, както казах ще започна със смяна на захранването, даже съм подсигурил да заема едно читаво за проба. Идеята за профилактка на слотовете също ще приложа - помагала ми е нееднократно при грешки, генерирани от РАМ-паметта, с вадене разместване на плочките в слотовете нещата са се оправяли. Батерийката също ще сменя, въпреки че и без нея би трабвало да си работи - единствено след рестарт няма да помни часа, датата и др. подобни настройки.

Имам и още едно експертно мнение от приятел, който се занимава с хардуер - става въпрос за някакво липсващо управляващо напрежение около 2V, което се връщало от дъното към бутона или обратно, не можах точно да схвана. При натискане на Ресет се получавал еднократен импулс, който симулирал това напрежение и затова системата стартира успешно. При софтуерен рестарт от ХР също няма ядове. За съжаление тоя проблем се решава май само със смяна на дъно...

Ако все пак успея да установя точно източника на проблема ще ви информирам, разбира се, за да не се чудите като мен, ако недай си боже ви се случи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 offtopic - използвай Mozilla Firefox, за да браузваш из интернет, а не интернет експлорер. Много по сигурен е! Поздрави smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема се оказа в захранването, смених го и сега всичко е ток. Колкото да мозилата, напоследък ми се наложиха няколко аварийни преинсталации на Win, съответно и на целия софтуер, та все не стигаше до нея ред да я инсталирам, но вече е направено и се надявам този път да е по-трайно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема се оказа в захранването, смених го и сега всичко е ток. ... :)

Не бързай да го хвърляш :!: Смени всички електролитни кондензатори на старото захранване и ще си имаш едно резервно smile001

5лв.струват всичките ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аман от ментета захранвания, решил съм винаги вече само Fortron или нещо от класа, горя ми дънна платка преди години от тия гаражни боклуци...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема вече е решен, но все пак да споделя имах почти същия проблем, само дето се оказа ХДД-то.Нещо му отказваше мототра и когато рестартирах компютъра в малко след РАМ теста си тръгваше нормално ( така в продължение на около 6 месеца) докато съвсем не здаде Богу дух дискчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аман от ментета захранвания...горя ми дънна платка преди години от тия гаражни боклуци...

Така ще е докато народа масово търси и купува най- или по-евтините захранвания, без изобщо да си дава сметка, че спестявайки някоя и друга десетачка рискува доста по-голяма сума - дъно, процесор и т.н. Освен това внимавайте с означенията за мощност - при по-евтините модели те НИКОГА не отговарят на реалното. И последно - не пестете пари за кутията на компютъра - тя освен решаваща роля за работата на компонентите вътре има и голямо значение за работата на захранването - хората си мислят, че като сложат още един, ако ще и 120мм вентилатор, всичко си отива на мястото. Да, ама не :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И последно - не пестете пари за кутията на компютъра - тя освен решаваща роля за работата на компонентите вътре има и голямо значение за работата на захранването - хората си мислят, че като сложат още един, ако ще и 120мм вентилатор, всичко си отива на мястото. Да, ама не :smt030

:smt017

Преди доста години, когато сменях "съдържанието" на домашното PC, реших да сменя и кутията (старата беше от по-модерния вариант на Правец16). Трябваше да е десктоп и доста време търсих. Естествено беше скъпа като всички десктоп кутии (лично аз нямам обяснение за това).

Та тогава се разрових из мрежата и открих, че производителите на добри кутии освен всякаква друга информация, дават и температурна диаграма на вътрешността на кутиите и движението на потоците въздух. :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Отново имам проблем с РС-то :( - всичко започна със син екран, след рестарта не щеше да разпознава харда, след като проверих и поразместих кабелите му и настройките в биоса, започна да се рестартва още след теста на рам-а, а накрая дори сработи защитата на новото марково захранване и престана да пали изобщо... занесох го в сервиза, където ми монтираха захранването, там то проработи до етап рестартирането, затова оставих цялата щайга за по-подробна диагностика... да видим какво ще открият

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.