Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми - размисли ( и страсти)


hamsia

Recommended Posts

Здравейте,

понеже ми е първа зима с колата ( Skoda Fabia 1.9 SDI) та се чудя:

В момента колата е с летни гуми 185/60 Р14.

Навсякъде чета, че е по добре да са по тесни зимните гуми.

Гледам по доста сайтове има калкулатори и смятат отклонението в диаметрите и имат някакви допуски, но все пак друго си е да черпиш от опита информация.

По ти така наречени калкулатори ми дава:

175/60 : -12 мм разлика

165/65 : -7 мм разлика

Почти нищо не разбирам - затова ще съм доволен на всякакви съвети и мнения.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • zloQQ

    11

  • PRR

    6

  • hamsia

    6

  • bega4kata

    5

Най-много писали в темата

Незнам какъв е стандартия размер на фабията при мене е 195/65-15

и зимните и летни са ми еднакъв размер но повечето хора маи карат с 195/65-15 зимни а за летни минават на 205/60-15 като самия размер на височина си остава почти същия просто протектора е по широк. но ме сънява някои да се засили да слага по тесни от оригиналните....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам какъв е стандартия размер на фабията при мене е 195/65-15

и зимните и летни са ми еднакъв размер но повечето хора маи карат с 195/65-15 зимни а за летни минават на 205/60-15 като самия размер на височина си остава почти същия просто протектора е по широк. но ме сънява някои да се засили да слага по тесни от оригиналните....

Koй кара на 205/60-това за Фабия ли говорим????Или за Октавия????На фабия съм сигурен че няма да влезе-по простата причина че съм пробвал!Аз карам с 205/45 R16 и зимата 185/55 R15 по простата причина че Шкода са написали на резервоара си размерите на гумите!Аз пробвах с 205/55 опират а 185/55 си пасват идеално-ако обаче стане на 60/65 няма да съм толкова сигурен(айде 60 може да минат но 65)!Проблема идва от задните гуми и подкалниците!ТАм опира!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е за Фабия говоря все пак :)

Написал съм го:)

 

Значи сега гледах на капачката на резервоара и понеже не ми е много ясно пиша:

За 47kW:

165/70 R14

185/60 R14

195/50 R15

 

Но за какво иде реч ...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се замисля за 14-ките ти е даден мин. и макс. размер, т.е. зимни и летни гуми /примерно/, а за 15-ките си е ясно - нито по-големи, нито по-малки от зададения размер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа възможно е.

Прословутия калкулатор дава за 165/70 : +9мм разлика.

Което е по4ти 1 сантиметър - не може да не влязат:)

 

Поздрави

 

======================

Edit: Но почвам да си мисля дали няма да е малко ниска за зимата.

Ако се насоча на 175/70 R14 - дава разлика от +23мм - предполагам, че ще стане по висока - но зимата сняг тва онова:)

А за влизането мисля че ще влязат - ма все пак някой да каже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа възможно е.

Прословутия калкулатор дава за 165/70 : +9мм разлика.

Което е по4ти 1 сантиметър - не може да не влязат:)

 

Поздрави

 

======================

Edit: Но почвам да си мисля дали няма да е малко ниска за зимата.

Ако се насоча на 175/70 R14 - дава разлика от +23мм - предполагам, че ще стане по висока - но зимата сняг тва онова:)

А за влизането мисля че ще влязат - ма все пак някой да каже.

 

За каква модификация говорим хеч, седан или комби и ще ти кажа дали ще влязат ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хечбек - ма май няма да влязат!!!

Днеска гледах на око - специално отзад и да влязат - ще е на косъм!!!

Май ще се придъежам към това на капачката на резервоара -

165/70 R14.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с Фабия Елеганс 2005 (комби), летните си ми бяха 185/60/14 (Barum). За зимата си взех Gislaved Nord Frost 3, 185/65/14. Влизат си перфектно, пасват без никакви грижи и колата върви чудесно. Принципно се ръководя от това, че зимната гума тряба да е малко "по висока" (65'). За 70' не съм сигурен доколко ще влязат и няма ли да опират в амортисьори/калници при по-големи неравности или ако колата се натовари повече, аз лично не посмях да рискувам.

 

Колкото до ширината, принципно тясната гума е по-добрия избор за зимата: натиска на единица площ на гумата е по-голям, оттам и риска от боксуване - по-малък. Но и спецовете да споделят. :) Аз лично не се съобразих с това и си взех същия ширина - разликата от 185 до 175 не е голяма, а й колата е като танк...

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно точно и изцяло съответстващ и заменим размер на 185/60R14 е 175/65R14 . 165/70R14 им е също съответстващ размер, но пък са прекалено тесни. Така че слагай 175/65.

Мога даже да ти предложа:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да - тоно така ще е - наистина тесни ми изглеждат.

Точно на 175/65R14 съм се спрял.

Бяха ми казали 175/70 R14 , но отзад почти ще опре.

Благодаря на всички за съветите.

balark - спрял съм се на Gislaved EuroForst 3 ( гледах даже май, че има и 5 вече)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gislaved имат един хубав модел и той е Nord Frost 3. Веселото е, че все още се прави в този размер.

Ако искаш ще ти продам от него на 112лв:)

Другото много добро е BF Goodrich Winter G Цената му е 108 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gislaved имат един хубав модел и той е Nord Frost 3. Веселото е, че все още се прави в този размер.

Ако искаш ще ти продам от него на 112лв:)

Другото много добро е BF Goodrich Winter G Цената му е 108 лв.

BF Goodrich Winter G е моята гума.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми Шкодката е вече с нови зимни обувки:)

Gislaved Euro Frost 3 - 175/65 R14.

Днеска ходих на Център "Диана" - нямаше хора - доволен съм:)

Докато стигнеш дотам оабче ....

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
Хайде и ние с по-старите бангии да се похвалим:

 

На Фелациото сложих отпред Гудиър Ултрагрип 7 на джанти от Сеат. Ами това е ГУМАТА за мен! Отзад имам Матадор 55, 80-ки на оригиналните джанти. И да почва да вали сняг, че вече ми се карат ски, та ми се реве

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

летните гуми се провалят на заледени и заснежени настилки, а на мокри настилки, само ако температурата е под 7 градуса по Целзий.

Изборът на добри зимни гуми за заснежени настилки може би има смисъл, но за заледени няма нищо по-добро от ошипованите гуми.

Разбира се на задното стъкло трябва да има знак, че колата е обута с шипове, инак ще оставате редовно без стопове

 

Никой не е успял да измисли и как да се разблокират след спиране предните спирачки ако са дискови - колата си става като шейна, докато предните колела не превъртят, разбира се при задни двигателни колела. Предноприводните нямат тоя кахър.

 

Ясно е че летните гуми се втвърдяват и могат да се повредят при ниски температури, но пък зимните при температури над нулата нямат съществено предимство.

По важно е налягането да е подходящото за натоварването на колата и еднакво по осите - въртял съм се изкачвайки баир на IV-та със скорост около 55 км/ час - колата навлезе от мокър участък на 2 сантиметра киша и направих полуоборот със задницата към баира. После се оказа че едното от задните колела е надуто до 3.5 ата, вместо стандартното 1.8 ата - залепиха ми дупка в сервиза преди да тръгна и пичът я нафакал колкото имало в балона на компресора.

Явно надутото колело е процепило кишата и е захапало, а нормалното се е плъзнало леко иии... ей ти, булка, Спасовден, добре, че беше широко...

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ще кажете за гумите BARUM ?

 

Има само едни по-лоши - Matador....

 

Сега сериозно. Чувал съм добри отзиви за зимните им. Но летните са пълно дърво. Карах на Vectra-та с такива и мога да кажа, че като ги смених се родих. Накратко - имат много силно изразен аквапланинг, не спират на мокро, на топло свирят. Т.е. стават само при температура 20 градуса и сухо...

 

Поздрави

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за кой точно модел Матадор говориш, но колата ми фабрично е с такива летни - Матадор Елит 2 и не съм забелязал такива недостатъци. Даже съм много доволен и се отказах да ги продавам /първоначално имах такава идея/

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз за Матадора смятам, че не ги плюеш несправедливо - за ценовия си клас имат не лоши качества и са Силика - нещо, което е сравнително ново и скъпо като технология.

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елит 2 са и мойте.

 

А защо не ги харесвам:

1) На 22k км и вече каучука е напукан между грайферите като 10 годишна гума.

2) Голяма склонност към аквапланинг

3) Лоши показатели на мокро

4) Неправилен цилиндър (видимо бият при реглаж!)

5) Правят балони (непотвърдено - аз засега нямам но на всеки гумаджия на който съм му казвал Матадор веднага казва балони...)

 

Без точка 5 другите ги наблюдавам на мойта кола. Та какво да и харесаш на тая гума освен цената!?!?!

 

Поздрави

 

PS: Забравих - 6) Необходими са 200 (двеста!) че и повече грама за баланс. За сравнение на Kleber стигнаха ... 50 грама...

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PRR, излиза, че съм късметлия...

мога, обаче да добавя точка 6) - тази вечер си сложих зимните гуми и като поразгледах Матадорките се оказа, че са на 4 мм само. Това за 38000 км. Май бързо ще се износят. До сега не съм засичал какъв пробег с едни гуми правя. Някой знае ли колко е нормално?

 

Преместено от www.skodaowner.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята Yokohama AVS Sport изкара към 60К и остана с 3 мм. А са тъкмо взех Michelin Pilot Exalto A/S и пича каза, че имат гаранция 70К (обаче говорим за всесезонна гума...в уса). Предните бяха Continental някакъв и изкараха 65К и имаха пак 3 мм грайфер. Така че явно, около 60К е живота...поне на мойте

 

И една МОЛБА към balark - може ли да си оставиш телефон и адрес? Имам една мацка, която и трябват 2 зимни гуми, а и лично аз смятам да се възползвам от услугите ти, дай Боже това лято, че Yokohama-та умря

Та би било позлезно и за други пичове от форума ако знаят къде да те намерят. Благодаря предварително!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.