Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Прехвърляне на собствеността на Октавия


димон

Recommended Posts

Здравейте !

Ползвам УЖ безлихвен лизинг за 24 месеца. Колата е Октавия 2 , като са внесени накуп половината пари ( около 17 000 лв) , а другите на 23 вноски по 765 лв. Оказва се обаче според чл.10 на договора :

" ...при изтичане на договора за лизинг..., ЛИЗИНГОПОЛУЧАТЕЛЯТ има възможност да закупи автомобила за сума в размер ...449 EUR..."

Оттук следва , че не съм ползвал безлихвен лизинг , тъй като са ми начислени още 449 Евра. И тъй като по чл. 10 Аз имам ВЪЗМОЖНОСТ да закупя колата за 449 ЕВРА , то ми е интересно каква е алтернативната възможност...Демек да не я закупя ли !!!??? Да си остане на ЕТ , а аз само да съм я ползвал ??? smile169

Моля някой по-запознат , който скоро е прехвърлял кола да сподели мнение :) . И дали ако предсрочно се погаси лизинга сумата за прехвърляне остава пак същата или намалява пропорционално на периода на лизинга !

 

Честита Коледа на всички и весело прекарване на НГ нощ !!! smile159 smile135

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Teзи пари дето ти ги искат дефакто е таксата за обслужване на лизинга!А това другото дето го питаш е ако решиш вместо да я плащаш да вземеш нова и да ти приспаднат от цената оценката на сегашната! smile178

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че тези 449 евро са остатъчната стойност на автомобила,т.е. на тази цена се извършва продажбата пред нотариуса,като плащаш само таксите по сделката,нищо друго.

На брат ми Октавията така я прехвърлиха, направо в ЕТ Надежда,там идва и нотариуса,като цената на изповядване на сделката е около 1000лв,но те реално не се плащат,а дължиш само разходите по прехвърлянето. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според дилъра , който ми продаде колата тези 449 Евра са 2,5 % от стойността на автомобила и наистина според мои сметки е толкова. Въпроса ми е след като може да се направи по-евтина оценка на колата в някоя застрахователна компания ...например за 10 000 лв , все пак колата вече е стара и не струва 35 бона дали ще е нужно да се плаща 449 евро , а не (2,5% от 10000 = 250лв) ....само 128 евро .

Никъде не се упоменава за такса лизинг в договора , нито пък бе споменато от дилъра. Мой приятел плати смешна такса за прехвърляне преди година след като си беше направил оценка за 1000 лв на 2-годишната О2 :D .

Друг "познат" от форума пък скоро прехвърлил неговата като платил тези 400 и няколко евра И отделно 2,5 % върху оценка от независими компания . Има нещо ГНИЛО , което се опитвам да разбера ....Кое от двете е правилно? Не мога да намеря подобни теми във форума , макар че знам че имаше такива ...

Поздрави !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

coverdale, грешиш, това не е остатъчната стойност на колата, това си е такса лизинг след последната вноска.

Аз извършвах цялата процедура преди 1месец.

 

та, димон, със последната 23-та вноска, плащаш и тези евра, които пише в "хубавият" член 10 на договора, :mrgreen:

и я забравяш.

 

След това в някоя застрахователна компания, НО НЕ В АЛИАНЦ, отиваш за удостоверение за застрахователна оценка.

Въз основа на тази оценка, плащаш:

1. Данък придобиване на собственост по чл. 47 от ЗМДТ - изчислява се от 2-4% (всяка община самостоятелно определя размера на данъка)

2. Нотариална такса - от 1000 до 10 000лв - 28.50лв + 1% за горницата над 1000лв.

 

Можеш естествено и по рано да си изплатиш колата, но член 10 не се променя.

 

 

П.С. И не на последно място :) ЗА МНОГО ГОДИНИ!!! smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Аз съм писал подробно по темата само че е прехвърлена някъде във форума на друго място. Но важното е че и аз се притеснявах за тези 400 и нещо евро остатъчна стойност, но няма страшно-оказа се че те са си калкулирани в стойността и не се плащат допълнително. Иначе е хубаво(както и аз направих) да се вземе по-ниска оценка от произволен застраховател и тогава тия 2 или 2,5% в общината стават по-малка сума(при мен оценката беше 10 000лв и платих 200лв в общината). Нотариус Еуратек си викат на място и там ти дават всички документи и таксата беше 100(сто)-тина лева. Това са разходите по прехвърлянето, естествено и в КАТ плащаш 20-ина лева май беше за документи на твое име, а номера не се сменя.

П.С. При мен това се случи преди близо година-Февруари-2008. И аз бях на безлихвен лизинг 50% първоначална вноска и 50% на месечни вноски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм писал подробно по темата само че е прехвърлена някъде във форума на друго място. Но важното е че и аз се притеснявах за тези 400 и нещо евро остатъчна стойност, но няма страшно-оказа се че те са си калкулирани в стойността и не се плащат допълнително. Иначе е хубаво(както и аз направих) да се вземе по-ниска оценка от произволен застраховател и тогава тия 2 или 2,5% в общината стават по-малка сума(при мен оценката беше 10 000лв и платих 200лв в общината). Нотариус Еуратек си викат на място и там ти дават всички документи и таксата беше 100(сто)-тина лева. Това са разходите по прехвърлянето, естествено и в КАТ плащаш 20-ина лева май беше за документи на твое име, а номера не се сменя.

П.С. При мен това се случи преди близо година-Февруари-2008. И аз бях на безлихвен лизинг 50% първоначална вноска и 50% на месечни вноски.

Кое НЕ СЕ плаща?! smile178
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за теб се сещам колега, но не ти намерих темата ...

 

Ето интересно нещо : при теб не ги щат тези 400 ЕВРО , при nicolas ги взимат...

При coverdale ги нещат , VALDO пък ги дава във вид на такса по лизинга ...

Може би бургазлии са по-дащни , по-щедри ... =D>

Ще видим мен пък какво ще ме обуят като му дойде времето !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И а търсих темата на колегата, ама я няма. :(

 

Че и на мен ми предстои прехвърляне, а той беше описал подробно нещата. smile126

 

Ако някои е правил прехвърляне скоро, да сподели опит.

 

И как номерът не се сменя. Аз като съм от Пловдив тукашния КАТ няма ли да ми сложат един пловдивски номер.

 

 

Отделно се чудя има ли смисъл от прехвърляне на колата. Спестяваш тези пари по прехвърлянето. След 5-8-10 год като решиш да я сменяш просто им я оставяш и си вземаш друга. Предполагам, че ако си я продадеш сам, ще е на доста по-добра цена. Но пък има резерв от 1000 лв. близо. :)

 

Отделно дори и след 5-8-10 год като тръгнеш да я продаваш може тогава да направиш прехвърлянето направо на новия собственик. А тогава пък 1000 лв ще са доста по-малко пари от сега (инфлацията ще ги е постопила). Освен ако не прецакат борда и не променят курса на Еврото (но силно ме съмнява).

 

Ако я прехвърлиш има един голям плюс - ГО-то. Четох че вече почвали да ги въвеждат диференцирано. Нямаш нарушения - по-малко плащаш. Имаш нарушения - повече плащаш. Колата се кара от 1 човек само - по-малко плащаш. Колата е регистрирана в по-малко населено място и се кара основно там - по-малко плащаш. То по цял свят е така, само в БГ всички плащат еднакво и е време да се промени. Те и миналата година говореха, че ще го променят, но нищо не направиха. Така че и сега може да си остане само с говоренето. И ако е на мое име, мога да им покажа златния талон от КАТ да видят, че нямам нарушения + пловдивска регистрация = по-малко плащаш за ГО. :)

 

 

Приятно отработване на съботата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като я изплатиш,Отиваш в Сф.,там с нотариус ти я прехвърлят,дават ти вс.необход.докум.и отиваш в кат по-местоживеене,да си я регистрираш-все 1 сега си я купил

много не умувайте ,а си я прехвърляйте,защото не знаете какво ще стане за в бъдеще.Винаги е по-добре да си е ваша колата-ОТ СОБСТВЕН ОПИТ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко OFF... smile188

 

 

относно вижданията на mathematician :

 

Според мен И данъка си е голям (грешен) разход :) . Миналата година в Софийска община се бяха засилили да свалят данъка на новите коли , дори го бяха направили докато в един момент го умножиха по 1,7 или 2,7 ...не помня точно.

Не е правилно да се взима според цената на колата , а според екологията ...Но нали у нас всичко е наопаки...

Така , че прехвърляй си колицата и не му мисли , защото утре нищо чудно да излезе закон за непрехвърлените коли да се събират в полза на ДЪРЖАВАТА ... :mrgreen: :D :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такса лизинг доколкото си спомням си беше калкулирана в цената-около 600лв. Мисля че за всички е така следователно се предполага, че е платена вече преди прехвърлянето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.