Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

как да си сменя гумите


tonymont

Recommended Posts

Здравейте!

От няколко дни съм собственик на Шкода Октавия1,9TDI и дори навъртях 300км. Искам да попитам има ли точно определени места за поставяне на крик, защото аз не открих такива, а трябва да се поставя зимното оборудване. На крика на Шкодата няма пластмасова подложка(както на опела например) а праговете ми изглеждат мукавени и има голяма вероятност да направя някоя дупка. Моля за съвет къде точно да поставя крика?! Благодаря предварително.

Другото за което бих искал да попитам е следното: Когато си получавах колата ми казаха, че компютъра на автомобила ще ми подскаже кога е настъпило времето за първия преглед. Това означава ли , че за целия период на гаранцията на автомобила(2год.) ще ми се наложи да отида в сервиз само един път, защото аз карам по 6-7хил.км на година. А, ако ми се наложи да долея масло, какво да си купя защото това което има в автомобила не се продава в магазина според механика който ми предаде автомобила?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще ти кажа ! Доколкото разбирам си си купил нова Октавийка 2 1,9 ТДИ . Браво!!! Наистина по-новите модели на О2 се доставят с масло ШЕЛ "long life"...В зависимост от начина на каране ...дали градско или извънградско компа на колата решава кога да те "пусне" за смяна ... :D . Обикновено се получава към 28 хил.км. и не повече от 2 г. Така че може и да не се обслужваш докато си в гаранция ...АКО ИСКАШ... Но все пак по-добре е ( според мен ) да се сменя маслото на година . :) Иначе компа ще ти подскаже с изображението на сервизно ключе...

Маслото се продава с представителствата на ауди-ФВ-Шкода ....сеат.

 

Онзи ден бях в ЕТ и няква мацка се обаждаше по телефона ...към обед. Светнала и "лейката" и тя си мислила , че трябвало да сменява масло и си записваше час в ЕТ. :mrgreen: А "лейката" значи само доливане...така и бе обяснено най-учтиво и от сервизния персонал , че е с дълъг интревал на обслужване инай-веротно се нуждае от малко доливане ...0,5 l .

 

По първия въпрос ...- праговете не са мукавени :D , но щом не усещаш къде да поставиш крика , по-добре иди до районния гумаджия и му дай 10 лв да ти смени гумите ...( мое мнение)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

От няколко дни съм собственик на Шкода Октавия1,9TDI и дори навъртях 300км. Искам да попитам има ли точно определени места за поставяне на крик, защото аз не открих такива, а трябва да се поставя зимното оборудване. На крика на Шкодата няма пластмасова подложка(както на опела например) а праговете ми изглеждат мукавени и има голяма вероятност да направя някоя дупка. Моля за съвет къде точно да поставя крика?! Благодаря предварително.

Другото за което бих искал да попитам е следното: Когато си получавах колата ми казаха, че компютъра на автомобила ще ми подскаже кога е настъпило времето за първия преглед. Това означава ли , че за целия период на гаранцията на автомобила(2год.) ще ми се наложи да отида в сервиз само един път, защото аз карам по 6-7хил.км на година. А, ако ми се наложи да долея масло, какво да си купя защото това което има в автомобила не се продава в магазина според механика който ми предаде автомобила?

 

Ммм колега, същия проблем имах и аз...и го реших с кварталния гумаджия...Иначе на праговете си ги сложи майстора и нямаше проблем...

Мани, че все се каня сам да си сваля и да си сложа гумата, че по пътя като стане...тя неволята учи ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За крика - на праговете има белези. Точно там се слага крика. Имай предвид, че аз позакривих моя праг, защото го сложих по-настрани. А белезите са почти до края.

 

Относно обслужването - на борд компютъра ще почне да ти изписва като наближи времето. То е или веднъж годишно или 15к км при нормално изпълнение и около 30 при променлив/удължен сервизен интервал (поръчвал ли си такива екстри?).

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита придобивка, колега!!! Да и се радваш много и за дълго :smt030

Не смятам да ти се карам за "добре дошъл", но - дали не е ЗНАЧИТЕЛНО ПО-ЛЕСНО да отвориш книжката на колата (каквато със сигурност имаш) и да видиш отговорите на въпросите, които те вълнуват. Лошо няма, за това е форумът - да си помагаме взаимно. Но доста несериозно звучи - "къде точно да си сложа крика" и "как точно се сменяват гумите"... ... ... smile178 Освен това там МНОГО ДОБРЕ е описано какви са нормите за маслото, което да ползваш и т.н.

Най-накрая - на самия крик има лепенка за местата на поставяне.

А твърдението за "мукавените" прагове звучи малко несериозно.

С най-добри чувства!

Поздрави! :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за пожеланията!

А сега делово. Колата не съм поръчвал предварително, тя е от последната промоция за налични автомобили.Така, че удължен сервизен интервал не съм поръчвал. Просто ме заведоха в подземието под магазина в кв. Надежда( май така се казва квартала)и ми показаха трите налични автомобила. Аз посочих един от тях и след десет дена ме извикаха да си я взема.

На крика няма никаква лепенка, а праговете на колата имат само някакви квадратни релефни издатини равномерно разположени по цялата дължината, но убеден съм това не са белези за поставяне на крик. Разбира се кварталния гумаджия ще ползвам, ама ако се случи на път, тогава срама не ми мърда.

И да попитам, може ли по собствено желание да си сменя маслото, да речем на една година, независимо , че компа не е дал съгласие? Това ще развали ли гаранцията? Разбира се мисля да го направя там от където си купих колата. Макар, че като си помисля, че трябва да измина 500км, за да ми сменят маслото.....!

Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да си сменяш маслото всеки ден ако искаш и гаранцията няма да ти отпадне стига да го правиш в ЕТ. Мисля че не е необходимо да бъде непременно в София. Все пак има оторизирани сервизи в цялата страна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги можеш да смениш маслото по-равно. Принципно борда ще изреве след 15к км или 1г. - което настъпи първо.

 

За крика - огледай прага. Би трябва на острата му част да има по една вдлъбднатина - там се слага крика.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята също я взех налична . Не беше поръчкова , но все пак беше "long life" интервал. Май вече почти всички са така . По-скоро е за ...екологичност , отколкото за "технологичност" :D:D:D Все пак не е излишно да се смени маслото на по-малко км ..., поне не е вредно за колата , за екологията може -би.... ! :) Ама то у нас една ЕКОЛОГИЯ и една ИНФРАСТРУКТУРА ...да си smile197 мамата ...

Поздрави ! Честита придобивка колега !!! =D> =D> =D>

 

tonymont : 500 км е дължината на цялата България . Не може да нямаш по-близък сервиз от 500км , освен ако си извън Бг , но тогава те хваща международната гаранция пък...Макар че, от ника ти личи , че си от ...Монтана ??? :D ' поправи ме , ако се лъжа ....!!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Найстина има белези, но за да може да ги видиш трябва да отвориш вратите т.е. за лява предна гума, белега се намира като отвориш лява предна врата, за задна лява гума белега се намира като отвориш задна лява врата \:D/ Белега представлява ако не се лъжа обърнат триъгълник. За повече информация и нагледни картинки стр.306 от Ръководство за експлоатация на Skoda Octavia smile001

 

Относно смяната на маслото, задължително се сменя на една години или 30 000 км. в зависимост от това кое настъпи първо (но за всеки случай си провери какво пише в сервизната ти книжка).

 

Успех и Весели празници :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Димон, поправям те!

tonymont, идва от един герой изигран от любимия ми актьор Ал Пачино. Аз съм от Козлодуй. За да отида да ми сменят маслото в София и да се върна ще бъда принуден да измина около 480км. Другият най-близък оторизиран сервиз се намира във Велико Търново т.е. около 230км в едната посока. За сравнение ще кажа , че във Враца и Плевен има представителства на 11 марки леки автомобили. Ако господата от Шкода се присъединят към тях, ще е много добре за такива като мен които за щастие или нещастие(кой знае?)живеят и работят в по-отдалечени краища на Родината.

Благодаря на колегата Ради за съвета. Изпълних точно указанията и сега съм с чисто нови гуми"Cleber" 195/65/15. Изпробвах ги на сняг, просто са перфектни. И нали мерак с пари се гаси, взех , че си купих и за тях алуминиеви джанти. Май не са толкова здрави колкото металните, ама нейсе, времето ще покаже дали съм се престарал.

Поздрави на всички и безаварийна зима!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

tonymont моя съвет е да сменяш маслото всяка година. догодина по това време, дори и да не си минал 15 000к. ела до София и си смени маслото за да ти е мирна главата. ако през това време вземе че много ти хареса да се возиш и се возиш повечко от тези километри, пак направи същото. Знаем че не е лесно да минаваш 500км. само заради смяна на масло, но някои удоволствия изискват жертви ;) разкажи как ти се струва колата, като пътно поведение, като цяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Димон, поправям те!

tonymont, идва от един герой изигран от любимия ми актьор Ал Пачино. Аз съм от Козлодуй. За да отида да ми сменят маслото в София и да се върна ще бъда принуден да измина около 480км. Другият най-близък оторизиран сервиз се намира във Велико Търново т.е. около 230км в едната посока. За сравнение ще кажа , че във Враца и Плевен има представителства на 11 марки леки автомобили. Ако господата от Шкода се присъединят към тях, ще е много добре за такива като мен които за щастие или нещастие(кой знае?)живеят и работят в по-отдалечени краища на Родината.

Благодаря на колегата Ради за съвета. Изпълних точно указанията и сега съм с чисто нови гуми"Cleber" 195/65/15. Изпробвах ги на сняг, просто са перфектни. И нали мерак с пари се гаси, взех , че си купих и за тях алуминиеви джанти. Май не са толкова здрави колкото металните, ама нейсе, времето ще покаже дали съм се престарал.

Поздрави на всички и безаварийна зима!

 

smile159

Много безаварийни километри

smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

tonymont в плевен има showroom на skoda не сам питал но предполагам че има и сервиз кам магазина ... сигурен сам защото миналата седмица ходихме с баща ми да оглеждаме една октавия ;););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.