Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

как да измамим електромера


biser.or

Recommended Posts

Ако е от новите електронни електромери е мноооого трудно ;)

 

Дори невъзможно. :!: Новите ел.мери отчитат дори и консумацията стендбай на телевизора. Интересно ми е какво има в това устройство което тъй убедително рекламират. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко теория по спомени и "отгоре-отгоре":

Активна енергия (мощност) - U*I*cosF(фи).

С други думи тока и напрежението във веригата са във фаза (фи=0).

Теоретично това е така при чисто активен товар във веригата. Близо до това са товарите от типа "нагреватели".

 

Електромерите отчитат само активната енергия минаваща през консуматора. Според мен единствения начин да се отчита по-малко енергия е да се "влошиат" параметрите на товара. С други думи от почти чисто активен, той да стане малко "реактивен". Да ама реактивната енергия за съжаление не топли! :mrgreen:

 

Вероятно електромера наистина ще отчита по-малко, но толкова по-малко и ще е отделената топлина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

karst е прав

 

Това е все едно да застанеш до контакта и да бързо да вкарваш и изкарваш щепсела...

Естествено , че ще платиш по-малко ток , но дали ще ти е толкова топло както преди.

Икономията е майка на мизерията !!! ;)

 

Устройствата дето лъжат електромерите са друга работа. Това не е нещото дето ти трябва . :mrgreen: При тях принципа е подобен , но не точно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно лично мнение. На практика, е възможно точно "некачествен цифров електромер", подчертавам некачествен да бъде измамен с устройство което работи импулсно. Това е така заради теоремата за дискретизацията. Т.е. - не може да мериш нещо на входа на АЦП, което се мени с честота по-голяма от половината на честотата на дискретизация/с която сканира АЦП-то/. Практиката показва, че повечето ефтинжос производители вкарват сигнала директно без RC-филтри на входа и без цифров филтър вътре. Така че ако се знае примерно че АЦП сканира с 500Hz и му се пуснат 300Hz на входа резултата е отчитане на грешни стойности и последващо грешно смятане на енергия.

Аз разбира се не бих експериментирал да си произведа такова устройственце камо ли пък да си купувам. Енергоразпределителните предприятия имат определен норматив каква енергия трябва да доставят, с какъв косинус фи и какви нелинейни изкривявания/точно за нелинейните изкривявания иде реч с тия импулси/ и според мене могат да поставят изискване и ако хванат такъв абонат с чиста съвест да го изключат пък после нека пищи че нямали право и незнам си какво според него - аз бих го изключил ;)

 

Учуден съм, че тези които произвеждат електромери и пишат фърмуер за тях и тези които после ги продават на енергата са тотално скарани с електрониката и електротехниката, но ние сами сме си виновни, че движим страната си към глупост, незнание, неуважение съм другите и стимулиране на некадърността към по-голяма некадърност, ьмь това е друга тема та спирам дотук, за да не съм голям песимист :lol::lol:

 

EDIT:

Сега видях линка чак. Та значи - може би би имало някакъв минимален ефект, но чак 60% - хаха... Наистина процеса на нагряване/изстиване на реотана е инертен, но да не забравяме, че това което "грее" в електротехниката се нарича "ефективна стойност", с тия импулси - правете си сметка - един нагревател 2kW почва да работи като примерно 1.5kW

Тия 60% са постигнати сигурно точно чрез "лъжене на електромера", но това се спестява в т.нар. презентация тук.

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко теория по спомени и "отгоре-отгоре":

Активна енергия (мощност) - U*I*cosF(фи).

С други думи тока и напрежението във веригата са във фаза (фи=0).

Теоретично това е така при чисто активен товар във веригата. Близо до това са товарите от типа "нагреватели".

 

Почти вярно ... но почти. При съвременните цифрови електромери се мери отделно ток и отделно напрежение, т.е. cos(Fi) не влияе.

Имайте предвид, че всяко едно импулсно захранване е с доста лошо cos(Fi) и ако беше вярно компютърните фирми нямаше да плащат почни никакъв ток! Същото важи за луминисцентните лампи (там също има големи дросели).

 

И последно. Нормалното cos(Fi) е 0.85 (по спомен). Всяко изменение от него би довело до грешно отчитане ... което не е факт! Единствено промишлените предпирятия имат специални електромери, които отчитат и cos(Fi), но там целта е не да се отчете "краденето" на електроенергия а до колко това вреди на ел. мрежата. И ако предпирятието консумира ток с голяма индуктивност (т.е. малко cos(Fi)) плаща солидни глоби заради нарушаването на баланса в ел. мрежата. Но това е друга тема :mrgreen:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти вярно ... но почти. При съвременните цифрови електромери се мери отделно ток и отделно напрежение, т.е. cos(Fi) не влияе.

Имайте предвид, че всяко едно импулсно захранване е с доста лошо cos(Fi) и ако беше вярно компютърните фирми нямаше да плащат почни никакъв ток! Същото важи за луминисцентните лампи (там също има големи дросели).

 

И последно. Нормалното cos(Fi) е 0.85 (по спомен). Всяко изменение от него би довело до грешно отчитане ... което не е факт! Единствено промишлените предпирятия имат специални електромери, които отчитат и cos(Fi), но там целта е не да се отчете "краденето" на електроенергия а до колко това вреди на ел. мрежата. И ако предпирятието консумира ток с голяма индуктивност (т.е. малко cos(Fi)) плаща солидни глоби заради нарушаването на баланса в ел. мрежата. Но това е друга тема :mrgreen:

 

Поздрави

 

 

Колега, ти дори не подозираш колко си прав! До колкото знам един студен реотан харчи доста ПОВЕЧЕ ток от един загрял реотан;една ел крушка има по дълъг живот ако я светнеш и я оставиш да свети отколкото да я светваш и угасваш през 5 сек примерно=>Ще излъжеш енергото с 20 киловатчаса, Ще се грееш примерно с 2 киловата вместо с изчислените за уреда 3,6 киловата и не на последно по важност място е, че си скъсяваш живота на електроуредите... Не мисля че е рентабилно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм с вас тези уреди си играят с специфичните показатели на тока което скапва уредите едно време слагаш магнита и електромера заспиваше :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само че не се мери cos(fi), ами дори и напрежението и тока не е необходимо да са синусоиди, или пък да са с еднаква форма.

Електронния електромер просто умножава и акумулира моментните стойности на напрежението и тока, и не му трябва нищо повече.

 

Другото е, че няма "лоши" и "добри" електромери използвани от енерго-разпределителните дружества.

По отношение на правилното отчитане има много строги стандарти, и няма сертифициране без изпълнението им.

По отношение на останалите им параметри или удобства е нормално да има разделение между производителите, но те не касаят темата.

 

Ето един пример на един опростен електронен електромер за тези, които имат познания по електроника:

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2566.pdf

 

Корелацията между напрежението и тока се нарича Power Factor.

В повечето страни по света има изискване спазване на PF близко до 1 (>0.9), особено при консумиране над определена мощност.

Подобряването на Power Factor се прави с Power Factor Corrector устройства - ето пример и за това:

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc7628.pdf

 

Поздрави от мен, и успех в намаляването на сметките за ток :mrgreen: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че се изказват само подготвени хора. Това радва много.

chavdarlk ти пък си ми и комшия се оказва. smile159 smile159

Реших да прегледам pdf- ките които си пуснал за AVR-ските ел.мери и за PF. Тези неща са 100% ок - наистина е така и PF е важно нещо, но по конкретната тема са малко офтопик. Примерния ел.мер който си дал никъде няма Low-Pass Filter, /или НЧФ по нашему/, което би елиминирало евентуални злоупотреби с вдигане на честотата. А ако някой се хване и реализира точно такъв ел. мер по този Reference design, с този sampling rate /2400 май беше/ - естествено че може да се намери друг *** който да сложи товар с такава честота която да доведе до показание нула или на практика близко до нула. Незнам защо не се слага нискочестотен филтър, за да се елиминират всички лайна които могат да дойдат от товара, но допускам /малко емоционално в случая/, че това се дължи на спортната страст на дизайнерите, които искат да вкарат макс информация /отчети/ в контролера и после да си играят с тях. Честно казано и аз така бих постъпил - много гъзарско е и голям кеф, ефектно, но не е ефективно. А по отношение на одобренията и сертифицирането на уреди за търговско мерене, мисля, че все още не се изпитват на високочестотни въздействия, ако греша, моля за извинение.

:roll:

 

EDIT: Хора извинявайте за прекаления офтопик, сигурно не е интересно на доста хора такива чак подробности нищо че сме доста инженери тука, изобщо не е за този форум темата

Айде наздраве, коледа идва хаха... smile159 smile159

Ако бехте наоколо верно щех да ви черпя.

:) Така де - пир по време на чума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

От направения линк не може да се определи какъв е принципът на действие на устройството. Прочетох какво е писано по темата и ето и моето мнение, тенденционно напиано в лаишки стил (като обявата де....)

"не се дава възможност на реотаните да изстинат "...всичко друго, но с това да спестиш 50% "законно", е едно от твърденията, които искрено ме развеселяват . Защо:

==>0. "Енергията нито се губи, нито се създава...преминава от един вид в друг".....няма откъде да "дойдат " онази топлинна енергия над 50 -те процента.

==>1. Авторът на устройството шмекерува....примерно прави еднополупериодно изправяне, т.е. пуска наполовина мощност до консуматора. По Малко ток,.... но по-малко топли. Нарочно споменава "маслен радиатор", защото няма как да се измери без голяма грешка отделената енергиа. Разбира се това може да се хване като се премери тока след устройството. Това разбира се е шмекерия, не води до "оптимизация" на потреблението, но и не се преследва от закона. (ПС...пропускам факта за защита на потребителите, защото за съжаление в БГ на него не се гледа насериозно).

В подкрепа на това ми твърдение...нали се сещате, че по света има уважаващи себе си производители на електроуреди, които имат инженерни екипи на ниво, които няма как да не им светне за подобно изобретение което да вграждат серийно....

==>2. Авторът на устройството, нарочно споменава подобен, разбираем дори от лаици принцип, за да е формално чист от преследване....той и потребителите на устройството. В действителност "пестенето" на енергия е базирано на някой пропуск на производителя на отчитащото устройство. В този случай потребителя попада "под ударите на закона"...

И за накрая, моето мнение е, че електромерите (тук включвам и цифровите) МОГАТ да бъдат манипулирани. Разбира се това е незаконно и аз спирам до тук.

 

С пожелание за успех...и слънчеви дни...!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... До колкото знам един студен реотан харчи доста ПОВЕЧЕ ток от един загрял реотан;една ел крушка има по дълъг живот ако я светнеш и я оставиш да свети отколкото да я светваш и угасваш през 5 сек примерно...

 

Студената крушка има съпротивление около и под 5 ома. Като загрее става 500 ома. С други думи при пускане крушката харчи 100 пъти повече. Но това е за 1/4 от секундата. При реотаните на печката положението е подобно, но не за 1/4 от секундата а за 10-20 секунди. Т.е. гасенето и пускането на печката няма да ти помогне да спестиш от електроенергия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това освен че е пълна глупост, то по-добре да си насочим мислите към това не как да икономисваме, а как да изкарваме повече пари :)

 

Като се заговори за косин. фи и активна и индуктивна енергия се сетих за начин как да променим косин. фи и по този начин да отчита грешно електромера >>> един голям ел. двигател ако си монтираме в къщи то той би трябвало да създава достатъчно индуктивна енергия и електромера да дава отклонения :mrgreen:

 

За мен най сигурното лъжене, а и най очевидното е механично повреждане на електромера. Всякакви други опити са със съмнителен резултат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хватката е да се прецака енерго независимата памет? :roll: Говоря за електронните(новите) електромери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е от новите електронни електромери е мноооого трудно ;)

 

Дори невъзможно. :!: Новите ел.мери отчитат дори и консумацията стендбай на телевизора. Интересно ми е какво има в това устройство което тъй убедително рекламират. :mrgreen:

 

Пробвано... не отчита, а и лампичките на ключовете за лампи също не отчита...

А че горят електромерите горят на 380 волта освен хладилника на село замина и електрония електромер ... е лошото е че после го смениха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Телевизора ще го отчете, но доста ще трябва да почакаш докато го забележиш ;) .

Виж глим-лампата(същата, която се използва във фазомерите) в ключовете за осветление наистина няма да я отчете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвано... не отчита, а и лампичките на ключовете за лампи също не отчита...

 

Глим лампата минава през 200кОм съпротивление или приблизително 220/200000 = 0.24W, т.е. за един ден "цели" 6W! По спомен минималното отчетено количество електроенергия е 100W, т.е. ще са ти необходими 100/6 = 16 дни за да отчете нещо...

 

Телевизор на stendby режим трябва да харчи под 10W, т.е. под 240W на ден. Надали си висял 10h за да видиш промяната ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глим лампата минава през 200кОм съпротивление или приблизително 220/200000 = 0.24W

Всъщност това съпротивление, което се слага последователно е предпазно (обикновено е със стойност >=1Мом).

Самата глим лампа е много по високоомна от него, и на практика мощността на глимката е някъде около 100 пъти по-малка (<1mW) :D .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз само да ви кажа, че тая зла гад "biser.or" е изпечен служител на АЕЦ-а и ви пуска тук разни темички-залъгалки, за да разбере кой чатка нещата и може да послъгва и да крадне по 2-3 кофи ток и после...ХОП - проверка от енергото се случва точно на Вас!!! :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те и служителите на АЕЦ плащат ток ;) Пък и на АЕЦ-а му дреме кой краде ток.Да му мислят електро разпределителните дружества. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаем го biser.or че е стара кримка, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ама се сетих сега един "действителен случай" на изпит в ТУ с една колежка, като стана дума за кофи - не кофи - тръби са това.

- Защо електропровода има три проводника ?

- Ами.. по единия тече напрежението, по другия тока....

- А по третия ????

- Ами.... ами.. косинус Фи..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В университета Имаше и един друг виц, за мълниеотвода при далекопроводите. (проводникът който свързва върховете на стоманените стълбове, жеретата). Че по долните проводници тече платеният ток, а по горният - безплатния.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.