Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми за Румстър?


aquariumbg

Recommended Posts

Стана време да сменям летните гуми със зимни и сега настана голяма дилема - в момента съм с 15" джанти и гуми 195/55 R15 Летни. Искам да сложа Гудиър Ултра Грип, но ми предлагат 195/65 R15...мога ли да сложа такива или не. По каталог не, но по разни форуми пише че може.

 

Другия вариант е да си купя 14" джанти и да сложа 185/65 R14....

Ако стават 15 ките обаче е най/добре.

Помагайте моля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.avtogumi.com/ - ето ти калкулатор за гуми. По спомен, няма да има проблем да сложиш 195/65/15. Не виждам смисъл да взимаш 14 цолови джанти между другото. Ако така и така си решил да взимаш още едни джанти за зимата(което е по-добрия вариант от монтаж/демонтаж на гуми всяка пролет и есен) си вземи един комплект 15 цолови ;) .
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е по-добре. Аз взех същия размер като летните ми гуми, защото бяха на промоция. Проблеми с проходимостта на сняг не съм имал иначе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните гуми е хубаво да са по-тесни(и по-високи) от летните :!: Моите летни за FABIA-та са 195/50R15, a зимните 165/70R14.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Ние си взехме GOODYEAR ULTRA GRIP PERFORMANCE (асинхронна шарка) - има същия размер какъвто дават по книжка - 195 55 R15. Тука в Бургас е още топличко (около 15 градуса през деня) и още не съм ги сложил.

 

Преди да купим гуми - питахме дилъра от ЕТ и той каза че ако има ESP е добре да се сложат гуми - размер препоръчан от шкода. Иначе може да не действа ЕСП-то както трябва.

 

П.С. Колегата е сложил гудиара е каза че е доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да купим гуми - питахме дилъра от ЕТ и той каза че ако има ESP е добре да се сложат гуми - размер препоръчан от шкода. Иначе може да не действа ЕСП-то както трябва.

 

Това важи за всички коли. Ако сложиш мнооого големи, респективно мноооого малки гуми, ESP-то няма да има реална представа за скороста и ще се намесва неадекватно. Но надали си сложил чак толкова нестандартни гуми :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само въпрос на точна представа за скоростта (но и това разбира се).

ESP-то работи с 3D вектори, и промяна на местоположението на гумата с 1-2 см може да измести крайния вектор на голям ъгъл.

Тук най-голямо влияние оказва промяна в офсета, но и другите по-малки промени не са за препоръчване.

Системата е толкова чувствителна на промени, че се налага адаптиране за всеки автомобил индивидуално във фабриката (както и при останалите интелигентни системи).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С други думи казано, спомнета си вектора на ускорението, който показват от време на време по състезанията на Ф1, добавете към това ъгъл на завъртане на кормилото, обороти на двигателя, на колелата, количеството гориво подавано към двигателя и още някои неща - всичко това се анализира и ЕСП взема решение.

Всяка промяна по колата, която води до промяна на горните неща, влияе върху ЕСП.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това си стана за отделна тема ....

 

Всичко дето го пишете е сигурно вярно, но условията непрекъснато се променят. Хората сменят гуми (зимни, летни, цолажи и т.н.), навън е веднъж топло и сухо (т.е. много добро сцепление), друг път студено и заледено (т.е. практически липса на сцепление), гумите се карат различно напомпани, различни джанти и т.н. и т.н. Т.е. тая система трябва да има самообучение, не може да разчита на статични данни. И би трябвало да се самонагласи (е, може би не на 100%) към тия "нестандартни" гуми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Здравейте колеги. Аз сложих зимни гуми каквито препоръчват от Шкода. Предпочетох Йокохама, сториха ми се най добри от това което ми предложиха. Всичко което сте написали има логика, но поглеждали ли сте условоята на гаранцията. Там пише че трябва да не се променят елементи от колата или да се спазват препоръчаните параметри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предпочетох Йокохама..

Бря..Че те и Йокохама ли предлагат вече?..

А иначе и аз сложих зимни-същите като летните на размер-Барум.Пък и бяха на коледна промоция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.