Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

До морето и обратно (Назад към величието)


El Comandante

Recommended Posts

И така, след известно забавяне, и ние със Шкодко направихме една забележителна обиколка.

 

Целта беше да стигнем до морето и да се върнем отново в София, като по път изкараме един съкратен курс "Основи на културния туризъм в България".

006920661.jpg

 

"Основи", защото за повече нямаше време, та ще се наложи обиколката да се използва само като повод за набелязване на нови цели. Етъра и Трявна, заедно с Пловдив (пак), изглеждат най-вероятни.

 

Вкратце: рано тръгване от София - с Фелицията , шофьор, навигатор и двамина другари, които не можели да спят в колата. Да, бе, де.

 

006920638.jpg

 

006920655.jpg

 

Планът за първия ден преход - забележителностите около Шумен, малко от самия град, финална дестинация - Кранево. Всичко на всичко към 500 и няколко км, взети от недоспалия от ентусиазъм шофьор за има-няма 14-15 часа.

 

Един от стряскащите моменти беше вече на смрачаване, когато вместо табелката "Кранево", видях община "Добрич". Винаги съм мислел, че е към Варна. Всичко обаче беше ОК, и Кранево се появи не след дълго. По-добре от Дуранкулак, със сигурност.

006920639.jpg

Втората ни столица - Преслав, не прилича на нищо (горе)

 

006920642.jpg

Той пък, милият, предлагал пица...

 

006920643.jpg

Тук е доста по-величествен

 

006920640.jpg

Томбул Джамия (горе)

 

Времето обаче не ни стигна за Плиска, та я оставихме за друг ден. И защото сме мързеливи, вместо по хладнина, тръгнахме обратно от Кранево за Плиска към 11 ч. Разбирайте - опънахме се на камъните, останали от първата ни столица, в най-големия възможен пек.

 

006920650.jpg

Към Плиска

 

006920651.jpg

Омуртаговият дворец

 

006920652.jpg

 

006920654.jpg

 

Голямата базилика

 

И да, има змии. Не навсякъде, но до Омуртаговия дворец се показал някакъв смок. Аз през това време се забавлявах с показанията на километража, от които изглежда българската държава освен през 681 г., е създадена и през юни :)

 

006920653.jpg

 

В Кранево бяхме за първи път и честно казано, добре, че имахме сериозна програма за обикаляне нагоре-надолу. По-далечната цел беше Шабла (и всичко по пътя към нея), а по-близката - Двореца в Балчик.

 

Добре са се постарали архитектите за странната румънска царица, всички останахме доволно впечатлени. Оказа се, че в някои от вилите в комплекса може да се летува (някои да знае цени?).

 

006920644.jpg

 

006920645.jpg

 

006920647.jpg

 

006920648.jpg

 

006920649.jpg

 

На следващия ден решихме да атакуваме Северното черноморие. Минахме през Каварна, която освен с кмета си и рок/метъл концертите явно е известна и като "хранилище" на интересни надписи от соц. време.

 

006920656.jpg

 

006920657.jpg

 

006920658.jpg

 

006920659.jpg

 

Преди да минем по-нагоре по картата, се отбихме за два-три часа на закътания плаж Болата - най-голямото средище на коли със софийска регистрация из целия регион (или поне така ми се стори). Калиакра, разбира се, си я бяхме запазили за черешката на тортата - на връщане.

 

006920663.jpg

 

006920660.jpg

 

Следващата ни спирка - "Яйлата".

 

Честно казано Камен бряг ми изглежда по-добре на снимки, отколкото на живо, ама това си е лично мнение. Преди да стигнеш до известните гледки с червеникавите скали, трябва да преджапаш през едно поле, което за пореден път ми се стори доста подходящо за обиталище на змии. Ама, казват, те излизали през май, сега се били скрили. Факт, че не видяхме, но...

 

006920664.jpg

 

006920665.jpg

 

Колкото по на север се качвахме, толкова повече ставаха старите контейнери за петрол. Отрязъка Тюленово-Шабла е доста изобилен с тях. До фара на Шабла стигнахме, но дори не си направихме труда да видим дали пускат или не (изглежда като не, във всеки случай). Самото крайбрежие също съвсем безочливо служи за сметище на строителни отпадъци. Все пак добра възможност за малка почивка, преди да поемем към Калиакра.

 

006920666.jpg

 

006920667.jpg

 

На Калиакра впечатление ни направиха многото румънци. А делфини така и не видяхме. Е, здраве да е, имаше една камара други красиви неща за гледане там.

 

006920668.jpg

 

006920670.jpg

 

006920671.jpg

 

006920669.jpg

 

Първата част на обиколката беше по-скоро ориентирана към Античност/Средновековие. Втората беше замислена като посветена на Възраждането. От програмата - заради нейната претовареност и липса на време (само седмица, все пак) отпаднаха Трявна, Етъра и Соколския манастир, както и Сопот, Карлово и Калофер.

 

За сметка на това в последния момент успяхме да си уредим една вечер в Дряновския манастир.

 

Преди това обаче - поредната стара столица - Търново. След като на отиване, само минахме през нея и заредихме с гориво, сега вече й беше дошъл редът. В Царевец ни посрещнаха с добрата новина, че ще има "Звук и светлина", но за жалост нямаше да можем да останем там вечерта. Така че си останахме само с Балдуиновата кула, Двореца и Патриаршията (и целия комплекс на хълма, де) на дневна светлина. Не е малко!

 

За малко щяхме да изпуснем работното време на църквата "Св. 40 мъченици", но бяха така добри, да се върнат и да я отключат специално за нас. След кратка разходка из града (Уау! Половината от него ли е построена от Кольо Фичето?!) ни беше време пак за път. Всъщност най-много време май изкарахме в Шкодко...

 

006920672.jpg

 

006920673.jpg

 

006920674.jpg

 

006920675.jpg

 

006920676.jpg

 

006920677.jpg

 

006920678.jpg

 

В Дряновския манастир пристигнахме по тъмно и пребити от умора. Няма как обаче да не се разходиш из двора малко, преди да направиш каквото и да е друго. За следващия ден останаха музеят, църквата и костницата. Пещерата Бачо Киро я пропуснахме, чакаше ни път.

 

006920679.jpg

 

006920680.jpg

 

006920681.jpg

 

След прохода Шипка,

006920682.jpg

 

се качихме по "мързеливия" път до Паметника на свободата,

 

006920684.jpg

 

като ни оставаха само 50-100 стъпала до него, а не всичките 900. Жалко, между другото, но мнозинството така реши. От Орлово гнездо се открива интересна гледка към долината на тракийските царе и язовира.

 

006920685.jpg

 

Гледката върви в комплект с картините на Верешчагин, поне така ми се струва по-впечатляващо. С немалко историческа гордост се качихме на върха на паметника, а след това - будката за сувенири: книжките за опълчението (Партиздат, 1981 г.) се харчат за 80 (или бяха 90?) стотинки... Предговорът е от Т. Живков. И все пак.

 

Шипка е магична, дори и за хора с неособено силно национално чувство.

 

006920686.jpg

 

И защото бе наблизо, решихме да видим паметника на Бузлуджа, макар и отдалече.

 

006920687.jpg

 

Пътят до него от Шипка е има-няма десетина километра, но пък за сметка на това е доста противен, най-вече защото е неподдържан. Бяхме на Бузлуджа няколко дни след т.нар. фест (справка рекламата "И баба ти е вече там") и пластмасови бутилки и кутии от цигари имаше, но честно казано можеше и по-мръсно да е. До "чинията" явно се отглеждат предимно стада коне, сградата е разграбена, макар и с решетки, а буквите на интернационала са изпопадали и разкривени. Паметник на разрухата - на това ми прилича сега.

 

Преди да стигнем в Казанлък, свихме към градчето Шипка, известно с руската си църка. Тя пък е наскоро реставрирана и е една такава жива-жива, все едно слязла от картинка.

 

006920688.jpg

 

Първото нещо, което видяхме в Казанлък, беше Музея на розата. Той е точно на входа на града, така че ни беше лесно да го подминем, та се наложи да се връщаме после. Защо ли, все още се чудя. Дори и пари за вход не ни взеха и честно казано имаше защо. Музей ми било това...

 

Главната ни цел тук беше Казанлъшката гробница, където ни завари една голяма италианска група от 30-ина човека, тръгнали да влизат в нея (гробницата е доста, ама доста малка), точно когато и ние (четирима човека) бяхме вътре...

 

006920690.jpg

 

006920692.jpg

 

От Казанлък потеглихме към Пловдив. (Някой има ли идея как в пътят покрай Павел баня, аз отбих малко преди Карово и после покрай Хисаря).

 

006920693.jpg

 

В Пловдив пак бяхме по тъмно, а и един час въртях по еднопосочни улички, не е истина. За града остана целият следващ ден, естествено недостатъчен дори само да се разходиш из стария град...

 

006920696.jpg

 

006920698.jpg

 

006920699.jpg

 

Идва Нощта на музеите там, на 26 септември...

 

006920694.jpg

 

006920703.jpg,

Българийо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smile126 smile126 smile126 Велик трип!!!

и страхотен фоторазказ, наистина, грабна ме :)

 

Все повече време за такива пътешествия мога да ти пожелая, винаги си заслужава, а и нали знаеш - Опознай Родината, за да я обикнеш! :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Поздравления !

Добра разходка и отлични снимки!

Не искам да спамя темата, но моят опит по този маршрут завърши до Двореца в Балчик !

Поредната нашенска простотия на входа ме спря да разгледам и покажа на децата една от малкото красоти останали по крайбрежието ни. На входа любезно ми поискаха 5 лв вход за двореца за възрастни.

След това , ми казаха, на другата каса да купя още два билета по 5 лв. за ботаническата градина.....Аз им казах че искам да разгледам само двореца или само градината, примерно....НЕ МОЖЕЕ !

Простотия нашенска ! На две каси за едно и също нещо....като африканска република , да не ги обидя!

Не ми е за 20 лв. , тва е едно от малкото неща дето си заслужават по нашето крайбрежие, не и по този начин !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красота :)

Болата (през 2004 като ходих за първи път) беше почти безлюден плаж,евентуално събота и неделя идваха хора,но пак бяха малко.Но за съжаление и там стана комерсиално и сега е лудница.Иначе тази част от Черноморието ни е изключително красива

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.