Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Дали е възможно....питане относно аларма


Recommended Posts

Колеги, здравейте!

Имам следния въпрос - алармата на колата ми е стар модел, но съм доволен от нея и не смятам да я сменям! Проблемът идва от друга страна - дистанционното ми е много кофти вече - трудно хваща и т.н., сменял съм батерии, но проблемът се решава частично и за време....просто трябва или нова аларма или ново дистанционно! Та въпросът ми е дали някои е запознат дали може да се смени само дистанционното, а не цялата аларма. Забравих да спомена че алармата е SIRIO 777. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като вариант бих ти предложил да си разглобиш дистанционното и да тръгнеш по магазините за кар-аудио-шмекерии. Продават се дистанционни за аларма по 2-3лв. Въпроса е да мериш в кое точно ще влезе твоята платка и ще съвпаднат копчетата...

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коко, колегата има проблем не с корубата на дистанционното, а със самата платка (най-общо казано) ;)

Предполагам Боби ще се намеси най-компетентно, аз само ще предположа:

1. дистанционното ти има нужда от настройка (ако поддържа такава). Прави се от човек с опит, че иначе няма да проработи повече :mrgreen:

2. купува се ново дистанционно, стига системата да позволява обучаване на ново.

3. ако т.1 и/или 2 не свършат работа, нова аларма :|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, благодя за бързите съвети!

Да си призная и аз не знам точно къде е проблемът в дистанционното, но предполагам че проблемът не е в платката, а в самата "кутийка" на дистанционното, поне аз така си го обяснявам! Ще мина през 1-2 магазина, за които се сещам, и ще проверя дали наистина е възможно да се подмени "кутийката" :)

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти сам си писал, че трудно хваща, което елиминира желание/предположение за смяна на корубата. Кутията пази платката и няма отношение към "далекобойност" на дистанционното. Ако се оплакваше от трудно натискане на бутон(и), от разпадане на кутийката и т.н. - да я сменяш. Но така, както си описал нещата, проблема е в платката. Или поне част от него, макар, че това е най-често срещаната причина за лошо "ловене". Възможно е да имаш проблем и в приемника, но е малко вероятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е лошо първо да разглобиш дистанционното, да почистиш платката с малко памуче и спирт и пак да пробваш как ще работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е лошо първо да разглобиш дистанционното, да почистиш платката с малко памуче и спирт и пак да пробваш как ще работи.

 

Ама не с памуче, щото се разкъсва от SMD компонентите и остава по платката (не дай Боже да "отчепка" някой от тях) - със стара четка за зъби става по-добре. И още нещо - не С ДЕЗОДОРАНТ!!! Само с чист спирт (излишно е да казвам АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО С КОРЕСЕЛИН ИЛИ ЛАКОЧИСТИТЕЛ)

 

 

SIRIO 777 беше най-хитовият модел на Импас едно време. Не съм сигурен дали поддържат още дистанционни за него. Ето все пак някои хитринки преди алармата да бъде отписана и захвърлена.

 

 

Според мен само с почистване няма да стане. Най-вероятно му се е разместил тримера за настройка на честота. Сам трудно ще го настрои на 433.33 МН. Отделечено мога да дам следния съвет (с подръчни материали):

 

АКО ВСЕ ПАК ИМА ЕДНО ДОБРЕ РАБОТЕЩО ДИСТАНЦИОННО. Обикновено са по две и едното въобще не е влизало в експлоатация. Та - слага се чисто нова батерия на "хубавото" дистанционно и се проверява обхвата му. Ако е достатъчно далеч се преминава към стъпка "2" - хваща се най-обикновен телевизор, изважда се буксата на антената, набучква се 20-ина см. тел (в мъничката дупчица на входа на телевизора) и се сяда с "хубавото" дистанционно на разстояние не по-голямо от 50-60 см. от телевизора (телта). Стъпка 3 се състои в пускането на телевизора да "търси" канал автоматично и през това време се държи постоянно натиснат някой от бутоните на дистанционното. Когато на екрана се появят редуващи се бели и черни линии се спира автоматичното търсене и с Fine Tuning се изчиства образа (да няма много снежинки по линиите). Тогава "намереното" се запаметява на някой неизползваен канал (примерно на последния) за по-нататъшна употреба. Това всъщност е хармоник от дистанционното, но за гореописаната цел е напълно достатъчен. Взима се тогава "кьопавото" дистанционно - това - куцото, дето му е намалял обхвата, предварително почистено със спирт, добре подсушено със сешоар и снабдено с чисто нова батерия. Първо се проверява за студена спойка (напукан калай и мърдащ в дупчицата компонент. Те и без това не са много) Пак се слага на гореописаното разстояние от телевизора (телта). Телевизорът се превключва на гореспоменатият канал за "по-нататъшната употреба" и тогава се натиска бутон на "смотаното дистанционно". Ако не се появят линии (или се появят, но слаби - със снежинки) се намира тримера на платката на дистанционното. Познава се лесно, тъй като е единственият компонент, на който отгоре има кръстато винче (макар и много малко) за настройка. Най-често тримерите в дистанционните са сини (още един жокер за откриване). Докато телевизорът си бачка на канала и бутонът на дистанционното е натиснат постоянно тримерът се завърта МНОГО ПЛАВНО задължително С ПЛАСТМАСОВА ОТВЕРКА. (Изискването е да не е метална, за да не прави допълнителна антена) Принципно се продават такива отверки точно с тази цел, но може и да се скалъпи от нещо пластмасово. След като линиите се появят и изчистят - настройката е приключила успешно. Дистанционното вече ще работи на същия обхват както и еталона - първото дистанционно.

 

Е - ТОВА Е (както се казваше в популярна реклама)

 

Това принципно е и начина за "гепене" на коли и всичко що има радио кодиране на канала, ама с малки добавки :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Не се мъчете - с телевизор няма да стане. Ако го замените с честотомер и правилен софтуер за 16, 32 и 64 битово кодиране качен върху подходящ лаптоп в комбинация с достатъчно добра радиостанция - и с добавката от достатъчно количество късмет - може и да се получи :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Надявам се с гореописаното да съм бил полезен на всеки, който от доста време "праска" дистанционното си на колата в дланта или коляното си и псува юнашки, когато то не сработва.

 

 

Между другото ние "алармаджиите" най-обичаме такива случки - най-лесно изкарани пари от подмяната на иначе работеща и принципно добра (а сигурно и не евтина) алармена система. Но от доста време насам все си мисля, че с такива "хитрини" прехрана не се изкарва. (Дано не ме бие някой от гилдията) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

А иначе -

Коко, колегата има проблем не с корубата на дистанционното, а със самата платка (най-общо казано) ;)

Предполагам Боби ще се намеси най-компетентно, аз само ще предположа:

1. дистанционното ти има нужда от настройка (ако поддържа такава). Прави се от човек с опит, че иначе няма да проработи повече :mrgreen:

2. купува се ново дистанционно, стига системата да позволява обучаване на ново.

3. ако т.1 и/или 2 не свършат работа, нова аларма :|

Юли е пет пъти по-кратък от мен и два пъти по-изчерпателен и ясен. Готов е да ми вземе хлебеца :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Въпреки, че едва ли ще му се занимава :mrgreen:

 

 

Ако все пак човекът не може сам да се справи - нека да звънне. Нито ще го изям, нито ще го върна :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

към Боби:

 

Добре обяснено :) ! Бих добавил само още за... дертовете от " ТЪЧ " бутоните... Тяхното неконтактуване или "утечка" също би създало илюзия за нехващане на сигнала от дистанционното ...

 

 

към _v_ :

 

Да провери дали достатъчно отчетливо превключват бутоните на дистанционното : ОНОВА характерно ЧУКАНЕ :mrgreen: ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

към Боби:

 

Добре обяснено :) ! Бих добавил само още за... дертовете от " ТЪЧ " бутоните... Тяхното неконтактуване или "утечка" също би създало илюзия за нехващане на сигнала от дистанционното ...

 

 

към _v_ :

 

Да провери дали достатъчно отчетливо превключват бутоните на дистанционното : ОНОВА характерно ЧУКАНЕ :mrgreen: ...

 

И най-вече - при натискане на бутон - дали "миготи" (свети) светодиодчето на дистанционното

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и още едно мнение по въпроса, което не противоречи на другото: лично аз без честотомер не бих се занимавал да преглеждам дистанционното по метода с телевизора.

 

 

Общо взето аз бих посъветвал човека да смени алармата с нова. Често пъти проблема с обхвата особено при старите /и не само/ аларми е не в дистанционното а в приемника намиращ се в самата аларма и за това говори и факта, че това е едно от най-често сменяните неща при ремонт на аларми. Така че аз не бих си губил времето в занимавка с дистанционно, ако не съм убеден че проблема е в него. Още повече е безмислено занятието когато се касае за стара аларма.

А и има известно развитие в тези системи и една нова може да е по-добрия вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.