Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

НАВИГАЦИЯ


Recommended Posts

Искам да сложа навигация на шкодата, но не намерих във форума някъде да се обсъжда подобна тема. Дайте предложения, плюсове и минси. В Offise 1 има някакви , но ми се струват много евтини за да са хубави. В Метро и техно магазините също е пълно с различни водели.Ако някой разбира - например боби майстора да ме насочи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • izov

    11

  • Mishelle

    8

  • PVV

    7

  • Karaibrahim

    4

Най-много писали в темата

За ква Октавия говорим? От тея новите или от предишните - до 1971 г. И т.нар. "оригинална" навигация ли искаш или обикновенна /или комбинация PDA+GPS/. Не е проблем да ти препоръча някой, решение за 2-3-4 хиляди левчета - това ли е мерилото ти за "хубост"?

И не на последно място - казваш, че във форума нищо не си намерил... А поне написа ли думата "навигация" в търсачката? Щот аз като я напиша ми излизат доста теми - къде по-пълни, къде - не, но определено има доста обсъждано по въпроса. Било за навигация за първоначално вграждане, било за сравнения на различен софт.

Майсторе Боби - помогни на човека бре! :mrgreen:

Ай, със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих ти препоръчал HTC Touch Cruise. В едно устройство си имаш всичко, ОС е Windows Mobile 6 и си качваш каквито карти ти е кеф. Имаш си тел и т.н. Аз съм си го набелязал и може би лятото ще си взема. Цена около 1000 лева. В Техномаркет има Garmin za Около 300 лева, ама там е мъка с картите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майсторе Боби - помогни на човека бре! :mrgreen:

 

 

Абе, чак майстор - още не ме беха кръщавали... Пък и още е раничко - не съм чукнал още 40 лазарника :mrgreen: Дано само некой не реши, че ставам и за теляк :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

А иначе - за помощта - да погледне тук

 

http://forum.pocketbulgaria.com/viewfor ... ac35f487ea

 

пък - каквото му е на сърце (и на джоб) - да взима. Изписано е доста и то изчерпателно.

 

С най-добри чувства:

Боби КАЛФАТА

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има Garmin za Около 300 лева, ама там е мъка с картите.

 

 

напротив , колега има перфектна детайлна и рутираща карта на България , която напоследък през два , три месеца я подобряват.

Моят избор е Garmin и съм много доволен от GPS са :)

 

:idea: Разгледай на сайта на Геотрейд ...те са представители на Garmin за България

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...В Техномаркет има Garmin za Около 300 лева, ама там е мъка с картите.

Определено оставам с впечатлението, че не си я изпробвал. Защото аз им следя картите от около 4 години и мога доста да ти напиша за тях и за възможностите им ;) Но преди това ще се радвам да обосновеш позицията си :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...В Техномаркет има Garmin za Около 300 лева, ама там е мъка с картите.

Определено оставам с впечатлението, че не си я изпробвал. Защото аз им следя картите от около 4 години и мога доста да ти напиша за тях и за възможностите им ;) Но преди това ще се радвам да обосновеш позицията си :D

 

 

Така де, така... Нали и аз съм с Гармин в ЮккИ. А пък ти нищо не казваш да обменим като опит и да ъпгрейтна картата с по-нова версия :mrgreen: Не че тая е лоша, ама (както ти казах на една от срещите на Бояна) половината POI са с търсене на български, другата половина - на английски :|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи мъка с картите, хем е мъка пък нвоят избор е Germini. На мен също ми казаха ,че те са едни от най-дабрите. Не искам и да давам много кинти, щото мисля че до 400-500 лв е най пазумно. Останалото е за тези ,които наистина много пътуват а аз определено не съм от тях и ще ползвам навигацията основно в България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжелявам грешката е моя .... :?

просто исках да цитирам колегата izov , който каза ,че е мъка с картите....

аз съм супер доволен от nuvi- то ми , както и от OFRM картата на България

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пък нвоят избор е Germini...

 

Дано само да не си избрал ДЖЕМИНИ като клуб и ориентация, че тогава го закъсваме.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

А иначе навигаторът е марка garmin

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид, че един приятел има и му е трудно да си качва карти за чужбина... Иначе за БГ е доволен, но пътува много и в чужбина.

 

На Pocket PC-то е доста по-лесно да си слагаш други карти.

 

Иначе моя избор ец HTC Touch Cruise, може би не съм се изразил достатъчно ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид, че един приятел има и му е трудно да си качва карти за чужбина...

Е, ти или по-скоро твоят приятел, ме разби :D Оригиналната гарминска навигация е окомплектована с прекрасен софтуер за PC. Инсталираш, стартираш, избираш държава(и) и я(ги) качваш. Аз до скоро бях с Гармин ПДА (още го имам, но рядко го ползвам - вече имам в колата фабрична нав.). Ползвах го няколко години. И по елементарен начин за качване на карти не съм виждал. Всичко е автоматизирано. На тебе(него) остава да избере региона от Европа или, ако има достатъчно памет на устройството - и целия континент. Дори можеш, вместо да си играеш на самото устройство, за по-голямо удобство, да си направиш маршрута на самото PC. Като, аналогично на работата с навигацията, и на PC-то можеш да задаваш различни критерии за маршрут.

 

Има и едно "малко" допълнение. Гарминската навигация, специално за ПДА (би следвало да е аналогично и за "чистата" им навигация) работи по-точно и по-бързо от навигацията на ФВ Туарег... (изпробвано е няколко пъти).

 

Заради всичко това не съм съгласен (категорично), че навигацията на Гармин, от каквото и да е естество, е мъка. Напротив ;) Между другото, в много user manual производителя изрично уточнява, че не носи отговорност ако потребителя не умее да работи с продукта :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги без никакво съмнение GARMIN е номер 1 в света на навигацията !!! дори и в самолетите навигаторите са гармин така че 2 мнения няма ! за мен приемлив навигатор е NUVI 250 в момента го има за 329 лв в германос !! с карта за цяла европа + БГ с детализирана карта на София ! иначе за 149 лв има допълнителна подробна рутираща карта за БГ на SD карта която само се мушка в гармина палиш и караш !

 

моят избор е Гармин нуви 250 ! имам и още един гармин навигатор от съвсем друг клас ! но за колата нуви 250 е перфектен !

 

поздряви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм с Garmin Nuvi 250 и съм много доволен. Купих го с картата на Offroad и сега през 3 месеца, безплатно ми изпращат на e-mail нов update! Пък и доста е стабилна батерията на navi-то; около 6 ч. !В пакета има всичко необходимо за това! Даже аз имах стойка и за велосипед! Това е моето предложение!

 

Всичко хубаво!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

от доста време се каня да търся GPS решение за колата, във форума явно има знаещи, та да попитам:

Някой беше пуснал тема за Блутуут ГПС, има ли адекватен софтуер за навигация на ПЦ, по възможност за Линукс? Ако има за Уин, дали ще работи през Wine? Ако такъв софтуер има, с какви карти е съвместим, и какво е рутиращ ГПС? За да не ме опсувате, търсих по въпроса, има доста инфо, особено във форума, който посочи Боби, но там са по-advanced неща и не мога да се ориентирам въобще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

Аз ползвам bloetooth GPS. За PC-то ползвам Europe Auto Route на Microsoft. Добре се справя в Европа и прилично в София (не че няма издънки де!). За Европа можеш да ползваш и Route66. Има и други - просто потърси.

А дали ще работи под Wine зависи от емулацията на Wine. По-специално как ще се отнесе към разпознаването на bluetooth устройството. Windows-а го разпознава като com port и няма проблем. Но под Linux нямам идеа....

Като заключение ще спомена че същото GPS устройство го ползвам и с мобилния си телефон и съм доста доволен. Ако и си намериш подходящ софтуер за телефона става върха (аз ползвам собственоръчно написан такъв :mrgreen: )

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравей,

рутираща трябва де е картата, което значи като му зададеш крайна точка например gps са ти калкулира маршрут и те води "завой по завой" в зависимост от настройките ,които си му задал....ако картата не е рутираща напримур ТОПОМАПС , ще виждаш къде се намираш , но само толкова.... :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Mishelle

 

Честно казано не разбирам подигравателно/критично/леко обидно отношение, което показваш, но все пак ще ти отговоря - това е, което са ми казали - това споделям. Разбирам, че не вярваш, че има такъв приятел, но това си е твое право.

 

А сега по темата - от мой колега, който е страшен маниак на теmа GPS знам, че най-добрата карта за София и БГ е iGo. Той ме посъветва да си взема PocketPC/GSM с GPS, защото в едно устройство имаш всичко, което ти е необходимо и лесно се намират кракнати карти, които иначе за повечето маркови устройства струват по 100-200 лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ще се ориентирам към NUVI , предлагаха ми от JAR -GSmax -модел GS 35 B и

WayteQ GPS Navigation N710B, +Software, 1024MB, 4.3" но явно има разлика в класите . Мисля обаче да взема NUVI 250W понеже дисплея е по-голям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

izov, погрешно си изтълкувал поста ми. Той не е критичен, нито подигравателен, още по-малко - с обиден характер. Същото, което съм го написал, бих ти го казал и в очите, като тогава съм убеден, че няма да го изтълкуваш отрицателно. Единственото, което изразява поста ми е несъгласие с това, което си написал. И предполагам се дължи на най-вече на това, че "приятел ми каза". Не подлагам на съмнение, че някой е споделил с теб, а изразявам несъгласие с "мъката". Каква мъка е да кликнеш 2-3 пъти на Next, а преди това да селектираш с мишката няколко географски зони? По-елементарно е от колкото да свалиш с фирмен софтуер снимките от цифров фотоапарат.

 

А за iGo - ето, пак имаме "казаха ми". И пак ще ти кажа, че този, който ти го е казал не е прав. Не знам доколко е маниак на тема GPS, но ако се разровиш из Google сам ще се убедиш, че iGo е добър, но има още много да се работи по него докато достигне подробността на картите на Гармин и в частност тези на офроуд клуба. Единственото, за което iGo към момента е най- е това, че в момента над този софтуер се работи най-усилено (за БГ покритие). Но кога ще видим наистина сравними с горните две карти резултати никой не може все още да каже. От друга страна iGo е много красив със своята 3Д графика, с поставянето на някоя и друга (за сега) сграда в 3Д режим, но това не е достатъчно за да го направи лидер, поне за момента.

 

Ако се съмняваш в мнението ми, твое право е. Но ако отвориш Google и му отделиш достатъчно време ще се убедиш в твърдението ми.

 

Поздрави и дано сега пак не кажеш, че съм се изразил обидно, защото чувството у мен не е такова ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление много се губи в писмената комуникация :lol:

 

Значи според теб картите за Garmin са по-добри от тези на iGo (интересува ме за БГ)? Питам, защото се чудя дали да взема отделна навигация или PocketPC + GPS + iGo примерно. А за Garmin лесно ли се намират карти (от тези безплатните имам предвид :D)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това какво ще вземеш като устройство е въпрос на лични предпочитания и не на последно място - на финанси. Ако искаш универсално у-во, което освен GPS да ползваш и като джобен компютър, било за е-поща, за преглед на офис и др. документи, за органайзер и т.н. - т.е. за всякакви "глезотийки", изборът е един - ПДА. Друго основно негово предимство е, че не си обвързан с определен GPS софтуер. Можеш да качваш различни програми за навигация, да ги тестваш, да си избереш тази, която тебе най-много те устройват. Ако щеш - можеш да качиш повече от една такава програма и да ползваш примерно едната за в града, а другата за из път (давам само пример). Изобщо - имаш много свобода на действие. Друг плюс е, че ако сега даден софтуер за навигация е по-добър, не се знае догодина дали това ще е все още така (iGо се развива с бързи темпове). Ако се появи друг лидер, предлагащ повече, ако имаш ПДА, най-вероятно ще можеш да ползваш (и) него. От друга страна, ако искаш нещо по-евтино, което да използваш само за навигация, взимаш си една такава, мяташ я на таблото и пътуваш. Повечето такива устройства вече поддържат мп3, преглед на изображения и т.н., но това надали някога ще го използваш.

 

За картите и тяхното намиране - за Гармин това определено е проблем. Картите им не се намират толкова лесно. Обяснявам си го с факта, че много хора, купувайки си Гармин GPS или PDA с GPS, си купуват и софтуера. Разгледай сайта на Геотрейд (продават Гармин) - там повечето устройства дори са окомплектовани със софтуер. Т.е. явно няма толкова голямо търсене на пиратки.

 

Ако можеш да отделиш повечко парички, бих те посъветвал да си вземеш ПДА с GPS. По-универсално е устройството и ще можеш повече неща да правиш с/на него. Обърни внимание обаче на следното - на Гармин софтуера обикновено е обвързан по някакъв начин с гармински GPS, което означава, че в повечето случаи, ако GPS-а не е на Гармин, гарминския софтуер ще откаже да тръгне, освен ако не намериш пач за него. За това разгледай цените на гарминските ПДА, ако искаш. Ако ти се сторят високи винаги има алтернатива - друго ПДА и качваш на него картата на офроуд клуба, която обаче ще трябва да си заплатиш. Което не мисля, че е проблем. И тя си заслужава парите, пък и ще получаваш актуализации. Картата на офроуд клуба се продава готово качена на карта-памет, с капацитет по твое желание (от това малко варира цената) и е заключена към серийния номер на паметта. Т.е. няма да можеш да откопираш картата на друга памет, но пък паметта ще можеш да я използваш заедно с картата в кое да е друго GPS устройство - за това ограничение няма.

 

С други думи всичко е въпрос на избор. На твоя избор. За съжаление, както винаги, парите са основен фактор.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има само две неща, които ме притесняват в комбинацията джобен комп. + GPS - на Garmin екрана е по-голям - примерно 3.8 или 4.3 инча. На джобните компютри най-често екрана е 2.8 инча. Другото, което ме притеснява е дали джобния комп. приема сигнала толкова добре, колкото специализирано устройство. Ако трябва да се купува и външна антена става много сложно...

 

Картата на офроуд клуба включва ли големите градове в БГ с улици и т.н.? Имаш ли някакъв линк?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

izov, както са ти казали по-нагоре - изясни си първо за какво ти трябва:

1. Само навигация

2. Навигация с възможност да пробваш много продукти за навигация

3. Навигация и комп като органайзер и други простотий

 

За 1 - ми най удобно е да си вземеш чиста навигация например Гармин -

за 2- има навигаций с Уйндовс Мобиле и мисля, че там можеш да си качваш и други продукти, но не съм 100% сигуре (трябва да провериш)

за 3 - вече е въпрос на избор какво ПДА ще си избереш - дали да е всичко в едно - ГПС, ВИФИ, ГСМ и други

или Чисто ПДА с Блуутуут ГПС.

Това вече никой не може да ти помогне.

 

Относно екраните - моето ПДА е с 3.7" екран и ми е напълно достатъчно.

Недостатък - вадиш ПДА, вадиш ГПС пускаш програми - прибирането по същия начин - определено е неудобство.

С чистата навигация - само сваляш и си готов.

Относно ГПС модулите в този клас работят всичките еднакво - било то в чиста навигация или отделен.

Проблеми може да срещмнеш на нов автомобил ( някакви екрани има - Юли може да каже по въпроса)

 

Картите:

ИГО дават индикация, че ще пипат картите сериозно за БГ - кога ще стане е друг въпрос.

Добър софтуер иначе.

Гармин форматите - за момента най-живите карти специално за БГ - вече има и конкуренция и 3 ма човека правят карти - една на Оффроад, една на едно момче сега петар - споменал беше за 50 лева, но още е в зародиш идеята , но има готов продукт.

И една за един руски софт Навител - пеллала я прави - също много подробна карта.

За Гармин предполагам (не съм ползвал - нека Боби да каже например) как е по-големите градове.

Но съдейки от картите на пелалал ( те са на база карти на ГАрмин, но добавени подобрения от тракове на юзери) е дооста подробна.

 

За на Запад- не мога да дам мнение - за ГАрмин - там определено

ТОМ ТОМ, Роуте 66 и ИГО са лидери

И гармин естественно.

Друг плиус на чистата навигация - при излизане на ЗАпад вече ще имаш трафик и други новини по РДС приемани.

Докато с ПДА - мнооого малко модели го имат това нещо.

С две думи никой не може да ти каже кое ще ти е най удобно и кое най-ще ти върши работа.

Поставяш плюсове и минуси - цена, удобство, комфорт, ползване, стабилност и най-вече вероятност за изпробване на множество от продукти и вземаш решението.

Реда на приоритетите е случаен ;)

 

Поздрави

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията :D

 

Мисля, че ще се насоча към варианта HTC Touch Cruise все пак. И без това мислех да си сменям телефона, а и така юе имам много екстри на едно място. Единственото гадно е, че екрана е по-малък отколкото ми се иска...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.