Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

"златен талон"


Recommended Posts

Здравейте! Ако е разисквана темата - извинете.

Понеже от две години чета в разни т.н.медий, че ако не са нарушавани правилата /т.е. ЗДП/ в течение на 6 години е възможно издаването на т.н. "преференциален или златен" талон. Не зная как ще ме разберете, но аз нямам нарушения от 7г. И разбирате ли, днес отивам в най - тъпия /без извинение/ КАТ - Враца и там ми казват, че такова нещо е невъзможно. Имам в предвид, че не могат да ми издадат такъв талон???!!! Трябвало през целия си шоф. стаж да нямаш даже и фиш???!!! А пък аз освен това съм и проф.шоф. кат."С"/освен всичко друго/. Тъпо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(:(:( ](*,) :smt034 smile183 smile181. Цял час рових в сайта на МВР, но там не открих никаква инф. по въпроса. Адски гадно! Лъжат ни копел..... от всякъде!

Адски съм възмутен! Ако някой може да подскаже с нещо - благодаря предв.!

Моите уважения! :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросния талон за водач без нарушения се издава при следните условия, според правилника, от който в момента чета:

 

1. когато няма наказания за нарушение правилата за движение по пътищата от първоначалното придобиване на правоспособност и има стаж не по-малко от 6 години

 

2. когато няма наказания за нарушение правилата за движение по пътищата за период от 6 години след влизане в сила на тази наредба(въпросната наредба е публикувана в бр.97 на ДВ от 2002г)

 

Сигурно на основание на "след влизане в сила на тази наредба" са ти отказали :roll: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А чети:

 

НАРЕДБА № I-157 от 1 октомври 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина

 

...

Раздел IV Контролен талон

Чл. 25 (Обновен: бр. 97 година 2002 ) (1) Към всяко свидетелство за управление се издава контролен талон въз основа на платена такса. (2) Издаване дубликат на контролен талон се извършва в случаите на:

1. повреждане;

2. унищожаване;

3. изгубване;

4. кражба.

(3) Издаването на дубликат по ал. 2 се извършва въз основа на подадено заявление по образец (приложение № 3) от водача, документ за платена такса и приложена декларация за твърдяното обстоятелство. В случаите по ал. 2, т. 1 и 2 се представя старият талон.

(4) (Нова, ДВ, бр. 66 от 2003 г.) Контролен талон `Водач на МПС без наказания` се издава при поискване от водача:

1. когато няма наказания за нарушение на правилата за движение по пътищата от първоначалното придобиване на правоспособност и има стаж не по-малко от 6 години;

2. когато няма наказания за нарушение на правилата за движение по пътищата за период 6 години след влизане в сила на тази наредба.

(5) (Нова, ДВ, бр. 66 от 2003 г.) Контролен талон `Водач на МПС без наказания` се издава въз основа на подадено заявление по образец (приложение № 5) и документ за платена такса.

Чл. 26 (Обновен: бр. 97 година 2002 ) (1) Контролният талон се отнема при съставяне на акт за нарушение по Закона за движението по пътищата за срок до един месец. Номерът на контролния талон се вписва в акта. (2) Връченият на водача екземпляр от акта замества контролния талон за посочения в ал. 1 срок.

(3) Контролният талон се връща на водача при връчване на наказателното постановление.

(4) (Нова, ДВ, бр. 66 от 2003 г.) На водач, на който при съставяне на акт за нарушение по Закона за движението по пътищата е отнет контролен талон `Водач на МПС без наказания`, при връчване на наказателното постановление се издава обикновен контролен талон въз основа на платена такса.

 

Значи доколкото се сещам, може да ти откажат, ако имаш наказание и преди повече от 6 години, но това може да е само до октомври 2008, когато ще се навършат 6 години от приемане на наредбата. Това за фиша не е вярно. Не трябва да имаш акт нито един за сега, преди да са навършени 6 години от приемане на наредбата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Обещавам, че ще се поровя! Но се убеждавам и в друго: НЕ ТРЯБВА да се купува нищо от издателство "труд"! Мошенници! (ЗДП, който е пред мен, не съдържа нищо подобно?!) Но не трябва да се вярва сляпо и на т.н. служители на КАТ! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Порових се доста в книжката/ЗДП/, но наистина не открих написано нещо по тази тема. В и-нета нямах време. Иначе, според т.н. медиий(може би се повтарям - ако е така извинете), ако водач на МПС не е допускал нарушение в продължение на 6 години му се полага талон с преференций (вече се сещам, че се повтарям, но въпреки някои забележки - ще продължа), т.е. при едно нарушение "изземват" преференциалният талон и връщат нормалния. Според мен идеята не е никак лоша, но явно този, ще се изразя на български - талон не е за обикновенни хора, а пак за "правоимеещите"!

Идеята би била добра, ако е призив за спазване на ЗДП, но... :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и мен днес ме спряха за минаване на жълто, ченгето провери и каза, че няма да ми пише акт, за да съм си извадел такъв талон

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "stefan l" - По радио-станцията може да провери и шофьорска книжка и лична карта :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а най лесно проверяват като видят колко дупки от телбод имаш на талона. Делят на 2 ... който може де и после знае колко акта си имал :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Днес си взех и аз тоя талон. Става на гишетата за подаване на документи за книжките (в КАТ София). Там първо проверяват дали отговаряш на изискванията в наредбата, после дават формуляр. Неприятното е, после чакането е 2-3 часа-чака се за подаването на формуляра поради новата система с номерцата от автоматите. Иначе талончето за 2-3 минути го издават. Платих 1.30 лв.

 

Здравейте! Ако е разисквана темата - извинете.

Понеже от две години чета в разни т.н.медий, че ако не са нарушавани правилата /т.е. ЗДП/ в течение на 6 години е възможно издаването на т.н. "преференциален или златен" талон. Не зная как ще ме разберете, но аз нямам нарушения от 7г. И разбирате ли, днес отивам в най - тъпия /без извинение/ КАТ - Враца и там ми казват, че такова нещо е невъзможно. Имам в предвид, че не могат да ми издадат такъв талон???!!! Трябвало през целия си шоф. стаж да нямаш даже и фиш???!!! А пък аз освен това съм и проф.шоф. кат."С"/освен всичко друго/. Тъпо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(:(:( ](*,) :smt034 smile183 smile181. Цял час рових в сайта на МВР, но там не открих никаква инф. по въпроса. Адски гадно! Лъжат ни копел..... от всякъде!

Адски съм възмутен! Ако някой може да подскаже с нещо - благодаря предв.!

Моите уважения! :!:

Фишовете не се броят, аз имам 2-3 от последните години, само наказателните постановления - моето последно (и първо) е от 1998 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

вдигам малко стара тема, но с актуална информация за който се интересува.

Процедурата е следната в КАТ - София:

 

С влизането в сградата на КАТ се тегли номерче като за случая трябва да е с буква "С" опред. Буквата означава за какво чакаш в случая на гишетата където издават нови книжки и талони. Примерно буква "А" е за плащане на актове и фишове а буква "В" е за бракуване на коли.

От гише номер 26,27 или 28 без да се интересуваш от номера който е наред и този който ти си взел казаш за какво си и ти дават да попълниш молба, като предварително ти проверяват по номер на свидетелството за управление дали имаш стаж 6 години и дали за този период имаш нарушения. От гишето си взимаш бланката (празната молба), всички твой документи и някакво листче на ръка писано. Попълваш си молбата и се отива до банката(която е на 15 метра) и се заплаща 1,3 лв. След това започваш да следиш номерата на светлинното табло и като ти дойде твоя ред отиваш на гишето което е оказано пак 26,27 или 28. Даваш молбата която си попълнил, даваш си стария син талон и фактурата че си заплатил в банката и ти дават едно грозно-жълто талонче наречено "златно". Това е! smile092

 

пп. Голямото чакане е докато ти дойде твоя ред да си вземеш златния талон. Днес беше 30 души пред мен = 1час. Плащане в банката, проверка дали отговаряш на изискването и попълване на молбата общо 5 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой знае ли какво става, ако вече имаш такъв талон и те спрат за някакво нарушение? Прадполагам ти конфискуват "златния" талон и трябва пак да се редиш в КАТ с часове за да ти дадат обикновен :roll: Дали обаче има разлика, ако нарушението е дребно /не е за акт/ или само при по-сериозно?

Птитам, защото просто не знам стува ли си цялата разправия с ваденето на такъв... на мен досега няколко пъти ми се е разминавало при по-дребни нарушения - главно минаване на жълто, неправилни маневри и др. подобни. Катаджиите като проверят за предишни нарушения, а аз им се оплаквам, че все нямам време да ида да си извадя златен талон, те обикновено се "смиляват" над мен и ме пускат :)

Забелязал съм обаче после винаги си записват нещо на ръка в някакви тефтери, но какво точно и къде отива след това не знам... :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има смисъл издаването на такъв талон,защото може да предотврати отнемането на точки от контролния талон,които са 39.Има нарушения ,които костват от 10 точки нагоре,така че след две или 3 нарушения ще бъдете принудени да се явявате на изпит за възстановяване на точки,който струва пари време и нерви.Въпросният талон ,който е червен/оранжев/ на цвят може да спести или забави явяването на такъв изпит,но не спестява паричната санкция,която е наложена,също така е важно да се отбележи,че талона се отнема след първото нарушение и при излизане на наказанието се получава отново зелен талон.Тук възниква въпроса дали зеления талон се издава веднага или се чака по каналния ред като за нов талон.

 

p.s. Има смисъл също затова ,че при проверка кат проверяват водач без нарушения ,а не рецидивист,което може в определн момент да помогне.

А иначе записват в една тетрадка ,че са те проверили,то е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
А някой знае ли какво става, ако вече имаш такъв талон и те спрат за някакво нарушение? Прадполагам ти конфискуват "златния" талон и трябва пак да се редиш в КАТ с часове за да ти дадат обикновен :roll: Дали обаче има разлика, ако нарушението е дребно /не е за акт/ или само при по-сериозно?

Птитам, защото просто не знам стува ли си цялата разправия с ваденето на такъв... на мен досега няколко пъти ми се е разминавало при по-дребни нарушения - главно минаване на жълто, неправилни маневри и др. подобни. Катаджиите като проверят за предишни нарушения, а аз им се оплаквам, че все нямам време да ида да си извадя златен талон, те обикновено се "смиляват" над мен и ме пускат :)

Забелязал съм обаче после винаги си записват нещо на ръка в някакви тефтери, но какво точно и къде отива след това не знам... :-k

 

Ако е дребно нарушението естествено не ти вземат талон, какъвто и да е той.

Ако е средно и не се правиш на тарикат и с червен талон или с обикновен, но с 39 точки може и да те пуснат без акт.

Ако ти съставят акт вземат червения талон и после като си платиш акта в КАТ ти връщат син обикновен талон, но с всички 39 точки. Това, че не ти отнемат точки го пише в наказателното постановление. В този случай съветвам който отива по този повод, още преди да почне да чака за постановлението да си изтегли номерче за издаването на книжки - където ще си получи новия син талон, щото там е голямото чакане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Ха а този златен талон само при поискване ли ти го дават?

Питам защото съпругата скоро си поднови книжката, а талона и е син.

НЯМА никакви нарушения от 1998г от когато и е и книжката! Ами не шофира ся ко да я правя smile049 !

Или да я тваря пак с бебока и да киснем в кат за тоз талон?

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха а този златен талон само при поискване ли ти го дават?

Питам защото съпругата скоро си поднови книжката, а талона и е син.

НЯМА никакви нарушения от 1998г от когато и е и книжката! Ами не шофира ся ко да я правя smile049 !

Или да я тваря пак с бебока и да киснем в кат за тоз талон?

 

Поздрави!

 

Издава се само при поискване,но аз стигнах до извода,че няма смисъл от този талон,дори може да ти навреди в определена ситуация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво имаш в предвид "може да ти навреди" би ли споделил защо не би си изкарал "златен" талон, дай примери. Че да помисля дали да и изкараме на жената.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво имаш в предвид "може да ти навреди" би ли споделил защо не би си изкарал "златен" талон, дай примери. Че да помисля дали да и изкараме на жената.

Поздрави!

 

Малко по-нагоре съм писал,че има смисъл в издаването на талон,като съм дал съответните аргументи.След кратко проучване, обаче, стигнах до извода,че при проверка от пътна полиция,не винаги се гледа с добро око на такъв талон и повечето полицаи прибягват директно към съставяне на акт.Друг недостатък е,че след отнемане на такъв талон трябва да се чака издаване на нов зелен,което би съзадало допълнителни проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.