Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Намирате ли разлика в бензина


terzo

Recommended Posts

Не знам дали си прочел отговора ми на подобен твой въпрос в друга актуална тема. Та там съм написал - няма два вида Еко. Едното е Еко, другото е Еко Петролиум.

 

Едното е Еко Елда - гръцка верига, а другото е Еко Петролиум - българска, която Еко Елда е в преговори да закупи. Говори се, че в Еко Елда бензина е внос от Гърция и е по-качествен.

 

Така, по темата - има ефект по-високото октаново число на бензина. На Шкодата съм слагал 86 и да речем при потегляне се налагаше даване на повече газ, а и максимланата скорост ставаше по-ниска и се достигаше по-трудно. На карбураторни запалителни системи като се сложи по-нискооктаново гориво аванса чука доста отчетливо.

На моноинжекционите без октан-коректор също се намалява КПД на двигателя. На пълните инжекциони с детонационни датчици се компенсира до известна степен, но намалява мощността. така че повече трябва да се натиска газта за същото ускорение и скорост.

 

Обяснението е, че октановото число определя каква е антиденонационната способност на бензина, а детонацията предопределя "чукането" на аванса - то се получава вследствие на по-ранното самозапалване на горивото и естествено е много вредно за износването на двигателя и намалява мощността му. Та, октановото число определя каква степен на сгъстяване може да се достигне в двигателя. Колкото е по-висока е степента на сгъстяване, толкова по-високооктаново гориво трябва да се използва, и толкова по-добре може то да се сгъствява в двигателя, без да детонира. Увеличено сгъстяване е равно на по-голяма мощност при един и същ разход на гориво, така че в крайна сметка се постига икономия на гориво. Това особено се усеща при извънградско движение с равномерна скорост.

Това съм го установил и на практика.

 

Като цена на мен ми излиза сега почти същото и по-скъп високооктанов бензин, само дето върви по-добре колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с PV. На времето някъде тук бях писал, че според моите сметки, общо взето в отношението цена/пробег с 95/98 няма съществена разлика. 95 колата го хапва повече, но е по-евтин, обратното за 98 - по-скъп, но и по-икономичен. Накрая като тегля чертата се оказва, че лев/километър е идентично за двата вида гориво. Дори и да има някаква малка разлика, тя е пренебрежима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.