Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос за GPS...


high_octane

Recommended Posts

Привет, интересувам се ей така от чисто любопитство и заради един спор - дали услугата в България се заплаща ? И има ли значение дали ще е на PDA или на обикновеннда джаджа ( от тея дето се бодват в запалката на колата ), която да ти измерва скорост, позициониране и маршрут до даден обект.

 

Попаднах на тази статия : http://www.hardware.bg/statia.php?mysid=918&t=69, според която излиза, че си взимам някоя джаджа за примерно 500 кинта от технополис с вградена карта за Бг. и от там нататък си се разхождам из дебрите на милата ни родина и не плащам нищо друго освен себестойността на устройството. Така ли е ? Има ли месечна такса и ако да - каква е тя ?

 

Няма да извършвам мониториг на някоя кола, аджеба дали се движи и къде на картата. Видях, че се предлагат такива услуги от някои мобилни оператори и естествено е да се плащат. Говоря за чисто любителско използване :)

 

Ако някой има яснота по въпроса нека сподели ;) Шъ мъ извинявате ако се е разисквала подобна тема :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо не се заплаща.

Самия ГПС сигнал говорим.

сега картите за устройствата по-принип са платени:)

Дет се вика може и само ГПС приемник да си вземеш и с програми дето следят скорост, ускорение и разни такива да си го ползваш като бял човек:)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

GPS услуга не съществува като понятие :mrgreen:

 

Приемането на сигнал (независимо какъв!) е безплатно (включително за кодираните телевизии - приемаш сигнала без пари - плащаш за декодирането :mrgreen:).

GPS приемниците струват някакви пари според модела и производителя. Това е като да си купиш ВЕФче :lol:

Картите и софтуера за визуализация са според зависи - има безплатни има и платени.

 

В България МТел се опитват да продават "GPS услуга" което не е кореткно, но все пак сме в Бг. Това което те разбират под "GPS услуга" е следене на движещи се обекти. Тази услуга е платена (все пак има GSM карти, приемници, поддръжка, карти и т.н. и т.н. и накрая най-голямото перо - МТел да печели).

 

Та това е надълго отговора на твоя въпрос зададен така общо....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите горе са ти отговорили много точно. Сигнала е free, плащаш само за устройството и евентуално за софтуера и картите ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е няма как да кажеш, че няма такава услуга:)

Братята американци като свалят птичките и ще си останем само с приемниците.

Услугата реално се заплаща - няма начин.

Цената за услугата е калкулирана в големите корпорации произвеждащи чипове или самите приемници.

Реално те не те занимават, че ако приемника струва 100 лева - 2 лева са за услугата.

А тва за Мтелците - ми за момента май е единствения начин да предаваш сигнал от разстояние.

Сега гадно е да с еплаща не само затова, но няма пълно щастие:)

Инаече съм си мислел за всякакви видове глупости да си предявам местоположението, но всичко е свързано с ГСМ - или ГПРС или СМС:)

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

GPS услугата се заплаща но когато те интересува ти да следиш даден обект. В смисъл монтира се утройство в дадения обект а ти си сядаш на компютъра и го гледаш каде е.

Иначе когато приемаш сигнала независимо с какво (PDA+GPS модул или GPS нашигация или каквото да било ) НЕ СЕ ЗАПЛАЩА

 

Инаече съм си мислел за всякакви видове глупости да си предявам местоположението, но всичко е свързано с ГСМ - или ГПРС или СМС

не знам как ще го постигнеш с GSM - евентуално с точност до клетката в която си

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

yohi, като си купуваш хладилник плащаш ли патент на PHILIPS мисля, че беше, а може и вече да се е върнал на Форд?

Като купуваш процесори, памет и т.н - кой плаща за патента и правото на ползване на тоя патент?

Същото нещо е и тука.

Това, че е пуснато за гражданско ползване не значи че е безплатна.

Просто е много сложно за поддръжка да го наречем такова съоражение и по-един или друг начин те се издържат от компании произвеждащи такива устройства или от компании които си плащат за да имат преференции.

Цената колкото и да е малка тя е за производителя или позвателя директно на технологията , а не на крайния потребител.

А колкото за ГСм - имах в предвид ГПС, който да предва по гпрс данни до някое приложение което да траква къде се намираш.

Иначе наскоро четох за разработка на Майкрософт за ориентиране по WiFi поийнтове.

Знаейки точните им кординати ти можеш приблизително да се ориентираш без ГПС.

Ма за нас е още рано май:)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е няма как да кажеш, че няма такава услуга:)

 

Лесно :mrgreen:

 

Братята Хамериканци в началото са пуснали GPSа САМО за военни цели и е платен от Хамериканския данакоплатец. С времето го пускат за граждански цели БЕЗПЛАТНО! И понеже никъде не е споменато дали и докога ще е безплатен GPSа EU решиха и пускат в момента системата Galileo - абсолютно безплатна (т.е. плаща всеки европеец като част от данъците си). Това е положението.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре приемаме, че е безплатно;)

С настоящите приемници когато пуснат ГАЛИЛЕО да видим дали ще може да се се хване тая позиционна система?

Ако приемем, че е безплатно на база данъци - в което не се и съмнявам, че и ние вече ще плащаме - би трбвало дет се вика с настоящите приемници да мога да си хвана сигнала и да си я ползвам.

Реално аз приемам, че нищо не плащам - дано да е така.

Но на тоя принцип аз трябва да хващам и ГЛОНАС - нищо, че е само за военни цели - просто да хващам спътниците - ма не би - значи е друга техология.

Значи излиза, че комунизма е още жив:)

Аз пращам милиарди в космоса, още толкова за поддръжка и няма да събера някой лев да го ползват хората.

Отново казвам - съгласен съм - безплатно е до толкова доколкото купуваш приемник и не се интересуваш какво стои отзад.

Реално не те интересува какво влиза в калкулацията на продукта.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под безплатно имах предвид че след закупуването на ГПС приемник не плащаш никакви месечни такси и подобни.....

А това че производителя плаща честно казано мен хич не ме интересува, той си определя цена ако ме устройва взимам ако ли не не взимам.

Но иначе си прав че се плащат патентни права и какво ли още не.

Според мен услугата се издържа обаче не от тях а от тези които си плащат такси за да знаят къде са им обектите(автомобили камиони кораби товари и пр и пр. а за военните пък изобщо не говорим)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

yohi, като си купуваш хладилник плащаш ли патент на PHILIPS мисля, че беше, а може и вече да се е върнал на Форд?

Като купуваш процесори, памет и т.н - кой плаща за патента и правото на ползване на тоя патент?

Същото нещо е и тука.

Това, че е пуснато за гражданско ползване не значи че е безплатна.

Просто е много сложно за поддръжка да го наречем такова съоражение и по-един или друг начин те се издържат от компании произвеждащи такива устройства или от компании които си плащат за да имат преференции.

Цената колкото и да е малка тя е за производителя или позвателя директно на технологията , а не на крайния потребител...

 

Много си прав!!! Плащането за използването на сигнала е калкулирано в цената на устройството - независимо дали е само GPS или телефон с вграден GPS или т.н. За всеки патент се плаща! И малко в страни от темата - осъдиха Тойота да плаща по 25$ на продаден автомобил за патент над логото "Hybrid" тъй като хибридното задвижване не била тяхна технология ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много си прав!!! Плащането за използването на сигнала е калкулирано в цената на устройството - независимо дали е само GPS или телефон с вграден GPS или т.н. За всеки патент се плаща! И малко в страни от темата - осъдиха Тойота да плаща по 25$ на продаден автомобил за патент над логото "Hybrid" тъй като хибридното задвижване не била тяхна технология ;)[/color]

 

Велко,

 

за GPSа патент НЕ се плаща. Цената на устройството няма нищо общо с GPS сигнала.

 

Поздрави

 

PS: Не можеш да вземеш патент за нещо което е в масово производство и ползване - в случая радиоприемника!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко,

 

за GPSа патент НЕ се плаща. Цената на устройството няма нищо общо с GPS сигнала.

 

Поздрави

 

PS: Не можеш да вземеш патент за нещо което е в масово производство и ползване - в случая радиоприемника!

 

Добре де - съгласих се - не е патент. Мисълта ми беше, че плащайки цената от ххх лева за устройството, което приема сигнала, част от тази цена се плаща точно, за да можеш да го ползваш! Един вид - плащаш някаква символична сума в началото и си ОК! За съжаление съм изхвърлил всички документи, около купените от мен устройства и не мога да цитирам точно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак не съм съгласен smile115

Ако сам си направиш приемник пак ще платиш Х лева за части, но те НЕ са за плащане на "услугата" GPS а за самата електроника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак не съм съгласен smile115

Ако сам си направиш приемник пак ще платиш Х лева за части, но те НЕ са за плащане на "услугата" GPS а за самата електроника.

 

Ей... Казвам, че в цената на чипа е калкулирана сумата, която отива за поддръжката на системата ;) Това е договорка между американското правителство и производителите на GPS-чипове! Щот по данни, годишната издръжка на NAVSTAR GPS в щатите е...750$ млн. Нали се сещаш, че безлатен обяд няма, особенно зад Океана :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се отказвам да споря за цената.

Между другото бях чел, производителите от САЩ са длъжни да залагат ограничения във чиповете.

Имаше нещо за някакви координати ли незнам, но другото беше за скорост 515 км/ч май.Абе нещо такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак не съм съгласен smile115

Ако сам си направиш приемник пак ще платиш Х лева за части, но те НЕ са за плащане на "услугата" GPS а за самата електроника.

 

Ей... Казвам, че в цената на чипа е калкулирана сумата, която отива за поддръжката на системата ;)

 

Това дали важи и за китайските GPS приемници? Щото аз съм с такъв :mrgreen:

 

hamsia,

Ограничението е 1000км/h. Поне с моя (Китасйки :mrgreen: ) съм засичал полет със самолет и скорост от 890km/h smile115

А точноста зависи от много фактори включително включването на PRN (Pseudo Random Noise - включва се при военни дествия/тренировки в даден раион и прави GPSа неизползваем за граждански цели), но нормално е в рамките на 3-5 метра.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.