Jump to content

skoda-auto.bgautozone.bgskodaclub.bg

Изгорял габарит!


BlackPearl

Recommended Posts

Колеги,искам да ви попитам-имат ли право КАТ да ми напишат АКТ,ако не ми свети единия габарит?БЯх чел някъде в закона,че нямат право?

Понеже на буса на фирмата-едното габаритче не свети-някъде проблема е по кабелите?И не ми се занимава сега заради едно габаритче.....

ТА въпроса ми е-всичко ми е изрядно,аптечка,пожарогасител и тн-не ми свети само преден ляв габарит-дали ще се заядат?

 

Ще ви бъда благодарен ако ми помогнете и да ми цитирате от закона правилника за светлините(габаритите)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля, че не могат да ти напишат акт "при първо провинение" би трябвало да ти дадат нещо като предупреждение да си оправиш габарита в рамките на 2 дни. Щом габарита е преден и си длъжен да караш на къси светлини - не виждам как ще те хванат :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи:

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с

глоба от 20 до 150 лв. водач, който:

1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на

пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно

или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл.

179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за

движението;

Цитат: ЗДП

 

Мисля, че тука попадаш в технически неизправно - макар, че не намерих обяснения на термина технически изправно - предполагам,ч е изгорелия габарит влиза.

Но:

 

Глава втора

 

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

............

Чл. 10. (1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически

неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:

.................

 

12. по осветителната уредба:

а) изменени са броят, типът, цветът и разположението на предписаните светлини, с

изключение на светлините за мъгла;

б) светлините не са регулирани;

в) не светят дългите, късите, габаритните светлини или стоп-светлините;

г) пътепоказателите не работят;

д) липсват предвидените светлоотразители;

е) недостатъчно осветена е задната табела с регистрационния номер.

 

Цитат: ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за движението по пътищата

 

От всичко това разбира, че могат да се напънат за 20-150 лева, но точки поне в наказанията не видях за технически не изправно средство да се отнемат по тоя член 180.

 

Но от дуга стран може:

 

 

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от

26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:

.....

4. който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което

поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до

място за нейното отстраняване;

 

Където вече :

4.За управление на технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до място за нейното отстраняване.

/чл.179, ал.1, т.4 ЗДвП/ 5 к.т.

 

Така, че е напълно възможно да се направят на отворковци.

Навремето ако беше тъмно казваха да си го оправиш на место.

А ако е през деня габарит да си го оправиш вкъщи, но времента са други.

 

Извинявай за разпиляното обяснение дано ти се изясниха нещата.

Все пак нямам правно образование и незнам как да ги представя по "леко" нещата.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице докато си на фарове няма как да те видят. Служебната кола от 2 месеца няма габарит на десният фар. Просто забравям. Отогава са ме спирали няколко пъти никои не се е заяждал затова. Но полицаи всякакви. Щом е служебен да ти го оправят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Глава втора

 

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

............

Чл. 10. (1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически

неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:

.................

 

12. по осветителната уредба:

а) изменени са броят, типът, цветът и разположението на предписаните светлини, с

изключение на светлините за мъгла;

...

Горният цитат звучи доста ... интересно :mrgreen:

Явно под ударите на закона би следвало да попадат:

- всички, които допълнително са си монтирали ксенон на коли, които фабрично не са били произвеждани и оборудвани с такъв (нямам в предвид да идете с новата кола във фирмения сервиз и просто да си доплатите за доставката монтажа му);

- всички, които са си монтирали устройство, позволяващо им да използват дългите светлини за DRL.

 

Добре, че катаджиите не са го осмислили още това, иначе бая хора ще изгорят :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Mishelle,

 

Доколкото си спомням в същия този закон се споменава още нещо - забранява се монтирането на ксенонови крушки на фарове БЕЗ устройство за почистване (пръскалки и/или чистачки). Колко от тия с ксеноните го спазват ....

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

един въпрос

през деня пише ли че е задължително на КЪСИ ...или може на Габарити?

 

Къси или светлини за движение през деня. Габарити - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 месеци по-късно...

Интересно ми е как ТЕХНИЧЕСКИ НЕГРАМОТНО ЛИЦЕ (катаджия) ще установи техническа неизправност на автомобил. Защото 100% съм убеден че нито един от тях няма документ или каквото и да е друго с което той да може да извършва ТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЕРТИЗА или каквото и да е по автомобила. Значи аз съм монтьор ама спирам някой на пътя и му казвам сега ще те оперирам от апандисит и налягам човека и той умира и в съда ко става ? Някой компетентен по върпоса ще се изкажи ли

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "BlackPearl" - Даже и с изгоряла крушка на габарит, "МПС"-то става технически неизправно. Друг е въпроса, че не вярвам да има толкова строг Полицай! Виж - за 10 лева ще се заяжда.. не, че не ТИ свети габарита.

 

До "warfather" - Тук съм съгласен с ТЕБ! На скоро се замислях за истински анти-радар! Как Полицая на улицата ще разбере, че точно аз му смущавам радара? Без официално обявена акция, даже няма право да си подава ръката от прозореца ми - на вътре! А ако въпросната джаджата е монтирана зад бронята.. какво? Ще ляга да види ли? Или ще ми свали бронята?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е как ТЕХНИЧЕСКИ НЕГРАМОТНО ЛИЦЕ (катаджия) ще установи техническа неизправност на автомобил. Защото 100% съм убеден че нито един от тях няма документ или каквото и да е друго с което той да може да извършва ТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЕРТИЗА или каквото и да е по автомобила. Значи аз съм монтьор ама спирам някой на пътя и му казвам сега ще те оперирам от апандисит и налягам човека и той умира и в съда ко става ? Някой компетентен по върпоса ще се изкажи ли

 

техническата неизправност се установява видимо и правата му са до описаните в закона случай/нарушения,описаните неизправности/ всичко останало е заяждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "BlackPearl" - Даже и с изгоряла крушка на габарит, "МПС"-то става технически неизправно. Друг е въпроса, че не вярвам да има толкова строг Полицай! Виж - за 10 лева ще се заяжда.. не, че не ТИ свети габарита.

 

До "warfather" - Тук съм съгласен с ТЕБ! На скоро се замислях за истински анти-радар! Как Полицая на улицата ще разбере, че точно аз му смущавам радара? Без официално обявена акция, даже няма право да си подава ръката от прозореца ми - на вътре! А ако въпросната джаджата е монтирана зад бронята.. какво? Ще ляга да види ли? Или ще ми свали бронята?

 

за 10-те лева има лесно. искаш касов бон и фактура понеше ти се води разход на фирмата всяка глоба, бензин и части. докато се смеят дали се базикаш ги питаш за номера на данъчните да им съставят акт за неиздаване на касов бон и ти се смееш/личен опит/. при липса на бон казват ами акт, а ти аз не възразявам за нарушението и закона казва фиш. става много интересна ситуация дето не знаят как да постъпят. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.