Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Проблем с хард-диск


ikonoma

Recommended Posts

Колеги, извинявайте, че пускам тема, която се отклонява от тематиката на форума, но тук има хора които са на "ти" с всички тайни на компютрите.

Проблем е следния:

до сега имах 120 GB диск Maxtor и реших да добавя още един. Купих 160 GB Seagate. Настроих му джъмпера на "Master"(искам да сложа Windows-а на него), а стария хард - на "Slave". Кабела, на който са закачени дисковете има два извода - този, който беше закачен на Maxtor-а включих на новия, а висящия извод закачих на Maxtor-a.

Включих компютъра, отворих BIOS-а и забелязах, че ми открива само новият диск. :evil: Както и да е. Реших да се справя с този проблем по нататък. Пуснах диска с XP, стигна до момента със създаването на дялове и форматиране. Създадох нов дял и пуснах формат. Обаче след 3-4 минути ми излезе съобщение, че диска не е закачен както трябва или ако устройството е SCSI трябва да бъде "terminated"(последните думи не са много точни и ме е яд, че не си записах какво точно пише накрая).

И така не успях да форматирам диска и да инсталирам Windows-a. Сега отново със стария. :(

Как да разреша този проблем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да закачиш само новия HDD! Плесни му ХР-то и след това добави стария диск като "slave" и го форматирай. Може и да помогне ;) Ако и така не стане - вече някой от майсторите във форума трябва да се намеси :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно SP2 ще инсталирам, но при формата ми отказва. Ей сега ще опитам съвета на Zloqq. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно SP2 ще инсталирам, но при формата ми отказва. Ей сега ще опитам съвета на Zloqq. :D

 

в биоса го познава нормално, но след инсталация има проблем, лично съм с 3х40 макстор 1х250 Seagate и 1х80 на кутия и имах твоите проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ти открива само единия, значи имаш проблем при свързването - явно стария не си го сложил slave. Можеш да пробваш да го закачиш на друг IDE канал (ако имаш). А за инсталацията - не е нужно да преинсталираш XP при смяна на диска - можеш да прехвърлиш всичко за 5-10 минути с програмката Norton Ghost. При положение, че двата диска се откриват правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gotovo! Rabotata stana! :D Sega shte sloja i drugiq disk. Mersi za pomoshta. Oshte nqmam kilica.

Имай предвид, че когато са на един кабел губиш от производителността, но е по-добрият вариант от кабел1:ХДД+ЦД кабел2:ХДД (в общия случай). Провери си всички устройства АТА100 ли са (ХДДтата) и ДВД(ЦД) АТА66 ли е. Ако да- ХДДтата на един кабел, ако новият хард е АТА133 а старият АТА100 - пускай големия хард сам на кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би си решил вече проблема, виждам, че частично си се справил, но ще вметна и моето мнение/опит по въпроса.

Когато сглобяваш/надграждаш една система, първо се гледа BIOS-а. Ако там нещо куца, ще куца и в последствие. В твоя случай - BIOS-а трябва да е разпознал правилно двата диска, за да продължиш напред с инсталацията на ОС. Някои (повечето съвременни) BIOS-и имат опция за ръчна подредба на дисковете, т.е. кой да е първи, кой да е втори и т.н. независимо от физическата последователност на свързването им.

 

Не съм много съгласен с подхода да инсталираш първо новия, на него ОС, а после да добавиш и втория (стария) диск. Не забравяй, че старият ти диск, понеже си имал ОС на него, е с Active партишън, т.е. сега имаш 2 диска, които могат да boot-ват, което в даден момент може да се окаже проблемче.

 

С други думи играй си с комбинации от свързване на дисковете. Има случаи, когато някои дискове не се сработват добре със CD устройства на един и същи кабел. После виж дали всичко е наред в BIOS и чак тогава преминавай към инсталация на ОС. Ако Windows не ти разпознава пълния размер на диска, желателно е, преди инсталацията да пуснеш някой boot-ващ партишън мениджър, да си разделиш на дялове диска, да ги форматираш и чак тогава да качваш Windows. Така, ако диска е много голям, ще гарантираш правилна инсталация на ОС на driveC, а останалите дялове ще ги видиш след инсталацията на SP2. Това последното се отнася само за чисто нов диск. При последваща преинсталация няма да имаш нужда от тази процедура - Windows ще вижда всичките ти дялове, без значение от размера им.

 

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за съветите! :)

Още тогава се справих с проблема. Махнах стария диск и инсталирах Windows-а на новия. Сложих и новия, и двата се откриваха в BIOS-а, но компютъра се рестартираше точно преди стартиране на Windows-а. Тогава реших да огледам всичко внимателно. И какво установих - ами просто бях сложил джъмпера на стария на неподходящо място. Там където пише "Cable Select". Сложих го където трябва и всичко си дойде на място. Прехвърлих си информацията на новия и изтрих дяловете от стария, след което го форматирах. :)

Между другото, какво означава "Cable Select"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oзначава, че дали е Master или Slave се определя от това на кой конектор на интерфейсния кабел е вързан. Но май това работи адекватно само ако и двата диска са на Cable select. Или ако случайно си уцелил другия диск да е настроен правилно по отношение на конектора. Иначе не е щастливо :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.