Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Учителите!!!


biser.or

Подкрепяте ли учителската стачка  

62 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Подкрепяте ли действията им, и заслужават ли увеличение от 100%? Какво ви е мнението за средното образование в БГ?

 

PRR: Позволих си да ти превърна темата в анкета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    4

  • vloo

    4

  • TIG

    4

  • Jordan68

    4

Най-много писали в темата

аз ще си кажа,че ги подкрепям защото си спомням на какво ниво беше образованието когато аа бях ученик...а именно никакво...защото з атези пари първо няма да се навие нормално талантлив и умен човек да работи при положение,че с някаква не лоша квалификация може да работи по-добра работа...а тези които работят за идеята от едно време са с някакви комплекси придобири с право когато 12 годишен пикльо вади телефон за 1000 лева а самия учител няма пари да си храни децата като хората...за 100% процента не го виждам как ще стане обаче ако спрат да стачкуват сега нищо няма да постигнат...определено трябва да им се вдигнат заплатите и то не с 10 % ... което са около 30 лева... за шофьотите бая бързо намериха,.,,,а за учителите няма...

п.с. аз да си кажа,че по рождение съм бунтар някъв и подкрепям всеки който стачкува и протестира...защото никой не го прави за кеф...

п.с. 2 и университетските даскали ще стачкуват от 1 ноември ако не се оправят и те...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

заплати няма, ама и изисквания за квалификация няма

 

бих се съгласил с искане за цялостна реформа на образователната система!

Всички правителства се занимаваха с това дали трябва да има задължителна матура по литература. Че кой в днешния конкурентен свят го бОли дали можеш да препишеш някакви безпочвени псевдо разсъждения от алманаха?!?

децата не знаят да пишат, нямат бъкел математическо мислене, не говорят дори поносим английски!

и си мислят, че трите хикса и скалата наистина се бият....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не подкрепям исканията им. Разбирам напълно, че с тази заплата не може да се живее нормално, но такова е положението в бюджетната сфера - парите не са достатъчни за всички. Качеството на образованието е лошо и самата система е порочна. Във всички държави има частни училища, в които учителите са висококвалифицирани и мотивирани. Бюджета не може да поеме 100% увеличение. А и това тяхното си е чисто изнудване. Ако им дадат на тях и всички други професии ще се вдигнат на стачка. То че правителството е некадърно и предстои нова 1997-ма си е друг въпрос...

 

И аз искам 100% увеличение на заплатата ама няма! Дори в частния сектор практиката е да ти вдигат заплатата веднъж годишно с 10-20%, което в нашия случай не покрива и инфлацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека стачкуват! И аз не съм много съгласен с исканията им, но е по-важно да се притискат управляващите. Струва ми се, че без гражданска война тази държава(ако има такава въобще) няма да се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека стачкуват! И аз не съм много съгласен с исканията им, но е по-важно да се притискат управляващите. Струва ми се, че без гражданска война тази държава(ако има такава въобще) няма да се оправи.

 

:smt017 и аз съм на същото мнение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че без гражданска война тази държава(ако има такава въобще) няма да се оправи.

 

Много си прав. Май само в бг има безкръвен преврат. За макс 25 часова седмица и 9 мес. в годината + частни уроци май им стигат парите. Реално сметнато раб. им час е около 5лв. нека някой се похвали с нещо подобно. Пък и нивото на преподаване е под всякаква критика. Лично мнение, но по-добре да ги изпоуволнят и после с нови назначения и договори. За завършилите преди години бих казал. Навремето като завършиш имаш договор да бачкаш някаде защото са ти платили образованието и сега трябва да го въведат. Неможе аз и ти да им плащаме образованието в дър. заведения и да си веят гъза както си искат, като им стиска да ходят платено в частните и после да правят каквото си искат. Реално ако провалят годината лично аз бих повдигнал съд. дело за децата ми и ще им го набутам яко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много сте ми интересни всички ... бакшишите задръстиха жълтите плочки за няколко часа и всички им влизаха в положението , отделно 99% от клиентите им освен , че им режат тиквите с помпи и други приспособления не чакат ресто ... ония пияндури рейсаджийте също и пак срещнаха подкрепа на общественотот мнение , а сега учителите били такива или онакива , па и за частните уроци им са хванахте ... намам думи smile166

 

П.П. Докато гледаме учителската стачка бакшишите вече работят с нови цени - Х2 на старите ... ха да ви е честито!

П.П.2 За докторската стачка въобще не ми се говори ... явно България е почва за развитие на плевели :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а сега учителите били такива или онакива , па и за частните уроци им са хванахте ... намам думи

 

като му дойде времето да гледаш деца ще си наясно, а и говоря от страна на частника щом аз си декларирам доходите ми се иска и при тях да е така за да е ясно за какви пари става дума. много е лесно да се водиш на 300лв. и да бучиш, а отделно да правиш по 400-500 недекларирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вище сега,като цяло подкрепям стачката защото заплатите на нашите учители са най-ниските сигурно на Балканскиа полуостров.Със сигурност знам че учителите в Румъния,Македония,Сърбия и др. държави взимат доста,доста повече от нашите учители!

Друг е въпросът че повечето учители дават частни уроци и си докарват доста прилични доходи.Да не говорим че заетостта на един учител на ден не е повече от 3-4 часа.....

Като цяло обаче смятам че политиката която води това коалиционно правителство е в адски грешна посока и дано час по скоро се смени с десно управление,което смятам ще стабилизира страната след поредното некадърно червено управление!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вище сега,като цяло подкрепям стачката защото заплатите на нашите учители са най-ниските сигурно на Балканскиа полуостров.Със сигурност знам че учителите в Румъния,Македония,Сърбия и др. държави взимат доста,доста повече от нашите учители!

Друг е въпросът че повечето учители дават частни уроци и си докарват доста прилични доходи.Да не говорим че заетостта на един учител на ден не е повече от 3-4 часа.....

Като цяло обаче смятам че политиката която води това коалиционно правителство е в адски грешна посока и дано час по скоро се смени с десно управление,което смятам ще стабилизира страната след поредното некадърно червено управление!

Поздрави!

 

Та ти залагаш 3-4ч. аз залагам 5ч. 25ч. раб. седмица 100ч. месечно на макс. за какво заплащане да говорим. Средно един българин работи по 9ч. на ден 6 дена, което прави 54ч. на седмица и 216ч. на месец за 400лв. 100ч. са под половината раб. време. За какви 500-600лв. заплата говорим. Явно трябва всичко да се напише като на първолак за да се помисли реално. Да не забравяме и една 13-та заплата. За 9мес. работа сами си направете изводите за какви пари става дума и колко са реални исканията им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Вище сега".....

 

Е за това трябва да им се увеличат заплатите :)) Майтап без лоши чуства. Не смятам, че всички учители са еднакви, но не смятам че има и един, който може да се храни, че и семейство за 300-400 лв. на месец.

 

Аз частни уроци не съм взимал - значи не е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко , незнам що на толкова ниско ниво се разглежда проблема ... тука не става въпрос да смятаме толкова часа Х толкова пари , а за развитие на системата като цяло и обществено признание на труда т.к. за всичките тез години "преход" се говореше за всичко друго , но не и за образувание и здравеопазване . Проблема с частните уроци идва от там , че програмите за обучение са елементаризирани до толкоз , че да е достатъчно на изхода детето ти да сметне в магазина бързо , та да не го излъжат със сметката , но тез програми се спускат от тез дет сега риват , че учителите им извивали ръцете ... ми извънкласните форми на обучение , ми кръжоците и ТНТМ , което беше отречено като комунистическа отживелица , а в момента във всички световни университети се работи на този принцип - спускат се задачи от заинтересовани фирми и децата намират решение и така хем им е интересно обучението , хем реално виждат плода и смисъла на труда им , а тука се правят смешни дипломни работи на 50 годишни конспекти ... е това ако не е куца инвалидизирана система здраве му кажи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами е тук ни е проблема на целата държава...щото некой излиза да си търси правата по некъв начин другите го солят...в нормално гражданско общество където всички са наясно,че нито 300 лева за 100 часа стигат нито 400 за 300 часа(както сме ние) хората са ако не и те на вън поне съпричастни...не може да ми се твърди,че учителите са акто другите професии...от тях зависи голяма,огромна част от възпитанието,културата и и ценностната система която ще имат децата някой ден...пък и поне в моето училище имаше 2 смени от 7.30 до 18 часа общо повечето даскали караха и на двете може да са имали 3-4 5 часа ибаче не са си били вкъщи...

прави са и шофьорите искаха получиха...ама получиха щото некой си не можел да ходи на работа,а сега не по-малко право имат даскалите...ама ние на нож понеже повечето бли малоумни...ами аре да помислим ако аз имам висше (скоро) дали бих се хванал да се занимавам с някакви невръстни елементи(рядко с някакво възпитание) за 300 лева...е да ама не... на бензиностанция ще изкарам повече,на сергията на графа ще изкарам повече...и няма да ми се налагам да обяснявам на разни родители защо детето им има 2 ка при положение,че е куха лайка....

п.с. съжалявам ако е било рязко,но сам от хората които най-скоро са били ученици и помня за какво ставаше въпрос...за нищо///

 

забравих да кажа,че съм виждал един от учителите си пребит като ко..ле защото е писал 2-ка на ученик който му казал,че лъва се ражда от яйце...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислих да не пиша, ма на...

 

Защо под учители разбирате само тези в училище?!?! Да не би яслите и детските градини да не попадат в тази категория? Или си мислите, че при СРЕДНА заплата в сектор от 300-350лв в детската градина/яслата взимат 500!??!? Или пък че си докарват допълнително с "частни уроци"?

Или пък че обучението струва нещо? Та то е срамота! Гледах няколко предавания "Това го знае всяко хлапе" и щях да умра от срам че съм Българин! Елементарни въпроси за 2-3 клас и отговора не се знае. По-страшното е друго - не го знаят и в училищата! Защото на "даскала" му е все тая и не мисли как да преподава а как да изкара нещо допълнително! Или не пише двойка за да не си губи лятото с хлапето което определено си я заслужава. Ама как да му пише двойка като същото това хлапе след това ще му пре..е лятото, когато може да почива или да изкара нещо допълнително.

И не на последно място - как смятате България да се развива с това образование? Как очаквате нещо да се подобри когато вместо квалифицирана работна ръка на пазара излизат хора които не могат една автобиграфия и мотивационно писмо да напишат, а камо ли молба! Как очаквате тези хора да въшат работа като много от тях до осми клас продължават да сричат?!?!?!

Айде стига. Няма да пиша повече. Казах си моето.

 

Поздрави

 

PS: И ако някой смята, че образователната ни система е добре ще спомена впечатления от казармата - 1999-2000г. (нещата не са се променили!). В взвод от 30 човека имаше един с висше образование (моя милост), 12-15 със средно, 5-6 със основно и 6-7 БЕЗ образование! При рота от 90 човека двама с висше, 40-50 средно, 20-30 основно и 20-30 с незавършен трети клас....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това с часовете и годишната наработеност ми е адски смешно - ами тия в парламента да не правят 160 часа на месец, че отварят въпроса? Хайде и на тях да им се плащат 300 лева, а другите да си ги изкарват по фирмите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм "ЗА" увеличение на заплатите на учителите, но подкрепям и уточненията, направени по-горе...

 

Има Учители и учители...

 

Имах късмет и учих при едно поколение учители, които бяха такива по призвание. Хем не бях в елитно училище до 8 клас. Завърших с малко над 4.80 и бях приет на предпоследно място в столичен техникум. И още първата година станах отличник :lol: Явявах се на олимпиади по физика, станах председател на компютърния клуб и ми беше някак лесно... :D Чрез общуването ми с някои деца от други страни, разбрах, че имам доста по-голяма обща култура от тях... Не пиша това, за да се хваля. Просто сега такова нещо няма и много ме боли за родното образование, защото: ПРОСТ НАРОД = СЛАБА ДЪРЖАВА.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко , незнам що на толкова ниско ниво се разглежда проблема ... тука не става въпрос да смятаме толкова часа Х толкова пари , а за развитие на системата като цяло и обществено признание на труда т.к. за всичките тез години "преход" се говореше за всичко друго , но не и за образувание и здравеопазване . Проблема с частните уроци идва от там , че програмите за обучение са елементаризирани до толкоз , че да е достатъчно на изхода детето ти да сметне в магазина бързо , та да не го излъжат със сметката , но тез програми се спускат от тез дет сега риват , че учителите им извивали ръцете ... ми извънкласните форми на обучение , ми кръжоците и ТНТМ , което беше отречено като комунистическа отживелица , а в момента във всички световни университети се работи на този принцип - спускат се задачи от заинтересовани фирми и децата намират решение и така хем им е интересно обучението , хем реално виждат плода и смисъла на труда им , а тука се правят смешни дипломни работи на 50 годишни конспекти ... е това ако не е куца инвалидизирана система здраве му кажи ;)

 

Точно за това става дума, ако сметнеш грубо мес. възнаграждение е около 400лв. Вярно не са много обаче за това, че влизат в час изпяват нещо без да ги е.е кой какво е разбрал и заминават. За това става дума. При положение, че преподават както трябва съм с две ръце ЗА, но при положение на нехайство от тяхна страна 400лв. им стигат. Нека си намерят втора работа както някой правят/преподават в частни училища/ и бих казал те са добрите преподаватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За макс 25 часова седмица и 9 мес. в годината + частни уроци май им стигат парите. Реално сметнато раб. им час е около 5лв. нека някой се похвали с нещо подобно

 

с това нещо съм съгласен и поради тази причина гласувам с НЕЕЕ!!!

 

частните уроци по матаматика, литература география история и тн започват от 20 лв за час

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а частните уроци по музика,биология,физическо,физика и химия знаете ли колко учителид ават такива...малко...е тоя свят не е само география и математика...това,че децата кандидатстват с математика и география означава другите на кофата така ли...пък и не всеки даскал дава уроци...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям напълно мненията на vloo.

Искам и да кажа няколко други неща.

1во-според мен повечето учители много си уважават професията, а в тая държава взимат по-малко от чистачите.... не че има срамна професия но доста хора са принудени да се срамуват от това което правят заради мизерните заплати.

2ро-не смятайте само часовете в училище... учебниците се сменят от някакви пълни идиоти в министерството всяка година и учителите полагат доста грижи докато прегледат всеки учебник и приценят кой е най-подходящ за децата. освен това доста често има контролни и т.н.-питате ли един учител по литература ако трябва да провери 200 диктовки колко време ще загуби вкъщи... да не говорим че имах съученици които сами не си разчитаха това което пишат, какво остава за друг човек. но тези хора го правят само и само за да не драскат двойки като обезумели.

3то-държавата принуждава различно оценяване и лични предпочитания, въвеждането на едни тестове като изпитна форма и удачно решение, така няма да има субективни фактори и писане на различни оценки а всеки ще получи толкова за колкото е учил и после ако дойде родител да му се покаже теста и всички тъпи грешки които олигофренчето му е направило.... а не както сега - имах една съученичка която завърши 11ти клас с 5ца по география просто защото беше тихичка, иначе когато я питаха къде е Европа на картата тя показа Китай и стана за срам и позор.И това е човек който е 11ти клас, не е втори!!!!!! аз също завърших с 5ца, но не защото не знаех а просто защото съм бил от по-буйните ученици и учителите не ме харесваха.... но и затова си има лесен начин-оценки за тестове и оценки за поведение.... надали е толкова трудно, по-скоро на някой му изнася старата система.

и последно - стига бре хора.... smile176 училището е най-готиното нещо в живота, жалко че е в началото и докато се осъзнаеш вече е минало. да не би да е по-готино да бъхтиш на работа да те нерват всякакви малоумници,съседи, колеги, управляващи дори и непознати????? вярно всеки е имал лоши моменти караници, ниски оценки, но хубавите моменти със сигурност са били повече... помислете колко много неща тогава сте откривали за първи път и колко сега всичко е по-еднообразно. а учителите са били през цялото време около и до нас дори повече от собствените ви родители.... смятам че заслужават някакво уважение за труда си. те са стабилни хора, не хленчат постоянно и толкова години са били мачкани без да се обаждат, че присъединяването не към ЕС трябва да ги е накарало да се замислят че ЯВНО държавата ни е стабилна и след толкова години унижение вече е дошло времето да си получат заслуженото. явно само в нашата страна се приема за нормално един обикновен шофоьр да заслужава тройна на учителската заплата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.............................

 

Точно за това става дума, ако сметнеш грубо мес. възнаграждение е около 400лв. Вярно не са много обаче за това, че влизат в час изпяват нещо без да ги е.е кой какво е разбрал и заминават. За това става дума. .................

 

Това е така,но нямат вина за това нещо учителите, а тези от министерството и регионалните инспекторати по образованието Именно от там идват повечето неясноти. То не бяха реформи ..то не бе чудо. Куцо, кьораво и съкато печати учебници. Най -големия проблем е ,че даскалите нямат права над учениците .И понеже съм работил в тази свера мога да кажа че дипломата за средното образование ,за голяма част от учениците е един подарък. Даскалите са длъжни да търпят всевъзможна "измет" за да имат необходимите бройки в паралелките. Много ясно е Ванка, че един даскал ще влезе, ще си изпее урока и.... кой от къде е. Той друго и да иска не може да направи. :evil: Давам пример с едно провинцялно училище, но съм сигурен че и по другите е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям стачката, защото с 300 лв. не се живее, НО….

Според мен всички учители трябва да минат, през едно сито и да останат само тези които имат не само една гола диплома, но и желание за работа и необходимата подготовка. Не може куцо и сакато да е учител….

Но и отношението на обществото като цяло към учителите е под всякаква критика, само загледайте разните там филмчета и клипчета по сайтовете дето разни келешчета са ги качили и кви глупости вършат в час.

Да не говорим, че тази година бях на 15.09 в едно училище, нито родители, нито баби и дядовци никой не млъкна нито по време на химна, нито по време на минаването на знамената на училището, пушат, говорят си кой кво затворил за зимата, а децата се бутат и си правят каквото искат. После същите тези родители ще плащат и ще търсят връзки за тъй наречените "частни" уроци за да може "детенцето" да влезе в ВУЗ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да ги подкрепя защото:

1 . Не може да работят по норматив 18 часа седмично а другите хора по 40 , че и повече часа!

2 . Кой в тази държава има 56 дни годишна платена отпуска освен даскалите???

3. Защо в свободното си време вместо да ходят на курсове за преквалификация същите дават частни уроци???

4. Плащат ли данаци на допълнителните парични постъпления от частните уроци???

5 . Заради същите частни уроци не си преподават заложения учебен материал!!!

Могат да се напишат и куп още неща заради които и тези заплати са им много...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.