Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Сложих зимни гуми


Boomster

Recommended Posts

Вчера си направих почивен ден и реших да сменя галишите със зимни, понеже го дават застудяване, а и към края на месеца лудницата със смяната на гуми ще е голяма. Та, отидох аз в "Диана" на Ботевградско шосе до Шел. Гумите които ми препоръчаха бяха Kleber KRISALP HP (тези са от Michelin Group): http://diana-ltd.com/tyres/kleber/car/winter/krisalphp.html

Размер 185 / 65 / R14, цена 88 лв. бройката. Безплатна смяна. Само помпането с азот си платих, понеже съм фен на азота :mrgreen:

Старите-нови заводски Матадорки ги оставих при тях на съхранение - 14 лв. комплекта. Кво му плащаш?

Първите ми впечатления от Kleber-а са само положителни(засега). Возията е по-мека, по-приятна и дори ми се струва че са по-тихи отколкото заводските Мадатори, които мисля напролет да продам и да си взема нещо по-нормално. Все още не мога да кажа какво е поведението им при дъжд/сняг, но предполагам че относително добре ще се представят. Ако някой има такива нека сподели впечатленията си ... молим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как та излъгаха зимните гуми да ти ги помпят с азот ... сигурно не дават гаранция ако не кихнеш 10 -на кинта за помпане :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

честито, колега... но старите матадорки толкова ли бяха зле? ако са били още годни вместо да ги изхвърляш, па и пари да им даваш отгоре за "съхранение" можеше например да ги подариш на някой колега от форума с по-скромни финансови възможности :idea: Поправете ме ако нещо не съм разбрал - данеби да ги съхраняват до пролетта там и пак да ти ги сложат на колата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карал съм само летни клебери Динаксер ХП и Виаксер АС на размер 195/65/15 Т - отлични впечатления - тихи, комфортни и сигурни.

Късмет с избора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как та излъгаха зимните гуми да ти ги помпят с азот ... сигурно не дават гаранция ако не кихнеш 10 -на кинта за помпане :mrgreen:

 

Не са ме лъгали, аз от 3-4 г. съм почитател на азота и изрично споменавам че искам да са с азот, било то при смяна със зимни или летни гуми. Само 1 помпане, а следващото чак при смяната, демек след 6-7 мес. :)

 

... нали се сещаш МЪКАдора каква гума е :mrgreen:

 

апселютно :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ме ако нещо не съм разбрал - данеби да ги съхраняват до пролетта там и пак да ти ги сложат на колата?

 

Правилно си разбрал! :) Тази екстра я предлагат големите центрове - сезонен гардероб :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

честито, колега... но старите матадорки толкова ли бяха зле? ако са били още годни вместо да ги изхвърляш, па и пари да им даваш отгоре за "съхранение" можеше например да ги подариш на някой колега от форума с по-скромни финансови възможности :idea: Поправете ме ако нещо не съм разбрал - данеби да ги съхраняват до пролетта там и пак да ти ги сложат на колата?

 

Ами старите МЪКАдорки(както ги нарече колегата ammcfc :) ) са на 1500 км., т.е. имат още много живот в тях, но са дървени, поне на мен ми се струва че са такива. За подаряване - надали ще ги подаря, по-скоро ще ги продам на няква преференциална цена, ще добавя някой лев и ще си купя по-хубави. Иначе ако до пролетта стана малко по-богат тогава със сигурност ще ги подаря.

А относно това дали ги съхраняват - да, съхраняват ги при тях за да не ти пълнят балкона/килера. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля че си постъпил правилно.На мнение съм, че когато няма сняг само ги хабиш абсолютно излишно. Аз бих си върнал летните

 

Температурите не са летни че да се хабят, дори почват да падат. През зимата не винаги има сняг ... като миналата например, а и със зимни гуми не са кара само през зимата, а се хваща и от есента и от пролетта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

max нека не развляме темата на Boomster - дълго сме спорили за зимни, летни и за всички сезони - има ли смисъл и кога.

А иначе и аз се възползвам от услугата им за съхраняване - лично за мене е много удобна- не ми заемат място в мазата, а и не мисля дали няма да ми разбият мазата заради тях.

Boomster - как е центъра на Ботевградско шосе - толкова ли е голям като на Околовръстното?

Защото вчера се опитах да пътувам и видях, че едва има достъп вече до центъра, а тъпото е, че гумите са ми там.

Мисля да ли да не си ги взема оттам и да отида да ми ги сложат на Ботевградско.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Ботеградско май е по-голям.До Диана на окловръстното се стига без проблем.Около него е разкопано но са оставили насип като за кола.Въпроса е да го намериш защото не е обозначен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

честито, колега... но старите матадорки толкова ли бяха зле? ако са били още годни вместо да ги изхвърляш, па и пари да им даваш отгоре за "съхранение" можеше например да ги подариш на някой колега от форума с по-скромни финансови възможности :idea: Поправете ме ако нещо не съм разбрал - данеби да ги съхраняват до пролетта там и пак да ти ги сложат на колата?

 

Ами старите МЪКАдорки(както ги нарече колегата ammcfc :) ) са на 1500 км., т.е. имат още много живот в тях, но са дървени, поне на мен ми се струва че са такива. За подаряване - надали ще ги подаря, по-скоро ще ги продам на няква преференциална цена, ще добавя някой лев и ще си купя по-хубави. Иначе ако до пролетта стана малко по-богат тогава със сигурност ще ги подаря.

А относно това дали ги съхраняват - да, съхраняват ги при тях за да не ти пълнят балкона/килера. :)

 

това му харесвам на форума - винаги може да се научи нещо ново и полезно...наистина не знаех за тази услуга, нотова е добра идея, особено когато човек има няколко коли като мен и дори гаража се оказва тесен и се препълва с комплекти гуми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То намирането на входа не е проблем - стигането до там е проблема:)

В понеделник от Младост до Монтевидео - 1 час и 30 минути - отели ми се вола:)

Boomster - ако не е тайна - каква е цената за напълване с азот и казваш ли им до колко да надуват?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Boomster - как е центъра на Ботевградско шосе - толкова ли е голям като на Околовръстното?

Защото вчера се опитах да пътувам и видях, че едва има достъп вече до центъра, а тъпото е, че гумите са ми там.

Мисля да ли да не си ги взема оттам и да отида да ми ги сложат на Ботевградско.

 

Центъра на Ботевградско ми се струва по-голям от този на околовръстното. Паркинга им е по-голям, също така имат потенциала да обслужват и камиони и автобуси. Иначе местата за смяна за леките коли май са също толкова колкото и на околовръстното.

 

Без проблем се пътува до там, дори засякох разхода. От Зала Универсиада до там отиване и връщане ми даде среден разход 6.9/100. И още едно наблюдение: На Ботевградско Шосе, 5-та предавка, 70 км/ч, с темпомат ми показваше разход 4.1 - 4.4 / 100 км. Това с новите гуми. Готино, а? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 въпроса имам за азота ...

Има ли голяма полза от него зимата?

И може ли да се донапомпва с въздух, щото може да ти е мека гумата и да няма азот :) Предполагам, че може.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ползата е че 3-та зима НЕ допомпвам гума.

Това което са ми расправяли в сервизите за смяна на гуми е, че няма проблем да се допомпват с въздух, само че тогава се губи ефекта на азота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега , джанта с хубав борд и пресен каучук не изпускат въздух от опит го знам , а и не съм убеден , че чак толкоз 2 грама азот в гумите ще ги охладят лятно време ... всичко май се прави да се прибира на клиента по 2,50 на гума за помпане и да си измият ръцете за гаранцията . Карам вече трето лято с един комплект гуми и до допомпване не съм опирал ... е от време на време проверявам налягането само за лично упокоение ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм фен на не-азота...

Последния път като ме питаха за азот им казах - абе сложете им малко атмосфера /70% азот/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помпането с азот се извършва не за охлаждане на гумата :) , а за да се избегне промяна в налягането й през време на пътуването. Та в тази насока, за тези, които държат на постоянното налягане, азота е по-удачен лятно време. Когато настилката е затоплена, една гума, напомпана на 2 атм. след около 50 км пробег вече е на 2.1 - 2.2 атм., в следствие на загряването на въздуха в нея. Моите гуми ги помпам на 2.4 атм и понеже отчитането на налягането в тях при мен е доста точно, ще споделя - лятото, с въздух, налягането след известен пробег, дори и в града достига до 2.7-2.8. Не казвам всичко това, защото е болка за умирачка, а просто заради цифрите. Личното ми мнение, че няма лошо гумите да са напомпани с азот, независимо, че тази процедура е далеч по-удачна за автомобили, които се шофират екстремно. За обикновения шофьор това е въпрос на лична преценка, нищо повече. А за зимата - не виждам смисъл от азота - каквото и триене да има гумата, при тази студена настилка налягането общо взето няма да се промени. Относно теорията, че азота не изпуска, т.е., че е по-малка вероятността гумата да спада "от само себе си" - Гената добре го е написал - всичко опира до джанта и гума, т.е. в какво състояние са. Ако гумата спада с въздух, ще спада и с азот.

Между другото, за тези, които си помпат гумите с азот. Обръщайте внимание как го правят в гуми центъра. Ако гумата преди това е била напомпана с въздух, задължително е не просто тя да се спадне, а да се изтегли целия въздух от нея, т.е. прави се вакуум и гумата става буквално четириъгълник при тази процедура. Не я ли спазите, помпането с азот само ще ви изтегли пари от джоба, без да има ефект от него. Та в този ред на мисли, в Диана на Ботевградско само ми ги спаднаха, а в Диана на Околовръстното - изтеглиха и остатъчния въздух.

И още - в Диана на Ботевградско (на Околовръстното не съм проверявал) от лятото имат нова смес за помпане - азот+хелий. Твърдят, че била малко по-добра от "чистия" азот. По памет разликата в цената беше минимална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес вечерта след 19:30 знаете какъв дъжд се изсипа в София. Точно когато дъждът беше най-силен с гръмотевици ми се наложи да изкарам Бумстъра за да закарам любимата ми тъща на гарата. Предишната ми кола беше Quattro и бях малко скиптично настроен към колите само с предно или задно, обаче днешното поведение на Бумстъра в такъв дъжд ме очарова много, ама наистина много приятно. Не усетих нито едно поднасяне, въпреки че улиците бяха се понапълнили с вода. Не знам на кое се дължи, дали на новите зимни гуми или на Бумстъра, по-скоро и на двете. Усещането за стабилнот и контрол е доста приятно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз вчера се оборудвах със зимни гуми.... и аз в Диана... и аз ги напомпах с азот :D:D:D

Аз ги смених в новия център на Дияна в Пловдив. Понеже много често съм пазарджишко-пловдивския район така да се каже и ми е по-убодбно понякога там да си обслужвам колата - по-бързо и по-малка лудница. Много съм доволен от центъра. Аз единия ден минах да ги разгледам и да се ориентирам, но имах и друга работа и ходих на другия ден да ми ги сменят. И двата пъти бяха супер любезни. Няколко човека от персонала дойдоха да ми помогнат с избора и да ми обяснят всичко, което ме интерсуваше. Монатажа става веднага, няма записване, няма чакане, няма да се правят на важни все едно аз им дължа услуга, както на много места в БГ. Аз предварително си бях наумил, че ще слагам Мишлен и така стана - 195/65 R15 Michelin Alpin A3 + винтили + помпане с азот. За справка цената на гумата е 146лв., имаше Бриджстоун за около 150, Pirelli Winter Carving за 126 (+- няколко лева, не съм сигурен за последните цифри) и Sotto Zero за 190, Yokohama-та бхяма към 134. Аз тези марки гледа, другите не ги помня. Хванах и последния ден на някакво намаление от 5%. За сега от гумите съм доволен, мисля, че са по-тихи от МЪКА :D дорките. Ама на мен не ми предложиха такава екстра да ми вземат летните "на склад". Сега ми заенат 1/4 от терасата и малко ме е яд, но може и в Пловдив да я нама тая екстра.

 

P.S.: В ЕТ Континенталките бяха сто четиресет и няколко лева с 2 години гаранция (Дияна ми дадоха 1г), но трябва да се записваш за сервиза по установения ред, и тази в магазина не е много любезна. Общо взето нито можеш да ги видиш, нито в този клас имаш избор. Те предлагат няколко вида тип МЪКАдор, Барум и т.н. и само Континентал. Иначе питах за гаранцията ако сменя другаде, казаха, че няма проблем с гаранцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми защото изобщо не знаех, че има такава услуга. За първи път чувам. А и не знам дали ще ми е много комфортно гумите да ми стоят "някъде си". Може би в БГ още не сме свикнали на такъв тип услуги, по презумция си знаем, че всеки иска да ни направи нещо лошо. Почваш да си мислиш "Абе дали няма да ми подменят гумите с някакви по-износени" и всякакви такива. Не, че ми е много удобно на терасата, но поне знам, че са си при мен :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без проблем се пътува до там, дори засякох разхода. От Зала Универсиада до там отиване и връщане ми даде среден разход 6.9/100. И още едно наблюдение: На Ботевградско Шосе, 5-та предавка, 70 км/ч, с темпомат ми показваше разход 4.1 - 4.4 / 100 км. Това с новите гуми. Готино, а? :)

Сори за оффф-а, ама не мога разбера защо го хвалите тоя темпомат толкова? За мен той дори дава по-голям разход - пробвал съм го на Ситроен С5.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.