Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Правописната полиция


PRR

Да или не на "Правописната полиция"?  

49 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

  • Отговори 57
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    11

  • ammcfc

    9

  • vloo

    5

  • hamsia

    4

Най-много писали в темата

Аз гласувах с НЕ.Понеже се случва често да греша-обърквам В с Ж и Ъ с У(заради клавиатурата) и не смятам че всяка неволна грешка направена поради бързото писане трябва да се гледа под лупа и тн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм против тази "полиция"! Причината е , че дори да се стараеш да пишеш правилно винаги стават неволни грешки.Все пак не е лошо някои като си изливат мнението да го правят в по-къси изречения. Понякога не се разбира кога свършва някоя мисъл и кога започва друга. Иначе няма смисъл да се връщаме " На училище".Все пак и да искаме да се върнем в училищата няма да можем : има и стачка... smile169

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PRR - не става ясно какво си искал да напишеш и затова всеобщата еуфория обхвана темата.

Както по-горе написах - никой не е безгрешен (в това число и аз) и не е нужно да се заяждаме кой какви грешки е допуснал.

vloo - пишем в този форум и го четем, не по задължение - не може да ми казваш аз ще пиша както си искам , ти ако искаш чети.

Написал съм, че според мен анкетата не е формулирана и правилно и мога с доста голяма точност да кажа какъв ще бъде крайния резултат.

Мисля, че повечето, които написаха негативния отговор го доказват - дразни ги това, че ги поправят със забележка, а не това, че е поправено правописно мнението им.

Нека да проведем една разумна дискусия и да не преминава тя в заяждане.

Предпочитам да се води тук, а не на лични съобщения или премълчавания, защото в крайна сметка идеята е да се постигне някакво равновесие.

Аз не мога да ви накарам на сила или да ви убеждавам да пишете правилно - това си е избор на всеки.

Само, че има разлика между изпускане на букви поради преди това споменати причини или заменянето им с други по погрешка и писането като каруцар и неграмотник.

Казах и по-горе - това влияе и в бъдещата нормална функционалност на форума.

Идеята е да намерим баланса.

И прочетете внимателно какво съм написал, а не да се хващате за първите абзаци и да търсите грешки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изводи:

1. "Правописната полиция" е нежелана и дразнеща.

2. Да четеш постове на псевдо-български също е нежелано и дразнещо.

 

Ето защо, да се обединим върху следния призив:

Всеки да полага усилия да пише правилно и с български букви.

---------

 

Искам още веднъж да уточня, че тук не става въпрос затова кой е чукнал грешна буква или не е сложил запетая, или някъде е сбъркал някое правописно правило.

Разликата между изядени и грешно чукнати букви и "Далак пат" е ясна за всички. За второто става въпрос.

Ако да пишеш "далак пат" не е проблем, тогава не виждам защо трябва да е проблем да пишеш на латиница.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PRR - не става ясно какво си искал да напишеш и затова всеобщата еуфория обхвана темата.

 

Е, по точно можех да го формулирам само като "Да оспамваме ли всяка тема със забележки относно правописа?".

 

Мисля, че повечето, които написаха негативния отговор го доказват - дразни ги това, че ги поправят със забележка, а не това, че е поправено правописно мнението им.

А според мен ги дразни това, че се оспамват темите вместо да се ползват лични.

 

И прочетете внимателно какво съм написал, а не да се хващате за първите абзаци и да търсите грешки.

Е, както ти допускаш грешки, така и аз. Да не говорим, че тъпите ми пръстета редовно при двойно И забиват второто като Й. Вчера, при положение че водих разговор на лични точно за правописа, допуснах тая грешка тамън 3 пъти! При това и в трите пъти бях 100% наясно че второто И не трябва да е Й ама на - пръстетата едно си знаят едно си пишат. По същата причина на един клиент името е Reda и редовно става Read - в пъти по сериозна грешка! Но никога, ама наистина никога, не ми е правена забележка. Хората знаят, че такива неща се случват. И не се опитват да ти втълпят колко ти е лош английския/българския/патагонския! Пак казвам - ние сме автомобилен форум, а не такъв по български и литература!

 

Айде четете и поправяйте грешките ми. Сигурен съм че има smile115

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам още веднъж да уточня, че тук не става въпрос затова кой е чукнал грешна буква или не е сложил запетая, или някъде е сбъркал някое правописно правило.

Разликата между изядени и грешно чукнати букви и "Далак пат" е ясна за всички. За второто става въпрос.

Ако да пишеш "далак пат" не е проблем, тогава не виждам защо трябва да е проблем да пишеш на латиница.

 

smile161 Не мога да повярвам, че се съгласявам с теб, но си го казал много точно! Ако смениш и отбора накрая може да станем и приятели с теб! :D

 

 

vloo, гледам, че 2-3 пъти повтаряш, че с огромни букви съм написал, че PRR е негарамотен. Фактът, че не е вярно не е най-важното, макар, че мразя да изопачават думите ми. По-лошото е, че така волно или неволно подклаждаш някакво заяждане, а уж се обявяваш точно птротив това. Аз имах забележка към PRR и с по-големи букви написах как е правилно да се изписва, но никъде, нито с малки, нито с отгомни букви не съм писал, че е неграмотен. Грешката ми беше, че не го пуснах на ЛС, а в темата и така дискусията омаза темата на човека, за което съм се извинил и на него. Мисля, че темата няма отговор. Аз лично се старая да пиша грамотно и правилно. Всеки си преценява за себе си, както преценява какво да облече, какво да яде, каква кола да си купи и т.н. Но колегата е прав, че ако пишем "Далак пат" по-добре да се разреши и шльокавицата.

 

P.S.:А аз за последен път се занимавам да се обясявам. Ама аз това казах, ама аз онова казах. Не съм от тези хора. Каквото казал, казал. Айде пък да не сме толкова тънкообидни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че стана ясно за какви грешки говорим, но не става ясно против какво сте:

 

1. Не искате някой да ви поправя? - да не се пипат мненията

2. Не искате да разбирате, че е имало поправяне на мнение? - поправя се без да се разбира от автора (без изменение на смисъла разбира се)

3. Искате да ви поправят и да ви казват на лично?

4. Не искате да ви занимават? - да не ви поправят и да не ви казват

 

Защото ако ви дразни самото писане къде някой е сгрешил, не виждам проблем да се оправят мненията за грешки без да се споменава за това.

Затова пак казвам пуснете анкета която както каза NightSpirit ще има някакъв отговор.

В тая наша действителност този въпрос е все едно дали да има данъци или не - е отговора е лесно предвидим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Не искате някой да ви поправя? - да не се пипат мненията

2. Не искате да разбирате, че е имало поправяне на мнение? - поправя се без да се разбира от автора (без изменение на смисъла разбира се)

3. Искате да ви поправят и да ви казват на лично?

4. Не искате да ви занимават? - да не ви поправят и да не ви казват

 

1) Не се пипа чуждо мнение!

2) Да, не искам да знам, че човека Х е допуснал грешката Y.

3) Да, Не - ДА - искам да ме поправят на лично, НЕ - в темата

4) Виж 1. Изключение правя за мнения на шльоковица под които винаги пиша че съм ги оправил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък бих гласувал със "зависи", защото има някои постов, които ти избождат очите с неграмотността си :roll: . Иначе, наистина е тъпо да си правим забележки за неволните грешки (не, че не съм го правил де :oops: ). Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тези, които ме познават, може и да им се стори чудно, но гласувах в анкетата с "не"! Твърдя, да - твърдя, че съм един от хората, които спазват доста стрикно пунктуацията и правилното писане. НО: макар и физик по образование, съм държал винаги на правописа си, сега работя в държавна администрация, където правилното писане е изискване и то ми е станало навик. Не се замислям, докато пиша и нямам нужда да проверявам постовете си, освен за грешки, създадени при самото писане (натиснати грешни букви или пропуснати такива). Неведнъж съм правил забележки на колеги за писането им и - срещайки желание от другата страна - съм ги поправял и след това. Само че това в никакъв случай не е самодоволно изтъкване колко правилно пиша. Гордост ми е колегата malkiq, който (когато не бърза) започна да пише по-правилно и по-разбираемо. Помните постовете му в началото, нали.... :) Но той има желанието да си поправи правописа и го прави.

Тъпо е обаче, ако на някого му е направена забележка, той да мисли, че някой му навира в лицето колко е неграмотен. Просто се опитваме всички заедно да поддържаме някакво "ниво" на форума ни. Ясно е, че тук сме събрани много и различни хора (за справка тук) и като гледам, няма филолози. Но все пак, грамотно написаният пост носи удоволствие, определено. От друга страна - няма нужда от чак такова "размахване на пръст", че да имаме отделна тема или да развяваме наляво-надясно кой колко е сбъркал. Всички сме нормални хора, правим грешки, ако някой толкова чак пък иска да се вживява в ролята на даскал - има си лични съобщения, ICQ, Skype и още куп начини, по които да се общува. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък гласувах с "ДА" и напълно съм съгласен с hamsia, NightSpirit и ammcfc!!! Лично аз съм против неграмотното писане!!! Приятно ми е да чета правилно написаните думи и се старая правописа ми да е на ниво, въпреки че по "Бг. език и Литература" се мъдри тройка /3/ в бележника ми от училището :mrgreen: Така де - разбира се, че няма безгрешни хора. Разбираемо е, когато грешките са неволни, но когато някой пише очевадно неграмотни безумици и с мъка разбирам за какво става въпрос не мисля, че е грешно да се нарече "неграмотен"! Не си позволявам да наричам никого така, но това не значи, че приемам липсата на грамотност у дадения човек. Този пример с "Далак пат"...просто ми бърка в очите и се чудя да се смея или да плача? С две думи - предпочитам да чета грамотно изразяващи се хора!

 

 

- - - - - - - - -

 

Азпак гласувахс "ДА"и нъпълно сам сагласен сhamsia NightSpirit и ammcfc!!! Лично аз са мпротив неграмотнотописане!!!Приатно ми еда чета правилно написаните думи и с естарая правописа мида е на ниво вапреки че по "Бг. език и Литература" се мъдри троика /3/ в белешника ми от училиштето :mrgreen:Така деразбира се че няма бесгрешни хора.Разбираемо екогато грежките са неволни но когато някои пише очевадно неграмотни бесумици ис мъка разбиръм за какво става вапросне мисля че е грешно дасе нарече "неграмотен"!Нес и позволявам да наричам никого така но това незначи че приемам липсата на грамотност у дадения човек.Този примерс "Далак пат"...прозто ми барка вочите и се чуда дасе смеия или даплача?С две думи предпочитам дачета грамотно изразяваштисе хора!

 

...но изпадам в див ужас при вида на думата УФСЪ примерно...

Май си пропуснал едно "Т" в ужасяващата те дума >>> уфТсъ... Това е дума с 4 букви, която може да се напише с 5, но за сметка на това - всичките грешни!

П.П. Владо...учуди ме!

П.П. Лично аз предпочитам първия вариант на пост-а си/ми! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувах с "ДА" защото правописът е лицето на форума. Много добре разбирам, че има колеги, които в училище са проспали уроците по български, и затова им се дава втори шанс да го научат тук. Давам пример с Малкия - спомняте си как беше в началото и как е сега... браво, Коце!

 

В допълнение на казаното, всички знаем какво и колко означава тази наша писменост за всеки от нас. И въпреки, че не членувам в тази организация, си запазвам правото да критикувам колеги, пишещи 6 вместо ш, 4 вместо ч, Ь вместо Ъ, и др.

 

Имам забележка към така наречената правописна полиция да бъде по-толерантна и да бъде в помощ, а не във вражда с потребителя.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, аз си оставам от тия дето са против. И смятам да ви пускам линк към всеки пост със забележки. За да се радваме на взаимното заяждане.

 

Ето и първия ТУК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз както казах в предишен пост съм против!

Но изтъкнах,че съм против да се поправят постове на които има грешки,явно допуснати повече от клавиатурата(не съм уцелил правилния бутон)!

Иначе съм за да се поправят мнения с множество грешки в тях-заради неугледен и неизряден БГ език.

 

Аз примерно като пиша-винаги по инерция на клавиятурата слагам у,вместо ъ и ж вместо в-както и много често изпускам Й,а си пиша И!

 

Нямам нищо против да ме поправят,но съм против постоянното следене за правопис и изтъкването на малко(както аз ги наричам) "клавиатурни грешки"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз гласувах с "ДА", НО за да се поправя писалият, а не да се укорява. Съгласен съм с изказалите се по-горе приятели в същия дух.

 

От личните ми наблюдения, нашият форум е един от най-грамотните авто форуми и това не е случайно :lol:

 

ПРИЗОВАВАМ:

 

Нека всеки се стреми да пише грамотно, да не се обижда, като го поправят - това е за негово добро!

 

Нека всеки се изказва синтезирано - без да разтяга локуми на 20 реда! ( Тя тая тема стана повече страници от Българската граматика :) едвам я изчетох)

 

Нека всеки, който поправя, да го прави с уважение и снизхождение към излагащия своето мнение! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нас в ХТИ на времето ни скъсваха Д****ата (ако че се готвим за инженери) за правописа. Родителите ми са филолог и журналист, така че съм свикнал на гневните подмятания на баща ми по повод водещите по телевизията: "...не там пълния член ма..........***** заспала". Не гласувах, защото в интерес на истината се старая, но не съм перфектен. Другите не ми пречат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ебати не я бят чел темата 2 дена и се оказа,че нещата явно са не разбрани и се повтарят едни и същи работи...ми и аз да се повторя..никой не е казал,че "далак пат" му харесва това даже не бих казал,че е нужно да си грамотен за да видиш грешките и да се подразниш или пък да се засмееш както направих аз когато го видях.. мисля,че колегата PRR имаше предвид поправянето на точно тези грешки при които ние неграмотните се спъваме като ИИ и ИЙ ... и колега не искамд а подклаждам огън обаче ако не мен ми го беше написал така щях да се подразня...ако го беше написал просто като послепис нямаше да ме подразни много но по този начин беше не само смущаващо но и унизително...та мисля,че тук всички сме на едно мнение,че писането трябва да е разбираемо а не писано на кирилица ама с латински чалъм..като далак....но също така мисля,че за доброто на форума и добрите взаймоотношения между колегите забележките(ако изобщо трябва да има такива ) трябва да бъдат след няколкократно повторена грешка и евентуално на лично или някак по-тактично...идеята ми е,че абсолютно напълно разбирам колегата PRR за тази тема за подписа му и за мненията му и съм съгласен с него...както той каза поправя темите от латиница на кирилица и т.н. но не натяква пред всички какво е сбъркано...затова признавам колегата odin винаги когато е нужно прилага поправка и забележка но по-тактично...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз имам питане по процедурата : Уважаема правописна полицийо, сигурна ли си, че твоите постове и мнения са винаги абсолютно правилни откъм правопис и пунктуация ? Важи особено силно за по - активните във форума членове на тази смешна организация. Исус Христос е казал : " Нека който е безгрешен хвърли първия камък "

Не е никак приятно, нито пък е етично да правите забележка на хора, затова, че са изпуснали или сложили неправилно някъде някоя буква. Не познавате нито толкова добре човека, когото поправяте, нито сте направили нещо толкова значително за него за да си позволявате лични забележки и поправки. Преди известно време Юли ( Michelle ) беше пуснал един апел за правилното изразяване и правопис с цел нормалната комуникация между всички членове и посетители на този форум. Това е предостатъчно, който е решил, ще се поправи, ако има нужда. Но...... Правописна Полиция ?!?!...., много моля !!!! Самия термин е обиден за всички тук. Защо не създадете и група за наблюдение кой кога влиза във форума и той да се заключва след 20.00 ч., понеже вече децата трябва да са си легнали, след като цял ден са били обучавани от Правописната Полиция на правилен говорен и писмен Български език.

 

Присъствието на Правописната Полиция е обида и явен израз на неуважение към всички посещаващи този форум.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква полиция?! Какво следене?! Какво заключване?! :mrgreen:

Ей, моят приятел PRR разбуни форума и това си е. :)

Вече има полиция, бунтовници.....Сигурно и терористи ще се появят :)

Голяма работа, поправил го някой....и сега вече нещата отиват на война...

Айде, приятен уикенд на всички и без нерви, а само усмивки :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехе, тая тема ми напомни за една обява в далавера.нет навремето, когато още можеха да се пишат отговори на обявите там. Някой беше написал Цомби, вместо Комби, вероятно по инерция от английското изписване Combi. Еее, то не бяха коментари от рода на "дай снимки да ги видим тия цомби!", "колко взимаш на час?"... и т.н. :mrgreen:

Исках да кажа, че прекалено насериозно го взехте този "проблем", а както е казал народа прекален светец и богу не е драг. Така че давайте по-весело да гледаме на нещата и правописната полиция да се намесва само в краен случай - ако се появят дразнещо нечетливи постове, дето нормалния човек дори не може да им хване смисъла и са разбираеми само за автора си

 

поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ХАХАХАХАХАХААХ!!!!!

Трябва в подписа си и аз да напиша "Фабийя Цомби - 1 и 9 Ти-Ди-И Пи-Ди"

ХАХАХАХАХАХАХАХАХ

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз гласувах ДА на правописната полиция. Просто ме дразни като видя неграмотно( и погрешно) написани думи, а ако е цяло мнение се изприщвам. И все пак всичко трябва да е с мярка както каза Gogata. Поздрави на всички :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също гласувах ДА. Разбирам правописната грешка - да видя "убърквам" веднъж е правописна грешка, но когато някой напише в едно мнение тази дума 5 пъти грешно, просто този човек не знам как е минал 3 клас! В други форуми са ми правили забележка за поправянето на такива умници, но кръвта вода не става :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам гласуването позамря. А и резултата е доста равен. А и от коментарите разбирам че повечето хора са гласували без да четат много-много (то не че и аз съм го форумулирал прекрасно де...). Явно ще си останем по стария начин - ще си омазваме темите с безмислени коментари относно правописа :(

 

Поздрави

 

PS: Странно, откакто пуснах тая тема коментарите за правописа в темите изчезнаха! А правописни грешки си има. Май в крайна сметка все пак ефект има :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.