Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Тасове(тигани) за кола:)


Марту

Recommended Posts

Абе прочетох нещо в раздел Продавам и се присетих. Според вас как е правилно да се пише "таз" или "тас" - всъщност и двете са правилни, но когато става въпрос за декоративните капаци вържу джантите? Според мен "таз" е част от човешкото тяло, да не изпадам в подробности, щото не съм учил анатомия, ама ми се струва, че няма нищо общо с устройство на автомобила. Виж "тас" е друга работа...

Често съм чувал и от познати да казват "тазовете на колата" и ми става малко странно...Няма ли някой даскал тук да се намеси...

 

Пък може и анкета да спретнем...

Като напиша "тазове" в гугъл тактично ме пита: "може би имахте предвид тасове?" :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега и аз мисля че по-правилно е тас.По същия начин стои въпроса и с думичката отверТка,просто има разлика дали е в писмен или разговорен вид(прозвучах почти като учител :D)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според речника на дир.бг правилното е ТАС ... всичко останало е съчининение по картинка :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тас - автомобилен чаркуляк, таз - човешки (телесен) чаркуляк.

С други думи всичко опира до елементарната (за пореден път) грамотност ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А фанете и опраете заглавиито на темътъ, щот кат вляза и го скивам, секи път ма избива на мечти, фантазийки и евентуални полюции, хехехехехехе, ееееех, младост, що си отиде.....

 

По-здрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е същото като сватба с д или с т се пише, и вторник с в или ф..

 

но все пак е интересно, какво каза гугъл по въпроса

http://www.protobulgarians.com/PODSTRAN ... DUMI-3.htm

61. тас, тиган – съд. Обикновено се смята за турцизъм, от турски, кримскотатарски tаs - чаша (Радлов), което /погрешно/ се смята за арабско по произход, заимствано и в италиански tazza, френски tasse, немски Таssе – чаша (Литтман,Хюбшман,Любке). П.Добрев посочва пущунското тигхана – тиган /съд за готвене/. /ПД-ЕАКБ,стр.130/ Думата се среща в гилянски tiyon, талишики tion – котел и в осетински tægæna, чувашки takana, унгарски teknö – тиган. /VS-ETD/ Унгарската дума е по-вероятно стара суварска /аланска/ заемка, а българското тиган е идентично с осетинското понятие. В тох./б/ tāsi, tasanma – съд, тас. /DA-DT-b/ От дадените примери се вижда че тохарската етимология на тас, тиган е най-вероятна, а в тюркските езици тас е възможен тохаризъм. Старостин посочва изходното ti`aku, тюркското tekne, монголското tagsi, тунгусоманчжурското tuku, taku, корейското toi, японското tuku – съд, също протоалтайското t`i`age, тюркското tiagara, монголското toguγ`an, тунгусоманчжурското tige~ü - съд. /S-AE/ В киргизки tegänä – голяма дървена чаша, чагатайски, кримскотатарски, турски täknä – дървено корито. /МФ-ЭСЧЯ-2,стр.165/

 

 

:)))

 

Та значи, за тиганите на колата кво разпраяш ;)))

 

p.s. И аз винаги съм го свързвал с чашка, паничка - tasse - на френски немски и каквото се сетите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз първо погледнах раздел продава и като видях тия тазове не се сдържах и му написах на човека, а сега виждам, че цяла тема сте направили.

 

Едно време имахме тема за правилния начин на изписсване на някой термини от рода на silent block-овете, които често се преименуват със странното "селенова втулка", селентова и други щуротий. сега се сещам, че и по отношение на semi-ring-овете има доста вариации по пол, хаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз не смея да давам определения за грамотни и неграмотни хора защото нещо се е сбъркало образованието.

Наскоро един колега ми дава да разпиша заявка за инструменти. Аз тактично му обясних, че "отферка" се пише с "в". За липсващото "т" въобще не си и направих труда. Друг колега се засмя и допълни - "ами да, нали идва от отвъртам", а този с "отферката" реши да се защити и вика - "аз си мислех, че идва от отфарям". Това е съвсем истинска случка, колегата е около 25 годишен, образован. След този случай не коментирам.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с правописа си е доста проблематично. Често ми се случва да напиша "цхе" вместо "че", да изям буква - две. Предполагам сте го забелязали в постовете ми. В допълнение буквички като "а" и "ъ" се мешат по простата причина, че на маймуница "ъ" няма :( В резултат писмения ми Български така се омаза, че ме е срам да го ползвам. Да не говорим, че напоследък ръкописно не мога да си напиша и името без грешка. Редовно бъркам кирилишко с латинско Р и сие.

 

Айде че пак се отплеснах. А как ме мързи да проверя поста си за грешки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да изкажа и моето мнение, не съм от хората който внимават и си препрочитат мнението във форума по 5 пъти. непоставям главни букви пълен и кратък член още им се чудя и така.

 

Тука е единственото място където се мъча да пиша малко по грамотно или по скоро без груби грешки. Като пиша по някакви чатове редовно не пиша на кирлица, а на латиница. в университета на някаква лекция то немога да сколасам да запиша каквото и да било, а пък да мисля за правопис е абсурт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук грешките не са толкова фрапантни.... отидете в което и да е училище, ако ми намерите дете на 15 което на цяла страница да няма правописни грешки ще черпя цял ден... може и нощ ;) не съм толкова голям но направо съм потресен - тия хора съвсем ама съвсем нямат никаква култура на писане камо ли да пишат грамотно и т.н. разни там чатърски простотии пишат и останалите са длъжни да им разгадават писанията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.