Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Навигационна система


adrian_m

Recommended Posts

Ако някой има информация дали може да се монтира на Октавия 2, дали има в ЕТ или друга фирма, пари и т.н. ще бъда изключително благодарен... не че съм се засилил но ми е интересно и искам малко инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 - 5 бона са оригиналните

 

има навигации на Garmin za po 600 - 1000 лева за захващане към стъклото, за същите пари можеш да си вземеш и PDA GSM GPS и да не се занимаваш с глупости ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И оригиналните май нямат приложение в БГ или поне преди година беше така. Аз имах удовоствието да използвам за малко Гармин 500 или 600 (не знам какъв точно :D ) и е просто перфектен, а цената е около 700 лв. Освен навигация има и други приложения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да за гармина поне се разработва и карта на България от един пиче от оффроадърите ,другия вариант е PDA понеже може да се ползват много софтуери(аз съм така) и има карти за тях или може да се изчака ,една българска фирма разработва карти за iGo и са обещали покритие от 90% до края на годината ,софтуера го има инасталиран на някой PNA и други основно mio устройства

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересна тема! И мен ме интерсува навигацията. Моля, който е позлвал да каже какво, колко $, дали е добро най-вече за БГ и какво покритие има и как горе-долу става монтажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро (преди 1-2 месеца) един приятел бяха на тест драйв на Мерцедес ( МЛ нещо си - някакви големи животни) и каза, че и там навигацията за България се свежда до една точка в нищото.

Доколкото знам засега няма фабрична която да има за България - може и да бъркам.

Иначе за iGo - да найстина се появи инфо, че за почват разработка но дотолкова, че ще имат карти - тепърва ще са точни и още по във времето да се упдейтват.

Но все пак е нещо.

Гармин не съм ползвал - найстина казват, че картата на оффроудърите е добра и има и едена друга на едно момче дето прави (Събин мисля, че беше).

Също така за ПДА - избора е голям там - има Том Том , Роуте 66 където за Европа има мноого добри карти ( даже каркантаи ако трябва да сме честни) и може да си менкаш каквото си искаш.

Но проблемацията при тях е, че са затворен формат и се чака упдейт от тяхна страна - което значи на 2-3 години евентуално.

Аз лично ползвам един клонинг на една руска програма Русса.

Там програмистите се скараха и сега се разработват 2 варианта - Русса и Навител.

Интересното при тях е, че са с отворен формат на картите, а също по отношение на интерфекса донякъде.

ЗА момента - мое лично мнение - най-актуалната карта на България и доста голямо покритие на градовете (разбирай улици, имена, обекти) е тази карта.

И понеже реших да бъда съпричастен с братушките си я купих:)

Има какво да се желае от програмата сравнена с Том Том, Гармин и Роуте 66 и iGo , но все пак хората се трудят.

Просто зависи за какво ти трябва навигацията и евентуално за какво би използвал ПДА ако си вземш този вариант.

ЗАщото ПДА е обвързано с постоянно разкачане на техника пускан е на ГПС, софтура да пуснеш - абе занимавка си е.

Докато чистата навигация - пускаш и тръгваш;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен това ми е болната тема от известно време.Понеже си поръчах Румито без никаква музика( видя ми се глупаво да давам 606 лв. за това ......ъ-ъ-ъ- нещо.) и си направих разни тънки сметки.Сега съм само пред екрана и ровя из гоглето като къртица.Та идеята ми е следната- фабричната музика е с размер 2din значи за около 1000- 1200 ще напъхам на това място такава джаджа че ще изглежда като совалка.MAQMA бяха на много прилична цена в е-bay.de.После като се размислих - аз дето ще давам после още около 1000 лв за GPS не мога ли да ги съчетая две в едно? разтърсих се и намерих много приличен вариант на kenwood - http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/multimedia/navigation/DNX7200/details/

тук струва 3260 лв- 3 500 с монтажа.малко е скъпо но какво получаваш? супер мултимедийна система с 7!!! инчова навигация от GARMIN, + 130 лв

идеална карта на България с гласова навигация на БЪЛГАРСКИ!!!Едно е да гледаш на 4,3 инча някаква информация друго е на 7 инча.И понеже това е така да се каже системата която най много ми допадна почнах да търся начини да я поевтиня.Сега на панаира ще питам дали могат да ми доставят само модула KNA-G520 и дали ще тръгне с друга система.Другия вариант без компромис е GARMIN STREET PILOT 7500

за 1800 лв + музика за около 600лв и ще влеза под цената на кенууда. само че хич не ми се иска да го монтирам на таблото или стъклото защото хем е грозно хем ще го мисля всеки път като спра за малко някъде.Панаира е скоро и много се надявам там да намеря решение което да устрои и мен като качество и жена ми като цена, че колкото и да е хубава не ми се спи в Руми :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя навигацията е най-полезна в БГ, на другите места хората отдавна са открили "чудното" изобретение наречено "табела". Мерси на всички за отговорите, но май се насочвам към новата нокия 6110 навигатор, разбарх че добре се справя и софия за другаде не знам :D ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За iGo има български карти. Аз поне съм виждал много подробна карта за София инсталирана на едно HTC . Имаше улички който не подозирах че съществуват

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за момента даже и за близко бъдеще за мен най-добрия вариант е PDA

понеже може да се ползва различен софтуер в зависимост какви карти излизат и могад да се намерят "безплатно" най-вече от братята руснаци,а най-евтиния вариан е едно PDA втора употреба(има доста на по няколко месеца) и външен GPS (bluetooth) ,моя е с вграден но е малко по скъп варианта ,макар,че е добре ако се взима нов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за момента даже и за близко бъдеще за мен най-добрия вариант е PDA

понеже може да се ползва различен софтуер в зависимост какви карти излизат и могад да се намерят "безплатно" най-вече от братята руснаци,а най-евтиния вариан е едно PDA втора употреба(има доста на по няколко месеца) и външен GPS (bluetooth) ,моя е с вграден но е малко по скъп варианта ,макар,че е добре ако се взима нов

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя навигацията е най-полезна в БГ, на другите места хората отдавна са открили "чудното" изобретение наречено "табела"...

Автомобилната навигация не се заключава само в определяне на маршрут и следенето му, освен ако не ползваш PDA, телефон или друго подобно устройство. Голяма част от съвременните навигационни системи, които се вграждат в автомобилите предлагат далеч по-широк обхват на приложение. В повечето "бели" държави от вградената навигация получаваш своевременна информация къде има задръстване, причина за него, ако има катастрофа разбираш в коя лента се е случила тя и какво в какво се ударило, информация колко време ще ти отнеме преминаването през натоварения участък, автоматично предложение за обходен маршрут. В някои автомобили навигацията дори е свързана с борд компютъра и когато наближиш резервата на горивото ти предлага маршрут до всички бензиностанции (по име на фирма и разстояние), които са в обхвата на оставащото ти гориво. И т.н. За това не съм съгласен, че навигацията е най-полезна в БГ. ДА, наистина, полезна е, но нашите пътища са кратки. А да следиш табели извън граница в рамките на 1000-2000 км дневен пробег си е натоварващо, колкото и хубави и големи да са табелите. Аз лично ги следя, но само до толкова до колкото да потвърдя информацията дадена ми от навигацията, т.е. гледам ги с едно око. Далеч по приятно е да наблюдавам местността, през която минавам, пък навигацията като наближа отбивка сама да ми казва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, Вектрата има ли навигация?

Иначе това, което казваш за по-широките функции на навигацията в "белите" държави е вярно. На Октавията има някаква функция на радиото да ти дава такава "traffic information", но предполагам, че не може да се сравни с хубава навигационна система. Все пак ако в БГ направят такава услуга да ти показва къде има катастрофа съм сигурен, че системата ще блокира. Няма такъв сървър, който да издържи на нашата реалност. Май сме на едно от първите места по брой на катастрофите спрямо населението на страната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Аз лично имам GARMIN NUVI-200 и съм много доволен.Задаваш определен адрес независимо каде и те закарва до зададената дестинация.Много хубаво устройство,няма нужда от карти и атласи. :D
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А къде се закрепя устройството и как се свързва с колата. След като го купиш имаш ли други разхори по него, примерно а трянсфер на данни или нещо такова?

 

А някой знае ли нещо за Nokia 330? Дали си струва или по-добре Garmin? По принцип как става свързването на PDA устройства към мрежата. От къде дърпат данните и какво се плаща за това. Не е ли нещо подобно на браузване през GPRS на мобилен телефон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябва да уточниш за какво устройство точно питаш

много от GPS-те имата функция за получаване на трафик информация - ТМС ,това става през FM мрежата по точно през RDS-а но в България го няма и надали ще го има

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TMC през FM мрежата го имам и аз и знам, че тук не работи. Питам за GPS навигация, примерно Garmin и евентуално някакво PDA, smartphone или каквото там върши работа. Просто искам да разбера кое е най-добро и как работи. Най-вече Garmin ме интерсува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мене лично,ми го подариха колеги.GARMIN nuvi-200,закупен от МЕТРО за 519.лв.слагаш го в колата и работи аи не само в колата,така че аз съм за GARMIN

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

QYEENS, къде ги намери тези колеги, искам и аз такива :D А как се закрепя в колата твоя Garmin и от запалката ли се захранва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, Вектрата има ли навигация?

Иначе това, което казваш за по-широките функции на навигацията в "белите" държави е вярно. На Октавията има някаква функция на радиото да ти дава такава "traffic information", но предполагам, че не може да се сравни с хубава навигационна система...

Да, взех я с навигация. До преди нея ползвах PDA Garmin iQue M5. Сега Гармин-а го ползвам за БГ, по-точно за големите градове, предимно за начесване на крастата. До миналата година, когато за последно пътувах с него зад граница го боготворях. Но откакто видях за какво иде реч при вградената навигация като удобство и функционалност разбрах, че отделно закупените GPS модули, PDA-та с вграден GPS, телефони с вграден или блутут GPS и т.н. са просто приемлив компромис.

 

Между другото, понеже не съм толкова на вътре в нещата, пък и не съм чел/тествал още достатъчно, все още не съм разбрал вградената навигация от къде черпи информация за задрастванията и катастрофите - дали от самия GPS или от трафик информацията, за която ти пишеш и която и аз я имам :oops: Но от където и да я черпи, на картата в реално време ми се маркира проблемния участък, а пък допълнително излиза съобщение на екрана, че това ще ме забави да речем с 15 мин, последвано с въпрос дали искам да поема по обходен маршрут, предложен ми от навигацията. Интересното в случая е, че забелязах следното - когато забавянето заради задръстване и др. е по-малко като време, отколкото би ми отнело да мина по обиколен маршрут, навигацията не ми предлага да заобиколя проблемния участък. С други думи радва ме интелигентността на система.

 

Предполагам, че всичко гореописано го има по един или друг начин във всички фабрични нав. системи. Е, сигурно с някои различия, но комфорта при всички случаи е на лице. Тази година (и не само де) с нас пътуваше и един Туарег. Направи ми впечатление, че на него навигацията не всеки път му съобщаваше за проблемни ситуации на пътя. И доколкото си говорихме с шофьора му, при него няма опция за обходен маршрут, или поне компа не му е предлагал никога такъв, няма възможност за автоматично извеждане на бензиностанциите по фирма и отстояние след наближаване на резервата на горивото. И нещо доста съществено, поне според мен - при него не може да се търси в POI (Points of interests) за бензиностанции, било на пътя, в околността или по принцип. Тези недостатъци, които изброих може към момента частично или цялостно да са решени от VAG или съответно от производителя на навигациите им, защото въпросния Туарег е купен края на 2005 или началото на 2006 г., не помня вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mishelle, Вектрата има ли навигация?

Иначе това, което казваш за по-широките функции на навигацията в "белите" държави е вярно. На Октавията има някаква функция на радиото да ти дава такава "traffic information", но предполагам, че не може да се сравни с хубава навигационна система...

Да, взех я с навигация. До преди нея ползвах PDA Garmin iQue M5. Сега Гармин-а го ползвам за БГ, по-точно за големите градове, предимно за начесване на крастата. До миналата година, когато за последно пътувах с него зад граница го боготворях. Но откакто видях за какво иде реч при вградената навигация като удобство и функционалност разбрах, че отделно закупените GPS модули, PDA-та с вграден GPS, телефони с вграден или блутут GPS и т.н. са просто приемлив компромис.

 

Между другото, понеже не съм толкова на вътре в нещата, пък и не съм чел/тествал още достатъчно, все още не съм разбрал вградената навигация от къде черпи информация за задрастванията и катастрофите - дали от самия GPS или от трафик информацията, ....

Първо - специални фото-поздрави :)

TMC - Traffic Message Channel - информационен канал за трафика

Това е специален радио сигнал, който се приема от радио антената.

Ако PDA-то има вградено радио, също получаваш TCM информация.

Лично пробвано и тествано у Европата с HTC 3330 и iGO My way 2006 Plus.

Така че, вградената навигация като чисто функционални възможнмости не носи нищо в повече.

Поздрави

 

П.С.

И двете решения имат силни и слаби страни. Вградената навигация в колата ти дава по-голямо удобство, но те ограничава от към вариативност на софтуер и карти. Също така, като паркираш колата в Париж и тръгнеш пеш - оставаш без навигация. А с ПДА имаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип подкрепям Mishelle, че вградената навигация си е най-добре, но на Октавията струваше 3000лв., които аз нямах. Затова сега мисля какво мога да направя за да вкарам все пак някаква навигация в колата. Само, че нямам никаква представа кое е най-добро и на какъв принцип действат. Чудя се дали някакво PDA устройство от рода на HTC както казваш ти или направо Garmin. А и до сега не съм ползвал такова нещо и не знам кои карти са най-добри за БГ най-вече, пък и за чужбина - Garmin, TomTom, Clarion, iGo и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NightSpirit, както по-нагоре съм написал - зависи какво цел търсиш - чиста навигация или още нещо....

Ето ти информация за наличните ПДА софтуери и сравнения.

http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=5695

и ето една, която не е представена в този списък:

http://forum.pocketbulgaria.com/viewtop ... ht=navitel

За "чистите" навигации някой друг да помогне;)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ammcfc, снимаш ли :lol:

Да, чисто теоритично погледнато едно допълнително навигиращо устройство от по-висок клас няма да отстъпи същественно по функционалност на една вградена навигация. Но нека дам един груб пример, с който мисля най-добре ще опиша различията като цяло между двата типа навигация - едно е да гледаш "Умирай трудно 4", озвучен от телевизора, друго е на домашно кино, а съвсем различно е на кино ;) С този ред на мисли искам да кажа, че функционалността е точно толкова важна, колкото и удобството. Но за съжаление всичко хубаво струва и пари, а пък по-хубавото - още повече пари.

 

NightSpirit, въпрос на лични предпочитания и финанси. Виж как са цените и си избери "чиста" навигация или ПДА с такава. Доколкото съм забелязал на "чистата" навигация дисплея й е малко по-голям (ако не бъркам), но пък за нея общо взето си обвързан с картата. Докато едно ПДА ще можеш да си го ползваш и за джобен компютър, пък и ще можеш да му качваш различни софтуери за навигиране и да им пробваш картите. За другите видове не знам, но ПДА-то, стига да го поддържа марката и модела, можеш да го окомплектоваш и с говорител, който е интегриран в захранващия кабел, "бодящ" се в запалката на колата. Така определено ще чуваш по-добре. Друг е въпроса дали това ще ти е нужно и дали го искаш. Друго предимство на ПДА-то е, че е по-компактно и ще можеш лесно да го носиш със себе си и както колегата ammcfc казва - да навигираш и по тротоарите :) Единствено бих те посъветвал да не си взимаш телефон с GPS - личното ми мнение е, че това е много куца работа - много малък екран, ограничен избор на софтуер и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има колеги и колеги,аз не се майтапя.а за захващането има много алтернативи.аз моята на Фабията я слагам на пепелника пред скоростния лос,понеже на стъклото слагам антирадар.но така е при мен.понеже аз в моите коли не пуша-никога. smile182 [/url]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.