Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Работа на празен ход ...


s_stoqnov

Recommended Posts

Здравейте,

До сега ми бяхте от голяма помощ, за което искренно Ви благодаря!:)

Сега още едно глупаво въпросче от моя страна:

Вредна ли е работата на двигателя при празен ход?

В книжката пише да не се оставя двигателя да работи МНОГО по този начин. Какво според Вашия опит е много и на какво може да окаже вредно влияние по-дългата работа при празен ход?

Благодаря предварително!

 

п.п.

Двигателчето е 1,4 TDI-PD 51 KW.

Ако темата е била дискутирана и преди, моля да ме извините но просто не намерих такава!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен най-вече е заради разхода на гориво. Другото за което се сещам, че е много опасно в затворено помещение (разбирай гараж), особено ако не е голямо и няма добра вентилация, може да е опасно за здравето заради изгорелите газове. преди половин година някъде беше последния случай в който си отидоха така двама "майстори".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата на празен ход за самия двигател не е вредна. Но в повечето упътвания за експлоатация на съвременните коли пише да се избягва подобен род експлоатация заради околната среда. Двигателя изхвърля вредни емисии, колкото и нищожни при някои автомобили да са те. И според съвременните схващания подобен род замърсяване не са логични и са неоправдани. В същите тези упътвания се споменава още, че при студен двигател е желателно да потеглите веднага не за друго, а с цел по-бързо загряване на катализатора, защото той започва да функционира след достигане на определена температура. Така че всичко явно е свързано с еко норми. От друга страна, в противоречие с тези препоръки е факта, че при студен двигател износването е най-голямо. Аз лично именно заради това като запаля колата и двигателя е студен никога не тръгвам веднага. Давам му възможност да си развърти хубаво маслото и да достигне някакъв температурен минимум. След което до достигане на работната температура го карам доста лекичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да взема отношение за студения двигател.

Има значение дали е дизелов или бензин.

Ако говорим за TDI, дългото загряване на място е вредно. Допустимо е до 20-30 секунди. След това трябва да потеглиш. Просто, този двигател на място много бавно загрява, а ако е студено - забрави.

Целта е двигателят максимално бързо да влезе в работна тепература. Като е студен има лошо мазане и износването е голямо. Някои експерти даже препоръчват първите няколко километра да се кара с изкуствено завишена консумация (климатик, светлини и т.н.), за да може по-бързо да се достигне раб. температура.

Пак повтарям, това важи за дизелите само.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз смятам, че работата на празен ход не е полезна, защото ако двигателя е загрял - тогава въпреки, че работи нормално охладителната система, постоянно се поддържа по-висока температура (все пак от движението и вятъра, който се създава при него, антифриза се охлажда по-добре и за по-дълго). В горещи дни, когато колата седи на място, перката ми се включва доста по-често от колкото в движение при прилично натоварване на двгателя. При студено време - както ammcfc пише - тръгвам възможно най-бързо, защото ми се е случвало да чистя стъклата повече от 15 мин., а колата да не е загряла и грам! Разбира се не я юркам докато е студена ;) То и по принцип над 3000 об/м не я качвам - нещо бавно съм почнал да карам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.