Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Прекарване на кабели между двигателния отсек и купето?


tuningmania

Recommended Posts

Здравейте,

 

Днес с Баща ми ще си пренасям компютъра от старата ми кола ("Ford Mondeo Combi GLX 1.8 16v", '93 набор в "Skoda"-та.. та въпроса ми е от къде мога да прокарам един-два кабела от двигателния отсек до вътрешността на купето. Трябва да свържа трансформатора (-12V на ~220V) с акумулатора???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Махни корите под чистачките и вляво пред шофьора мисля, че излизаха всички кабели. Има нещо приличащо на табло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "Tafkata" - Ами съвсем нормален компютър.. старичка машинка, служи ми за плеърче.. докато карам си пускам .mp3-ци, ако се возят хора за по-дълго време си гледкат филмчета, случва ми се да седя по улиците в колата и да чакам хора - тогава си играя на разни стари (, че за по-нови е слаба машинката) игрички с коли.. ей такива неща.. компютъра стой отзад в багажника, завързан (за да не шава) в някой ъгъл.. той си е нормален размер.. предполагам като този на който ТИ си седнал сега за да четеш тези редове.. отпред на таблото, пред жабката, ще бъде монтиран пък монитора.. едно 15 инчово "Philips"-че, "TFT" (или "LCD".. не знам каква е разликата).. имам си безжична мишка и клавиатура.. мишока си седи в джоба под касетофона, до мобилния ми телефон, а клавиатурата в някой от джобовете на предните врати.. или метната на задната седалка.. сега на таблото ще си прокарам и две "USB"-та.. все пак да си ръчкам фото-апарата, преносимата "USB Flash" памет.. ей такива неща :) Ей тук (Натисни точно тук) можеш да видиш някакви снимки на системата от старата ми кола :)

 

П.П.

Вчера прокарах кабелите.. значи за влизането в купето откъм двигателния отсек, намерихме само една единствена дупка, и тя си е оставена сериино. Намира се точно зад жабката, на сантиметри от поленовия филтър (май така се казваше) за въздуха в купето, който пък се намира под чистачките.. на колата сериино дупката е залепена с една гоооляма лепенка откъм жабката и с гумена тапа откъм филтъра.. има още десетина кабела който прокарахме между багажника (където ще е компютъра) и таблото (където ще има изнесени бутони за командване на 220V-овото захранване и на самия компютър (ON/OFF и Restart).. днес имам малко друга работа но утре ще гледам почти да финализирам системата (ако Бащата има време да помогне). Много се запалих по този вид развлекателни системи от както се ядосах на един зажмуцан печенега как се мислеше за велик с едно 7 инчово мониторче на таблото на една "Opel Astra".. Пък иии.. не си струва 7 инча за 500 лева.. като за 600-700 може да си сложи човек 15, нали :) Пък си е и друго да имаш 220V.. ако нямаш зарядно за кола за "GSM" си пъхаш нормалното зарядно в контакта в багажника..

 

Това е засега по тази тема.. като довърша екстрата може да дойда на някоя сбирка да ВИ я демонстрирам..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Колега tuningmania, много се изкефих на снимките, идеален car entertainment си си спретнал. Евала !!!! Имам молба: пусни моля, ако имаш, снимки и на компа в багажното във Форд-а или наснимай системата след преместването и да и се любувам. И едно предложение : мислил ли си да вържеш устройство за безжичен интернет към компа и като идеш някъде дето има такъв да си проверяваш пощата, примерно.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Колега tuningmania, много се изкефих на снимките, идеален car entertainment си си спретнал. Евала !!!! Имам молба: пусни моля, ако имаш, снимки и на компа в багажното във Форд-а или наснимай системата след преместването и да и се любувам. И едно предложение : мислил ли си да вържеш устройство за безжичен интернет към компа и като идеш някъде дето има такъв да си проверяваш пощата, примерно.

 

Поздрави.

 

Говориш за Wireless нали ... но има ли отделно устройство за включване към нормален компютър ... аз мислех че ги слагат само на лаптопите ;)

 

П.П:

tuningmania много яко стой този монитор в колата ти ... компютъра вътре .. много ми харесва ... а като оставиш колата не те ли е страх че някой може да ти е разбие заради един монитор ;)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега tuningmania разкажи нещо повече за преобразователя от 12 на 220в. Колко е консумираната и изходната му мощност? Ако е любителско изпълнение те моля за схемата на това устройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вож ТУК. След това избираш Автоелектроника->Ел. Захранване->Инвертори.

 

Аз използвам първия модел (HQ-INV150/12F). Максимална изходна мощност 150W.[/url]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Колега tuningmania, много се изкефих на снимките, идеален car entertainment си си спретнал. Евала !!!! Имам молба: пусни моля, ако имаш, снимки и на компа в багажното във Форд-а или наснимай системата след преместването и да и се любувам. И едно предложение : мислил ли си да вържеш устройство за безжичен интернет към компа и като идеш някъде дето има такъв да си проверяваш пощата, примерно.

 

Поздрави.

 

Говориш за Wireless нали ... но има ли отделно устройство за включване към нормален компютър ... аз мислех че ги слагат само на лаптопите ;)

 

 

 

П.П:

tuningmania много яко стой този монитор в колата ти ... компютъра вътре .. много ми харесва ... а като оставиш колата не те ли е страх че някой може да ти е разбие заради един монитор ;)

 

Поздрави

Повечето лаптопи, нямат вграден адаптор за безжичен интернет. Моя има, но на брат ми няма, затова като си вземахме уаерлес хъба, го взехме с ЮСБ накрайник, който представлява нещо като преносимите ЮСБ памети. Тоя ти осигурява връзката с уаерлес хъба. Просто едното е вградено, а другото се включва допълнително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продават се Wireless карти за компютър, приличан на обикновенна лан карта но имат антена и са по скъпи естествено.

Много интересна екстра е това малко в стил „пич оправи ми колата”. Имам едно въпросче от тръскането на хард диска не му ли излизат „лоши сектори”, защото те са много капризни в това отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега tuningmania разкажи нещо повече за преобразователя от 12 на 220в. Колко е консумираната и изходната му мощност? Ако е любителско изпълнение те моля за схемата на това устройство.

Преобразуването става, както PRR е написал - с инвертор ;) Пазаруваш един такъв от магазина и си готов.

 

 

Повечето лаптопи, нямат вграден адаптор за безжичен интернет. Моя има, но на брат ми няма, затова като си вземахме уаерлес хъба, го взехме с ЮСБ накрайник, който представлява нещо като преносимите ЮСБ памети. Тоя ти осигурява връзката с уаерлес хъба. Просто едното е вградено, а другото се включва допълнително.

По-скоро...повечето имат. Нямат старите модели ;) Wireless адаптор с USB накрайник е най-малкото и практично решение ако лаптопа/компютъра няма вграден. Wireless hub, както ти го наричаш, по-скоро е Wireless Router, освен ако не е някакво ново устройство (ако е нещо ново - не е зле да кажеш това-онова).

 

...

Как си вързал озвучаването? Към колоните на колата ли? Или си понамеситл тук-там някоя система 5.1/6.1 за компютърче? Монитора върти ли се към теб или е стационарен и е насочен, така да се каже към пътниците? Според мен, 15" е много за в кола, но това си е мое мнение де. Идеята за комп-а е чудесна, но аз бих го вързал с няколко 7" TFT/LCD (кат' оня с Опел-а). Примерно 2 в подглавниците на предните седалки - за пътниците отзад и 2 в сенниците - за седящите отпред. Избирам единия от задните монитори в настройките на видео картата и го пускам да е нон-стоп вързан за игри и който иска да играе - сяда на определеното място с предварително изкаран джойстик. Другите монитори си ги оставям като клонинги на основния. Ама трябва прилична видео карта де ;)

Браво за осъществяването на идеята! Аз обаче, кача ли се в колата ми, предпочитам да се отдам на удоволствието от шофирането, а за интернет и филми - предпочитам да се опъна в хола и да се насладя на качествен звук и картина с бира в ръка...и мацка ако не пречи :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое ли да се изходя по въпроса с интернета , щот като гледам повечето си фантазирате , че тва е като навремето с безжичните телефони - имаш слушалка , намираш майка и си бъбриш , ама с wirless разстройствата не е така ... там има най - малко защита по макадрес ... рядко се намират балъци дет да си шерват връзката без никаква защита ;)

Та ако ви е много зор да си имате мобилен интернет в колата единия вариант е да си ползвате GPRS а на мобилния телефон , а другия се казва Макстелеком , които за жалост прохождат още на пазара и за момента нямат чак толкова сериозно покритие .

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как е в София но в Русе повечето заведения предлагат безплатен безжичен интернет. Така че спираш пред заведението и си свиркаш. Или пък местния ни доставчик има покритие в целия град и се продават карти (като едно време за модемите)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега tuningmania разкажи нещо повече за преобразователя от 12 на 220в. Колко е консумираната и изходната му мощност? Ако е любителско изпълнение те моля за схемата на това устройство.

Преобразуването става, както PRR е написал - с инвертор ;) Пазаруваш един такъв от магазина и си готов............

 

Това с пазаруването от магазина е друго.Както е казано с пари всеки знае. ;) Имам възможноста да реализирам преобразувател от 12 на 220 , но търся надеждно схемно решение,което е голям проблем. Същия този проблем се наблюдава и в схемите за металотърсачи. Абее.. акъл никой не дава без пари. Повече няма да спамя!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "pow" - След като системата заработи в "Skoda"-та ще пусна снимки :) Имах до скоро "Wireless LAN Card" в колата (във "Ford"-а), но я качих у дома, че там ми е по-полезна! Иначе на няколко места в София си имах Интернет в колата (където има свободни точки за достъп)..

 

До "Data_StReaM" - Монитора се маха с една ръка и си го прибирам в една чанта от лаптоп и го качвам у дома!

 

До "biser.or" - Преобразувателя от -12V на ~220V е купен. Както виждам вече са ТИ казали къде има подобни! За параметрите на моя не знам нищо, освен, че отдава 300W мощност и следи акумулатора на автомобила.. ако напрежениет в същия спадне под определена стойност, инверторното захранване започва да издава звук, подсещаш човек да го изгаси за да може все пак да си запали колата :) За схема.. сам разбираш, че нямам :)

 

До "marvel" - С "HDD"-а до сега (вече 2 години имам тази система) не съм имал. В самото начало чух, че можело да ми се унищожи "HDD"-а от вибрациите и дупките и затова си купих нов, 80Gb, с 5 годишна гаранция. Въпреки това в самия компютър може да се сложи нещо като дунапренено легло (представи си една голяяяма гъба за миене на съдове, издълбана от вътре и вътре сложен "HDD"-a), Което легло е залепено леко за долната част на компютърната кутия. Така предпазваме "HDD"-а от рязки сътресения, който са опасни за него. След половин година съхраняване на "HDD"-а в такова дунапренено легло, реших да пробвам без такова, и вече над година "HDD"-а си е на мястото в компютърната кутия, като просто не е стегнет здраво с винтчета а е само прикрепен. Не съм имал никакви проблеми с "HDD"-а, като държа да отбележа, че "Ford"-а ми вози с пъти по-меко от "Skoda"-та. Тези дни се надявам системата да тръгне и в "Skoda"-та ми и вече ще видим как ще се отрази стегната (направо твърда) возия върху нежната електроника в багажника :)

 

До "zloQQ" - Звука излиза от аудио-картата на компютъра (не ме питай каква е, защото нямам идея) и влиза като "AUX" отзад в "CD Playеr"-а ми, тоест, слуша се през аудио-системата на автомобила. Монитора е стационарен. Не съм се замислял дали е възможно въртене на същия в коя и да е посока, при все това, че при монтажа на стойката на която се нанизва монитора, се мери десетки пъти за да се направи стойката с най-нодходящия наклон. Има вариант, с натискането на едно копче, жабката да се отваря/затваря автоматично и от/в нея да излиза/влиза целия монитор, но системата е малко под 1000 лева и не ми се дават. Също така може самия компютър да се събере в лявия заден страничен джоб на багажника, но за целта трябва да си сменя сегашния компютър и да си купя от тези хоризонтално-седящите кутии, който са с малък размер а и за това не ми се отделят парички :(

 

До "The Best Forman - Модератор" - На доста места в София има безплатни (свободни, отворени) "Wireless Access Points" :) Тествано е :) Пък и се надявам да се увеличават постоянно.. я кой век сме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.