Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

ченгетата


Марту

Recommended Posts

Първо да се оплача - спряха ме за проверка - без да имам нарушение, рутинна проверка, до зоопарк ав софия. Тъкмо се кефя, че всичко ми е ок, бебето си има ново столче, колани, жилетки милетки и т.н. и ченгето ми вика - Що рискуваш даси возиш детето на незастраховано място? И ми присветна - фабията е регистрирана 1+1 - служебна е. Естествено след като я регистрирахме първата работа беш еда сваля решетките и да сложа седалките. Представяте ли си Фабия Едишън 100 с решетки отзад? Ама това си е решение на шефа и не го коментирам. И ченгето като ме подкара - първо вика, спираме колата от движение, слагаме ти един стикер и нямаш право да караш над 40км. Спираш на паркинг някъде и докато не пререгистрираш колата нямаш право да караш. После ти пишем акт и ти вземаме талона. И за финал ми изрреди некви хиляди за акта и глоба за промяна на устройството на автомобила. Ми викам аз вчера рожденник, да почарпя? Той вика - ама много трябва да черпиш. Дай да видим. И отнесоха една петдесетарка. Това ми е втория път в живота да давам рушвет. Но се радвам, че има корумпирани ченгета. Иначе им се дразня и не им давам, ама как да ми спре колата от движение и то щото е шибан закона и трябва да правим шмекерии да си теглим ДДСто от служебните коли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марту, в случая не е закона шибан, а идиотизма на шефа ти или по-скоро желанието му да мине държавата с няколко бона, за което е щяло да го отнесеш ти. Куката обективно погледнато си е вършил работата. Радвам се, че си се измъкнал с рушвет. Иначе случката е доста показателна за колегите, които в един спор преди доста време заявиха, че нямало проблем да си регистрираш колата като 1+1 места и да си ползваш като 4+1 после. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак си се минал между капките ... според западния стандарт с таз кола неможеш да излезеш извън БГ , както и с 99% от пътническите бусове , които се търкалят като маршрутки или за екскурзий по морето ... това е пропуск в наще закони и стандарти , от които се възползват не само шефа ти , но и почти всички дилъри на автомобили в БГ за да докарат приемливи цени за нашия пазар ;)

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марту,

 

Определено ти се е разминало! Заради ГО-тата ченгетата са ги притиснали да проверяват и за това. То в закона ясно си е написано че нямаш право да преоборудваш колата без да регистрираш промяната. А това от 1+1 да я направиш 4+1 си е сериозно преоборудване. Принципно нямаш проблем ако е регистрирана като 6+1! Тогава не могат да ти кажат защо си махнал задните седалки - това е нещо което всеки може да направи без пререгистрация!

 

The Best Forman,

И си прав и не. Ако минава границата без задните седалки проблем няма да има. Ако е регистриран като 6+1 също няма да има проблем. За бусовете е същото. Просто трябва да си изряден пред закона...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е виновен полицая. Напълно си е в правото. И хич не е добре с тези рушвети, че тук из габровско доста хора спаха из районното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е виновен полицая. Напълно си е в правото. И хич не е добре с тези рушвети, че тук из габровско доста хора спаха из районното.

 

Не си прав ... понякога е хубаво че има рушвети ... да се спасяват хората .. аз като пътувах за морето ме спряха защото карах с 80 км от позволени 50 км ... мрънкаха ми там ... казаха че ще вземат книжката за 3 месеца и 150 лв акт ... но дадох там 60 лв рушвет и газ ... по-добре е отколкото да ти вземат книжката ;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че полицая е бил прав, прав е. За желанието за санкция де. За почерпката си е за затвора.

PRR, аз съм виждал Фабия 1+1 места и да ти кажа нищо не се преобурудва. За закрепване на решетките се използват единствено куките на задните седалки. Колани и т.н. си остават. На практика 1+1 си е, като кола 4+1 със свалени седалки. Аз лично този закон не го разбирам, каква разлика добавят в колата тези решетки и с какво е по-различна, че за 1+1 има връщане на ДДС, а за 4+1 няма.

Виж Шкода Фабия Пракитик е нещо друго. Това си е фабрично 1+1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не казвам че закона е съвършен. Напротив - твърдя че е пълна идиотщина! Но все пак е закон. И там ясно пише че ДДС се връща за 1+1 или 6+1 или повече места. Това е от гледна точка на данъчните. До тук ченгетата ги няма! След това се намесват те. Ти си си купил кола 1+1 и си я преправил на 4+1 (ченгето не е длъжно да знае че това не е проблем). Както са казали на колегата по ГО ти си застраховал САМО 2 места в колата. Ами останалите 3?

В заключение - всеки има право да се пробва да заобиколи закона. Като избирах мойта бая се бях замисли за комби за да му взема обратно ДДС-то. Въртях, правих сметки и накрая ми излезе че цялата печалба ще е под 2000лв при това за поне пет години! По рано - по-малка печалба. А риска е голям. И се отказах. Но не всеки си прави такива сметки и вика - а, на 26к спестените пари са 5200! Направете сметката и ще видите че не са :mrgreen:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

a за обратното ако те спрат и в талона пише 4+1, а колата е с махната задна седалка, т.е. преоборудвана в 1+1 могат ли да те бъзикат? Щото 130РС-а ми е регистриран като 120Л с 4+1, а по рождение си е 1+1 и вместо задна седалка има ролбар. По принцип сигурно ще мога да я мина през КАТ с някакви връзки, ама после ако ме спрат куки на пътя да не стане пак същия сценарий като при колегата? може би трябва да сложа отзад някакво подобие на седалка и да я държа сгъната примерно колкото да има все пак нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обратното е допустимо. Просто защото си застраховал 4+1 места а ползваш 1+1. От друга страна ако те спрат могат да се заядат ако носиш не добре укрепен товар на задната седалка. Но това вече е твърде трудно доказуемо и никое ченге няма да се заяде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашата Октавия е регистрирана 1+1 (заради ДДС-то :mrgreen: ). Разбира се отзад е със седалки. Излизала е 3 пъти в чужбина без проблем. И дори да ме спрат за проверка не виждам какъв проблем ще има тъй като в талона пише товарен автомобил. Никъде не пише 1+1 или 4+1 и тн. освен в в големия талон които седи при Еуратек. Е имах малък проблем с техническия преглед и трябваше да слагам пак решетките. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pesho_b, в ГО ти е записано колко места е. Е ако се познаваш добре с брокера, може от 1+1 места в талона, в ГО да е 4+1, но ако те хванат

1) попълване на документи с невярно съдържание

2) анулират ти полицата и си задържат парите

3) всички застрахователни дружества ще те знаят. Това че има закон за защита на личните данни, не означава че се спазва.

Застраховката на местата в колата ТИ, се доплаща отделно. И повечето хора, особено за частни коли не си я правят.

От друга страна, при ПТП, се покриват щетите за регистрираните места. Дори и невинни, да са ви блъсанли, ако возите повече хора в колата, отколкото места имате, ставате нарушители.

PRR, аз съм съгласен с теб. Но когато преобурудват една кола, не се правят някакви изменения по колата и кола която е произведена 4+1 места, просто и свалят задните седалки и казват 1+1. Проблема не е в закона, а по скоро в тия дето им узаконяват преобурудването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашата Октавия е регистрирана 1+1 (заради ДДС-то :mrgreen: ). Разбира се отзад е със седалки. Излизала е 3 пъти в чужбина без проблем. И дори да ме спрат за проверка не виждам какъв проблем ще има тъй като в талона пише товарен автомобил. Никъде не пише 1+1 или 4+1 и тн. освен в в големия талон които седи при Еуратек. Е имах малък проблем с техническия преглед и трябваше да слагам пак решетките. :)

Я виж в закона можеш ли да возиш хора в товарен автомобил???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът с тези 6+1 и 1+1 се получава, защото закона е писан, за да не може разни S класи, 7-ци и други скъпи возила да се купуват лични, а да се пишат фирмени и да се приспадат разходите по поддръжка от финансите на фирмата. Затова законодателят е измислил, че 1+1 и 6+1 могат да бъдат служебни коли. 1+1 просто е товарно - не може да ползвате други седалките освен предните 2 - шофьорската и пътника до него. Ако се ползват други - значи сте в нарушение! За 6+1 идеята е, че могат да се превозват хора, един вид да се ползва като фирмен транспорт и затова също се приема като превозно средство използвано за "производството" на продукта или услугата на фирмата. Целта е да няма разни скъпи возила, които въобще не се ползват от фирмата да не приспадат разходи, а няма как да се следи дали колите се ползват за обявената дейност или не. Затова - точно изискване, който не го изпълнява - не се приема.

 

Но както всичко тук, има тарикати и се възползват от тези данъчни облекчения и си регистрират колите 1+1, а после ги карат с всичките места. С това твърдо не съм съгласен и си е нарушение на закона (глупав или не - има го за спазване). Когато гледахме за нова кола видях, че всичките модели на Шкода се предлагат и като 1+1, но понеже колата ще се ползва пълноценно - просто не ме устройва - не искам случки, като описаната от колегата. Но това си го знам и си го имам на ум, а не да тарикатея и да я обявя 1+1, а после да се чудя откъде ми е дошло.

 

И ikonoma е прав - ако е 1+1 - значи е товарен! Какви хора в "каросерията" ще се возят?

 

Докато 6+1 може да не се използва напълно и няма проблем да бъде с по-малко места при каране - 2 седалки се махат в ползата на повече куфари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я виж в закона можеш ли да возиш хора в товарен автомобил???

 

Уви - може. Със съответните означения и ограничения на скороста.

В случая с 1+1 и добавянето на места е друго. Ти си я обявил без задни седалки, а си поставил. Ченгето не е длъжно да знае дали тези седалки са фабрични или не. Него го интересува какво е записано.

 

От друга страна не можеш да виниш фирмата узаконяваща 1+1! При тях колата идва БЕЗ задните седалки и с преграда (не знам дали е задължителна). Те гледат и пишат - "1+1 места, товарен". Ти след това си монтираш седалките и лъжеш! Демек българска тарикатщина. И нека колегите които са се обзавели с 1+1 да не се сърдят на куките. Сами са си виновни пред закона.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, извинете ме за намесата, но 50- 60 лв. бакшиш за мен звучи

солидно.

Полицаите и те са хора като нас, колеги, влизат в положение, но с тези суми ще ги разлигавите. Лично аз минавам с десетарки ,е може и 20 за по солидно нарушение.

Вас ако ви е срам да давате по десет лв, аз не изпитвам угризения.

А колкото до конското дето го четат, те си знаят урока !

Така е при мен, всеки да се оправя както може !

 

Хайде със здраве и по малко спирания !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля че нарушавам закона, като е измислен глупаво и позволява такива неща не съм аз виновен :D Преди малко ходих до колата и погледнах ГО-то и там пише лек автомобил. Така че като ме спрат за проверка никъде не могат да видят да пише 1+1. :)

 

Между другото още преди купуването на колата един от дилърите в центъра на Тотлебен май беше каза "..ако имате фирма си я взимате 1+1 за ДДС-то и после и слагате седалки.." И при тази новина кои е мислил за закони и такива неща, още повече че ДДС-то излизаше около 10К лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eeeee. Не така! ТИ не спазваш закона. Т.е. ти си виновен. Ти си купуваш кола 1+1. След това я преправяш и тя става 4+1. Защо не си регистрираш промяната? Защото се опитваш да заобиколиш закона.

Тая промяна е също толкова важна колкото и промяната на двигателя, преобразуването в пикап и прочие. Все конструктивни промени. И сега не почвай да ми обясняваш как като смениш двигателя няма нужда да го регистрираш щото едни са данъците на кола с 90 коня, други на 150 а да не говорим за 500++....

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да регистрирам промяната трябва да се изплати наведнъж и да се прехвърли собствеността, което не е лош вариант. Преди време се обаждах в ЕТ да ми сметнат оставащата стоиност от лизинга и така и не ми со обадиха после :) , което не е оправдание :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко ходих до колата и погледнах ГО-то и там пише лек автомобил. Така че като ме спрат за проверка никъде не могат да видят да пише 1+1. :)

Преди малко нали каза, че пише товарен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко ходих до колата и погледнах ГО-то и там пише лек автомобил. Така че като ме спрат за проверка никъде не могат да видят да пише 1+1. :)

 

 

Погледни пак, защото освен "лек", в полицата пише и броя на местата ;) . Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я виж в закона можеш ли да возиш хора в товарен автомобил???

 

Уви - може. Със съответните означения и ограничения на скороста.

 

Да не бъдем голословни: :D

Чл. 133.(Изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)

(1)

(Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранява се

превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на

моторното превозно средство.

 

Чл. 134.

(1)

Забранява се превозването на пътници в туристически ремаркета, товарни

ремаркета, самоходни шасита, трактори и други селскостопански машини, в каросерията на

самосвали и в товарни кошове на мотоциклети.

(2)

В каросерията на товарен автомобил може да се превозват лица, които товарят,

разтоварват, съпровождат, приемат или предават превозвания товар, като бъде осигурена

тяхната безопасност. Броят им за всеки тон полезен товар е по един човек, но не повече от 8.

 

Тези изисквания не се отнасят до моторните превозни средства на Министерството на отбраната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко ходих до колата и погледнах ГО-то и там пише лек автомобил. Така че като ме спрат за проверка никъде не могат да видят да пише 1+1. :)

Преди малко нали каза, че пише товарен?

 

Товарен пише в талона

 

Преди малко ходих до колата и погледнах ГО-то и там пише лек автомобил. Така че като ме спрат за проверка никъде не могат да видят да пише 1+1. :)

 

 

Погледни пак, защото освен "лек", в полицата пише и броя на местата ;) . Поздрави!

 

за местата нищо не пише и аз гледах точно за тях но не пише

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pesho_b, в мойте полици пише броя на местата. :roll: Както и да е, нека не спорим за такива подробности, дано не ти правят проблеми куките ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.