Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ужасна миризма от климатика


adrian_m

Recommended Posts

Има един препарат на Nigrin, продава се в Практикер.

На опаковката пише че се пуска климатика на рециркулация на мах (да върти въздуха в купето), въпросния флакон се слага зад шоферската седалка или някъде в средата на купето и се натиска да изцърка всичката химия като през това време вентилацията го всмуква прекарва го през изпарителя (топлообменника) и го вкарва отново в купето и така близо 15 мин или някъде там.

Не съм го пробвал, но по принцип всичката ми козметика е на Nigrin и съм много доволен. Струваше някъде към 17-18 камъка.

Личното ми мнение е че трябва да свърши работа защото на практика няма как да се изчисти от бактериите и мухъла въпросния детайл от климата.

А и да не забравя - след процедурата купето се проветрява хубаво за да няма жертви сред персонала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това трябва да се прави, за да не мирише климатика:

http://skodaclub-bg.org/forum/viewtopic.php?t=5752&postdays=0&postorder=asc&start=0

В по-сдъвкан вариант:

последните минути от пътуването, спрете климатика и пуснете на макс вентилатора, за да може да се разкара влаагата от тръбите за въздух.

 

Филтъра на изпарителя, може да се смени само в специализиран сервиз, където след това и да ви допълнят инсталацията. Ако със смяната на поленовия филтър, още намирисва, вижте какви спрейове ще намерите.

TIG, за Фабия, в ЕТ:

обикновен поленов филтър ~ 18 лв.

с активен въглен ~ 28/29 лв.

Само да кажа, аз съм с такъв и първите 3-4 месеца, дори Трабант да форсира на засмукването на въздуха за купето, вътре не се усеща. Но след като се запълни активния въглен на 3-я месец, миризмата си прониква и си е като обикновен поленов филтър. Въпрос на финанси и избор. Филтър на всеки 3 месеца е малко солено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами аз мисля съм го писал по горе но:

Спрея мисля че се казваше Safety Air има дълъг накрайник в комплекта .Мисля че ги продават в метро (цена 7-9 лв). Аз лично съм го купил от Радиал 2000 при 8ми блок на ТУ-София.

Процедурата отнема около 1-2 мин. Пъхаш накрайника във въздуховода и пръскаш около 5 сек. и така във всеки въздуховод. Оставяш около 30 мин без дапусках климатик или вентилация. След това пускаш и мирише на сапунче.

До колкото разбрах този спрей изтребва бактериите които се завъждат във въздуховодите и пр.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 години по-късно...

Колеги, накой може ли да ме насочи към линк за смяна на филтъра в купето на Фабията. Търсих доста но нищо не намирам.

http://www.youtube.com/watch?v=lS1ctpENbs0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, в крайна сметка някой може ли да изпрати схемичка/чертежче с въпросния филтър на изпарителя. Има ли някой, който го е сменял или най-малкото стигал до него.

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един ефективен метод за разкарване на миризмата - салицилов спирт от аптеката, струва 1 лв. шишенцето, един пулверизатор и пръскане във всички отвори на духалките, следва пускане на вентилатора, след 2-3 пръскания миризмата изчезва за поне няколко месеца. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не знам как е при този модел, но доста често тази миризма е следствие на задръстен дренаж изпарителя. Не знам дали това е свръзано с филтъра на изпарителя, за който говорите.

Но като на всеки климатик, при изстудяване по него се събира влагата от въздуха (конденз), който после изтича под колата.

Ако дренажа е запушен, започва да събира вода вътре в кутията, която е около изпарителя и става блато и смрад.

 

(В случая на домашните климатици - този конденз изтича по тръбата, която минава през стената и през лятото капе по главите на хората, които минават по тротоара. Много малко граждани отвеждат тази вода по улука, където и  мястото. Особено по центъра на София в тесните улички е като лек дъждец.)

 

Може да пробваш в някой по-влажен ден - пусни климатика да поработи десетина минути и след това провери по колата дали има локвичка.

 

Къде се намира този дренаж при Фабия и как се отпушва - не мога да кажа. Обикновено е някъде отдолу на колата и може да бръкнеш в дупката с молив и да я отпушиш.

 

След като се увериш че всичко е отпушено - може да пръскаш със разни спрейове - тогава има смисъл.

Но дори и да не пръскаш - след време миризмата ще изчезне тъй като микроорганизмите измират поради липса на влага, но определено със спрей става по бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ефективно съм премахвал миризма от климатик с Лизол (болничен дезинфектант). Правих разтвор с вода 1/100 и с пулверизатора през филтъра на купето (свален) и вентилатора на макс. Пробвайте първо на скрито място да не направи нещо на пластмасите. Иначе беше свръх ефективно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Колеги, дайте някакъв линк с картинки, как се сменя филтъра на купето на Октавия 2. Фейслифт, ако има значение. С търсачката на форума намирам само за О1 ама там е по-различно. Аз филтъра го виждам, но не знам как се маха кората под чистачките и ме е страх да не откъртя нещо.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сваля се мокета точно под жабката, там където свършва долния и край и филтъра се вижда ( по памет ). Мокета е перфориран заради отворите за въздух, който трябва да излиза откъм краката. Филтъра се държи на една пластмаса като релса която издърпваш и се изважда. Нищо не се пипа под чистачките. Елемантарно е. Успех.

(Кратко, но пиша на телефона)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега, наистина беше елементарно. Остава въпросът с филтъра под кората за чистачките - там има някакъв филтър и това определено не е филтърът, който смених през купето. Някаква идея как да достигна до него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм, да не би това да е охладителя на климатика и да е било метално... Намерих го там, където според описанията е поленовият филтър на О1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също не знам за такъв филтър :) Аз знам само за този в купето. Карам О2 от почти 6 години, никога не съм сменял филтър при чистачките. Там няма филтър. Дори, когато правих темата за почистването и смазването на вентилатора в купето, видях, че отгоре директно си влиза въздушният поток по един въздуховод откъм чистачките (тоест прозираше пряка светлина), следва моторът/вентилаторът и той набива въздушна струя във филтъра в купето. От там нататъка не е интересно.

 

Така, че филтър при чистачките на Октавия 2, която се произвежда от 2004 до 2013 година, включително и моделът фейслифт от 2009-2013 - няма.

 

Поздрави

 

ПП: Ето го при Октавия 1 - пред пасажера /на снимката горе вдясно, бялото с черната рамка/ (това е на кола с десен волан - от Бришкода е снимката):

 

VRSCruiseControlFitting046.jpg

 

Още една снимка на Октавия 1:

PICT2758.JPG

 

 

ПП2: Цялата схема на Октавия 2 - вижда се всичко много хубаво:

octavia-mk2-7508.png

 

Интересни са номер 12 - филтърът за купето, номер 11 - вентилаторът, който набива въздуха направо във филтъра. Тоест, вентилаторът вкарва мръсен въздух директно към филтъра - вентилаторът е преди филтъра (вместо да е обратното, за да се запази повече вентилаторчето, то се цапа преди филтъра с прахоляк, но явно така са преценили, че е по-добре, защото иначе, ако филтъра е мръсен и не влиза достатъчно въздух, може и да се самозапали вентилатора - да прегрее и т.н., ако е обратното).

 

Почерпено от тук: http://workshop-manuals.com/skoda/octavia-mk2/heating_ventilation_air_conditioning_system/heating_air_conditioning/air_conditioner/climatic_air_conditioner_with_manual_control_part_1/disassembling_and_assembling_%28climatic%29_the_air_conditioning_unit/

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.