Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-club-bulgaria

На каква възраст се кара курс за шофьор


Recommended Posts

Сори за въпроса! Но някои знае ли на каква възраст може да се кара курс за шофьор? Смисъл под 18 г. може ли ? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тогава дори не е сигурно,че фирмата ще желае да започне обучението ти.

 

От законова гледна точка няма право да ти откаже който и да е инструктор. Иначе за скутер книжка, може и на 16 да изкараш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щото аз съм чувал че при навършени 17 г. може да се изкара курса.... но "книжката" се дава при навършване на 18 г. до тогава може да се кара със "предрожител"(шофиор) в населеното място кадето си карал курса :?

Незнам може и да греша :oops: :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешиш.Както е казал MoLoX - на 17 и 9 месеца може да започнеш курса, но едва след навършване на пълнолетие ти издават книжката. Даже аз като карах курсовете, не можеше да положиш изпит преди да станеш на 18 . :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че курсовете можеш да караш и на 16 но за да се явиш на изпит трябва да ти остават минимум 3 месеца до навършване на 18. така че няма смисъл да ходиш на 16 защото после се забравя всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изпита може да го изкараш и преди да навършиш 18, но книжката задължително ти я дават на 18г. + 1 ден. Без книжка нямаш абсолютно никакво право да караш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз така я взех моята, ако нещата не са се променили за близо 20 г. - изкарах курса и взех изпита на 17, а ми дадоха книжката след като навърших 18

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно, че не може. Преди за шоф. книжка се искаше завършено начално образование.

Новия ЗДП, въвежда образователен ценз - завършено средно образование. Което означава, че тези дето са тръгнали на 7 или повече на училище ще видят книжка най-рано на 19г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че си в грешка :

2. В ал. 2 след думите "на лице" се добавя "завършило основно образование" и се поставя запетая.

То ако го направят средно - 2/3 няма да имат книжки сигурно като гледам накъде вървим:)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори за въпроса! Но някои знае ли на каква възраст може да се кара курс за шофьор? Смисъл под 18 г. може ли ? :)

 

По стария закон (не съм чувал това да се е променило) можеш да изкараш курсовете, теорията и изпита след навършване на 16 години. Но книжка за КОЛА взимаш след навършване на 18. Всъщност аз започнах курсовете на 17 и 1/2 години и изкарах книжката на 17 и 11 месеца. След това три работни дни след 18тия РД си взех книжката. А за мотопед можеш да си я вземеш още на 16.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чл. 16. (1) Обучението за придобиване на правоспособност за управление на МПС може да започне най-рано три месеца, а за категория "М" - един месец преди обучаваният да навърши необходимата възраст съгласно чл. 151, ал. 1 ЗДвП. За обучаваните по държавен прием в системата на средното образование този срок е една година.

 

Чл. 17. До изпит за придобиване на правоспособност за управление на МПС от различните категории и подкатегории се допускат само кандидати, навършили съответната възраст за издаване на свидетелство за управление, съгласно изискванията на чл. 151 ЗДвП.

 

Чл. 151. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Минималната възраст за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства или за замяна на свидетелство по чл. 162, ал. 6 е:

 

1. 16 години - за управление на моторно превозно средство от категория М;

 

2. 17 години - за управление на моторно превозно средство от категориите Ткт (колесен трактор), А1 и В1;

 

3. (изм. - ДВ, бр. 22 от 2007 г.) 18 години - за управление на моторно превозно средство от категориите А, В, В+Е, С1 и С;

 

4. 20 години - за управление на моторно превозно средство от категория С1+Е;

 

5. 21 години - за управление на моторно превозно средство от категориите С+Е, D1, D, D1+Е, D+Е, Ттб (тролейбус) и Ттм (трамвайна мотриса).

 

(2) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Свидетелство за управление на моторни превозни средства се издава от органите на Министерството на вътрешните работи на лице, завършило основно образование, което е физически годно да управлява моторни превозни средства за съответната категория, преминало е обучение за водач на моторно превозно средство и за оказване на първа долекарска помощ и е успешно издържало изпит за водач на моторно превозно средство.

 

(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Свидетелство за правоспособност за работа със самоходните машини от Българската армия и за тяхното управление се издава при условия и по ред, определени от министъра на отбраната.

 

(4) (Отм., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категориите С1, С, D1, D, Ттб (тролейбус) и Ттм (трамвайна мотриса) трябва да са и психологически годни.

 

На 17 години и 9 месеца е верния отговор. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След този изчерпателен отвогор мисля да заключа темата. Благодаря колега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.