Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Родопите - Ягодина и Триград


zloQQ

Recommended Posts

Предполагам, че почти всички знаят за както става дума, но понеже преди няколко дни бях там... Уникално място!!! Буйновското ждрело - в посока Ягодинската пещера е много живописно! МИнавайки през него се озовавате пред Ягодинската пещера , която е дълга около 10 км. като 1/10 от тях са туристически маршрут и определено е интересно. Има многобройни образувания (сталагмити, сталактити...), както и такива, характерни само за тази пещера. Разглеждането е около 30 минути, а температурата в пещерата е 6+ градуса. Носете си дрешка :mrgreen: Аи влажноста беше към 90%. Връщайки се обратно по пътя и следейки знаците, поемате към Триград, където се минава през Триградското ждрело (също така яко, както Буйновското) и след един тунел, в който осветлението е от дневна светлина през пробити дупки в скалата се намира пещерата "Дяволското гърло". В основната си част е огромна зала с две имена - Грохотна или Бучаща зала, в която е най-високия подземен водопад на Балканите (не помня, колко точно). Бедна е на образувания, но излизайки от горната част, попадате в друг свят! Страхотна красота!

Пътищата, по които може да се достигне това живописно място в Родопите са 2: 1) през Пещера>Батак>Триград или 2) през Кричим>Девин>Триград. По съвет на мой приятел минах през Кричим>Девин - 98% хубав път на места няма табели, но последователноста от Пазарджик (предполагам всеки може да стигне до там) е следната: Стамболийски, Исперихово, Кричим, Михалково, Девин (но не влизате в града), кв. Настан, Грохотно, Тешел и от там се поема на различни посоки към Ягодинската пещера или към Дяволското гърло. Точно преди разклона, в с. Тешел има чудно семейно хотелче >>> http://www.bultourism.com/?menu=0&id=169 но да уточня, в сайта пише 30, но вече цената е 40 кинта на стая. Заслужава си! А и ресторанта е страхотен! Ако минавате от там - хапнете катми (правят ги както си му е реда - с кисело мляко) или местния Пататник... С две думи - всичко ми хареса, само дето нямаха "Троянска сливова". Хората там са...усмихнати :P Ако имате път в тази посока - не пропускайте!

 

Ето и няколко снимки. Тук са мънички, но който иска - може да хвърли едно око в галерията - там са почти нормални :mrgreen:

 

Jagodina-Trigrad%20001.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20002.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20003.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20004.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20005.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20006.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20007.JPG

 

 

Jagodina-Trigrad%20008.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мястото наистина е много живописно. Пътя беше в много добро състояние, но дъждовете пак го скапаха :(

За съжаление имам само две снимки от раиона:

 

Jagodina-Trigrad%20009.JPG

Jagodina-Trigrad%20010.JPG

 

BTW, ако легендата не лъже тия къщички във водата са на митничарите. Пардон, на бедните митничари....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам само да вметна, че този, които ще минава през Пазарджик може да продължи през с. Огняново (има голям зеленчуков базар) и оттам по сравнително хубав път пак до с. Исперихово. Натам както го е описал колегата.

Пътя с. Огняново - с. Исперихово (около 3-4км) минава през много интересно място от типа "Лунен пейзаж" :) Почвения пласт е много малък, а под него е само каманак и няма висока растителност...

 

 

А относно района на Триград няма да говоря! Думи не могат да го опишат!

Просто трябва да се иде и да се види!

 

 

П.П.:

Освен с дрехи за влизане в пещерите се запасете и с много свободно време понеже интересните места изобилстват! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е яка тази последната снимка.

Велко, а старата хижа Триградски скали отворена ли е още?

 

Пламене, нямам идея за хижата. А относно снимките - дори и готини, просто знаеш как е - не могат да ти придадът атмосферата :mrgreen:

 

 

Искам само да вметна, че този, които ще минава през Пазарджик може да продължи през с. Огняново (има голям зеленчуков базар) и оттам по сравнително хубав път пак до с. Исперихово. Натам както го е описал колегата.

Пътя с. Огняново - с. Исперихово (около 3-4км) минава през много интересно място от типа "Лунен пейзаж" Почвения пласт е много малък, а под него е само каманак и няма висока растителност...

 

Имаше табели - две, на различни места, на които пишеше, че моста над реката при с. Огняново е затворен. И понеже никога не съм пътувал в този район избрах обиколния маршрут за по-сигурно. Ако е отворен - пиши да го знаят хората. Аз минах от там на 22.06.2007

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Съвсем наскоро бях там, 29-30.06. Как не сме се засекли. Пътят кричим Девин не е от наи хубавите но става. Има още една алтернатива, която не удължава с много километри ако се тръгне през Пловдив, а именно- Пловдив, Асеновград, Чепеларе, Пампорово и оттам посока Девин, но се излиза над Девин и продължавате към Триград. През този марштут се минава и през китното село Широка-лъка което е много хубаво с запаззени къщи от едно време и хубав Етнографски музеи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

През Широка Лъка пътя е добър, само че също с доста завои. От София най-удобно е през Цигов Чарк и Доспат, слад него има няколко километра дупки иначе става пътя. Хижата Триградски скали работи с цена 8 лв, само че е малко мизерно. Там може да се хапне евтино. В Триград има доста частни хотелчета с цени 10-15 лв. В пещерата Дяволското гърло пускат до ранния следобед 13-14 часа на групи, билета е 3 лв. По пътя местните продават мед, мурсалски чай и пр., предлагат да си опиташ, малко са досадни. Разстояние от София по километраж - около 230 км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Най-после и аз успях да попадна в този приказен край на България :D На отиване към Триград минах по пътя през Батак и Доспат - много живописен и приятен за разглеждане, само след Доспат имаше един-два километра от пътя в наистина много лошо състояние. Заслужава си да спрете на двата язовира (Батак и Доспат), ако не си падате по риболова, ще се насладите на чудесни гледки. На връщане минах през Широка лъка, Пампорово и Асеновград - там пътят е широк и с хубав асфалт. Тъй като почивката ми беше в разгара на летния сезон - края на юли, началото на август, намирането на свободно място за спане, се оказа проблем. Затова - един съвет от мен - резервирайте си места за спане! По-долу ще дам координати на няколко хотела в Триград, Ягодина и Девин. В крайна сметка спах в Девин и всеки ден ходех до някоя от пещерите. Средно се падат по около 50 км отиване и връщане, което не е чак толкова много като разход, ако си на газ. В първия ден бях в Дяволското гърло (входът е 3 лв за възрастни, има една симпатична девойка, която разказва за пещерата в началото, а след това групата се предвожда от водач. В началото може да се наложи да се изчака, за да се събере по-голяма група). Пещерата е дълбока 40 метра и е образувана от естествен водопад, който влиза в скалата и излиза от другата й страна. Името на пещерата идва от това, че каквото и да влезе по реката в нея, не излиза от другата страна (вкл. около 50 кубика дървен материал, попаднал в пещерата след едно наводнение и не излязал никога оттам, както и двама леководолази, тръгнали през 1970г да изследват пещерата и никога не завърнали се.) Срещу Дяволското гърло се намира Харамийската пещера. Тя обаче не е лесна за минаване, там на хората раздават специална екипировка, има водачи и за съжаление, трябва да се запишете 1-2 седмици по-рано. Маршрутът е няколко километра, трае 4-5 часа и определено не е за всеки. Ето телефон за записване: 3040/220, 265. Цената е до 30 кинта, ако искате да ви запишат на касета, за да се фукате къде сте ходили :lol: Друга дестинация ми беше Ягодинската пещера. За разлика от Дяволското гърло, тази пещера е доста по-полегата и е рай за спелеолозите. Тук се намират скални образувания, които не се срещат в никоя друга отворена за посетители пещера - скалните гъби и перлички например. Входът е 4 лв, групите бяха по около 40-50 души и не беше никак лесно да се чува водачката. Съветът ми е да идете в работен ден, ако е възможно. Групите влизат на всеки час. Глупава забрана за снимане в пещерата може да ви развали настроението, но ако изостанете към края на групата, никой няма да ви закача. Вземете си топли дрехи, студено е (6 градуса през цялата година), а на входа става и силно течение. Отидете и до пещерното жилище, което се намира над пещерата (това всъщност е истинският вход на пещерата, другият е прокопан за туристите). Срещу 2 лв. гидът ще ви разкаже интересни факти от живота на първобитния човек. От тук започва и "дългия маршрут" на Ягодинската пещера. Отново по предварителна заявка и само с водачи и екипировка, можете да се насладите на трите етажа на пещерата (за обикновени туристи е достъпен само третият, най-долен етаж). Маршрутът не е лесен, има спускане в доста дълбока дупка между първия и втори етаж, но пък гледката си заслужава. Един съвет - ако ще ходите, взмете си някакво осветление - фенер или по-добре начелник. Водачите имат петромаксови лампи, но е хубаво и всеки да си има собствена светлина. Заявки за екстремния преход можете да направите на телефн: 0888/ 519 981, д-р Тодоров (той между другото е един от изследователите на пещерата). След като се наситите на пещерните красоти, можете да си дадете заслужена почивка на традиционна родопска кухня и студена биричка в едно заведение, само че не си спомням как се казваше, което е на самия скат на реката до пътя, между Ягодина и разклонението за Триград. Третото място, на което бях, са Чудните мостове. Те се намират по пътя към Пловдив, на около 30-40 км от Чепеларе. Те са феноменални с мащаба си и със своя произход (предполага се, че това е пещера, единият край на която се е срутил и се е образувал "мост"). От началото на годината за вход събират по 2 лв. (обектът просто е включен в "Стоте турстически обекта на България"). За да видите втория мост, който е по-малък, ви трябват хубави обувки и малко повечко ходене, тъй като той е надолу по реката. Ако продължите към Асеновград, ще можете да посетите Бачковския манастир (за съжаление уникалните стенописи в църквата бяха в ужасно състояние :( ), както и Асеновата крепост. От нея не е останало много, освен църквата, която е изцяло запазена, както и един надпис, оставен от Иван Асен II.

Ами това успях да видя за една седмица - вярвайте ми, има още поне толкова да се види :D Скоро ще кача и снимки.

 

Ето и обещаните координати за преспиване:

  • * хижа "Триградски скали" - Триград - 03040/ 315 - хижата е доста преди самото село, не е нещо претенциозно, малко като едновремешна станция за отдих, но цената за спане е около 10 лв.
     
    * къща за гости "Снежана" - Ягодина - 030419/ 372, 0887/ 438649 - предлага само стаи на цена 10лв.
    хотел "Орфей" - с. Тешел, на разклона за Триград - за него е писал ZloQQ - 0888/ 123 309, много хубаво хотелче, само че е на "никакво място" - не е в град, а е насред гората, до пътя. Цената за двойна стая е 40лв.
     
    * Хотел "Юруците" - Девин - 03041/ 26 85, 0887/ 815 021 - намира се в самия град, има много хубава механа отдолу с родопска кухня, само стаите са малко на брой.
     
    * Хотел "Олимп" - Девин - 03041/ 39 10, 0887/ 804 191 - току-що построен хотел, намира се във високата част на града, от балкона се открива невероятна гледка, собствениците са младо семейство, много симпатични и отзивчиви хора. Хотелът предлага висока класа за 45 лв двойна стая на вечер. До месец-два ще заработи и ресторантът, който има тераса с хубав изглед. В този хотел спах и съм много доволен.
     
    * семееен хотел "Калина" - с. Широка лъка - 03030/ 675 - двойната стая е на цена 35лв., намира се в центъра на селото.
     
    * Згуровска къща - с. Широка лъка - 03030/ 277, 0887/ 942 004 - двойната стая е на цена 35лв., намира се към края на селото, посока Асеновград.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Да ви кажа и аз бях там в средата на май месец.Немога да опиша с думи тази красота.Това място е докоснато от бог.Пожелавам на всеки да го посети няма да пропуснете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Много е красиво. Катерейки към Триград, винаги ме е страх от падащи камъни от скалата отгоре (по еднолентовия път с насрещно движение). Има доста паднали по асфалта.

Колкото и пъти да ходя, не може да ми омръзне.

Миналата година, ей така Събота вечер няма какво да правя - и паля Шкодата и сутринта в 5 или 6 съм в Смолян. Оттам към Девин - Широка Лъка, Гела, Триград, Ягодина (не ми харесва десния завой при изкачаването към Ягодина, точно преди да се излезе на равното преди табелката на селото - много е стръмен и остър). Никъде не спя - спирам да снимам, влизам в пещерата, пазарувам мед и снилянски боб. Като се върна, съм навъртял 850 км за 24 часа престой в колата без спане и обикаляне по селата. Едва ходя от умора, но пък съм удовлетворен от видяното и прекараното.

По пътя Смолян - Девин преди 2 години зимата се учих какво може Октавията на утъпкан от снегорин сняг - с едни Good Year Eagle Ultra Grip. Добре че снегорина беше направил "ограда" от изринатия сняг покрай пътя. Само това ме спаси след половин часов кеф каране с пълна газ на втора и трета скорост по снега, когато загубих контрол и се ударих в натрупания сняг покрай пътя.

 

По пътя за Триград (снимката е правена с мобилния ми телефон):

1191293.jpg

 

По пътя за Кричим. Грозна картинка:

Убити прасета по време на лов в УАЗ-ка. Беше спрял до пътя. Снимах ги съвсем набързо, стана ми гадно че едното момче удари с ботуш с всичка сила вече умрялото прасе за да го намести по навътре в джипа, и го обърна така че да ми е по-удобно да го снимам.

С гордост показа колко голямо е поражението в тялото му, понеже е отстреляно с автомат а не с пушка.

Гадост.

1051038.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6-7 години ходихме на велосипеден преход около триград и наистина е много красиво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Аз ходих преди около месец,дори спах в Триград 3 дни.Обиколих всички забележителности-наистина е уникално,много ми хареса Дяволското гърло,няма такава тръпка просто докато изкачваш стълбите и около теб се чува подземния водопад. \:D/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз често ходя там.Наистина е едно от най красивите места в България.А ягодинската пещера е най-красива в България

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналия Вторник 23.06.2009 пак бях там. Има мечки. На 200 метра от Триград сутринта майка с малкото си всяха паника в група жени излезли за гъби.

Доста повече коли и туристи имаше спрямо миналата година.

 

1246301309_cgxu0941_Untitled-543.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Тази част от Родопите наистина е уникално красива. През лятото на 2007 година бяхме с жена ми за една седмица на язовир Въча в станцията на Енергоремонт - Гълъбово (намира се над стената на язовира). Много прилична станция с басейн и много добри цени за храна и спане (пък и храната е вкусна :)). Има прекрасна тераса от която се открива чудна гледка към язовира. Стаите също имат балкони, които гледат към него.

Станцията мисля, че си е със старото име (както се е казвал преди това язовир Въча - Антонивановци). Ето и телефони на които човек може да си резервира стая - 031452415 и 0889311032.

 

Посетихме и Ягодинската пещера (която била с най-дългата пусната за туристи галерия - невероятна красота) и пещерата Дяволското гърло. После разгледахме и Триград. Природата е невероятна. Много е интересно и строителството на третия язовир от каскадата - Цанков камък. За пръв път ми се отдаде възможност да погледам на живо как се осъществява такъм мегапроект. :)

 

Препоръчвам на всички, които не са ходили в тази част на България да отидат да се насладят на природните красоти и спокойствие.

 

Ето и няколко снимки:

post-4544-138453105617_thumb.jpg

post-4544-138453105631_thumb.jpg

post-4544-13845310564_thumb.jpg

post-4544-138453105647_thumb.jpg

post-4544-138453105651_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 месеци по-късно...
  • 9 месеци по-късно...

"Пуснаха ми мухата" да се ходи към Триград и Ягодина в края на седмицата.Някой знае ли по това време на годината отворени ли са пещерите? Като гледам в sinoptik.bg в района на Девин максимални температури ще са около 11-12градуса. Не съм ходил никога до там. Ще ми е интересно да разгледам природата, да ударим печатите, а и да пробвам Фелка до там как ще се държи на толкова път по баир

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Малко "ъпдейт" на информацията. Бях там на 16-17.07.2011 - сиреч таман се прибирам. И най-наболялото ми впечатление е: пътят до Девин през Батак и Доспат е УЖАСЕН! Огромни ями са превзели целия път и до самия Батак придвижването и в двете посоки е за Шкоди Скаути, не за обикновени Фелиции като моята :?

Откъм магистралата-Пазарджик-Стамболийски-Куртово койнаре-Михалково-Девин пътят е хубав и се пътува леко. Само трябва да внимавате да не изпуснете отбивката за Цалапица-Стамболийски, щото другата е чак на Пловдив и после посмъртно не можете да убедите спътниците си, че това е търсен ефект и че съвсем нарочно се прави тази 20+ километрова обиколка по магистралата :lol:

Иначе кризата и новият собственик на хотел "Девин" са направили всичко възможно за скромните 70 лв на двойна стая, неработещ климатик (всъщност той си работи, ако знаете как да го включите без дистанционното), чалга докъм 24ч и учудващо дружелюбен персонал, да направят престоя ви в Девин незабравимо преживяване... а ако те не успеят да се справят с тази задача, разораният, насипан с чакъл и затупкан път към града, ще се запечати задълго в съзнанието ви. Поради някаква причина - най-вероятно подкрепена с немалко алкохол и цигари - изпълнителят на проекта "да подновим пътя към Девин", е решил да направи всичко наведнъж и в резултат пишещият тези редове с гордост установи, че колата му може да се движи с 3 км/ч без да угасне. С още по-голяма радост усетих оригиналността на тампоните на носачите си, които почукваха жизнерадостно в краката ми...ма това е "една друга бира", както се изразява един мой близък приятел - "дентален шкодаджия" smile001

Иначе "Дяволското гърло" се оказа работеща дори в 19:30, когато след подобаващ потоп си меслехме, че ще сме единствените посетители...ма не би - групата беше доста внушителна и, за да ни вземат 4-те лева, не ни върнаха. Сладката кака от предното ми идване беше заменена от брадясал чичко, който скалъпи набързо "демо версия" на всичките легенди за пещерата и набързичко ни изпроводи, за да се върне към мезенцето и пийването си - прекъснато от нашето напористо появяване. Не мога да храня съмнения относно прекъснатите му занимания - прекалено близо до него бях :mrgreen: Всъщност, не се оплаквам - ако ни бяха върнали за на другия ден, щеше да ми е по-дискомфортно, определено!

В Ягодинската пещера, срещу повишаване на цената за вход от левче (и вече струва 5 лв.), са въвели рационализация, която приветствах от все сърце: на три места от пещерата са разставили екскурзоводи, които "причакват" групите и им разказват същото, което милата девойка от минали път се опитваше да изкрещи, за да я чуят всички от групата. Вярно, сега групата беше още по-внушителна (и отново се чака на кръгъл час, за да се влезе), но всеки гид повтаря по 2, дори по 3 пъти, каквото си има да си каже, така че наистина всички от групата да могат да го чуят. Никаква модернизация по пещерата - все си е същата влага, не са сложили нови абажури, камо ли диванчета за отмора, дори по една бира не дават на входа.... За сметка на това никой не се сърди, ако си извадиш фотоапарата и снимаш....или може би е за сметка на повишената цена за вход... :-k

Както и да е - радостната новина е, че кръчмата пред пещерата се разраства, вече събират такса от 2 лв. за паркиране пред пещерата (ако подминете входа на пещерата и продължите след досадните сергийки с мурсалски чай-невероятен мед-безумно красиви камъчета-ненужни дрънкулки, има немалко места, на които да си оставите безплатно колата, пък и си спестявате част от ходенето пеша след излизане от пещерата)

Ами това е - въпреки всички изброени "несгоди", отново с удоволствие посетих тези места, за да се насладя на сили, много по-мощни от човешката суета и ненаситност (във всеки един аспект). Лошото е, че няма да имам търпението да изчакам десетина хиляди години, за да се съединят сталактитите и сталагмитите, образувайки сталактони в пещерите, а извън тях българите да осъзнаят какво им е дарено "отгоре" и поне да си оправят пътищата дотам...за другото се грижи Природата - слава Богу, без нашата намеса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Здравейте, колеги! Потвърждавам информацията от горният пост за пътя Батак-Доспат, в изключително лошо състояние е , минах със семейството оттам-то и за товарни коли ще е трудно да се движат, около 50-тина км. ги пътувах 2,5 часа ](*,) /става дума за 28-ми август/. Чух по радиото, че през есента и зимата ще го затварят за ремонт и асфалтиране, и наистина видях на доста места маркировки с червен спрей. А отбивката за Девин беше асфалтирана, доста е широка, предстоеше направата на маркировката. Много ни хареса Девин-за първи път го посетихме, чист, приветлив град, предишната вечер е бил празникът на минералната вода-изпуснахме го :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.