Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Октавия 2, возия?


goro5

Recommended Posts

......

Моето мнение е, че щом можеш да си позволиш да си купиш нови гуми, напъни се още малко и си купи 16" джанти (хубаво е да са поне 7J широки) с гуми 215/55/16. Ще сложиш доста по-широка гума, която ще се изпъва доста по-добре => колата ще стъпва доста по-добре на пътя. ..... :mrgreen:

И аз в по-горните постове предложих същото, но ми дадоха квалификация на "пореден разбирач" и "рацер"... :mrgreen:

Та се сетих един стар виц. "Защо българина не си е*е жената на улицата?!" - отг. "Защото всеки, който мине ще му дава акъл :)"

Та за това няма да давам повече акъл :)

Успех на всички и във всичко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ammcfc

    11

  • goro5

    8

  • stenly

    7

  • PRR

    6

Най-много писали в темата

Ае пък ти не се сърди сега :) Много качествени хора напуснаха форума заради подобни обиди! Та ако прочета още една подобна обида ще заключвам теми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

......

Моето мнение е, че щом можеш да си позволиш да си купиш нови гуми, напъни се още малко и си купи 16" джанти (хубаво е да са поне 7J широки) с гуми 215/55/16. Ще сложиш доста по-широка гума, която ще се изпъва доста по-добре => колата ще стъпва доста по-добре на пътя. ..... :mrgreen:

И аз в по-горните постове предложих същото, но ми дадоха квалификация на "пореден разбирач" и "рацер"... :mrgreen:

Та се сетих един стар виц. "Защо българина не си е*е жената на улицата?!" - отг. "Защото всеки, който мине ще му дава акъл :)"

Та за това няма да давам повече акъл :)

Успех на всички и във всичко!

 

Колега,

 

На въпорса не са ли малко тесни гумите да отговаряш "сложи си по-голям диаметър", не е правилен отговор, нали?

Освен това определено не съм искал да те засегна, но всеки дава акъл как да се сложат по-широки, по-голям диаметър гуми, без да вземе предвид препоръчаното от производителя. Освен това замяната на една гума с друга струва 500 кинта (толкова ми струва преобуването на мен), а смяната на джантите започва от 1800лв (за 16ки джанти 1000 кинта + 800 лева). Ми не всеки може да си го позволи. Иначе всички щяхме да караме 19ки, нали?

 

В заключение искам да се извиня ако съм те обидил. Просто за 6ти пост да бъдеш толкова рязък и категоричен е малко изненадващо....

 

Поздрави и без лоши мисли smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, goro5 отвори тема за това как вози Октавия 2, обаче нещо се наблегна само на гумите. И някои взеха да си ги мерят кой колко разбира. Само гумите ли са толкова важни за возията на една кола? Питам, защото не разбирам от гуми, но според мен има още сто фактора, които оказват влияние. Та в този порядък, за да не отварям нова тема ще запитам всички, каращи този модел - да сте усещали нестабилност на задницата при завой? Особено като се минава и през трамвайни линии - сякаш малко се "отлепя" от пътя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....

 

В заключение искам да се извиня ако съм те обидил. Просто за 6ти пост да бъдеш толкова рязък и категоричен е малко изненадващо....

 

Поздрави и без лоши мисли smile159

Не съм се засеганал.... все пак пиша в този форум за кеф... не за нерви :lol:

Иначе в духа на шеговития тон, да те питам колко поста трябва да имам, за да изразявам мнение?! Нещо на казармени порядки ми намирисва !? :)

И дали количеството означава качество? И ако имаш хиляди постове, означава ли че си много компетентен?!

И така да се върнем на темата. Малко спор да стане. Значи казваш производителят е дал този размер. Така е. Но той е дал този размер като база. От там нататък големият размер си е екстра. Този същият производител си е един хитър търговец. Продава модели без климатик, без ел. стъкла, без запалка?! - е значи ли като ги нямаш тези неща така трябва да бъде? Не. Пак ще ти кажа за триците и брашното. Ако един човек е наброил над 30 000лв за кола, не може да го притеснява покупката на качествена гума. Щото ако го притеснява, значи много се е изхвърлил... и не е за такава кола. Трябвало е да си вземе нещо на старо за 6000 лева и да си гледа кефа. Щото иначе е малко като чифте пищови на гол тумбак.

Айде със здраве, че много дълъг стана поста, а пък не знам като новобранец дали е редно :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май ще се сдушим с теб :mrgreen:

Аз трябва ли да сменям гумите? Щото и аз съм се бръкнал 30к за кола пък си карам с 15ки? Може ли? Или съм мизерник? Или това че си купих алуминиеви джанти 15ки е също мизерия? Може би трябваше да си взема 19ки :mrgreen:

Ами не смятам. Нека го кажем така: всеки преценява сам! За мен 15ки са си съвсем добри гуми. И то точно размера на производителя - 195/65/15. Дали съм прав или не обсъждаме! Това което казвам е че колицата си върви съвсем добре с тия гуми и си е достатъчно стабилна!

 

За колегата който питаше за стабилността - ми освен гуми+джанти от значение е и окачването. Ма там паричките за да има ефект са доста по-големички пък и разни гаранцийки заминават на кино...

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама чакай сега :) тя твоята с тия 90 кончета наистина е много спъната и е срамно да и сложиш шикозна джанта и гума. Даже и 14" са и много :)

Но Горо, с неговите 140 коня, ще си прецака ASR-a, ако няма хубава гума :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ammcfc спомена марковите гуми, а не това, че трябва да са голям цолаж! Що се отнася до това, което препоръчва производителят не съмн съгласен с PRR Това, че колата идва с този размер не означава, че той е препоръчан от производителя, погледни в каталога с екстрите колко са размерите на гумите и джантите за колата ти! Да, доста са, има и 17 цолови - все пак производителят е преценил, че може да се сложи и друг размер! Като колата идва с Матадор какво, само защото производителят е сложил тази марка гуми, трябва да си караме винаги с нея ли :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ammcfc Ще те помоля да спазваш добрия тон на форума!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който мисли че 15' са малки или колата не върви с Матадорките да дойде да го повозя. Мисля че няма да открие съществена разлика. Колата стои идеално на пътя, при по екстремно шофиране също се представя отлично, задницата не носи освен ако не съм го поискал, а самите гуми ги проверявам веднъж в месеца на различни места, и откакто са сложени средата на март досега налягането не е дало и 0,1% разлика.

Парите не са проблем но след като колата върви повече от добре за какво са ми време и т.н. да обикалям и сменям всичко с по-скъпо???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

stenly,

 

Ясно че можеш да сложиш и други цолажи. Спор няма. Не твърдя че задължително трябва да караш с тези с които ти е дошла колата. Но пък твърдя че и с този цолаж колата има добро поведение. И си мисля че 15ки алуминиеви джанти биха подобрили доста поведението на колата откъм возия. Е, със 17ки по-добре, ама първо парите са повечко, второ че по тия дупки джантите ще заминат за 2 месеца :(

 

И с ammcfc мисля че няма конфликт. Май и двамата го приемаме в рамките на шегата :mrgreen:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна дискусия сте заформили.

 

Сегашната ти джанта е 6J най-вероятно. Това си е тесничка джанта и гумата ти не се разтяга добре и затова гумата ти изглежда смешно малко. Ако сложиш 205мм широчина тя пак няма да може да разтегне хубаво и пак ще ти изглежда малка. Лошото е, че тогава ще е още по-смешно, защото ще стане един голям кръгал балон. Този ефект ще се подсили още повече от това, че ще вземеш 65% височина, а не 60%, както ти е сметната оригиналната гума на колата.

 

Моето мнение е, че щом можеш да си позволиш да си купиш нови гуми, напъни се още малко и си купи 16" джанти (хубаво е да са поне 7J широки) с гуми 215/55/16. Ще сложиш доста по-широка гума, която ще се изпъва доста по-добре => колата ще стъпва доста по-добре на пътя. От това ще усетиш подобрение в комфорта на возене, защото контактната площ на гумата ще е доста по-голяма от преди и ще абсорбира малки неравности, цепнатини и малки дупки. Освен това ще усетиш значително подобрение в поведението на колата на пътя, както в завои, така и в спиране/тръгване, което за мен е най-важно.

Последно - Континентал става, защото те са със сравнително мек борд, но имай впредвид, че им стават балони доста по-лесно. Мишелин също идеално ще ти паснат. Ориентирай се към touring модел. Не си взимай Бриджстоун, защото те са доста твърди и ще ти друса, иначе са номер 1 за мен. Пирели не си взимай никога, темата е дълга.

 

Успех! :D

 

 

ПП: Б*х и фермана написах... :mrgreen:

 

Karaibrahim, много съм ти благодарен за изчерпателните пояснения, разбирам , че с избрания от мен размер щях да направя грешка.

100% съм съгласен за всичко написано от теб, но все пак предпочитам да си остана на 15' джанти. Според теб какъв размер 15' джанти и гуми да си купя за да подобря максимално комфорта на возене и все пак колата спре да изглежда толкова смешно от зад?

Оригиналните джанти наистина са 6J (алуминиеви 6-лъчеви) смятам да използвам за зимните гуми който смятам да купя с размер 195/65/15.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стенли съм го возил на 17ки-и съм се возил в неговата кола веднага след това и съществена разлика нямаше(във возията).Стабилността на нископрофилната гума е неоспорима.Наистина има различни твърдости на каучука при гумите -от там и различна возия.Относно возията-карам Октавия със спортно окачване и 17ки на спортни гуми(Р040)-не вози добре ,но и не вози зле.Ако си вземеш комфортна,не спортна гума примерно Йокохама АВС с малко шум ,гарантирано ще усетиш разлика.Ако сложиш Тойо Проксес пък ще се чувстваш като в каруца :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 бр. служебни VW CADDY-та чисто нови и трябва да си призная, че возят много по конфортно от ОКИ-то.

Карал съм и двете коли една след друга-Кади Комби 1,9тди и Октавия РС-и това,което си написал е доста погрешно(Кади Лайф вози малко по-меко),но Кадито е товарна кола-Шкодата вози като ТУран.Относно мнението на Краибрахим-няма марка ,а типове гуми.Това,което е написал е частично валидно и частично вярно,щото всеки един клас е сам по себе си.Въпроса е ,че всичко в тоя свят е компромис-няма супервозеща,супериздръжлива,супердържаща евтина гума-понятията са взаимоизключваеми.Относно 195/65/15 -карам Окти 1 в момента след фейса и смятам,че гумата е прекалено висока и прекалено нестабилна.Правилният размер за теб е 205 на 60 на 15 -A539 на Йокохама е гума,която се държи добре и на мокро и на сухо и е комфортна.Проблема е ,че издържа 25% по-малко от най-добрата.Мишлен Пилот Примаси съшо има тези качества+ това,че държи много,но пък е адски скъпа.Всичко в тоя живот е компромис

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях на джанти 6 J 15 гуми 205-60-15 и хич не бяха грозни. Не бяха раздути като гевреци, както писа някой колега. На Ауди 80 комби бяха и изглеждаха "мускулесто". Хареса ми.

Мисля, че 205-65-15 ще са също добре, разликата във височините не е голяма.

Освен това тук http://www.euroshina.com.ua/news.php?id=317 ги дават по мярка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...но Кадито е товарна кола-Шкодата вози като ТУран...

Аз карам и Туран и Октавия. И определено Окти вози по-"шумно". Тоест при преминаване на неравности, звукът от окачването е по-силен. Иначе ако усилиш музиката и се абстрахираш от звуците на окачването, да съгласен съм за Турана.

 

P.S. Турана има прекалено твърдо окачване за семейна кола според Ауто Билд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eeeee, а бяха времана преди 10-на години имах Ауди 100 с което минавах през транвайните линии на руски паметник с 60 км/ч все едно съм на въздушна възглавница, вече няма таквиз коли, ясно е ,че и новите мерцедеси (изключвам S-класата) друсат не по-малко от наште ОКИ-та, въпреки ,че струват по 3 пъти повече в магазина.

Мисля, че каквито и гуми, джанти и амортисьори да сложим, докато сме си в Родината ще си ни подрусват колите правени за европейските пътища. :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ясно е ,че и новите мерцедеси (изключвам S-класата) друсат не по-малко от наште ОКИ-та, въпреки ,че струват по 3 пъти повече в магазина...

И от какво е ясно? Ти в колко мерцедеса си се возил? А-класата може и да е каручка (в нея не съм се качвал), ама да твърдиш подобно нещо и да сравняваш Октавия да речем с Е-класа е нелепо. А качвал ли си се в МЛ например? Явно и там не си ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все що не е на въздух на Мерцедес си друса.Особено по-новите коли.Ама като се иска от колата да не се накланя по завоите,волана точно да предава инфо от гумите ще си друса няма как.Точно пък МЛ дето почти всички са без Аирматик и возят само сносно що го даде за пример незнам.Иначе въздуха си е въздух-спор няма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Karaibrahim, много съм ти благодарен за изчерпателните пояснения ...

 

Ами според мен най-добре ще е ако сложиш 205/60/15, щом ще оставаш на 15".

 

Един приятел си сложи съвсем скоро Континенталки, Премиум Контакт на Фокуса и ще го попитам какви са му впечатленията и ще ти споделя. Даже той направи абсолютно същото като теб - мина от 195/65 на 205/60... ;)

 

ПП: Ето един калкулатор за гуми да смяташ различните размери: http://www.gumi.bg/public/calculator/calculator.php

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека си земе на 205/65/15 все пак иска да му е по меко. определено ще усети разлика. но континентала е много мек и се прават лесно балони(имам опит и с премиумконтакт2 и спортконтакт2, сега съм с бриджстоун потенза и са много по добри)

 

а дали 17ките возят по добре е ясно. на моита стара октавия която съм я карал и с 15 и със 17 смея да твърдя че с по голями гуми и беше по добре. возеше не по твърдо,зимаше неравностите по добре, а за завоите да не говорим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това значи, че когато се движиш със 100км/ч на таблото ще пише 98км/ч! И на всеки изминати 100км, ще ти показва, че си изминал 98км. Освен това тези гуми са огромни... :? Като за миниван, а не за кола с големината на Октавия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Точно пък МЛ дето почти всички са без Аирматик и возят само сносно що го даде за пример незнам...

Ами защото в събота се возих точно на МЛ (последния). Трябва да ти кажа, че неравностите въобще не се усещат, а по-големите такива са съвсем притъпени. Не знам какво му е окачването, но със сигурност возеше много комфортно, а същевременно в в завоите беше повече от стабилен ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе като гледам колко са големи калниците на октавията,даже и 18ки биха и седяли добре и няма да изглежда като джип,ако я продаваха с 16ки щеше да и стоят много по добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.