Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За компа на OCTAVIA 1


Боби Доктора

Recommended Posts

Колеги, след като "пуснах на пистата" моята Марта започнах да навъртам сериозни километри. Много и се кефя, а също така и на пожеланията на всички вас. :D

Но, появи се едно питане в немирната ми душа и не мога да му намеря отговора, а това много ме човърка :mrgreen:

След монтажа на LPG инжекцията набамках догоре един резервоар бензин (сметам да откарам с него до другия гергьовден ;) ) И естествено - 47 л. (догоре) газовата бутилка. Знам, че ще кажете, че така разход не се засича, щото съм по-тежък с около 80 кила, ама нищо... Карам, карам и гледам компа: разходът (моментен и среден) си продължва да си "цъка" дори и след като превключа на газ. Реших аз, че тоя комп не мери директно дебита на бензина, а косвено (индиректно) - посредством някакъв вакуум - некъде си. Казах си - добре - ще има някакви си показания (неверни за газта вероятно) ама нищо - не ми пречи - все някаква база за сравнение е.

:roll: Да, ама се оказаха верни (до "милимундата"). Е, да АМА САМО ТРИ ОТ ПЕТ БУТИКИ ГАЗ :evil: При другите две зареждания разликата в показанията на компа и моите сметки бяха около 1.5 - 2 л/100 км.

Имам следните съждения (като прост инженер) - или при тези три засичания разходът на газ се е оказал 1/1 от разхода на бензин или некоя бензо/газо станция яко ме е праснала или ония "дяволи", за които пиша в друга тема са все още в колата :evil: :evil: :evil:

Майтап - като "прост инженер" не вярвам в дяволи. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Е, питането ми е такова - знае ли някой от вас каква е точно технологията на отчитане на разход на гориво при този мотор?

:idea: За пояснение ще ви кажа, че при преминаване на режим газ бензина се спира на етап - бензинови инжектори - всичко останало си работи - помпа, ламбда сонда, бензинов комп и т.н.

Демек - при работа на газ колата работи посредством бензиновия комп, а газовият само преизчислява коефициента на времето на отваряне на газовите инжектори.

1. Зареждам само на OMV (и то само на едно определено)

2. Разхода на газ го смятам - от "пълно" до "пълно"

3. Винаги "пълното" ми е 47 л. (+/-3%)

4. Карам при най-различни режими - град, задръстване, "мешано", само магистрала, климатик, без климатик, сам, 5 говеда в колата и т.н.

5.Отчитам и факта, че колата сутрин минава около 1.5 - 2 км на бензин (докато стигне температура 45 градуса - необходима за автоматичното превключване) и после при всяко палене - работи първо 8 сек. на бензин. Това прави около 12-14 км. чисто каране на бензин за цикъл 450 км.

6. Показанията са ми - от 7.8 л/100км до 12.8 л/100 км.

Ако някой е имал търпението да изчете всичкото това, ако го е разбрал и ако има идеи - да пише...

Пък аз отивам да издухам още некоя бутилка газ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разхода ти го смята компютъра по времето през което дюзите са отворени и по броя отваряния като е заложено в компа за единица време колко количество минава през дадена дюза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, продължава да отчита, а след време би трябвало да ти светне резерва на бензина :) При мен това го имаше със старата кола. Не знам при теб как е изпълнена газовата уредба. При мен имаше една джаджа - газов емулатор - и лъже компютъра, че караш на бензин. Но при теб щом е газова инжекция - нещо друго ще да е. Всъщност светна ли ти резерва на бензина?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен бензиновият комп си работи. Газовият служи само да преизчисли времето на отваряне (което е средно с 1.6 пъти по-голямо от бензиновото) на газовите инжектори. Тоест - колата си МИСЛИ и то наистина е така, че работи с бензиновия комп.

:idea: Работи бензиновият - той командва газовия, а газовия подава импулси на собствените си инжектори, като спира бензиновите. :idea: Няма нужда от емулация :idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

smile162 esto - точно така е.

Разбрах най- накрая как се отчита разхода за компа.

Ако някой също се интересува - да знае - компът отчита броя отваряния на бензиновите дюзи (БЕНЗИНОВИТЕ), умножава по 4, като предварително му е заложен дебитът на всяка дюза и така дава показание за единица време.

Като го раздели на пробега - за опр. километри. :idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я разкажи нещо повече за газовата. Каква е, колко ти гори?

При разход от 9/100, отчетен на компа (както вече казах компът отчита БЕНЗИНОВИЯ разход) направен през уикенда за пробег 450 км. мешано - градско и изънградско - газта ми даде 9.7/100.

Има и моменти, в които разходът на бензин и газ са едно към едно. - Каквото отчита компа - това отчита и елката от показанията "пълно/пълно" на бутилката.

Иначе - не знам дали съм споменал - настройките на газовата инжекция (нейния комп) стават с лаптоп - нищо механично не се прави. Избира се програма и режим на движение и можеш да променяш параметри - количество гориво, мощност и т.н. Та в тая връзка съм я "догодил" Марта да "върви" повече на газ, отколкото на бензин. И тя ми се отблагодарява с почти същия (същия) разход на газ, както и на бензин.

Иначе самият разход зависи от "десното краче" - докарвал съм от 7.8 до 13.6 (само градско) :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BARDOLINI LPG на БСМ - пускат и чат-пат реклама по радиото. 1100 лв с монтажа, мисля, че беше. На мен ми излезе 860 лв., но пазарувам от тях с отстъпка и монтажа го изпълних сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.