Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Питане за метанова уредба????


biser.or

Recommended Posts

Колата е шкода -"фаворит", и намеренията са ми да монтирам метанова уредба. В момента я карам на LPG и съм запознат с недостатъците на това гориво .Основното ми питане е метанът, дали влияе на мощноста на двигателя и позволява ли багажното отделение да се монтира бутилка за пробег от 200км.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мощността може да пада драстично - до 2/3 . на фаворита се очаква раход около 45- 60 литра на 100 км . за 200 км ти трябват поне 120 литра бутилки . масата им ще е около 120 - 140 кг . цената на метановите бутилки втора ръка върви олоко 4- 5 евро на литър - с други думи приготви си 1200 - 1400 лв . изпарителя ти е 300 лв . клапаните зе бутилките са по 30 - 40 лв . пълначката е 50-тина лева . за тръби , лещи , скари за бутилките , рапидки , още 50 лв . клапан за преди изпарителя е желателно да си сложиш - още 60 лв за ментето . остава окабеляване и ключ газ / бензин , аванс процесор .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. на фаворита се очаква раход около 45- 60 литра на 100 км . за 200 км ти трябват поне 120 литра бутилки . .

това пък как го измисли не мога да разбера?! :roll:

ако на газ ти харчи 10 на 100,на метан ще е най-много 11-12 литра

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. на фаворита се очаква раход около 45- 60 литра на 100 км . за 200 км ти трябват поне 120 литра бутилки . .

това пък как го измисли не мога да разбера?! :roll:

ако на газ ти харчи 10 на 100,на метан ще е най-много 11-12 литра

 

 

 

 

 

1 кг метан = 5,6 литра метан = 1,4 м³ метан = 1,03 лв с ДДС (продажна цена на колонка)

 

1 литър метан = 0,25 м³ метан = 0,178 кг метан = 0,183 лв с ДДС (продажна цена на колонка)

 

Съотношението метан - бензин и метан - пропан-бутан е следното:

 

3,2 литра метан = 0,571 кг метан = 1 литър бензин = 0,588 лв с ДДС (продажна цена на колонка)

 

3 литра метан = 0,535 кг метан = 1 литър пропан-бутан = 0,551 лв с ДДС (колонка)

 

1 кг метан = 5,6 литра метан = 1,750 литра бензин = 1,03 лв с ДДС (продажна цена на колонка)

 

1 кг метан = 5,6 литра метан = 1,867 литра пропан-бутан = 1,03 лв с ДДС (колонка)

 

 

 

Пример: Лек автомобил с разход 9 лт/100 км бензин или 11 лт/100 км пропан-бутан. На автомобила е монтирана газова уредба BRC на цена 607 лв без ДДС с бутилка за метан с обем 50 литра – 8,93 кг метан компресиран с налягане от 200 bar/g. С тази бутилка автомобилът може да измине 173 км пробег с едно зареждане. С уредба на метан се спестява 6,15 лв на 100 км или 10,64 лв за целия пробег в сравнение с уредба на пропан-бутан. Ако сравним метановата уредба с разхода на бензин, ще видим, че спестяването е от 10,46 лв за 100 км или 18,09 лв за целия пробег от 173 км. . Следователно изплащането на уредбата ще се извърши след пробег от 5803 км или за около 2-3 месеца.

 

 

 

Гориво

Разход

Цена

Цена на 100 км

 

Бензин

9 лт/100 км

1,75 лв/лт

15,75 лв

 

Пропан-бутан

11 лт/100 км

1,04 лв/лт

11,44 лв

 

Метан

28,8 лт или 5,143 кг/100 км

1,03 лв/кг

5,29 лв

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20/100 на метан ми се въжда нисичък разход. Смятай го 30 градско! Освен това колата ще е спъната и е задължителна корекция на аванса което означава не-добра работа на бензин или скъп advance processor....

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

 

1 кг метан = 5,6 литра метан = 1,4 м³ метан = 1,03 лв с ДДС (продажна цена на колонка)

 

 

 

 

1,4 м³ = 1400 литра - това ми казваха в училище навремето .

 

1 кг метан = малко под 10 литра = 1,03 лв . свери си данните . за цената на км си прав .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

най-вероятно това с литрите ще е за компресиран газ. Данните са така в страницата на Любо Ганев и Чоко.

 

Не съм съгласен със сметките за нужния обем бутилки. Според мен 50л бутилка ме устройва за около 200+ км. В момента возя една 50л LPG (40л), с която спокойно минавам 500+км. Двете бутилки са със сравнително еднакво тегло в пълно състояние. Като алтерн гориво ще оставя LPG бут около 10л, защото ако тепърва трябва да възстановявам бензина за шкодата - ще ми е по-скъпо.

 

Но имам и неясноти:

 

2 нови бутилки по 25 л са 500лв, а 1 от 50 е над 600 ?! Да ама като тегло - как е? Търся данни за теглото на метановите бутилки

най-леки са ит 70 л фабер тежи около 55 кг размери: 390\820 мм, но колко тежи 25 или 50 л? По-тежките DALMINE и IMZ колко са по-тежки?

 

В Кн има трабант на метан ....

 

По отношение на аванс процесора - не е скъп - 35 лв. За 120-ката е по трудно да се сложи, защото няма заводски електронно запалване, а и не й трябва - врътва се делкото и сме ок :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...
мощността може да пада драстично - до 2/3 . на фаворита се очаква раход около 45- 60 литра на 100 км . за 200 км ти трябват поне 120 литра бутилки . масата им ще е около 120 - 140 кг . цената на метановите бутилки втора ръка върви олоко 4- 5 евро на литър - с други думи приготви си 1200 - 1400 лв . изпарителя ти е 300 лв . клапаните зе бутилките са по 30 - 40 лв . пълначката е 50-тина лева . за тръби , лещи , скари за бутилките , рапидки , още 50 лв . клапан за преди изпарителя е желателно да си сложиш - още 60 лв за ментето . остава окабеляване и ключ газ / бензин , аванс процесор .

това незнам как си го измисли

значи щом пада мощността с 2/3 то при кола която е 100 коня след монтажа на метанова тя вече ще е приблизително 35коня :idea: :lol:

според мен и много други хора мощността пада до 10% както при

пропан бутана но това идва от нужното предварението за двигателя

и за тази цел са измислени ТАП~аванс процесор нали.

за пресмятането литрите също не си прав формулата е следната

ако харчи 10/100 бензин то на метан са ти нужни

10*3,2=32литра и закръгляваш малко на горе по обясними причини

т.е.35 литра за 200км имаш 35*2=70 литра бутилка или бутилки

следователно и килограмите са ~68-72кг и ~80 при пълни бутилки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-вероятно това с литрите ще е за компресиран газ. Данните са така в страницата на Любо Ганев и Чоко.

 

Не съм съгласен със сметките за нужния обем бутилки. Според мен 50л бутилка ме устройва за около 200+ км. В момента возя една 50л LPG (40л), с която спокойно минавам 500+км. Двете бутилки са със сравнително еднакво тегло в пълно състояние. Като алтерн гориво ще оставя LPG бут около 10л, защото ако тепърва трябва да възстановявам бензина за шкодата - ще ми е по-скъпо.

 

Но имам и неясноти:

 

2 нови бутилки по 25 л са 500лв, а 1 от 50 е над 600 ?! Да ама като тегло - как е? Търся данни за теглото на метановите бутилки

най-леки са ит 70 л фабер тежи около 55 кг размери: 390\820 мм, но колко тежи 25 или 50 л? По-тежките DALMINE и IMZ колко са по-тежки?

 

В Кн има трабант на метан ....

 

По отношение на аванс процесора - не е скъп - 35 лв. За 120-ката е по трудно да се сложи, защото няма заводски електронно запалване, а и не й трябва - врътва се делкото и сме ок :)

Приблизително 1литър-0,95кг от бутилката

 

това за 70 л фабер тежи около 55 кг размери-според мен е търговска измама понеже са ми минали много от тези бутилки през ръцете и най леките който съм виждал от този размер е 63кг.

Относно цената ако си купиш 2*35 литра ще ти излезнат ~100лв по

евтини от 1 бр 70 като кг ще е ~еднакво понеже една разлика от 5 кг няма как да усетиш в колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо метана не се измерва в литри, защото той е много зависим от към налягането, с което е компресиран, за разлика от пропан-бутана(течност). Измерва се в килограми.

Второ изпарител при метана няма - просто няма какво да се изпарява. Това позволява да се пали двигателя на метан и при -20 градуса.

 

Ето цените на BRC за метановите уредби.

 

 

Според таблиците в сайта за изминаването на 200 км. с автомобил, който има разход на бензин 9л./100км. ще е нужна бутилка 60 л. или 2 по-малки. Стоманените бутилки тежат 1:1. Т.е. колкото литра, толкова и килограма. В 60 литра обем ще се съберат около 10,7 кг метан. Теглото на метана плюс теглото на бутилките ~ 70,7 кг.

 

За сравнение 56,6 литрова пропан-бутанова бутилка тежи 25 кг. празна. Събира около 51 литра пропан-бутан, който тежи ~ 25 кг. Общо 50 кг. Ако обещаете да не зареждате бензин в резервоара колата не се натоварва повече от колкото с 56,6 литровата пропан-бутанова бутилка и ~ 25 литра бензин.

Приказките за теглото са градски легенди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като чета , чета няма никой наясно :( И освен това, май скоро не сте ходили на бензиностанцията :?

Бензин

9 лт/100 км

1,75 лв/лт

15,75 лв

 

Пропан-бутан

11 лт/100 км

1,04 лв/лт

11,44 лв

 

Бензина (95) е 1,98лв.,(98 е 2.10лв.) а газта (LPG) e 0,98лв. :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.