Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

нова" истина" за България


Recommended Posts

вечният въпрос - кое е първичното: яйцето или кокошката в случая приложен за България или Македония... не е трудно да се досетим кой има интерес да го задва :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А македонският език е български, писан на сръбска пищеща машина. :D

 

Другия гвоздей от оня ден е че нямало баташко клане, твърдят некви порове.

Що псувни изядоха по сума ти форуми, хе. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То турското робства премина в османско присъствие

 

Ради, относно "робството", не е било "робство", а "владичество". Причината е, че българите са имали собственост (имот, животни и тн), а робите нямат такива "екстри".

 

 

А това за Македония е пълна глупост. Както каза веднъж Слави Трифонов, който иначе ми е крайно несимпатичен, по повод претенциите на братята българи от Западните Покрайнини - "Ех, Африко, земьо македонска! И за тебе ли ке се тепаме, и за тебе ли кръв ке лееме?". Мисля, че е достатъчно красноречиво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

goga, абе то и по времето на Българските царе не са имали собствени земи, а болярите са им давали да работят болярски земи - това не ги прави роби, защото нямат собственост.

По време на война е трябвало много голяма част от каквото и да е производство да го дават за воиниците - ма са го правели, защото са градили държава.

А по времето на Османската империя, това че си имал земя и животни е толкова относително - то все едно сега да ми кажеш аз има м собствена кола, ма като влезе човек упражняващ да речеме това владичество и ти я вземе и ти нищо не можеш да кажеш и на всичкото отгоре ти каже аре сега данък за Султана дето имаш автомобил - на това собственост ли му казваш?

Или да ти вземат децата?

Или да спят с жена ти когато поискат и ако се опънеш - под ножа?

Или да си сменяш вярата?

Вярно имало е няколко населени места в България, които са били със особен статут в рамките на Империята - но те са по икономическа причина.

Въобще не съм съгласен със новите термини употребявани за да "омекотят" нещата и в името на съседските взаимоотношения и политически интереси.

 

Поздрави

 

ПП:това "владичество" и тази собственост ме подсещат за един зловещ надпис над един вход : "Arbeit macht frei"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

goga, абе то и по времето на Българските царе не са имали собствени земи, а болярите са им давали да работят болярски земи - това не ги прави роби, защото нямат собственост.

По време на война е трябвало много голяма част от каквото и да е производство да го дават за воиниците - ма са го правели, защото са градили държава.

А по времето на Османската империя, това че си имал земя и животни е толкова относително - то все едно сега да ми кажеш аз има м собствена кола, ма като влезе човек упражняващ да речеме това владичество и ти я вземе и ти нищо не можеш да кажеш и на всичкото отгоре ти каже аре сега данък за Султана дето имаш автомобил - на това собственост ли му казваш?

Или да ти вземат децата?

Или да спят с жена ти когато поискат и ако се опънеш - под ножа?

Или да си сменяш вярата?

Вярно имало е няколко населени места в България, които са били със особен статут в рамките на Империята - но те са по икономическа причина.

Въобще не съм съгласен със новите термини употребявани за да "омекотят" нещата и в името на съседските взаимоотношения и политически интереси.

 

Поздрави

 

 

ПП:това "владичество" и тази собственост ме подсещат за един зловещ надпис над един вход : "Arbeit macht frei"

 

Напълно подкрепям колегата, а на Гогата мога само да му препоръчам да посети Батак - музея и църквата. Друго няма какво да добавя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а на Гогата мога само да му препоръчам да посети Батак - музея и църквата.

там ли в църквата имаше една дупка поне 3 метра дълбока, която е копана от заключени вътре хора. Те са копали с ръце за да се опитат да се измъкнат от турците който искали да ги заколят. :?:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Покорно благодаря за препоръката, бил съм там, даже 2 пъти. И дупката съм видял и следите от кръв по стените...

 

Колега hamsia, съвършено прав си относно всичко, което казваш, но пропускаш, че властимащите са упражнявали същите "мерки", споменати от теб и върху мюсюлманското население. Но хайде да не спорим, дали ще го наречем "робство", "присъствие" или друго не е от особено значение поне за мен. Не се старая да отричам това историческо събитие, ако сте останали с такова впечатление, извинявам се. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ще каа само че е много пресилено д асе говори за робство по онова време ...това с взимането на разни неща е било с доста малки мащаби и предвид че е имало различни слоеве не може да се говори за робство гам...а владичество е точна дума

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е нова "македонска" теза! ;) Има къде-къде по-интересни!

 

А за заинтересованите - да се поровят из сръбските фантасмагории!!! Там бисерите са повече!

 

ПП- за робството: и на мене не ми харесва като термин! Българите са искали винаги не просто свобода, а въстановяване на държавносттта, а робите искат свобода, обикновено от неопределено естество! По същата логика и сега сме под Евро-атлантическо робство при все държавността :mrgreen:-ебати ако сме държава хахаха! Който плаща, еди кво си музиката ;)

 

( С риск на някого да не му хареса, ще кажа, че сме били в една империя, която има своите достойнства, ако я сравняваме с останалите държави от същото време!!!!!!!!!!!!!!!! Тъпо е да се мисли, че един френски или испански или пък английски, да не говорим за руски селянин, е имал повече права и свободи от балканските селяни!!! А имоти!?!?!)

 

Истината е, че кой квот си надроби такова сърба!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

goga, надявам се не мислиш, че искам да изпадаме в някаква исторически спорове или пък камо ли да те поучавам - просто ми жално как със годините след демокрацията този период се наименува с различни термини.

Аз нямам нищо против даже леко да са ме заблуждавали през Комунизма -, но не смятам, че и ма нешо преувеличено от ученото и разказваното до сега.

Просто не можем да си опазваме и отстояваме историята на народа - жалка картинка сме. Аз досегане съм чул французин да се оплаква от Обелиска на площад Конкорд, макетата леко полеко си присвояват история било от нас или Гърция, или от който им дойде на акъла - но след 15 години децата им ще ни викат и те гяури и рая - сигурен съм, както и до ден днешен турците в България ни наричат.

Това си е техен проблем - а проблеми с тяхната история нямам - честно казано аз не съм чул турците да са казвали, че не е имало робство и кланета - напротив ние сами тълкуваме тогавашното ни състояние.

vloo - не че съм бил Император или да съм завладявал земи - ма аз лично от това което съм чел не знам случай, в който завлядан наород да е "претопен" изведнъж или ако е претопен той престава да съществува - тоест е унищожен. Говоря да го асимилираш отведнъж към твоята народност, обичаи и традиции - още повече вяра. Много по лесно е да запазиш структурата и постепено да асимилираш - правят го още от Римско време :) Не забравяйте, че тогава сме биле голяма сила и голям народ - не сме били маловажен фактор - това не се подържа с "кадифена ръкавица". Мисля, че доста успешно са се справяли тука - доста малко Българи са били останали до 1878 г. - около милион. Така, че това със структурите е неизбежно - големи територии не може само роби и да упостошиш всичко ако мислиш в дългосрочвн план - играй Цивилизация ако не вярваш:) Резултата се вижда дали е било владичество или робство - 500 години сме назад, камък върху камък не е останал след Освобождението и за благодарност Европа ни го слага юнашки.

Но никой не ни е виновен - сами см си виновни - ние не си пазим историята и не помним - много бързо забравяме и обичаме да рушим, а също и бързо да се съгласяваме. Това дето историците се пъчат какво сме спечелили на бойното поле, политици и предатели са го пропилели. Това е тъжния фат и още по лошото е, че и до ден днешен продължава и като гледам сегашната младеж въобще не я интересува историята. И все пак вие имате мение по въпроса и се заражда нещо като дискусия - докато сега им казват едва ли не че сме им дали да си направят бази на наша територия - бас държа, че въобще няма да се замислят - просто ще го приемат за факт и толкова.

По важни са други неща в днешно време - тъжно , но факт.

 

Поздрави, че много се отпуснах

 

ПП: DEYAN IYI аз не знам от споменатите от теб народности да ги е клал някой 15-18 век - напротив - доколкото знам тогава е Ренсанса и тем подобни събития в исторически план, които ние пропускаме. А колкото до това дали сами сме си го направили - ами просто сме биле първите - ако не броим Византия на пътя им към Европа - късмет - но това е риска на местоположението ни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги! Мисля, че този форум не бива да се "мърси" с политико-исторически теми, спорове и размисли.

 

По въпроса едно само ще кажа: Историята е писана от човек (хора), следователно истината е изопачена в малка или голяма степен. Моето мнение е, че Историята трябва да се знае в дати, хронология и факти, останалото (изводи и лични оценки) всеки има право да си го подрежда според неговия мероглед!

 

Извън темата: Аз например съм Сталинист и Хитлерист едновременно :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хамсия, в Русия и до днес съществува форма на крепостничество ;) Кво да говорим за преди 200 години!

 

Нас не са ни клали хрисияни, но пък инквизицията е от същата вяра! Испанците пък са били 800 години под арабите, а после се държат като турци в Южна Америка!

 

Според моето скромно мнение т.нар "робство" ни е спасило от много други злини! Демек, една хубава българска дума :mrgreen: , всяко зло за добро!

 

Християнството е сторило на човечеството не по-малко злини от исляма (като всяка религия или идеология, която се налага по неестествен път). Ислямът е в своето Средновековие и тепърва имаме да ставаме свидетели на разни щуротии!

 

А Миро е прав :) Най-вече за "Сталинист и Хитлерист едновременно" :mrgreen: Ами не може по отделно :lol: Те са си лика-прилика :lol::lol::lol:

 

Поздрав!

 

И до виждане в манастира :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hamsia съгласен съм с теб за почти всичко...просто казвах че не е било робство..все едно славяните да са били роби на пребългарите скапан пример ама ясна е ква е връзката...а това че не си пазим историята е тотално вярно хич не ни пука нали сме си гъзодавци..къде на руснаците къде на американците сега на европата...няма лошо...

само да кажа че преди около месец бях за 2 дена в гърция и там като питаш за пътя към македония и границата на колко км е те не с егневят те казват граница в нащта страна няма чак до сърбия...един вид македония си е тяхна до толкова колкото те искат...а ние нямаме претенции ако зависи от нас и родопите ще си дадем...ама наистина ен е тук мястото да ги ръсим тея размисли и страсти...за това си има тв скат ...хахххаа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.