Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Автодиагностика и тунинг


Recommended Posts

Предлагам в тази тема да обсъдим възможностите за диагностика и промяна на фабричните настройки (тунинг) на колите с бордови компютри. Като за начало да разгледаме програмите предоставяни за автомобилите от VAG групата: ETKA и ETOS. Те могат лесно да се намерят и свалят с emule или от торентите. Версии има няколко, допълнения също. Това е първата стъпка, свалили сме сервизната документация, следва избиране на подходяща програма за четене и запис на данни, изработка/закупуване на кабел за връзка пс-кола.

Тук съм посъбрал доста инфо, но не съм тествал доколко програмите работят(поне се инсталират успешно), но от събраната информация останах с впечатление, че най-много се ползва VAGCom в различните и версии(с крак). Схема за адаптора също има, оказа се проблем за мен да намеря конектор за OBD2, който съединява кабела непосредствено с куплунга на бордовия комп. Прехода към RS232 не е проблем. Продават се цели кабели, намерих и само конектор за 6$, но с цената за доставката излиза почти като да си купя готов кабел оттук. Ако някой има идея къде във Варна мога да намеря такъв куплунг(или с поръчка) на добра цена има едно мерси :lol:

Схеми на адаптори 3:

1. Схема с оптрони

2. Схема на базата на МАХ232 и МС 33199

3. Схема с микроконтролер 16F84 + ...

Съдейки по отзивите в други форуми и първите 2 варианта работят добре, с третата май не са експериментирали много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Багряне, знаех че от компютри разбираш яко, ама не знаех, че и с автомобилни такива се оправяш! Евала, приятелю! :smt017 :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Багряне, знаех че от компютри разбираш яко, ама не знаех, че и с автомобилни такива се оправяш! Евала, приятелю! :smt017 :)

 

Уча се, чета, питам...после пробвам. Един приятел ми дава голфа си да експериментирам с него, така че има на какво да се уча :)

Сега идеята е да намеря куплунга и да си вържа лаптопа към количката, да тествам доколко програмите работят. После ще пиша за резултатите, коя работи, коя става, коя по-добре да не слагаш на компа си...

Ако някой има опит в тази област, предполагам ще е полезно за всички да го сподели(или поне на мен). Ако има и други, на които им е интересно, ако искате мога да Ви дам по-подробна информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравей quad. Много ми е интересна темата и аз лично си търся VAGCom, но не знам откъде мога да си я намеря програмата. Можеш ли да ми помогнеш по този въпрос? И аз има къде да тествам подобни програми но освен нея и лаптоп са ми необходими - кабел, конектор и куплунг... :roll: Правилно ли съм те разбрал. Не съм много в час може нещо глупаво да съм написал, сори предварително :oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

quad - някой тука беше ползвал Tacho pro ( за промяна на километража) със VAG кабел май и беше сериозно омацал показанията по таблото.

Щом имаш опитна постановка - тва е добре - но все пак имай едно наум :-k

Намерих я темата : http://www.skodaclub-bg.org/forum/viewtopic.php?t=1671&highlight=%F2%E0%E1%EB%EE%F2%EE

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно програмите:

1. emule и търсиш каквото искаш, намира почти всичко.Внимание често съм намирал вируси и други гадинки в exe-тата. Трябва много да се внимава с тези програми, защото с тях се изкарват кинти и не ги дават току така...

2. http://chiptuner.ru/inovedra.php

3. свързваш се с мен и ти ги записвам на диск

 

"кабел, конектор и куплунг" трябва ти адаптор за съгласуване на нивата, иначе 12В ще издумкат лаптопа, за предпочитане по принцип е с галванично разделяне. Освен това трябва да има преход от К-Л линията за предаване на данни на бордовия комп към RS232 на лаптопа.

Можеш да минеш и без куплунг към конектора на колата, но свързването с иглички никак не е професионално :)

Като се разровиш из google.bg излизат хубави неща :)

 

Tacho pro не съм пускал, а и незнам някой като си купува кола да гледа километража, то си е ясно че не е в час :)

 

 

Имам и друго предложение, може да го сложим в друга тема: Да направим ДВД с инфо, описания, програми за шкода (VAG) и да го разпространяваме заедно с календарите. Поемам ангажимента да направя колкото копия се изискват, цена на диска 1лв. Предлагам на колегите да съберем цялата налична информация, за да е удобно на всички, особено на тези с по-малко познания в компютърната част и по-слаб нет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ти е чудесна!!! :smt013 Аз определено снямтам да използвам точно такава пренастройка на колата. Поразгледай ebay и ако намериш нещо, просто свиркай. Разходите по доставката до теб не ме бъркат. Ако имаш желание - давай на ЛС.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам цените на този сайт и като знам колко лесно се правят тези устройства, направо се чудя изобщо някой купува ли?

http://www.autodiags.com/index.html

Даже се хвалят за ефтините си варианти, то така с иглички( щипки, без конектор) да се бучкат жиците и баба знае. Но тия любителските разработки да им искат от 40лв нагоре(без OBDII конектор) ...но сигурно има и хора дет си дават парите за кутиики с части за не повече от 10лв вътре.

Много ми е интересно, защо след като тахо про е съвместим с VAG Com, го продават отделно за 225лв., след като можеш да си вземеш директно кабелаците за връзка използвайки ВАГ СОМ, то съдържанието на кутииката трябва да е еднакво. Може и да греша, но от описанията не трябва да има разлика.

Ще събирам още инфо, евентуално може да помоля някой да ми вземе OBDII конектор от София, другото се намира из магазините за електроника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че мога да направя нещо по куплунгите, ако искаш може да се видим. Располагам с доста материали а и може да изпадне нещо оригинално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че мога да направя нещо по куплунгите, ако искаш може да се видим. Располагам с доста материали а и може да изпадне нещо оригинално.

 

Да изпадне, хм :)

Относно адапторите има пълна информация, не ми е проблем да изработя платките за ELM 320 , 322, 323..., трябва да се купят и чиповете струват около 18$, конектори намерих по 4$, мисля първо да пробвам за VAG, ако нещата потръгнат и за другите автомобили.

http://www.autodiagnostik.com/scantool1 ... &Itemid=33

Пиши ми лични за допълнителни уговорки или на skype.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам цените на този сайт и като знам колко лесно се правят тези устройства, направо се чудя изобщо някой купува ли?

http://www.autodiags.com/index.html

Даже се хвалят за ефтините си варианти, то така с иглички( щипки, без конектор) да се бучкат жиците и баба знае. Но тия любителските разработки да им искат от 40лв нагоре(без OBDII конектор) ...но сигурно има и хора дет си дават парите за кутиики с части за не повече от 10лв вътре.

Много ми е интересно, защо след като тахо про е съвместим с VAG Com, го продават отделно за 225лв., след като можеш да си вземеш директно кабелаците за връзка използвайки ВАГ СОМ, то съдържанието на кутииката трябва да е еднакво. Може и да греша, но от описанията не трябва да има разлика.

Ще събирам още инфо, евентуално може да помоля някой да ми вземе OBDII конектор от София, другото се намира из магазините за електроника.

 

чиповете струват около 18$, конектори намерих по 4$, мисля първо да пробвам за VAG, ако нещата потръгнат и за другите автомобили.

 

Не че нещо се заяждам, но май сам си отговори защо се продават на цена 40+лв. интерфейсите. И ако наистина си намерил конектори за 4$ , аз лично ще си взема 20бр. по 6$ от теб. Това ти прави 50% печалба :D

За TachoPro можеш да почетеш малко още и сигурно ще се досетиш защо е такава цената. Помисли малко преди да пишеш глупости - ако е едно и също вътре дали някой ще се навие да плати 225лв. вместо 65лв. :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цените са от линка, който пуснах в предния си пост. Ако е вярно, можеш да си спестиш 50% :)

Не че нещо се заяждам, но май сам си отговори защо се продават на цена 40+лв. интерфейсите. И ако наистина си намерил конектори за 4$ , аз лично ще си взема 20бр. по 6$ от теб. Това ти прави 50% печалба :D

 

За TachoPro можеш да почетеш малко още и сигурно ще се досетиш защо е такава цената. Помисли малко преди да пишеш глупости - ако е едно и също вътре дали някой ще се навие да плати 225лв. вместо 65лв. :roll:

- темата с превъртането на километражи не ми е интересна, сериозен човек не ги гледа изобщо...има далеч по-добри начини да оцениш състоянието на колата от нереалния пробег. Предполагам, че в нея има схемка, която преобразува двустранно.

 

Всъщност сега разучавам дали може да мине номера без чипове и само със схемка от рода на тази с оптроните...има какво да се чете, инфо много, време малко, но и това ще стане. Все пак няма да откажа на жокер с повече инфо :)

Мога да задам въпроса си и по друг начин, четенето на кода от програмите ли става или чипа го преобразува в разбираем за тях език? Ако е първото, може да се мине и без чиповете, схемката с оптрони ще свърши работа. Има доста противоречива информация из нета и още не съм на ниво да мога да определя с точност кое е вярно и кое не. Срещал съм и двете тези и нз. коя е вярната, в описанията на чипа има само блокова схема, но ако е само преобразувател на ниво какво го бърка чипа дали и как е модулиран сигнала, освен ако и нивата не са различни(това мога да проверя относително лесно)... ако е само преобразувател, защо им е да ползват различни чипове за различните протоколи, явно не е (само)това...

От друга страна от сайта на VAG Com дават схемата с оптрони като примерна за свързване без да споменават за друг адаптер...

Изобщо много инфо, за съжаление е като пъзел, несистематизирано и ще трябва доста работа, докато се подреди. Когато разделя информацията според това коя за кой протокол е, нещата ще се поизбистрят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ако наистина си намерил конектори за 4$ , аз лично ще си взема 20бр. по 6$ от теб. Това ти прави 50% печалба :D

 

Аз давамм по 8$ което е 100% печалба :mrgreen:

 

Относно Тахо без донгъл или с нормален VAG-COM адаптер ...... по горе има пуснат линк към темата.....

 

](*,) страданието е голямо ...... :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май се заформи търг тука :D

Аз мога да купя направо готови интерфейси, като ги направиш.

Щом казваш че електрониката е ~10лв., буксата ти е 4$, значи желязото ти струва ~16-17лв. На колко ще ги продаваш, че и без друго ми трябват няколко.

Примерно ако ти е 50% надбавката за труд значи крайния продукт е ~25лв.

Като ги направиш се обади, купувам на такава цена веднага няколко броя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май се заформи търг тука :D

Аз мога да купя направо готови интерфейси, като ги направиш.

Щом казваш че електрониката е ~10лв., буксата ти е 4$, значи желязото ти струва ~16-17лв. На колко ще ги продаваш, че и без друго ми трябват няколко.

Примерно ако ти е 50% надбавката за труд значи крайния продукт е ~25лв.

Като ги направиш се обади, купувам на такава цена веднага няколко броя.

 

35лв. първи път!!! :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закривам темата, нямам намерение нищо да продавам, явно и участниците който са по-наясно с нещата се скатават, така че е безпредметно продължаването на дискусията. Не писах тук, за да ме вземате на подбив, някакви си новорегистрирани, ами поне да си бяхте ползвали истинските username или сте от тези, който само следят да се появи тема за тунинг и веднага те пращат..."странно" защо се в един и същ дюкян...без значение от форума.

Като разбирате да бяхте отговорили поне да един въпрос? Аз ще намеря отговора, ще направя каквото е нужно дори и да ми отнеме повече време и средства, доставката на части отвън не е проблем и май е за предпочитане пред закупуването оттук, така че ако целта е да си купя нещо точно от определено място, няма да стане, сори.

 

Edit: Моля, модераторите да заключат или изстрият темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам защо се сърдиш и никои не те базика освен zaio_baio които забрави да се представи че е от линка които сам пусна quad http://www.autodiags.com/index.html

Аз си бях харесал кабел за 100 лв които си имаше букса (само буксата за вкю4ване в конектора на колата е 40 лева и съм учуден на 4$ предполагам и затова те базика) и се води ККЛ незнам кав си и като описание изглеждаше много добре само ме притесни 4е много не присъстваше ВАГКОМ в описанието за софтуера. Оба4е линка не работи в 911.bg нещо беше admiral.911.bg мисля че се занимават изключително с кабели и софтуер за джиесеми и съм 4увал добри думи за тях като сервиз за гсм. Иначе аз си се каня от 1 година да си купувам кабел така4е предполагам някои ще ме изпревари и ще се престраша и аз...

А за донгъла съмнявам се 4е е само пасивно устроиство което да преобразува от 12волта на колата към пс то ...

А ина4е браво за ентусиазма...

A и бях решил да си зема кабел като ми светне нещо за диагностка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....или сте от тези, който само следят да се появи тема за тунинг и веднага те пращат..."странно" защо се в един и същ дюкян...без значение от форума.

Като разбирате да бяхте отговорили поне да един въпрос? .....

 

Пък аз се си мислех, че за диагностика ми приказваш :oops: пък то ти си искал тунинг да правиш. Странно как ще го направиш този тунинг през KL адаптера на Голф3, ама сигурно като почетеш още малко и ще стане :idea:

После със същия успех можеш да смениш колянов вал през успуха ;)

 

Няма лошо да се чете, но по-важното е да разбираш какво четеш. Как да ти отговорим на въпроси коита на теб не са ти ясни :|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам щом се спомене думата тунинг и всички подскачат. Още повече тези, която сравнят цените на сайта с антирекламата и примерно тези тук:

http://www.obd2cables.com/products/inde ... ff11620eb9

Вече гледам им е минала промоцията и конекторите са по-скъпи, но и така пак е по-добре, все пак не се навират из форумите да обиждат...

Ако зайчето беше малко по-съобразителен, можеше да обясни как стоят нещата без да се заяжда, а не да се крие зад монитора и да нарежда...някакси много прозира, как пък не успя да пропусне някой форум, дет да го няма този линк. Тук пробвах да видя какво ще стане и резултата не закъсня ;)

"Няма лошо да се чете, но по-важното е да разбираш какво четеш. Как да ти отговорим на въпроси коита на теб не са ти ясни " - ако ми бяха ясни, щях ли да питам...хахахаххахахахахахахахах, взе да става забавно :)

Не ми стана ясно кога съм казал, че ще правя тунинг на голфа, отде пък ти хрумна че е 3-ка? Казах само, че мога да експериментирам на голф...

Изобщо, като нямаш намерение да казваш нищо, по-добре си трай и не излагай фирмата в/за която работиш. Виждам че темата отиде в неприятна посока и отново приканвам модераторите да я изстрият. Не виждам смисъл от нападки и подигравки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам щом се спомене думата тунинг и всички подскачат.

.....

Не ми стана ясно кога съм казал, че ще правя тунинг на голфа, отде пък ти хрумна че е 3-ка? Казах само, че мога да експериментирам на голф...

.....

Пич, ти сам май си противоречиш - като стане дума за тунинг - кога съм казал че ще правя тунинг :-k

 

Още повече тези, която сравнят цените на сайта с антирекламата и примерно тези тук:

http://www.obd2cables.com/products/inde ... ff11620eb9

Вече гледам им е минала промоцията и конекторите са по-скъпи, но и така пак е по-добре, все пак не се навират из форумите да обиждат...

Предложих ти бизнес с 50% печалба, ти изтърва далаверата, сега като са ги дигнали ко прайм. А доставка от братска амарика? Колко става тогава едно конекторче? И какво ще го правиш това конекторчи, или ще си купиш кабел? Само прочети първо, това е само кабел. Пусни си 12V на COM потрта ако искаш.

 

"Няма лошо да се чете, но по-важното е да разбираш какво четеш. Как да ти отговорим на въпроси коита на теб не са ти ясни " - ако ми бяха ясни, щях ли да питам...хахахаххахахахахахахахах, взе да става забавно Smile

Забавно е наситина - питаш как се прави хляб, без да знаеш за какво служи хляба по принцип. Прочел си някъде, че хората правят "хляб" и го продават на 65лв. и ай барабар Петко с хлебарите и той да прави.

 

Изобщо, като нямаш намерение да казваш нищо, по-добре си трай и не излагай фирмата в/за която работиш.

Имам намериение да ти отворя очите пич, ама ти си си навил на пръста нещо и ни приемаш ни предаваш. Утрепи някоя кола и ще ти мине мерака. Мерак с пари се лекувал - казва един приател.

А и не се сещам да се познаваме или да съм ти казвал в/за коя фирма работя. А дали въобще работя?

 

Ай със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се бъзикал с никого просто исках да си купя букса и адаптер, даже предложих най-високата цена ....... обаче типично по български излязох виновен ...... :evil:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, ти сам май си противоречиш - като стане дума за тунинг - кога съм казал че ще правя тунинг - казах за тунинга по простата причина, че така евентуално темата ще е по-четена и интересна. Ясно е, че автодиганостиката е първия(и съществения за мен) етап, а за тунинг си трябва повече...

 

Предложих ти бизнес с 50% печалба, ти изтърва далаверата, сега като са ги дигнали ко прайм. А доставка от братска амарика? Колко става тогава едно конекторче? И какво ще го правиш това конекторчи, или ще си купиш кабел? Само прочети първо, това е само кабел. Пусни си 12V на COM потрта ако искаш. - Доставката на едно конекторче оттам струва 15$ или ти го носи някой приятел free ;)

12В ще си пусна на СОМ порта тогава, когато реша да си хвърлям лаптопа.

...

 

http://diy.hit.bg/shemi/Adaptador%20Vag-Com.pdf

http://diy.hit.bg/shemi/VAG.rar

http://diy.hit.bg/shemi/adp_tk[1].png

Конекторче(или само с иглички) + нещо от горните линкове(или подобно) + лаптоп + софт = автодиагностика

Нещо нередно в уравнението?

Щом си решил да помагаш, ето ти поле за изява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдааа явно никога не си доставял компоненти или конекторчета от USA ..... и не си се разправял с митница ...... приятеля който го носи фрии е работим вариант но не е ясно колко може да донесе фрии и не всеки има приятел който да може да донесе .....

 

относно схемите ... схеми из интернета много ..... работещи малко + лаптоп + софт= утрепано ECU (electronic control unit - или борд компютър)

 

до тука 2 по математика

 

безплатен съвет - смени подхода (попитай културно вместо да се правиш на велик и да окачествяваш неща за които идея си нямаш какво съдържат или как са направени и как работят).... може някой от хората които работят от години по темата (като ти гледам набора още много хляб има да изядеш докато почнеш да разбираш за какво става дума) да се реши да ти помогне.

 

С най-добри пожелания

ЗБ

 

Послепис:

Относно игличките и пинчетата - конвертора е с специално направени пинове - зада могат да се пъхнат във всички VAG (2x2 и EOBD-J1962 конектори) освен това с този донгъл могат да се диагностицира Опел и други коли които имат различни букси от тия на VAG автомобилите( да поясня какво е VAG - Volkwswagen-Audi Group - VW, Audi, SEAT, Skoda). Цените на конекторите варират но крайните излизат не по малко от 50 лв. Ти би ли дал за конектор 50лв. при условие че самото нещо струва приблизително толкова (и колко конектора би си купил?)? Аз не бих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Юли, направи раздел "бисери". Ще преместя темата там :mrgreen:

 

И аз да кажа нещо съвсем незначително: Въпросното конекторче за жълти стотинки от щатите, в Бг се предлага от един единствен човек (поне така говорят злите езици), живеещ в средна България (няма да уточнявам), за скромната сума от 500щ.д. - готово за употреба, и работещо безотказно за Ауди, Сеат, Шкода и Ваген. С този преходник лично си "тунинговах" бордкомпютъра на А4-ката на жена ми. Наясно съм с българския гениален ум, но специално за това "нещинце" ме посъветваха да не си правя труда да го "копирам", освен ако не искам да извърша ритуален сюнет на бордкомпа. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.