Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Присаждане на волтметър


yosif

Recommended Posts

Миии свикнал съм от ладата да зяпам волтметър.

Доста информативен уред.

Засега е малко неизпипано, че закрепих отляво на таблото един китайски мултиметър :mrgreen:

Но го проверих - показва си точно и цял ден му се кефя.

Свързан е към бушон No1, на който винаги има + от акумулатора.

Релерегулаторът на мойта естелка е някакъв електронен, с мощен транзистор и сума чаркове около него, но няма регулировка, освен някакъв резистор, който трябва да се издраска на определена дължина - още не съм посмял да го бутна.

Чешко производство 443.116.190.070 за 14 волта, но го няма никъде описан, дори в нет-а. Клемите са белязани различно от описанието: D D+ B - едната буква е изтрита и не се чете.

Волтметърът обаче реабилитира регулатора - държи стабилно 13.75 волта при обороти на двигателя над 1000.

На празен ход обаче напрежението на генератора пада с около 1 волт, освен това акумулаторът ми е на смъртен одър и фаровете свалят още 1 волт - т.е. на празен ход акумулаторът не се зарежда.

Тааа отварят ми се задачки - да огледам замасяването и да видя къде се губят тия 0.25 волта :cry: щото и нов акумулатор да сложа, като не зарежда...

Иии... ако някой има такъв релерегулатор, нека пише подробности.

Всъщност ще взема да сваля схемата и да видя кое-що, може да успея да вдигна напрежението с регулировка.

 

П.П. beliq_lebed разшифрова: | 15/54 | DF = М | D+ = R | B |

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На електронния регулатор означенията са:

 

DF - отговаря на М на алтернатора - М е единия край на възб. намотка на алтеранотра /другия и край е даден на меса/. На него се прилага нужния ток за възбуждане в зависимост от текущата консумация.

 

D+ - отговаря на R на алтернатора - Това е за контролната лампа на таблото. R идва от трите фази на статора, изправени с 3 диода и е +, защото в такава посока са диодите.

 

15/54 ти е ясно и B- също.

 

Сега нямам време за повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.