Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Идея + важно решение!


Mishelle

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

От много време насам нашият форум изпитва остра нужда от допълнително дисково пространство, от възможност за 100% настройка и персонализация, от подобрена защита, от различни глезотийки и др. И не на последно място - форума има нужда от пари - на първо място за професионален хостинг, а след време и за частично и/или цялостно покриване на различни мероприятия и т.н.

Ако искаме да постигнем горното (а и повече) е наложителна смяната на хостинга и евентуално името на клуба. Лично аз смятам, че тази трудна стъпка рано или късно трябва да бъде направена, ако искаме да се развиваме като официален Шкода клуб. Друг е въпроса, че колкото по-рано я предприемем, толкова по-добре за всички нас и за клуба.

Ще започна с най-трудната част - името. Да, знам - уникално е, хубаво е, но смятам, че не е удачно за БЪЛГАРСКИ Шкода клуб. Би могло да остане същото, но да завършва на .bg, но съм имал допирни точки с Регистър.бг и от опит знам колко е тромава системата им, пък и за там ще трябват почти двойно повече пари (като обща крайна сума). Затова предлагам да се свържа със собственика на skodaowner.org и ако се съгласи - да "откупя" от него правата за името и то да си остане да съществува като домейн, тъй като само по себе си то е ценно и ще става все по-ценно с времето си. От друга страна предлагам да регистрирам друго име,, което в себе си да съдържа БГ. Ето и един елемнтарен пример - www.skodaclub-bg.org. Мисля, че нещо такова би подхождало далеч повече на БЪЛГАРСКИ Шкода клуб.

По-горе стана въпрос за по-голямо дисково пространство. По мои груби изчисления 2Gb се явяват като минимум, ако искаме да имаме достатъчно място за в блиските 1-2 години.

Не знам до колко точно успях да се изразя, но ако се налага - ще доуточнявам след вашите мнения и коментари. Накратко - предлагам:

1.Смяна на името на клуба.

2.Ползване услугата на хостинг фирма.

3.Използване на по-нова версия на форума, която предлага по-голяма сигурност.

4.Интегриране на галерия във форума, т.е. във форума ще има бутон, след натискането на който ще се отвори галерията.

5.Бутони с директни линкове към по-важни за нас сайтове.

6.Място във форума за рекламни банери.

7.Обновен дизайн.

 

Ако прецените, че съм прав и че е дошло времето за тази стъпка ще пусна анкета за избор на име.

 

Ще очаквам вашите мнения и коментари ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Mishelle

    15

  • stenly

    7

  • gogata

    4

  • PV

    3

Най-много писали в темата

Съгласен съм с всичко изброено, освен смяната на домейна. Съгласен съм, че не отразява по никакъв начин българската принадлежност на клуба, но вече се е утвърдил като име на форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята. Мисля, че домейнът org също е регистриран някъде и е платено за него. Да попитам ти ли ще се заемеш с работата по новия дизайн на сайта - защото си иска време и усилия. За 2 Gb пространство искат и доста пари, но чат-пат има промоции - около 200 лв годишно мисля ще са достатъчни. Откъде смяташ да се финансира заплащането за хостинга?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съгласен с Мишел.

 

Относно домейна - според мен първо трябва да се провери дали този домейн може да се "откупи" от собственика и каква ще му е понататъшната му съдба. Ако това е невъзможно по една или друга причина, трябва да се регистрира нов такъв, като за достатъчно дълъг период от време съществуващият домейн да препраща към новия, макар и да струва повече пари. Клубът е достатъчно популярен и активен за да си позволим веднага да го изоставяме.

 

Относно сумата за хостинг и дисково пространство - както вече споменах на Юли по телефона, аз съм готов финансово да обеспеча (частично или изцяло) новото начинание. Като еждегодни разходи обаче, мисля, че не е редно един човек да плаща, затова трябва да се намери разумен начин за събиране на тези такси. Както всички знаем - безплатен обяд няма. Всеки трябва да участва с малко, за да може нашият общ клуб да съществува и да бъде полезен за всички нас. Събирането на пари от всеки член е трудно технически. Не съм наясно как стои въпросът с СМС-заплащането. Ако има такъв начин - бих гласувал с 2 ръце за годишна регистрация с СМС (2 лева, примерно), която сума успешно да покрива горните разходи + някакъв хонорар за администратора.

 

Освен това, благодарение на Verdered, всички ние сме и горди собственици на домейна skodaclassics.org, който също да се развие.

 

Това е засега от мен.

 

Успех и да дерзаем!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естественно е да е платено за настоящия домейн. Идеята ми е да го запазя, ако собственика му се съгласи да ми прехвърли правата върху него, т.е. ще продължавам аз да го плащам, защото както споменах - ценно е името. От друга страна съм пределно наясно, че настоящето име се е утвърдило. Друг е въпроса доколко и за пред кого. Клуба в dir.bg на времето също се беше утвърдил, но това не попречи на създаването на този форум. Всички потребители тук ще получат инфо за новия форум, а онези, които тепърва биха се регистрирали в клуба - както биха открили този клуб, така могат и да намерят новия. Личното ми мнение по въпроса е, че една сегашна смяна на името няма да навреди на никого. Или по-скоро ще донесе по-малко вреди, но повече плюсове. Освен това може след смяната на името и създаването на новия форум, в сегашния да се остави за известно време линк към новия адрес.

Да, аз смятам да се заема с дизайна на сайта. Вече имам конкретни идеи за това, повечето от които вече съм ги реализирал от тестова гледна точка, т.е. качих си един форум на моя личен хост и си поиграх 2 седмици с него. На базата на това съм написал и предишния си пост.

В момента за 2Gb искат по 18 лв. на месец в Хост. бг, на които съм клиент. Много съм доволен от услугите им, т.е. проверени са. Но в момента в http://www.icn.bg/ предлагат 10Gb хостинг за 20 лв. на месец. Но не съм запознат с качеството на техните услуги. С други думи в процес на размисъл съм.

Относно заплащането на хостинга и домейна - Миро, брат, благодаря за предложената финансова помощ, но мисля, че ти си инвестирал достатъчно (и предостатъчно) в името на Шкода организацията като цяло. Затова ще ги финансирам аз докато не започне форума да печели поне толкова, колкото да си покрива месечните разноски или не се намери някаква алтернативна форма на заплащане от членовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съгласен с Мишел.

 

Относно домейна - според мен първо трябва да се провери дали този домейн може да се "откупи" от собственика и каква ще му е понататъшната му съдба. Ако това е невъзможно по една или друга причина, трябва да се регистрира нов такъв, като за достатъчно дълъг период от време съществуващият домейн да препраща към новия, макар и да струва повече пари. Клубът е достатъчно популярен и активен за да си позволим веднага да го изоставяме.

 

Относно сумата за хостинг и дисково пространство - както вече споменах на Юли по телефона, аз съм готов финансово да обеспеча (частично или изцяло) новото начинание. Като еждегодни разходи обаче, мисля, че не е редно един човек да плаща, затова трябва да се намери разумен начин за събиране на тези такси. Както всички знаем - безплатен обяд няма. Всеки трябва да участва с малко, за да може нашият общ клуб да съществува и да бъде полезен за всички нас. Събирането на пари от всеки член е трудно технически. Не съм наясно как стои въпросът с СМС-заплащането. Ако има такъв начин - бих гласувал с 2 ръце за годишна регистрация с СМС (2 лева, примерно), която сума успешно да покрива горните разходи + някакъв хонорар за администратора.

 

Освен това, благодарение на Verdered, всички ние сме и горди собственици на домейна skodaclassics.org, който също да се развие.

 

Това е засега от мен.

 

Успех и да дерзаем!

 

Напълно съм съгласен с вас и ще помогна с каквото мога! Имам активно участие в най-добрият сайт и форум за мобилни технологии и ще гледам да съм полезен на Шкода Клуба! Имате моята подкрепа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че идеята за sms заплащане е добра - не изисква много време и никой няма да го заболи за 2 или дори 5лв. годишно. Мисля че с 5лв. годишно ще могат да се покриват разходите, потребителите не са малко. Въпреки че незнам точно как става, съм чувал че не е много трудно да се сключи договр с оператор, за да се получи това.

 

Колкото до името - моето скромно мнение е, че .bg в името на домейна няма да сгрее никого. Форумът е много популярен, става още популярен и ще бъде така със или без .bg. Чужденци тук така или иначе не влизат, а за българите веднага става ясно, че форумът е български.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята за sms плащането наистина не е лоша. Но има един такъв момент - 150 човека примерно плащат, 300 си трайкат. Резултат - форума като цяло съществува, но липсва равно дялово участие. От друга страна - няма как да се направи платено за определен период (в случая - 1 година) влизане и писане във форума, защото така много нови (евентуални) членове ще се откажат. Пък и не това е целта на форума. Решението според мен е:

- като за начало аз финансирам начинанието

- на следващ етап на добра воля най-активните членове събират пари и начинанието продължава

- на по-късен етап - открива се банкова сметка, до която имат достъп примерно 2-ма души, които обаче поотделно да не могат да извършват плащания. Та тези двамата стават "касиери" на форума

Има още много идеи и начини за набиране на средства, но мисля, че е редно да караме нещата по реда им.

Настана дилема за името, въпреки, че аз предполагах, че ще има повече коментари относно това как да изглежда новия форум, какво да има в него и т.н.

Продължавам да отстоявам мнението си за смяна на името. Това, че за момента чужденци не влизат, не означава, че и занапред ще е така. Това, че към момента нямаме английска версия на форума, не означава, че не можем да имаме в новия. Идеята ми е - погледнато напред във времето, българсия Шкода форум да стане място за посещение и на хора от други държави. Така както някои колеги от клуба са влизали и писали по чуждестранните форуми. Би било яко това да се случва и тук. И това е една от причините да имам желание да се разграничим и да си стоим зад БГ. В крайна сметка българи сме, нали? А не просто поредния .org форум в нета :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята за sms плащането наистина не е лоша. Но има един такъв момент - 150 човека примерно плащат, 300 си трайкат. Резултат - форума като цяло съществува, но липсва равно дялово участие. От друга страна - няма как да се направи платено за определен период (в случая - 1 година) влизане и писане във форума, защото така много нови (евентуални) членове ще се откажат. Пък и не това е целта на форума. Решението според мен е:

- като за начало аз финансирам начинанието

- на следващ етап на добра воля най-активните членове събират пари и начинанието продължава

- на по-късен етап - открива се банкова сметка, до която имат достъп примерно 2-ма души, които обаче поотделно да не могат да извършват плащания. Та тези двамата стават "касиери" на форума

Има още много идеи и начини за набиране на средства, но мисля, че е редно да караме нещата по реда им.

Настана дилема за името, въпреки, че аз предполагах, че ще има повече коментари относно това как да изглежда новия форум, какво да има в него и т.н.

Продължавам да отстоявам мнението си за смяна на името. Това, че за момента чужденци не влизат, не означава, че и занапред ще е така. Това, че към момента нямаме английска версия на форума, не означава, че не можем да имаме в новия. Идеята ми е - погледнато напред във времето, българсия Шкода форум да стане място за посещение и на хора от други държави. Така както някои колеги от клуба са влизали и писали по чуждестранните форуми. Би било яко това да се случва и тук. И това е една от причините да имам желание да се разграничим и да си стоим зад БГ. В крайна сметка българи сме, нали? А не просто поредния .org форум в нета :(

 

Това с добрата воля... Знаем в България колко върви добрата воля, аз лично съм скептичен. Вярно е, че евентуална такса за регистрация може да спре новите членове, но предполагам може да се направи за нерегистрирани потребители само да четат без да могат да пишат, а след това на когото му хареса, да се регистрира. Иначе колега все ще трябва по-съвестните да си поделят разходите.

А колкото до .бг-то. Ако наистина има идея да се пусне анлг. версия, с идеята да се включат чужденци, според мен точно .бг може да попречи на това. Знаем че България не е много популярна страна в чужбина и когато някой види че домейна е .бг може да натисне х-чето без дори и да се зачете. А иначе моше да поразгледа и като му хареса, в последствие няма да му пука че форумът е български.

 

А иначе за самия форум... Една от промените трябва да е в графата кой-кой е. Да има възможност за повече снимки на колите и на хората, по възможност да могат да се качват на самия форум. Това със снимките е добре да се направи дори и за темите (ако е възможно, ясно ми е че ще струва пари). Един чат рум за хората , които са онлайн в момента, също не е лоша идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека има SMS-и за спонсорство, но нека има и членски внос от членовете на клуба ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с всички вас и подкрепям идеята....

а ако се сменя на името наистина е добре да си остане това,защото вече е разпространено,но е и добре от линк-а да се разбираче става :?: за България....

едно предложение от мен : www.skodaowners-bg.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За dmikov - аз никъде не съм писал за предложение домейна да е .bg. Напротив - окачествих системата на Register.bg като тромава и неоправдано скъпа ;) Идеята ми беше за bg в името, както написах, примерно skodaclub-bg.org или както колегата Ников е предложил - skodaowners-bg.org. При всички случай смятам, че домейна трябва да си е .org по простата причина, че ние сме си организация. А относно системата "плащаш - пишеш" - не е редно според мен. В крайна сметка това е форум - място където всеки може свободно да се изкаже. И ако започнеме пък и за това да си плащаме - ужас. Сега ми дойде една идея - за всички, които помогнат финансово може да има някакъв вид поощрение, примерно повече място за качване на снимки. И като стана на въпрос за снимки - аз в първото си мнение съм написал, че във форума ще има интегрирана галерия - натискаш бутонче и си в нея :)

За stenly - добра е идеята за членски внос, но как се събират пари от 200-300-400...членове? Те касиерките на жилищните сгради понякога се озорват с 20 апартамента, ами ние... :P

В заключение по повод набирането на средства за форума - според мен в момента в който (ако и дано) потръгнат нещата с някоя реклама, мисля, че форума успешно ще започне да се самофинансира 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно финансиране най-доброто което може да стане е да се намерят фирми който искат да си сложат рекламата(банер) в форума ни. доста пъти съм ходил по някакви фирми,организации и министерства да се моля за спонсорство на българска ролер-скейт федерация и където и да отида на всеки първия му въпрос беше: " колко човека ще ми видят рекламата " >>> колкото повече хора ставаме и пишем във форума толкова по добре, но докато има 50 души активни членове това трудно ще стане.

 

колегата М-power който е от бмв форума мойе да сподели при тях как стоят нещата, доста неща може да ни каже за да не се налага да откриваме топлата вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с рекламата като средство за финансиране на по-голям хостинг и аз го имах наум, но не намерих време да пиша през деня. Фирмата, която е най-логично да отпусне пари срещу реклама във форума (това не означава, че ще го направи разбира се) е Еуратек - освен това има и интерес от това. Е верно, че може да искат да се изтрият писанията срещу тях от "черния списък".

За събирането на пари - мисля, че няма такава практика в другите автомобилни форуми. Там сайта (форума) е направен и заплащан от един, или 2-3 души, които са и администратори на форума. Поне такова е моето впечатление. Сега аз например нямам нищо против да дам пари - по банкова сметка, или на ръка може да се събират на срещите (срещу документ) и т. н. Но не можем да задължим никой да плаща, нито да поставим влизането и писането във форума на потребители в зависимост от това дали е платил или не.

Идеята за връзка с администратори на други автофоруми също не е лоша - да кажат как са нещата.

Аз преди няколко месеца регистрирах един сайт, та мога да проверя в моя списък коя фирма предлага най-изгодната цена за 2 Gb пространство примерно. По спомени аз платих около 80-90 лв. за 700 Mb за една година, но беше на промоция лятото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за предложението :!: Много хубаво би било да се реализира... но да видим как ще стане :) Аз също съм твърдо за вмъкване на "bg" в адреса. Който си е фен и го вълнува форума ще отиде и в новата версия - това не мисля, че е проблем. Относно английска версия - считам, че това трябва да се направи при всички положения, ако се реализира новата версия на форума. Все пак ние сме форум с претенции и потенциал и това само би допринесло за развитието.

Относно заплащането - ако може да се въведе плащане чрез СМС, това е добър вариант. Но нека тези, които плащат да получават право за качване на снимки, да могат да ползват видео галерия и опция за получаване на мейл към адреса... Така всеки ще може да пише безплатно, но който иска още :arrow: ще трябва да си плати...

А членовете на клуба да получават намаление или отстъпки към предплатените услуги 8) Така ще се стимулира и членството в клуба и няма да се развива само форума...

Разбира се може да се помисли и за рекламни банери, ама за да стане това не трябва ли да имаме търговска регистрация ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

High Octane - споко бре човек, реализацията на проекта в слуая е най-лесното. Щом съм пуснал темата, значи много от предложените неща вече са реалност :) Проблема в случая е съгласието на ако не всички, то поне на повечето колеги тук. Защото май няма да ни е чак толкова интересно да си пишем 4-5 човека в новия форум :P

С радост бих се посъветвал с MPower, но чак да се говори с други админи на автофорум...не ми звучи добре, защото:

1. ние нямаме за цел да откриваме топлата вода, но всеки форум е реализиран по свой собствен начин;

2. толкова ли не можем да си направим нещо по наш вкус, толкова ли сме бедни на идеи, че да взаимстваме от другаде.

Колега PV - не съм убеден, че най-евтините 2Gb хостинг биха ни били от полза. Освен дисково пространство имаме нужда и от добра скорост, от редки прекъсвания, от добър support и т.н., т.е. нужна ни е и качествена услуга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

офф допуснал съм техническа грешка в миналия ми пост, една буквичка обърка смисъла :) Та от много бързане сбърках буквата К с буквата М :) и какво да видя - НеМа има SMS-и за спонсорство, но нека има и членски внос от членовете на клуба :roll: Мисълта ми беше следната - НеКа има SMS-и за спонсорство, но нека има и членски внос от членовете на клуба :lol:

 

 

Та за предложението за членски внос, който уважава знанията и труда ни ще се включи и ще помогне....Не мисля, че някой ще се затрудни да отдели по 5 лева

 

Имаме 777 регистрирани потребители ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

една "тъпа" идея - да се предложи на ЕТ да си сложат реклама ;)

 

Идеята никак не е тъпа, само че в ЕТ са големи борсуци и им е през **** за нас. Вносителя си гледа само интереса (джоба) и името на марката и феновете й не го интересуват за жалост...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и някои работни примери:

Forum1.jpg

Тук се вижда къде са разположени към момента логото на форума, неговото име. Вижда се и лентата с бутоните. На нея общо взето може да има много на брой бутони, с различни размери, в 1,2,3 и т.н. реда, като на всеки бутон може да се сложи линк към сайт или където и да е другаде в нета.

...................................................................................

Forum2.jpg

Тук се вижда копие на горната лента с бутоните, както и още едно място, от което можете да се влезе във форума. Тази лента може да я има, сложих я просто така, заради идеята и възможността да я има и долу.

....................................................................................

Galeria1.jpg

Това е главната страница на галерията със снимки. По разбираеми причини е доста празна.

....................................................................................

Galeria2.jpg

Това е една от примерните галерии.

Както на форума, така и на галерията могат да се сменят изгледите. Този на галерията в момента е по подразбиране, докато този на форума съм го инсталирал допълнително (т.е. инсталирах десетина, ама този като че ли най-много ми допадна).

Във форума темите са примерни и в случая са копирани от тук, за да може да се добие по-голяма представа за нещата.

Съжалявам ако за някого са големи снимките. Свалих ги така както аз ги виждам и не ми се правеше resize на всяка една.

Очаквам коментари и критики ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Юли, имаш пълна подкрепа от мен, по всички начинания, които смяташ да започнеш :smt025

За евентуално спонсориране от рекламни банери - по-специално ЕураТек - да споделя нещо. Когато се зароди идеята за стикерите, пуснах писмо до тях с предложение да има тяхното лого на стикера някъде - като реклама, а в замяна на това, членовете на клуба да получат минимални отстъпки за части и услуги от ЕТ (3-5%). Отговор не получих, та ако смяташ да пишеш до тях - гледай да е до точния човек.

За снимките - супер! Всеки трябва да може да качи известно количество, но трябва да има ограничения...за някой самозабравил се :smt042

Относно името - лично аз нямам предпочитания (ама искам стикер ако ще сменяме).

За първоначалното финансиране на идеята...няма да коментирам. Не съм направил кой знае колко за клуба и бих се радвал да се присъединя към Миро и който друг иска - да побутнем първоначално идеята - все пак мисля, че не е готино един човек да поеме всичко в началото.

Самофинансирането...ами нали сме членове на този клуб - всеки трябва да направи така, че това готино място тук, да се запази и да се подобрява! Всички работим и не мисля, че е проблем на някой да даде 5 литра бензин на година за идеята! Понеже ИДЕЯТА ни е събрала :smt045

Наздраве от мен! :smt030

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и някои работни примери:

Forum1.jpg

Тук се вижда къде са разположени към момента логото на форума, неговото име. Вижда се и лентата с бутоните. На нея общо взето може да има много на брой бутони, с различни размери, в 1,2,3 и т.н. реда, като на всеки бутон може да се сложи линк към сайт или където и да е другаде в нета.

...................................................................................

 

Нашият сайт изглежда по този начин :) Много добре, браво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.