Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

С какъв размер гуми карате ?


orange!

Recommended Posts

Мойта е 120L набор '86 ... с 13-ки джанти ... в книжката пише, че гумите трябва да са 165/80 R13 само че гледам - вече този размер не се предлага от всички производители или поне не за всички модели гуми :(

 

Въпросът ми е с какви други може да се кара спокойно ... със 165/70 R13 предполагам няма проблем, но тъй като профила е по-малък - клиренсът се намалява също (поне с 1 см), което не е много гот ...

Може би и със 175/70 R13 няма да има проблем, но освен, че клиренса е по-малък, вероятно малко ще се качи разхода ... но пък сигурно колата ще бъде по-стабилна ... ама доколко това е осезаемо, е друг въпрос ...

 

Колеги, споделете вашия опит :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лято:

175/70/13

зима:

отпред- 165/70/13

отзад- 175/70/13

такива имам такива съм сложил, има чуствителна разлика във въртенето на волана лято и зима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм с 14-ки. 185R 14, 175R 14, 185/65 14, 175/70 14 - карал съм с всички тези размери в зависимост от сезона. Преди 2003 г. бях със 175/70 13 и 165/70 13.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, има си калкулатор за гуми. Като искаш да спазваш зададените от завода производител размери и не можеш да намериш такива, минаваш на заместител.

 

Пробвай тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдаа, аз съм със 185/80/13 отзад и освен че не ми мери верно скоростомера (отначало се чудех що не мога да вдигна повече от 140), ами започнаха и да ми се развиват редовно гайките на полуоските, колкото и да ги стягам... не случайно като купувах гумите (нямаха в момента по-нисък профил от тоя размер и марка) като видяха на каква кола ще ги слагам ме накараха да подпиша, че се отказвам от гаранцията, щото не били подходящи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Firestone 155/80/R 14 - бащата ги намери като по чудо в Дианата, доста рядък размер са. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лято 195/65/15 отзад :mrgreen: и 165/80/13 отпред :?

зима 165/70/13 :? отзад и може би 155/70-80/13 :? отпред

 

ако някой има оферта/приятел с костенурка да се обажда - търся 155-165/80/15 на свестна цена!

(в Дияна миналата година бяха по 160лв Дънлоп и не са оферта)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През лятото съм с 165/13 - отпред, 175/13 - отзад,

зимата 165/13 - отпред и 175/14 - отзад.

Преди време съм карал и с по-големи размери (185 отпред и 195 отзад ) през лятото и возията и стабилноста се променят коренно, но за съжаление заедно с разхода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, има си калкулатор за гуми. Като искаш да спазваш зададените от завода производител размери и не можеш да намериш такива, минаваш на заместител.

 

Пробвай тук

 

Много полезен калкулатор, мерси Хашек :)

 

Мерси и на другите ... като гледам квито и гуми да сложиш май няма проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изглежда зависи и от стила на каране - нали казах, че редовно ми се рахлабват гайките на полуосите, ама аз обикновено взимам завоите доста остро и злобно, освен това честичко пиля гумитe по ретро-ралитата заради шоуто, и това в комбинация с тежките задни гуми явно им идва вече too much..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдаа, аз съм със 185/80/13 отзад

Ааа човек това е огромна гума...Като за трактор направо-широка и много висока.Как си го намерил тоя размер :?: Аз със 165/80 не мога да си гледам колата,че ми се виждат супер високи отделно и не се кара добре с тях пък ти с тия как успяваш... 8-[

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдаа, аз съм със 185/80/13 отзад

Ааа човек това е огромна гума...Като за трактор направо-широка и много висока.Как си го намерил тоя размер :?: Аз със 165/80 не мога да си гледам колата,че ми се виждат супер високи отделно и не се кара добре с тях пък ти с тия как успяваш... 8-[

 

значи аз поисках специално Семперит 185/13, но в Диана-центъра нямаха по-малък профил от 80 за тях... иначе колата сега има добра стойка, защото отпред смених пружините с по-дълги от оригиналните - наложи се понеже съм с широк преден мост и като сложих летите джанти гумите почнаха да опират във веждите при остър завой. Сега съм и с нисък профил отпред - 165/60, та колата малко мяза на драгстер, ама пък е идеално нивелирана:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изглежда зависи и от стила на каране - нали казах, че редовно ми се рахлабват гайките на полуосите, ама аз обикновено взимам завоите доста остро и злобно, освен това честичко пиля гумитe по ретро-ралитата заради шоуто, и това в комбинация с тежките задни гуми явно им идва вече too much..
Ааааа къде беше да го кажеш, като разправях че 120ките си палят гумите. Бих се аз сам рицар без броня, в името на честта на 120L а ти си мълчиш а :mrgreen:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изглежда зависи и от стила на каране - нали казах, че редовно ми се рахлабват гайките на полуосите, ама аз обикновено взимам завоите доста остро и злобно, освен това честичко пиля гумитe по ретро-ралитата заради шоуто, и това в комбинация с тежките задни гуми явно им идва вече too much..

 

Митко , кои гайки ти се разхлабват ? коронната не е ли осигурена с шплент ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз лятото съм с 165/70 R13 и отпред и отзад

За зимата съм сложил 165/80 R13 и отпред и отзад.

 

Предпочитам по-висока гума просто.

Не ми изглежда добре 120-ката с ниски гуми. А ако са много широки съм чувал че се вдига разхода много.

 

А и не е все едно какви гуми ще сложиш ;) зависи какъв ефект искаш да постигнеш.

Но едно е сигурно, за зимата си трябват по тесни гуми - 155 - 165. колата с тях е по-стабилна на заснежени повърхнсти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега не съм усетил сериозна разлика в разхода може би около 300-400 грама :D . Оригинално взех количката с едни 155Х14 отпред 165Х14 отзад. Не че съм състезател ама хич не бях доволен от сцеплението. Съвсем случаино (щото са аванта) сега съм с гуми 185Х60Х14. Сцеплението е перфектно спирачният път осезаемо по-малък а лично мен тоя нисък профил на 14ка гума ме кефи адски много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Penaowner тези гуми за които говориш на Пена ли си ги сложил бе батка?

Ще е интересно да се види :roll:

май не съм виждал такава по улиците на София.

 

 

БТВ... майка ми се казва Пена ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Penaowner трудно ще го видиш из София, но ако срещнеш колата от аватара ми - загледай се в гумите. Разликата обаче е, че моите са на 65 височина, защото исках външния диаметър на гумата да е същия като на 165/80/R13.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с разхода са митове и легенди - Може би в лабораторни условия може да покаже някаква разлика, но в ежедневното каране разлика аз не намерих - цяло лято карам отзад с 195/60/15, сега минах на 155/80+/15 за зимата. Разликата в ширината на гумите е голяма - see picture, дет' се вика а разлика в разхода не съм забелязал - с двете харчи към 8-9/100 газ смесен режим.

 

 

 

42060_083.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.