Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

връщане на софийското жителство


какво мислите за софийското жителство ?  

38 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Момчета и момичета, понякога много импусливно пишете и действате... Кой бил софиянец, кой бил провинциалист, кой селянин - тя цялата ни държава е една селско-циганска пародия, от колко години насам избираме от по-малкото зло, а не по-доброто?, някой задавал ли си е този въпрос.

Лично аз не познавам, предприемчив човек от Варна, Добрич или друг град, който си е хванал сам да си върти нещо и да се е изнесъл примерно от Добрич във Варна или от Варна в София, това го правят, хора който са родени за служители, техния манталитет е такъв - било то банкери, икономисти или каквито и да са и то само тези, които са получили нашето псевдо висше образование, понеже останалите ми съученици си останаха в страните, където отидоха да учат. Който може сам да се оправя, ще се справи навсякъде.

Мен ми е болно, че човеците са на изчезване и все повече същества срещам, които са оперирани от морал и ценности, а не че ми е дошъл някой от страната на море или софиянец, или че карат като на къра, хвърлят си фасовете и боклуците през прозореца и ми храчат в стъклото, тя тази ни балканска простотия е фон във всеки един наш град и не е донесена от някой другоселец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 78
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PV

    10

  • PRR

    8

  • high_octane

    7

  • ръжди

    6

Най-много писали в темата

Не мога да повярвам! Грозно взе да става в тая тема ...

 

Много грозно,колега, много грозно! :( Не ни отиват на форума подобни махленски разправии...Никакъв смисъл не виждам в тях!

А относно жителството - то е плод на една отминала епоха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко грозничко стана по едно време, ама това е риска от живото предаване :lol: Ясно е, че Бай Ганьовци има навсякъде ! Може би в последно време мястото където има най-много са в София, поради факта, че тя е културен, административен, икономически, образователен и тн. център. Но това не означава, че хората живеещи в останалите градове са по-малко образовани, културни и интелигентни ! Количеството не означава качество :!:

Айде да сложиме край на тоя спор кое е по-голямото село и кой какъв е ! Отговорът е ясен ! Тъпо е да се спори кой е по-голям българин от другия, защото живее еди къде си !

Дайте да видиме какво на практика може да се направи, за да се облекчи трафика ( според мен от където тръгна и темата ). Това твърде дълго се разисква в медиите, ама аз ясна и точна програма не съм чул... :?

Аз написах своето мнение в предишния пост, ще ми е интересно да чуя и вашите ;)

 

П.П. Още не съм гласувал, но не мисля и да го правя !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз да се включа.

 

Накратко. Аз съм 3то поколение кореняк Софиянец. Нямам село, вила и т.н. в провинцията. Та след този увод да мина по същество. В София се живее различно от който и да е друг град в България. Колкото и хората да не искат да го признаят си е така. В София живота тече по-бързо, по-изнервящо и по-стресово. За красотата няма да коментирам. Покрай хилядите ежедневни проблеми тя остава на заден план. Тук си мисля, че е редно да се отправят комплименти към някой от "провинциалните" градове като Варна, Велико Търново и т.н. Те са далеч, далеч напред в сравнение със София....

 

Относно жителството - аз съм твърдо за връщането му! Не само за София, но и за останалите градове/села и т.н. Във всяка една държава се регистрираш къде живееш. Заинтересувайте се как е "на запад" и ще се уверите.

За "селянията" с билетчетата за ГТ - господа, чисто ограбване си е 70ст билет! Ако ми се наложи да отида на работа с ГТ трябва да сменя 2 транспорта в посока, или 1.4лв! Като сложим и връщането прави 2.8лв/ден! Това е безумие!

 

PS: Както не веднъж съм писал, СЕЛЯНИН за мен е категория а не местожителство! В тази категория попадат не малка част от столичаните! Колкото и да не ни се иска да го признаем!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Спорът не е грозен, а смешен ;) И не виждам какво му е толкова разгорещеното! Такива спорове се водят от десетки години и не само в България! Пренебрежението на Столицата към Провинцията е навсякъде! "Омразата" на столицата към следващите по големина градове не е български феномен - Белград-Нови Сад, Атина-Солун, Амстердам-Ротердам, Мадрид-Барселона........

 

В това да си столичанин, няма нищо кой знае какво, както и в това да си провинциалист! Но когато в главите на някои "столичанин" и "провинциалист" са взаимоизключващи се, а "провинциалист" и "селяндур" напълно покриващи се, винаги ще има тъпи спорове като този!

 

Проблемите квартирант-хазяин не са само в Софията! Също и глупостта "германците не хвърлят където не трябва!" да ама аз съм виждал 1000 пъти как го правят въпреки, че кошчето им е на 3 метра, без значение дали е на плажа или на улицата (в България)!!!

 

Вече някой спомена за чужденците! На прага на ЕС сме за добро или зло! Ние ще сме първата спирка за азиатците и африканците и тогава ще видим кон боб яде ли!

 

:mrgreen: Абе къде го тоя с 30-те поколения и аз да го почерпя :roll: :lol::lol::lol: Колега, за съжаление съм стигнал само до 7-9 поколения по различните линии, което е ок 200 години ;)

 

И ако един ден ми кефне, ще си изтропам в столицата, да ти я правя по-ведра и ентелагентна, че много се е занижило нивото! И че си говорим като шопче, ако ми сака душата :P А ти ще идваш в Пловдив за уйкенда и ще цъкаш "цъцъцъцъцъ еба си градо, еба си чудото!" ;):lol::lol::lol:

 

Айде наздраве! :smt030 Да живей столично-селската дружба навеки! :P:lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Спорът не е грозен, а смешен ;) И не виждам какво му е толкова разгорещеното! Такива спорове се водят от десетки години и не само в България! Пренебрежението на Столицата към Провинцията е навсякъде! "Омразата" на столицата към следващите по големина градове не е български феномен - Белград-Нови Сад, Атина-Солун, Амстердам-Ротердам, Мадрид-Барселона........

 

...

Айде наздраве! :smt030 Да живей столично-селската дружба навеки! :P:lol:

 

Колега DEYAN IYI, мисля че с това мнение ти абсолютизираш нещата и разпалваш "омразата", ако има такава. Аз например не мразя провинцията, нито жителите на другите градове и села. И много хора са така. А това, което пишеш, е май само във въображението ти. Пак ще повторя, не мразя несофиянцита, а отделни прояви, които бяха изброени и които ги правят хора все пак, и то предполагам навсякъде. Именно затова са въведени някакви правила като закони и пр.

И интересно, че никой не коментира въпроса как ще се почувства, ако неговия (да речем по-малък град) в рамките на 4-5 години се изсипят хора от други градове (или държави) и се заселят и почнат да работят и живеят там. При това ако част от тях живеят като пренебрежително нарушават правилата и си мислят, че са над тях и за тях не важат. Не твърдя, че всички го правят, но една част - да и от тая малка част идва лошото мнение за дошлите от другите градове в София. Помислете си, преди да пишете кой кого мразил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега PV и останали колеги във форума.Всички много ви уважавам макар да не се познавам лично с някой от вас!Уважавам ви за старанието и грижата която полагате към автомобилите си-няма значение колко годишни са!Относно темата-нека не ставаме ФЕОДАЛИ-да си направите софииско гражданство.Нека ви припомня,че не сте по различни от нас-никой не избира родината си,семейството си и града в който се е родил-мисля че всички ще се съгласите с това-кой колко рода и кой кореняк бил-няма лошо-аз ако съм се родил на село-вечно селянин ли ще се водя а?То по този принцип и ромите ще искат собствена държава в държавата да си направят и тн-и другите градове ще искат да си имат гражданство и какво-ще си разделяме "голямата" държава на щати като САЩ а?Аз лично когато съм бил в София редовно съм чувал израза-ТИ МАЙ СИ ОТ ПРОВИНЦИЯТА!Ми да от ПРОВИНЦИЯТА СЪМ-но я ми обяснете какво значи провинция-откакто станахте столица ли въведохте това понятие!Не искам да обиждам никой-на мен софия не ми харесва като град-всеки си има мнение!Съгласен съм с колегите СОФИЯНЦИ отностно това че повечето хора искат да отидат в софия-хващат се на работа като бармани и сервитиори и вземат там 300лева който доникъде не им стигат-НО ТЕ ЖИВЕЯТ В СОФИЯ-и това ги прави повече от мен примерно ДОбричлията!София е голям град с големи възможности за тези който са амбициозни и знаят какво искат от живота а не юруш там в калабалъка-да сме с останалите!Който отиде в СОфия и преуспее-ЕВАЛА-но нека не забравя от къде е тръгнал!Валери Божинов забрави преди години като си беше в Добрич как мрънкаше на моя приятел Николай(Хаджито)-Бате ХАДЖИ-кажи им моля те да ме пуснат в дискотеката-а преди година като го видяхме на СИН СИТИ-сякаш за първи път ни вижда-по точно приятеля ми!Но там работата ев друга!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така че нека да не стигаме до мнението-аз съм се роил в София-тука ми е мястото-тези който са родени извън софия-да не стъпват в моя град!Това че сте столичани-какво е!Нищо по-особенно!Всички сме Български граждани-какво следва да има Българско гражданство и Гражданство българин-столичанин ли?Нека не издребняваме!Има една поговорка-ПО-ДОБРЕ ПЪРВИ НА "СЕЛО",ОТКОЛКОТО ПОСЛЕДЕН В "ГРАДА"!А относто мнението на колегата Odin-кой заминал-кои коя с колко апартамента-айде да не си мерим работите-всеки ако почне то до никъде няма да стигнем!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, аз съм на мнението, че готини хора има и в т.нар. провинция,която в някои случаи е доста по-цивилизивана от София (давам пример с Варна, най-готините хора,които познавам са от там, да не говоря,че града им е на светлинни години пред София), и в столицата.Същото важи и за "селяните" - тези, за които това е диагноза.Твърде плиткоумно е да кажеш :"Ти си от София и си еди какво си!" или :"Аз съм от София - всички останали са еди какво си!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BlackPearl, това, което пишеш съм съгласен. Това, че някой живее в София, не го прави само по себе си повече от тебе или от някой друг. Както и смятам, че е нереалистично да се спре миграцията - както в национален, така и в Европейски и в световен мащаб. Затова по принцип има я и в Западна Европа системата за регистрация в полицията като отидеш да живееш в друг град за повече от 6 месеца годишно.

Ще се съгласиш, че в пренаселен град се живее доста по-трудно. Оттам и някои други неща идва непризънта между хората от различни градове да го речем. Но мисля да спра дотук и нека сега не се обиждаме на софиянец и провинциалист и т. н. Както и да не го приемаме прекалено лично. :D

 

А, и гражданство (софийско) не може да има. Преди имаше соф. жителство. Гражданството е за принадлежност към държава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DEYAN IYI,

 

Ако цитираш мен, не е 30 а 3 поколения!

 

Относно поведението на Софиянци - те и без това 60%++ са новопристигнали от така наречената провинция! Така, че не можеш да съдиш за поведението на Софиянеца по това, че идва от София. Който не вярва да дойде да види какво е през седмицата и през weekend-а! При нас все едно е паднала бомба. Както се казва Софиянци са си заминали по родните места!

Та, дали си Софиянец, Пловдивчанин, Варненец или какъвто и да е си е все тая. Всички сме равни. А "селското" поведение си е народна черта. Бил съм по провинцията. На доста места като видят софийска регистрация веднага се почва "Аааа, Софиянче, големите гъзари....". Т.е. типична българска безмислена и ненужна омраза.

А жителство трябва да има. Това неконтролируемо движение на хора е недопустимо! Всякакви идват в София (в това число цели катуни цигани!) и почват да търсят работа. Къде законна, къде не. А при един нормален контрол първо ще имаш работа, после ще се местиш.

Та за финал. Мойто мнение е: Контрол на жителството трябва да има. И в София и в останалите населени места. А делене на "селяни" и "столичани" не трябва да има!

 

Айде със здраве.

 

PS: Пример за селяния:

И ако един ден ми кефне, ще си изтропам в столицата, да ти я правя по-ведра и ентелагентна, че много се е занижило нивото! И че си говорим като шопче, ако ми сака душата А ти ще идваш в Пловдив за уйкенда и ще цъкаш "цъцъцъцъцъ еба си градо, еба си чудото!"

 

Айде наздраве! Да живей столично-селската дружба навеки!

 

PS: Доста пъти съм ходил в Пловдив. Имам и хубави и лоши впечатления. Като цяло хората са толерантни и възпитани. За разлика от горния пост...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PS: Пример за селяния:

 

...е това, че не си схванал усмивката и приятелския тон в по-горното ;)

 

PV- "омраза" е в кавички ;)

 

А за тези, които си мислят, че в Пловдив и др. по-големи градове, няма т.нар. "провинциалисти" (не че Пловдив не е в провинцията ;) ) мога да им кажа, че са в пълна заблуда! Има доста хора, от по-малки градове и села от цялата страна, но в това не виждам нищо осъдително, нито пък повод да ги чудствам "по-долу" от мене :| Там където работя сме 7 колеги, които си въртим смените, единият е от Силистра, другият от Търговище и никога не ми е минавало през ума, това, което минава веднага на столичани! Да, от по-малки градове са, не са раждани в Пловдив, плащат квартири и кво!?!

 

А за 70-те ст. непосилна цена, ... в Пловдив от доста време са толкова, а преди това бяха 60 през цялото време докато в София бяха 50 ст. Вярно е, че не се налага прехвърляне по 3-4 линии, защото градът е малък и 2 е максимумът, но ако искаме хубави услуги ще трябва да си ги плащаме. С тези цени Градският транспорт едвам си връзва гащите. Поне в Пловдив парите от билетите са събираеми, защото си имаме кондуктори, а в София има доста тарикати!

 

Що се отнася до "мрънкащите провинциалисти", спомнете си колко роднини и познати са ви казали "леле, колко е гадно и трудно в чужбина!!!", но никой не се връща :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много често ми се е случвало когато съм на морето и си купувам нещо и когато съм малко по-взискателен ( например към изискването на касова бележка ) продавача ми казва троснато "Абе вие софиянци сте много надути бре". Ама съм сигурен, че ако някой от неговия край му го каже, няма да реагира по подобен начин ! Искам да кажа, че не съществува толкова "омраза" София - провинция, а обратното :arrow: провинция - София ! Което честно казано говори за самите хора. Аз като съм от столицата, да не би да съм повече от тебе :?: Не :!: Ама повечето реагират, сякаш са комплексирани :!: Ама това не е мой проблем. Хората са такива, каквито се самоопределят :!:

Един голям град сам по себе си си носи и положителните и отрацателните страни, и това е така по целия свят ! А в съвременния глобализиран свят с пазарна икономика това "връщане на гражданството" ми звучи като тъпо оправдание на управниците, които не знаят как да решат проблемите на София !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля, не намесвайте Варна в своите спорове. Все едно французите като спорят да намесват Монако, или испанците Андора ;) :mrgreen:

 

Не живея в София, не възнамерявам да живея там, или по-точно бих се преместил там само в КРАЕН СЛУЧАЙ!

 

Само да ви кажа едно: печалбата на Варна от туризъм е 830млн евро за миналата година, само че те отиват знаете ли къде? :lol:

 

Та в този ред на мисли, какво предпочитате: да ви върнат "Софийското гражданство" и да се издържате от Кремиковци, или да нямате гражданство ама да сучите от голямата цица? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Провинция e дума с латински произход, означаваща територията на дадена страна, намираща се извън големите градове"

Това е от енциклопедията. Не мога да разбера, кви са тея провинции, села, столици... Голема работа като има много хора в София - който успее - супер, който не успее да смогне на "големио град" - пробва се на друго място. И това с жителството не можах да го разбера (и не гласувах). Аз съм гражданин на България! И дори да бях роден на село, пак щях да съм гражданин на БГ! Ето и още нещо от енциклопедията: Селянин е село в Западна България. То се намира в Община Ихтиман, Софийска област. - а за мен тази дума е...диагноза! И в заключение ще цитирам един известен писател, които е казал: "Всичко, което е далече от морето е Провинция"

Голема работа, като съм от столицата...

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе значи аз не съм в провинцията-щом съм на 30км от морето!А това което каза Хашек е напълно вярно.Не искам никой да обиждам но според мен неприязма срещу софиянци е че те искат всичко голямо да отива при тях и те да дърпат конците на всичко.Долу-горе като Щатите -искат навсякъде да се намесят и от всякъде да лапат.Искам да направя едно не толкова логично сравнение.Хората който бяха избити по курорти или ресторанти и кафета в СФ-казват че са притежавали акции и фирми около 50-100-единия имаше 500-е колкото и да ти е чист бизнеса-неможе да не бъркаш на някой работата поне с 1 от тези многобройни фирми.Мисълта ми е че не може от всичко да се лапа и всеки печеливш бизнес да му се изтегля централата в СОФИЯ.От там идва неприязма на хората.Типичен пример-какво стана с РАЛИ АЛБЕНА!А? :x :x :x На някои СТОЛИЧАНИ не им хареса че ралито е толкова далеч от тях-а именно Албена!Това е рали с такава история и с такъв голям заряд(като малък никога не съм изпускал състезание-имаше една година на отворения етап-Руснак с МОХЕР даде еднакво време колкото даде и едно порше!Какво стана-стана РАЛИ БЪЛГАРИЯ-и къде е то сега в близост до СОФИЯ-кои са главните инвеститори и организатори-СОФИЙСКИ ФИРМИ!Надявам се разбрахте ме какво исках да кажа-не обиждам никого-нормално е големия град да дърпа всичко към себе си-нормално е и манталитета на жителите му да е такъв!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен всеки трябва да си живее където иска и където може

ако някой не му харесва претъпканата столица да ходи в Ихтиман или Своге или Перник.

въпроса според мен е впрекалено многото коли в София.

В центъра според мен трябва да се ограничи достъпа - примерно в Лондон има такса за да влезеш с кола в центъра 5-10 паунда и отделно паркинг по 5 паунда на час

друг вариант - Атина лятото един ден имат право да се движат четни номера, втори ден - нечетни....

Трето предложение - коли над 10 години да не се движат по улиците...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен всеки трябва да си живее където иска и където може

ако някой не му харесва претъпканата столица да ходи в Ихтиман или Своге или Перник.

въпроса според мен е впрекалено многото коли в София.

В центъра според мен трябва да се ограничи достъпа - примерно в Лондон има такса за да влезеш с кола в центъра 5-10 паунда и отделно паркинг по 5 паунда на час

друг вариант - Атина лятото един ден имат право да се движат четни номера, втори ден - нечетни....

Трето предложение - коли над 10 години да не се движат по улиците...

Напълно съм съгласен с теб, най-много ми допада варианта като в Атина или поне е най-справедлив. А колкото до посления вариант въобще не го одобрявам по разбираеми причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

 

това за Атина е мит. Или по-точно било е преди 4-5 години. Първо са се създали прецеденти за една кола да има два номера, освен това не може да имаш забрана за влизане в центъра заради номера ти....

 

Освен това темата е за жителство а не за колите. А да си жител на един град е различно от това да караш кола в него.

 

Поздрави.

 

PS: Те гърците понеже са много умни и досега имат ограничение за личните коли да не са дизел...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка форма на забрана за влизане където и да е по населените места по принцип е незаконна и не трябва да се допуска общината да си прави феодално владение в София, като в Албена и някои други морски курорти. Рекета с така наречената Синя зона хич не е малък, за де въвеждат допълнителни забрани. Такива могат да измислят само болни мозъци, демонстриращи дейност - вместо да разширят улиците например, които (в центъра на София) са проектирани преди 100 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.