Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Проблем с вентилатора на парнота/климатика


edisonov

Recommended Posts

Здравейте,

 

колата е Шкода Рапид 2014г, 1,2 МПИ 75 к.с.

 

Проблема е, че вентилатора на парното/климатика духа много слабо, дори на 4-та степен и съответно особено лятото на климатик не може да си свърши работата и да вкара достатъчно охладен въздух в купето. На парно е малко по добре и зимата що годе стопля. Силата на духане се променя с всяка стен, но като цяло в сравнение с Октавията ми имам чуството, че Октавията на 2 ра степен духа много повече от Рапида на 4-та степен.

 

Познат който работи в Еуратек ми каза, че имало партида Рапид-и с фабричен дефект в моторчето, но не знаеше какъв точно е проблема, а само че сменяли гаранционно моторчето. Моята я купих на 6 години и съответно с вече изтекла гаранция и нямаше как да я карам там за ремонт предвид, че само за моторчето искат 390 лв, без труда. 

 

Гледах клипове в ютуб и смяната на самото моторче, не изглежда трудна- не се разглабя цялото табло, а само жабката и моторчето е под нея.

Цената на афтърмаркет моторче с отстъпка е между 60 и 180 лв, като разбира се това от 180 лв уж е най-читаво и бих ги дал тези пари, но ме гложди дали проблема е в самото моторче и да инвестирам ли тези 180 лв в подмяната му.

 

Та въпроса ми е някой имал ли е подобен проблем и как е решен? Дали е толкова лесно разглобяването както го показват в ютуб и средно технически грамотен човек като мен би ли се справил сам с ремонта?

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да смажеш втулките и да го изчистиш , ако продължи да се държи по същия начин , тогава го сменяй (поне аз така бих направил).

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.

 

Не съм сигурен дали това ще помогне защото няма никакви шумове или затруднения при пускане на вентилатора. Просто не върти достатъчно силно. Ако беше мръсен и запекъл може би щеше да се усети по някакъв начин.

 

Но като се замисля колата е само на 36 хил.км, но на 7 години. Почти не е карана и от стоене може и да е позатегнало моторчето, но пък последната една година се кара редовно и до сега да беше блокирало ако имаше такъв проблем при постоянното ползване.

 

А в допълнение на Октавията в студено време при пускане на вентилатора прескърцва леко и най-вероятно е яко мръсен и клеясъл, но си върти както трябва. Все се каня него да го почистя , но нещо не намирам време.

 

Ще поумувам още и ще видя дали направо да рискувам с ново моторче или да пробвам да го почистя, като нямам никакво желание при неуспех да разглабям 2 пъти.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако този рапид е от дефектната партида, не е ли редно като отидеш в ЕТ да ти го сменят по сервизна акция, независимо, че му е изтекла гаранцията? Мисля че за други марки не е имало такива ограничения "до изтичане на гаранцията". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че е имало дефектни ми го каза познат които знае, че са сменяли гаранционно вентилатори на някои Рапид-и. Но сега никъде не мога да намеря инфо за такава акция или нещо подобно черно на бяло. Като ги питах в Еуратек, но в Горна Оряховица понеже колата в момента е там при баща ми и ми казаха, че за пръв път чуват подобно нещо и идея нямат за вентилатори които духат по слабо. И съответно ако искам да го сменя 390 лв + още някакви пари за труд. Те за коли в редовна гаранция си измислят причини да отказват ремонти, а камо ли за кола с изтекла преди 2 години гаранция и ме съмнява да имам някакъв успех. 

Най-вероятно ще рискувам едни 180 лв, не са чак толкова много и ще сменя вентилатора пък ще видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен (окти 2003), проблема беше от "таралежа". Не знам Рапид дали имат такова нещо, но можеш да провериш. На октавията се намираше боднат  след вентилатора за да го охлажда. Ще се пробвам да го намеря из нета да го покажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност се сетих че го има в архивираните обяви. Има снимка, платката беше в пластмасова кутия.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, че на Рапид-а има такъв таралеж. На снимките и клиповете които гледах как се разглобява не се вижда подобно нещо и не се споменава да се прави нещо по него. А и ако не бъркам таралежа не е ли при коли с климатроник, а аз съм само с климатик.

 

Явно Рапид-ите не правят много проблеми и все немога да събера достатъчно инфо за да реша как да процедирам :)

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам идея дали е само при климатроник ? 

Възможно е, моята е с климатроник. Извинявам се за спама :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблеми всяко мнение или инфо е добре дошло ?

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.