Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Отнемането на книжки заради неплатени глоби приключи


Recommended Posts

Днес 23.03.2021г., Конституционният съд със свое решение обяви за противоконституционни чл. 171, т. 1, буква д и чл. 171, т. 2, буква к от Закона за движението по пътищата.

 

На кратко казано, противоконституционно е:

За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:

Временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:

- който управлява моторно превозно средство с наложено наказание глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане – до заплащане на дължимата глоба;

Временно спиране от движение на пътно превозно средство:

- на собственик, който управлява моторно превозно средство с наложено наказание глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане – до заплащане на дължимата глоба;

 

ЗДвП - https://rta.government.bg/images/Image/n_uredba/zdvp.pdf

Решението на КС - http://constcourt.bg/bg/Acts/GetHtmlContent/05af9d75-9081-487f-9319-10b41b1d8888?fbclid=IwAR2daHzmQy9Id4mpeCxknrhm7yFX4E1wcqWMYkmuXqE5jALvoB-pQG2yeFQ

 

Хвала на КС!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Не претендирам за достоверност, може да ме лъже паметта, но като гледам кога са промените по члена мисля, че техен инициатор и вносител беше Настимир Ананиев. Рядък вид ***. Беше председател на Комисията по транспорта в НС и пробута доста промени по ЗДвП. Всичките до една супер неадекватни и внимание - без да има шофьорска книжка и да е карал автомобил. Поне към оня момент.

Текущата му политическа кариера е на председател на партия ВОЛТ. Членовете на ВОЛТ са петима - той, сестра му, майка му и двама случайни. Върл поддръжник на Маяма Нолова, участва във всички циркове с нея. Това ми е любимата негова снимка:

 

119669917_10224016335779971_7670168566037130049_o.jpg

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен си беше адекватно. В америка как ти отнемат книжката докато не си платиш глобата? Вярно само за щата в който е нарушението, но пак става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да употребяваш думата "адекватно", когато за прилагането на административно наказание се прави нещо принудително, което е меко казано прекомерно. За щастие за разлика от в САЩ и някои части на Европа, в България все още нямаме толерантност към фашизма. Освен в коми пръдналата структура КАТ де. Там ако ги питаш, трябва вземане на книжки, сваляне на номера, бой с пръчки и прочие. Само за да не трябва да работят.

 

@Боре, който е юрист може да ти обясни за пропорционалност на престъплението и наказанието. Щото аз нямам капацитет да го направя така, че да ме разбереш.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питай ги гърците дали са фашисти. Там още с глобата свалят номерата, докато я платиш. И за какво наказание бълнуваш? Колата е лукс. Това, че са ти отнели книжката или свалили номерата, по никакъв начин не ти ограничава движението. Има хора без книжки цял живот и си ползват гт, автобуси и влакове и нямат проблеми.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност КАТ е контролен орган (констатира нарушението) и не би трябвало да има никакви възпитателни функции .. възпитанието и дисциплината би трябвало да идва от семейството ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука си прав. Аз много бих се радвал ако се въведе американската система. Полицая ти пише акта и сам си избираш дали да се явиш пред съдия за да го оспориш или да си го платиш. Някак си полицай да ти пише акт, пък после началникът му да определя санкцията и чак тогава да можеш да оспорваш, никога не ми е харесвало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, ID A написа:

Питай ги гърците дали са фашисти. Там още с глобата свалят номерата, докато я платиш. И за какво наказание бълнуваш? Колата е лукс. Това, че са ти отнели книжката или свалили номерата, по никакъв начин не ти ограничава движението. Има хора без книжки цял живот и си ползват гт, автобуси и влакове и нямат проблеми.

 

Аз мога да ти дам 30 примера и още толкова аргумента, но нека моят отговор се изчерпа с това, че най-висшият съд в България е на различно мнение от твоето.

Жокер, твоето няма значение , а на КС има до толкова, до колкото всички граждани и служби са длъжни да се съобразят с него.

 

 

преди 2 минути, The Best Forman написа:

Всъщност КАТ е контролен орган (констатира нарушението) и не би трябвало да има никакви възпитателни функции .. възпитанието и дисциплината би трябвало да идва от семейството ;)

 

Всъщност грешиш, защото се предполага ( и е записано ), че КАТ има основна роля в превенцията и анализирането на проблемите на пътното движение. Не че я изпълнява.

И "контролен" и констатиращ са две различни неща. Това, че КАТ перманентно "констатират" десетки хиляди нарушения, означава само и единствено, че не са си свършили работата.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха ако трябва КАТ да осъществява превенция , това означава на всеки метър полицай ;)

Нямаш ли в главата , и Господ не може да те опази!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Превенцията е, като сбъркаш да усетиш грешката си финансово или по-лошо с отнемане на свободата ти. И тогава останалите се замислят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.