Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Простотията българска или тема за чесане на пръсти.


The Best Forman

Recommended Posts

Преди 2 часа, tuningmania написа:

До @The Best Forman - Произвеждаме, жълто на гащите. Добре, че поне ТИ ме разбра..

 

 

Айде пак изказвания в стил "колко беше добре при бай Тошо, пък сега к'во е!", подкрепени с нулеви аргументи ;) 

 

На не малко места по света съм "произвеждал жълто по гащите" седейки на тоалетна чиния "IS". Не малко български IT фирми изнасят софтуер. Доста маркови дрехи се шият в България. Не е като да не изнасяме селскостопанска продукция. Има още куп отрасли, за които дори не знам, че изнасят... а и не е необходимо!

Е, нямаме "тежка" индустрия, но надали това ни е/трябва да бъде приоритет ;)

 

И, понеже напоследък адски се дразня на изрази от типа "България е малка държава ... блаблабла" да припомня факта, че сме на 16-то (от 51) място по територия, т.е. ТОП 1/3 (пред държави като Швейцария, Австрия, Португалия...), и на 23-то, т.е. в първата половина (пред държави като Дания, Норвегия, Финландия), по население! Това ли се нарича "малка държава" ?!?!  Но пък сме мрънкачи и чакащи да ни "оправят"! То не беше царя, то не беше Бойко, то не бяха ... Все някой ни виновен ;) 

 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1.5k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    267

  • tuningmania

    190

  • The Best Forman

    178

  • Izolini

    154

преди 17 минути, PRR написа:

Не малко български IT фирми изнасят софтуер. Доста маркови дрехи се шият в България. Не е като да не изнасяме селскостопанска продукция. Има още куп отрасли, за които дори не знам, че изнасят... а и не е необходимо!

Е, нямаме "тежка" индустрия, но надали това ни е/трябва да бъде приоритет ;)

 

Много неща се произвеждат в България, просто публичността не е голяма. За който се интересува от индустрията в България, тази ФБ група цели точно да представи какво и кой произвежда по нашите земи - Българска Индустрия

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, PRR написа:

.....

 

Произвеждаме компоненти и части от по-големи продукти , за които се плаща скъпо , а за наще компоненти евтино , щото при нас работната ръка е евтина.

За сметка на това като вляза в магазина - доматите са гръцки , ябълките - гръцки , картофите - френски , чушките - турски т.е. България известна със земеделието си внася земеделски продукти , защо ? 

Независимостта се отразява от две неща - храна и здраве (те са незаменими) , а в тези две насоки България е зависима от вноса - внос на храна и внос на лекарства и суровини за производството им. Какво от това , че една компания произвежда платки за Колумбус , а друга софтуера му , като в период на криза не може да си произведе елементарни защитни средства .. та тия приказки колко ни е велика "Економиката" вземи и ги .. хвърли в печката ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, tuningmania написа:

До @The Best Forman - Произвеждаме, жълто на гащите. Добре, че поне ТИ ме разбра..

 

-IT сектор

-Аутомотив клъстър (30 и кусур големи износителя)

-Асарел Медет, Каолин, Дънди Прешъс

- Арсенал АД (оръжейния износ 2017г. беше 1 млрд EUR)

- Идеал Стандарт

- Месо, култури, зеленчуци и плодове

- Млека и колбаси

- Битова химия (Мексон и Фикосота синтез оперират в 20 и кусур държави)

- Най големият производител на велосипеди в Европа

- Фармацевтична инфустрия (Софарма, Хювефарма)

- Соди и минерали (Девня, Солвей)

 

Толкова се сещам, за 1 минута.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR и @sauber - Защо СМЕ най-бедни в Европа? Или и това не е така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ми е по-интересно , защо сме толкова зависими от елементарни суровини като "прост" етилов спирт ?

Защо в разгара на "пандемията" изчезнаха рЕзко медикаменти за по седмица-две и после рЕзко се появиха на тройна и четворна цена?

Защо фирми "производители" на медицинска техника като им отвориш продукта на всички платки пише Made in China/PRC?

Защо единствените печеливши фермери са спечелилите дотации от ЕС ?

Не случайно посочих Чехия , Полша и Унгария по-горе , защото са пример за стабилни икономики , за които не са важни "трохите на ЕС" за оцеляването им .. вие си философствайте колко сме ВеУики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, tuningmania написа:

До @PRR и @sauber - Защо СМЕ най-бедни в Европа? Или и това не е така?

 

Не знам кои "сме" визираш. Аз не съм. Повечето хора, които познавам също не са. За останалите, отговора се крие в цитата по-долу, както и в няколко по-простички обяснения като:

- Щото търкат билетчета за да забогатеят

- Щото ги мързи на куче

- Щото са тъпи

- Щото искат социализъм не защото ще са по-добре, а защото и на кадърните и можещите ще им е по-зле, та да няма какво да ги сдухва

- Щото ще гласуват за Слави Трифонов, понеже 20г. е бил по телевизора с безумно тъпите си смешки

 

 

преди 2 минути, The Best Forman написа:

Мен ми е по-интересно , защо сме толкова зависими от елементарни суровини като "прост" етилов спирт ?

Защо в разгара на "пандемията" изчезнаха рЕзко медикаменти за по седмица-две и после рЕзко се появиха на тройна и четворна цена?

Защо фирми "производители" на медицинска техника като им отвориш продукта на всички платки пише Made in China/PRC?

Защо единствените печеливши фермери са спечелилите дотации от ЕС ?

Не случайно посочих Чехия , Полша и Унгария по-горе , защото са пример за стабилни икономики , за които не са важни "трохите на ЕС" за оцеляването им .. вие си философствайте колко сме ВеУики.

 

Щеше да е добре ако народонаселението беше разбрало основни пазарни принципни. Ако не още през 1990г., то поне преди двайсетина години. Ама явно не е.

 

п.с. - Икономиката на Унгария е стабилна като "крик у песък". Днес едно евро е 350 Форинта, утре е 600. Отделно, нямам спомен да съм бил в държава с по-голям сив сектор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @sauber - Ясно.. Работата дава Свобода. Скоро го чувах някъде това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До сега само прочитах от време на време, аз дъртия, живял ей там , за където някои нямат представа, когато хората бяха доволни от много неща и това го пише ето тук , копирал съм го , само една неточност видях, но ще си затрая, но и няма да пиша повече, колкото и да ме предизвиквате :

 

 

Един Българин:

Голямо нямане беше! Направо ми е чудно как сме живяли тогава!

Нямаше банани по Петров ден и по Димитров ден.

Нямаше Авокадо (дето сега е "на всяко гърне мюрдия" в кулинарните предавания)

Нямаше Маракуя

Нямаше феляфил и дюнер

Нямаше Макдоналдс.

Нямаше Леберкез.

Нямаше дресинг

Нямаше милионери

Нямаше клошари

Нямаше мутри

Нямаше ипотеки

Нямаше железни врати и решетки по прозорците. Желязните врати си ги направихме за наша сметка след дпадането на "желязната завеса"

Нямаше "такса мощност"

Нямаше така водомер

Нямаше такса "задължение към обществото"

Нямаше безработица

Нямаше здравни и социални осигуровки за плащане.

Нямаше винетки

Нямаше бездомни кучета и котки

Нямаше частни яхти

Нямаше гейпаради

Нямаше Агенция за закрила на детето

Нямаше педофили

Нямаше лифтинг, пилинг, липосукция...

Нямаше имотни и телефонни измамници

Нямаше магазини за дрехи втора употреба.

Нямаше внос на коли втора употреба

Нямаше непочистени пътища и бедстващи автомобили през зимата

Нямаше талончета за търкане от едва свързващи двата края

Нямаше менте храни и напитки.

Нямаше турски и индийски сериали и американски с по хиляди серии.

Нямаше реалити шоута. Наместо "фермата" ходехме на бригади.

Нямаше "ВИП брадър" в който "звезди" се запознават и представят една на друга кой с какво се занимава и с какво и на кого е известен.

Нямаше реклами за хапчета против пърдене, диария, запек, вагинална сухота препарати против гъбички по ноктите които да прекъсват филмите по време на вечеря.

Нямаше селища без здравна служба.

Нямаше неопазена граница.

Нямаше незащитени хора в малките населени места.

Нямаше неосъдени престъпници.

Нямаше престъпници с по 5-13-39 висяши досъдебни производства или влезли в сила, но неизтърпени присъди.

Нямаше инвалиди само по документи. Сега всеки 8-ми се води инвалид. (900 хиляди от 7 милиона. Тогава 70 хиляди на 9 милиона)

Нямаше купени дипломи

Нямаше приети във ВУЗ с двойки или с невзета матура.

Нямаше милиционери и прокурори / съдии в престъпни схеми.

Нямаше обири на банки и магазини.

Нямаше отвличания на хора. Сега отвличат дори за отнемане на органи за трансплантация.

Нямаше...

Нямаше...

Нямаше... Абе голямо нямане нямаше! Ка сме живяли в онова нямане - не знам!

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, tuningmania написа:

До @PRR и @sauber - Защо СМЕ най-бедни в Европа? Или и това не е така?

Защото сме най-големите мрънкачи. Защото на нас все някой друг ни е виновен. Защото не търсим начин да свършим работа, а да я прехвърлим на друг. Защото така ни възпитаваха в продължение на 45 години ;) Същите тези през, които ни обяснавахме и, че сме малка държава ;) Демагогия...

 

Преди 1 час, shotik написа:

Един Българин:

Голямо нямане беше! Направо ми е чудно как сме живяли тогава!

Нямаше банани по Петров ден и по Димитров ден.

PRR: Нямаше и през останалото време. Само по Коледа, заедно с мандарините и портокалите. 

Нямаше Авокадо (дето сега е "на всяко гърне мюрдия" в кулинарните предавания)

PRR: Факт, нямаше 

Нямаше Маракуя

PRR: Факт, нямаше 

Нямаше феляфил и дюнер

PRR: Имаше

Нямаше Макдоналдс.

PRR: Факт, нямаше 

Нямаше Леберкез.

PRR: Факт, нямаше. 

Нямаше дресинг

PRR: Имаше, ама си му викахме оцет ;)  

Нямаше милионери

PRR: Имаше, ама беше полит тайна 

Нямаше клошари

PRR: Уви, имаше. Само дето не им разрешаваха да се показват 

Нямаше мутри

PRR: Държавният апарат беше мутрата, а изпълнителят му беше милицията и 6то. Т.е. имаше 

Нямаше ипотеки

PRR: Имаше. Теглеше се заем от ДСК за апартамента ... ако партията ти разреши да си купиш от малкото, които е преценила, че са нужни.

Нямаше железни врати и решетки по прозорците. Желязните врати си ги направихме за наша сметка след дпадането на "желязната завеса"

PRR: Лъжа. И мазето и тавана ни бяха с "бронирани" врати. Но пък имаше забрана да се говори за престъпност в социалистическата ни родина ;)  

Нямаше "такса мощност"

PRR: Факт, нямаше. Ама и ток нямаше. Още помня режима 2 към 2, т.е. два часа има, два няма.

Нямаше така водомер

PRR: Факт, нямаше 

Нямаше такса "задължение към обществото"

PRR: На хартия не, но на практика да 

Нямаше безработица

PRR: Лъжа. Имаше хора, които само фиктивно се водеха работещи ... за статистиката. 

Нямаше здравни и социални осигуровки за плащане.

PRR: Факт, нямаше. Но и здравната система беше цъфнала и вързала. 

Нямаше винетки

PRR: Факт, нямаше. Ама и "магистралата" така и не стигна до Пловдив! 

Нямаше бездомни кучета и котки

PRR: Абсолютна лъжа 

Нямаше частни яхти

PRR: Нямаше нищо частно. Но пък държавните компенсираха и за частните. 

Нямаше гейпаради

PRR: Факт, нямаше. Ама нямаше и рок концерти, а в дискотеките са разрешаваше само българска и руска музика.

Нямаше Агенция за закрила на детето

PRR: Но имаше "Детска педагогическа стая" и "ТВУ". А в "ТВУ" отиваха тия дето "не" нарушаваха закона, че нали по статистика нямаше престъпност по татово време ;)  

Нямаше педофили

PRR: Лъжа. И ексибиционисти си имаше, и изнасилвачи, и убийци, и крадци и ... Ама не се обявяваше. 

Нямаше лифтинг, пилинг, липосукция...

PRR: Нямаше за народа. За богоизбраните дори мавзолеи се строиха ;) 

Нямаше имотни и телефонни измамници

PRR: Имаше, но не се казваше. При соца престъпност няма, забрави ли ? 

Нямаше магазини за дрехи втора употреба.

PRR: Имаше. А имаше и "Битак", който беше претъпкан.

Нямаше внос на коли втора употреба

PRR: Е как да внесеш, като са ти забранили да си подаваш носа извън родината? 

Нямаше непочистени пътища и бедстващи автомобили през зимата

PRR: Мда, затова бутахме 94 по спирките зимата. 

Нямаше талончета за търкане от едва свързващи двата края

PRR: Имаше държавна лотария и Спорт Тото и същите кретени "търкаха" билетчетата и тогава 

Нямаше менте храни и напитки.

PRR: То и истински нямаше. 

Нямаше турски и индийски сериали и американски с по хиляди серии.

PRR: Е как да нямаше? Забравил си "Робинята Изаура" !??! Анатема :D 

Нямаше реалити шоута. Наместо "фермата" ходехме на бригади.

PRR: Имаше "Бразди" 

Нямаше "ВИП брадър" в който "звезди" се запознават и представят една на друга кой с какво се занимава и с какво и на кого е известен.

PRR: Факт, нямаше. Ама то и "на запад" нямаше. 

Нямаше реклами за хапчета против пърдене, диария, запек, вагинална сухота препарати против гъбички по ноктите които да прекъсват филмите по време на вечеря.

PRR: Е, то нямаше и медия по която да ги пуснат. Или забрави, че до 86-87 телевизията не работеше извън "прайм тайма" ? 

Нямаше селища без здравна служба.

PRR: Имаше 

Нямаше неопазена граница.

PRR: Факт, нямаше. Ама повечето се пазеха отвътре навън, а не отвън на вътре. С изключение на Турската. 

Нямаше незащитени хора в малките населени места.

PRR: Е тук ме хвана неподгответн. 

Нямаше неосъдени престъпници.

PRR: Лъжа. И не само, че имаше неосъдени престъпници, но имаше и осъдени не престъпници. 

Нямаше престъпници с по 5-13-39 висяши досъдебни производства или влезли в сила, но неизтърпени присъди.

PRR: Нямаше такива с влязла в сила присъда и не в затвора, но пък и съда избирателно съдеше. Така за нашите, инак за вашите.

Нямаше инвалиди само по документи. Сега всеки 8-ми се води инвалид. (900 хиляди от 7 милиона. Тогава 70 хиляди на 9 милиона)

PRR: Имаше, ама те нямаха никакви привилегии и беше безмислено да се регистрираш. 

Нямаше купени дипломи

PRR: Лъжа. Дипломите се раздаваха по партийни заслуги. Както и след това ръководните места. 

Нямаше приети във ВУЗ с двойки или с невзета матура.

PRR: Официално не, но за определени хора се намираше начин. 

Нямаше милиционери и прокурори / съдии в престъпни схеми.

PRR: Имаше, ама не се разрешаваше да се споменава. При соца няма корупция, забрави ли? 

Нямаше обири на банки и магазини.

PRR: Имаше. Но, както няколко пъти писах, при соца няма престъпност ;)  

Нямаше отвличания на хора. Сега отвличат дори за отнемане на органи за трансплантация.

PRR: Държавата отвличаше, нямаше нужда от други "престъпници".  

Нямаше...

PRR: Факт, нямаше ... ама на хАртия.

Нямаше...

PRR: Факт, нямаше ... ама на хАртия.

Нямаше... Абе голямо нямане нямаше! Ка сме живяли в онова нямане - не знам!

PRR: Живеехме под похлупаци. Всеки в неговата кошарка, без информация от съседната. Всичко добре филтрирано и подбрано за да живее народа с мисълта, че всичко е цветя и рози ;) 

@shotik, това освен от "Спомени за социалистическата република" от друго място трудно може да си го взел. А те са от демагог нагоре. Бас ловя, че и @tuningmaniaим е почитател :D

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, shotik написа:

До сега само прочитах от време на време, аз дъртия, живял ей там , за където някои нямат представа, когато хората бяха доволни от много неща и това го пише ето тук , копирал съм го , само една неточност видях, но ще си затрая, но и няма да пиша повече, колкото и да ме предизвиквате :

 

 

Един Българин:

Голямо нямане беше! Направо ми е чудно как сме живяли тогава!

Нямаше банани по Петров ден и по Димитров ден.

Нямаше Авокадо (дето сега е "на всяко гърне мюрдия" в кулинарните предавания)

Нямаше Маракуя

Нямаше феляфил и дюнер

Нямаше Макдоналдс.

Нямаше Леберкез.

Нямаше дресинг

Нямаше милионери

Нямаше клошари

Нямаше мутри

Нямаше ипотеки

Нямаше железни врати и решетки по прозорците. Желязните врати си ги направихме за наша сметка след дпадането на "желязната завеса"

Нямаше "такса мощност"

Нямаше така водомер

Нямаше такса "задължение към обществото"

Нямаше безработица

Нямаше здравни и социални осигуровки за плащане.

Нямаше винетки

Нямаше бездомни кучета и котки

Нямаше частни яхти

Нямаше гейпаради

Нямаше Агенция за закрила на детето

Нямаше педофили

Нямаше лифтинг, пилинг, липосукция...

Нямаше имотни и телефонни измамници

Нямаше магазини за дрехи втора употреба.

Нямаше внос на коли втора употреба

Нямаше непочистени пътища и бедстващи автомобили през зимата

Нямаше талончета за търкане от едва свързващи двата края

Нямаше менте храни и напитки.

Нямаше турски и индийски сериали и американски с по хиляди серии.

Нямаше реалити шоута. Наместо "фермата" ходехме на бригади.

Нямаше "ВИП брадър" в който "звезди" се запознават и представят една на друга кой с какво се занимава и с какво и на кого е известен.

Нямаше реклами за хапчета против пърдене, диария, запек, вагинална сухота препарати против гъбички по ноктите които да прекъсват филмите по време на вечеря.

Нямаше селища без здравна служба.

Нямаше неопазена граница.

Нямаше незащитени хора в малките населени места.

Нямаше неосъдени престъпници.

Нямаше престъпници с по 5-13-39 висяши досъдебни производства или влезли в сила, но неизтърпени присъди.

Нямаше инвалиди само по документи. Сега всеки 8-ми се води инвалид. (900 хиляди от 7 милиона. Тогава 70 хиляди на 9 милиона)

Нямаше купени дипломи

Нямаше приети във ВУЗ с двойки или с невзета матура.

Нямаше милиционери и прокурори / съдии в престъпни схеми.

Нямаше обири на банки и магазини.

Нямаше отвличания на хора. Сега отвличат дори за отнемане на органи за трансплантация.

Нямаше...

Нямаше...

Нямаше... Абе голямо нямане нямаше! Ка сме живяли в онова нямане - не знам!


Чии са тези писания, нямам идея, но поне половината от тях, категорично НЕ СА ВЕРНИ !!!

Една трета от живота ми, мина през този период и имам лични впечатления и реални спомени.

А родителите ми, бяха адвокати.

Майка ми - по гражданско право и предимно по вещно право.

Баща ми, светла му памет - пет години прокурор и до края на живота му - адвокат по наказателно право.

Та, относно цитираното по-горе “нямане”:

1. Авокадо, Маракуя, Фалафел и Дюнер - имаше, но в определени магазини, в определено време и по някои курорти - в частта, хотелите и ресторантите за НЕбългари !

2. Леберкез имаше, имаше и има рецепти за приготвянето му в домашни условия, и то в книги издадени 1954-1957 г., за по-ранни да не говорим.

Дресинг също, макар на повечето места да се наричаше сос за овкусяване, а самата дума бе поставяна в скоби, макар и рядко.

3. Милионери  официално нямаше, но имаше едни “Другари” с апартаменти по 150-200 квадрата, в едни квартали, с вили в едни вилни зони, със западни автомобили или минимум Волга.

4. Клошари в съвременния смисъл на думата - не, но окаяни хора, живеещи на ръба на мизерията, в окаяни къщички и миниатюрни панелки-душегубки /думата е измислена и популярна по точно това време/, с едно единствено палто за цял живот и прочие - колкото искаш.

5. Мутрите, бяха само във властта на ниско ниво. И всичките, по един или друг начин, бяха партийно обвързани.

6. Ипотеки не само че имаше, ами нямаше мърдане от и без тях. Над 90 % от новозакупените жилища бяха с ипотека. И всичките към ДСК.

Сега, 32 години по-късно, все още в кантората ми идват клиенти, с незаличени ипотеки от преди 40-50 години !!!

7. Такса “мощност” и “водомер” нямаше - имаше просто сметки в които никой не знаеше как се образуват и за които просто ти казваха - дължиш сумата “Х” за вода, ток, парно. Ама защо, ама как - не питай и плащай.

8. Такса “задължение към обществото” нямаше, но ВСИЧКИ плащахме “Данък обществено мнение”...

9. Безработица - явна почти нямаше. Но скрита - хорица работещи за по 50-80 лева при средна заплата 120 лева, колкото искаш. Пълна мизерия. Не знаеха какво е луканка, а кренвиршите бяха лакомство за тях.

10. Здравни и социални осигуровки - нямаше. Просто, вместо да получаваш повече пари от които после да ти удържат, направо ти плащаха по-малко.

11. Винетки - нямаше, защото и пътищата и ХОРАТА, и животът им, бяха на Народната Република...

12. Бездомни кучета и котки - имаше, но несравнимо по-малко. Но пък, имахме работници от братски Виетнам...

13. Частни ЯХТИ нямаше, ама то и по Света нямаше толкова, колкото сега. Ама пък частни лодки от всякакъв вид и размер, имаше колкото искаш. А баща ми, си изкара курса за Капитанското свидетелство до 10 бруто/регистър тона /сега е до 40/, на ВОЕНЕН катер, щото..., ами ЯХТИ и Народната Република нямаше... С изключение на Тодор Живков /на който впрочем, баща ми по ирония на съдбата, беше един от 4-та адвокати в първия процес, заедно с Рени Цанова, Даниела Доковска и колегата му и приятел с който бяха в една кантора - Йордан Школагерски, но се отказа, заявявайки ч в този фарс няма да участва/.

14. Гейпаради нямаше. Но и гейове нямаше. Имаше прости педерас*и - като почнеш с Емил Димитров и Георги Парцалев, та до най-обикновени и никому неизвестни...

15. Педофили уви имаше колкото си искаш. Просто ги криеха от Обществото, щото видиш ли - не може в Народната Република да има. Ама в досиетата по делата на баща ми, има...

16. Лифтинг и липосукция - имаше, но се правеше от нашите лекари по естетична и реконструктивна хирургия тайно, на едни другарки, висши кадри и членове на една партия !!! Имам такава лекарка - семейна приятелка, сега собственик  на частна клиника по пластична хирургия.

17. Имотни измами и измамници имаше, но ограничени по количество и вид, заради естеството на социалистическата частна собственост и законодателство. 
Виж - телефонни измами, нямаше. Ама то и телефони нямаше, а по панелните комплекси се радваха на “Дуплекс” линия, като на последен модел Въйфон за 3 хиляди лева...

18. Да, нямаше магазини за дрехи втора употреба. За сметка на това, на всички ни, новите ни дрехи изглеждаха и бяха по-грозни и от втора употреба !

19. Внос на коли втора употреба нямаше, но пазар на коли втора употреба имаше и то свободен.

20. Непочистени пътища и бедстващи автомобили, имаше колкото си искаш. Нямаше телевизии, които да ни занимават по цял ден с тях. А и хората пътуваха предимно по необходимост или за планирана и цяла година чакана почивка. 
21. Телевизионни сериали имаше..., руски ...

22. Нямаше “ВИП-Брадър”. Виповете се познаваха по партийна линия и се представяха един на друг в едни кабинети с облицовани с изкуствена кожа и дунапрен врати, и в едни барове и ресторанти, в които малцина ги пускаха, дори да имаха пари.

23. Нямаше реклами на хапчета. Почти нямаше и реклами, не и в съвременния им вид. Бяха във вид на репортаж-комюнике, с които властта се хвалеше какво ни е построила и колко деца ни е направила. 
Нямаше и много хапчета - с 10-на вида хапчета и с три вида антибиотик, лекуваха от стружка в окото, до запек и отрязан крак...

24. Границите ги пазеха, не да не влезне някой, щото всичките бяха с братски соц-държави от СИВ, с изключение на тази с Турция, където пък бяха 3/4 от армията ни, а да не ИЗЛЕЗНЕ НИКОЙ !!!

25. Неосъдени престъпници имаше колкото искаш. Нали с това ни хранеше баща ми. Имаше и с висящи дела, колкото искаш. Е вярно с по 3-4, не с по 15 !

26. Съдии и прокурори в престъпни схеми в пълния смисъл на думата, нямаше.

Бяха си обикновени подкупни душички и рушветчии...

Но милиционери имаше бол.

Ама тях ги съдеха военните съдилища, а в тях освен адвокати, други “външни” лица не пускаха.

И съответно, почти никой не чуваше за тях !

27. Обири и грабежи не бяха толкова нагли и показни, но си имаше ! А кражби имаше много, вЕрвай ми !


Та, НЕ Е баш така с НЯМАНЕТО !!!

 

За останалото, принципно съм съгласен !!!

  • Благодаря 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, sauber написа:

 

Не знам кои "сме" визираш. Аз не съм. Повечето хора, които познавам също не са. За останалите, отговора се крие в цитата по-долу, както и в няколко по-простички обяснения като:

- Щото търкат билетчета за да забогатеят

- Щото ги мързи на куче

- Щото са тъпи

- Щото искат социализъм не защото ще са по-добре, а защото и на кадърните и можещите ще им е по-зле, та да няма какво да ги сдухва

- Щото ще гласуват за Слави Трифонов, понеже 20г. е бил по телевизора с безумно тъпите си смешки

 

 

 

Щеше да е добре ако народонаселението беше разбрало основни пазарни принципни. Ако не още през 1990г., то поне преди двайсетина години. Ама явно не е.

 

п.с. - Икономиката на Унгария е стабилна като "крик у песък". Днес едно евро е 350 Форинта, утре е 600. Отделно, нямам спомен да съм бил в държава с по-голям сив сектор.

 

Макар и непознат за форума, ще си позволя да се включа от позицията на обикновен провинциален жител, който макар и малко, е живял по времето на социализма и е останал незасегнат от модите в мисленето (във всички останали случаи използвам друго название). Радвам се, да видя, че все още са останали хора като tuningmania и The Best Forman (за съжаление не ги познавам и не мога да ги посоча по име).

Колега sauber, няма смисъл да пишеш неща, които ни заливат 30 години от телевизора (не се отнася само за последния пост)  - след като досега не сме повярвали в тях, няма да повярваме никога. Иначе... Билетчета отдавна няма. Дали те мързи или не, е без особено значение - както се казва, София не е България. Освен в чужбина, можеш да посетиш и нашата "провинция" (нали така ни наричате, вие - "софиянците"), но не къщите за гости. Тогава може да разбереш... След като всички можещи и знаещи сте се събрали в София, нормално е в другите населени места да останат "тъпите" и "мързеливите". Вярно, че по времето на социализма не всичко беше хубаво, както сега при бесния неолиберализъм, но нали уж сега сме свободни - ако ти (и аз) не искаш социализъм, защо бай Иван от Полски Тръмбеш да не иска!? В крайна сметка, добре, че ни връхлетя "демокрацията" и вие кадърните и можещите се освободихте от десетилетния гнет... За съжаление, се оказа, че домати, чушки и сирене не могат да се произвеждат с компютър, от офиса... Ама, трябва да се яде... Затова сме толкова зависими от други държави. В света няма държава, която да произвежда само софтуер... Доколко е стабилна икономиката на Унгария, не е много ясно, но категорично е ясно, че унгарците живеят малко по-добре от нас, а нямат някакви дадености повече. Досега не съм срещал човек, който е заявил, че ще гласува за Слави Трифонов и съм малко изненадан, че някакви хора предричат огромен успех в предстоящите парламентарни избори..., но след време ще видим.

Колега PRR, "знаем", че за всичко сме си виновни ние..., защото сме "свободни" и "независими". Само в САЩ можеш да постигнеш всичко, което желаеш - затова там всички са милионери и са залети от благополучие...

Колега Боре, явно по "онова време" си бил "по-равен" (Дай Боже, всекиму!) и някои неща, които ги е нямало за повечето от нас, за теб са съществували. В тази връзка, колегата shotik е прав...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, pbanchev написа:

Колега Боре, явно по "онова време" си бил "по-равен" (Дай Боже, всекиму!) и някои неща, които ги е нямало за повечето от нас, за теб са съществували. В тази връзка, колегата shotik е прав...


Колега Банчев, винаги съм уважавал чуждото мнение, но когато е аргументирано.

По-равен, нито аз, нито някой от семейството ми е бил.

Точно обратното, поради това, че нямахме членове на Партията-майка или такива роднини, доста неща за нас бяха недостъпни или невъзможни.

А фактът, че дядо ми беше Доктор по право, но с докторантура от Лайпциг от преди 9-то Септемврийския преврат, още повече влошаваше нещата...

Например, живеехме две семейства, двучленно и петчленно, в един апартамент, защото..., бил достатъчно голям !

Така и не ни позволиха да кандидатстваме за друг апартамент, камо ли да го купим !

Да, имахме лек автомобил, купен втора ръка - Жигули 1200 коНби !

При опит да купим нов, все нямаше налични свободни бройки или пък реда ни щеше да дойде след 12-15 години.

В същото време, семейни приятели 

и познати, военни и на разни ”престижни” соц-позиции, смениха по няколко.

Надали е нещо невероятно ...

Единствено храна имаше “на корем”, защото с нея си плащаха клиентите на родителите ми. По това време, адвокатите имах месечен “таван” за хонорари, независимо колко дела са гледали или спечелили. Нямаш право да взимаш пари, след като стигнеш “тавана”. Та, клиентите се разплащаха в храна и/или услуги...

Изобщо не помня да съм бил по-равен !

А, ти как го реши, съвсем не разбрах !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Боре,

В предишния си пост говориш за неща, които за мен наистина не са съществували по времето на социализма. Родителите ти са били адвокати (предполагам, в София) и то явно достатъчно способни. Партийната принадлежност беше по-важна за другите. Както сега, така и преди, адвокат, прокурор, съдия е престижна професия. Доколко е наистина така, е друг въпрос. Споменаваш за семейни приятели с позиции... Моите родители никога не са имали такива приятели и никога не са били богати, но живеехме както повечето семейства тогава и не бих казал, че сме се лишавали от нещо, но определено нищо не сме имали в излишък. Между другото, семейния ни автомобил, от 1979 до 2002 г. беше Лада (Жигули) 1200S комби... После нямаше никакъв... А и аз си купих мой...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, pbanchev написа:

Колега Боре,

В предишния си пост говориш за неща, които за мен наистина не са съществували по времето на социализма. Родителите ти са били адвокати (предполагам, в София) и то явно достатъчно способни. Партийната принадлежност беше по-важна за другите. Както сега, така и преди, адвокат, прокурор, съдия е престижна професия. Доколко е наистина така, е друг въпрос. Споменаваш за семейни приятели с позиции... Моите родители никога не са имали такива приятели и никога не са били богати, но живеехме както повечето семейства тогава и не бих казал, че сме се лишавали от нещо, но определено нищо не сме имали в излишък. Между другото, семейния ни автомобил, от 1979 до 2002 г. беше Лада (Жигули) 1200S комби... После нямаше никакъв... А и аз си купих мой...


Прав си, колега Банчев !

Родителите ми, наистина имаха престижна професия, бяха уважавани и прочие.

Майка ми, все още е !

Вече 23 години е уважаван нотариус.

Баща ми, по време на социализамЪ, често бе канен и изнасяше лекции и беседи по морал, етика и право, в училища, профсъюзи и прочие...

Това обаче, с нищо не променяше реалността, в която на едва ли не, беше “народният враг”, много неща не му се позволяваха, за разлика от пълчищата глупави, необразовани и некадърни “партийни другари”, удобно назначени на удобни постове !

Колкото до приятелите - тях човек може, но не винаги избира !

А колкото до познатите - естеството на професията на родителите ми, предполага широк кръг от контакти и познанства !

А, за нещата /стоките/ които не си виждал - ами, в София имаше всякакви магазини и заведения, за които в последствие установих, че доста мои връстници не знаеха и не бяха чували, и обратно !

Та, нещата за които говоря, са реални и съществуваха - говоря от първо лице, а не на принципа “Една стринка казала”...

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, pbanchev написа:

... както се казва, София не е България. Освен в чужбина, можеш да посетиш и нашата "провинция" (нали така ни наричате, вие - "софиянците"), но не къщите за гости. Тогава може да разбереш... След като всички можещи и знаещи сте се събрали в София, нормално е в другите населени места да останат "тъпите" и "мързеливите".

...

За съжаление, се оказа, че домати, чушки и сирене не могат да се произвеждат с компютър, от офиса... Ама, трябва да се яде... Затова сме толкова зависими от други държави. В света няма държава, която да произвежда само софтуер... Доколко е стабилна икономиката на Унгария, не е много ясно, но категорично е ясно, че унгарците живеят малко по-добре от нас, а нямат някакви дадености повече.

...

Колега PRR, "знаем", че за всичко сме си виновни ние..., защото сме "свободни" и "независими". Само в САЩ можеш да постигнеш всичко, което желаеш - затова там всички са милионери и са залети от благополучие...

Колега Боре, явно по "онова време" си бил "по-равен" (Дай Боже, всекиму!) и някои неща, които ги е нямало за повечето от нас, за теб са съществували. В тази връзка, колегата shotik е прав...

Колега, ще карам по ред на цитатите по-горе.

 

"Провинция" ... Хм... От много години работя основно с хора от "провинцията" и те по нищо не отстъпват на тези от София. Всъщност, в много случаи ги превъзхождат. И, роден и израстнал в "трета извънградска зона" на София, никога не съм си позволявал да деля хората на "софиянци" и "провинциалисти". Винаги съм ги делял на "читави" и "нечитави". От вторите има в повече и в София и извън нея. И, за да не стане грешка, в момента под 10% от колегите ми са "Софянци", но всичките са "читави"! Толкова по темата от мен ;) 

 

Що се отнася до "тъпите" и "мързеливите" ... Ами пак прочети горното! Хората се оценяват по качество, а не по произход. 

 

И какви са тия глупости относно производството на чушки и домати с компютри?!?!? Къде, кой и кога каза, че освен износа на софтуер няма и друго? Върни се назад по постовете и прочети - ясно сме писали, че България изнася селскостопанска продукция! И никой не е твърдял, че трябва само да се изнася софтуер. Но пък това мислене ми напомня за СИВ (Съвет за Икономическа Взаимопомощ, за тези, които са достатъчно малки за да не го помнят). Пак онова мислене, което още ни стои в главите - ние правим това, пък другите "другари" правят другото ;) 

 

Що се отнася до "виновните" ... Явно дори не си се опитал да ме разбереш! 

 

А за "по-равните" ... Е няма как да харесваш "онова" време и да не си бил част от "по-равните". Останалите страдахме заради това, че си позволявахме лукса да мислим ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега PRR, ти може и да не делиш хората по "географски" принцип (и аз не ги деля), но колегата sauber, очевидно ги дели. Познавам и други софиянци, които го правят. Производството не само на чушки, а и всяко друго производство почти изчезна от България. По-голямата част от трудоспособното население живее в София и няколко по-големи града. Занимава се с непроизводствени дейности. Причините за това са повече обективни. Производството, което е споменато по-горе е незначително само по себе си и още повече, сравнено с производството по време на социализма. Не съм казвал, че не трябва да се произвежда и изнася софтуер, но не може само или предимно това. Колкото повече и различни неща се произвеждат, толкова по-добре (сега е модерно да го наричат "диверсификация"). Въпреки това, няма как да произвеждаме всичко или достатъчно от всичко, което ни е необходимо, така, че се налага да разчитаме другите "другари" да произведат нещо, които ние не можем - например, F-16. Това за "виновните" го има във всеки американски филм и реклама, поръчана и платена от американска НПО, но за съжаление не всичко зависи от нас самите, най-малкото, защото правилата се създават от други, а ние сме принудени да се съобразяваме с тях - ако имаме избор, той е в рамките на правилата. Много малко хора в света са независими и всичко в живота им зависи от собствената им воля. Аз никога не съм обвинявал никой друг за последствията от действие, което аз съм извършил и съм имал възможност да постъпя по друг начин.

Всъщност, има начин да харесваш "онова" време и да не се бил част от "по-равните"... Носталгия по "онова" време изпитват предимно по-възрастните хора, които са водили съзнателен живот тогава. Мислил ли си защо? Свързано е с потребностите (някакъв пич Маслоу беше начертал някакъв триъгълник за това) - повечето хора са имали всичко за задоволяване на жизнените си потребности - работа (постоянни доходи, сигурно пенсиониране), жилище (при това, собствено), предвидимост до края на живота им, здравеопазване (безплатно), образование (също безплатно), грижа за децата... Е, какво е било качеството на тези неща... Но ги е имало. За всички. Не можем да се сърдим на хората, които усещат липсата на тези първични неща - тук няма идеология!

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, pbanchev написа:

...

Производството не само на чушки, а и всяко друго производство почти изчезна от България.

...

Занимава се с непроизводствени дейности. Причините за това са повече обективни. Производството, което е споменато по-горе е незначително само по себе си и още повече, сравнено с производството по време на социализма.

...

Всъщност, има начин да харесваш "онова" време и да не се бил част от "по-равните"... Носталгия по "онова" време изпитват предимно по-възрастните хора, които са водили съзнателен живот тогава. Мислил ли си защо? Свързано е с потребностите (някакъв пич Маслоу беше начертал някакъв триъгълник за това) - повечето хора са имали всичко за задоволяване на жизнените си потребности - работа (постоянни доходи, сигурно пенсиониране), жилище (при това, собствено), предвидимост до края на живота им, здравеопазване (безплатно), образование (също безплатно), грижа за децата... Е, какво е било качеството на тези неща... Но ги е имало. За всички. Не можем да се сърдим на хората, които усещат липсата на тези първични неща - тук няма идеология!

Върни се и прочети относно производството! Не "плачи" за липсващата тежка металургия и извращенията тип "Кремиковци"! Това бяха производства създадени с ясната идея, че са губещи, но с цел да се покаже колкото добър е "онзи" стой! И, да не забравяме, че не малка част от работещите там бяха затворници работещи на принципа - два дни работа, три дни от присъдата ;) 

И "незначителното" производство съвсем не е незначително. Но от гледна точка на пропагандата е добре да се престави така.

И няма как да го харесвам "онова" време, защото, както писах по-горе, бях от тия дето мислеха. Родителите ми също. И баща ми, бог да го прости, не стана ръководител на секция само защото не беше "партиен член", но пък сложиха баш член да ръководи отдела, че беше по удобен ;) Ей такива ми ти работи бяха по онова време. Как да не го харесаш?!?!? 

И, понеже пишеш, че тогава са имали всичко необходимо да си задоволят собствените нужди, би ли казал сега какво им липсва? Нямат работа ли?!??! Има, ама не искат да я работят. Защото не на една и две конференции съм говорил с хора които казват "Давам по 1500лв, ама не искат да работят. Предпочитат за 500 да си седят в къщи и да получават социални помощи!". Ей това ни е мисленето сега. И затова сме зле. И, понеже по-рано беше споменал щатите - там социалната система почти липсва и или се оправяш сам или загиваш. А тук се разчита някой да ни "оправи", т.е. държавата.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде не съм споменавал нищо за липсващи ми извращения, но след като бяха премахнати, с какво бяха заменени? Пропагандата е държавна дейност, аз не участвам в такава. Особено напоследък, пропагандата казва, че ние сме на първо място по всички икономически показатели в света, а през последните десетина години, реките от мед и масло по улиците не са спирали да текат.

преди 17 минути, PRR написа:

И баща ми, бог да го прости, не стана ръководител на секция само защото не беше "партиен член", но пък сложиха баш член да ръководи отдела, че беше по удобен ;) Ей такива ми ти работи бяха по онова време. 

Е, то това никога не е спирало! А след 2009 г. се развихри със страшна сила и продължава...

 

преди 19 минути, PRR написа:

...би ли казал сега какво им липсва? Нямат работа ли?!??! Има, ама не искат да я работят. Защото не на една и две конференции съм говорил с хора които казват "Давам по 1500лв, ама не искат да работят. Предпочитат за 500 да си седят в къщи и да получават социални помощи!". Ей това ни е мисленето сега. И затова сме зле. И, понеже по-рано беше споменал щатите - там социалната система почти липсва и или се оправяш сам или загиваш. А тук се разчита някой да ни "оправи", т.е. държавата.

 

Липсва им всичко това, което съм посочил, а сигурно има и още. Както вече споменах, в "провинцията" не е като в София - ако има работа, заплатата е 700-900 лв. За заплата над 1000 лв. дори не сме чували. Не познавам хора, които не искат да работят, а да карат на социални помощи... Тоест, не чакат някой да ги оправи. Имай предвид, че града, в който живея е сравнително оживен и има някаква икономическа дейност, но има много населени места, където е доста по-лошо. Това изобщо не е резултат от начин на мислене... Сравнение между САЩ и България трудно може да се направи - това беше и смисъла на казаното - което работи там, не може автоматично да се пренесе тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, pbanchev написа:

...

Е, то това никога не е спирало! А след 2009 г. се развихри със страшна сила и продължава...

...

Липсва им всичко това, което съм посочил, а сигурно има и още. Както вече споменах, в "провинцията" не е като в София - ако има работа, заплатата е 700-900 лв. За заплата над 1000 лв. дори не сме чували. Не познавам хора, които не искат да работят, а да карат на социални помощи... Тоест, не чакат някой да ги оправи. Имай предвид, че града, в който живея е сравнително оживен и има някаква икономическа дейност, но има много населени места, където е доста по-лошо. Това изобщо не е резултат от начин на мислене... Сравнение между САЩ и България трудно може да се направи - това беше и смисъла на казаното - което работи там, не може автоматично да се пренесе тук.

Да, не е спирало в ДЪРЖАВНИТЕ предприятия. Но, както на всички е известно, държавата е най-лошият стопанин! Затова и не е критерии.

 

И кое ти липсва? Пиши конкретно, а не общи приказки. 

Та липсва възможност да започнеш собствен бизнес? Не казвай, че в "провинцията" не може. Може! И не малко хора го доказаха. Ама трябва да се работи. Мнооого да се работи. Ама е по-лесно като навремето в ТКЗС-то: хем не работиш, хем получаваш колкото другите. 

И чакат. Всички чакат някой "да даде работа", "да даде заплата", "да оправи държавата", "да ...". И, когато "дадат" работа, вместо да припечели нещо, да научи занаята и да се хване "на работа", отива в кръчмата да изпие парите или купува и търка билетчета. И, дори когато му предложат работа, не малка част от хората казват "Е, че то аз за тия пари ще си лежа в къщи". 

Иначе и "младите" се научиха. Идват, едва излезли от университета, и искат пари, като за човек с 10+ години опит. За по-малко щели да работят в чужбина ... и не малко се върнаха ;) 

 

А

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @Боре - "пълчищата глупави, необразовани и некадърни “партийни другари”, удобно назначени на удобни постове" - сега не е така ли? Разсмя ме..

 

До @PRR - Масово в Частните Фирми се предпочитат Хора, които са съгласни да Работят за малко Пари. И после "Ама на тях не им се Рабори!". Факт е, че почти никоя Частна Фирма не предлага Заплата, дори близка до тази в Нормалните Държави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

преди 14 минути, PRR написа:

Да, не е спирало в ДЪРЖАВНИТЕ предприятия. Но, както на всички е известно, държавата е най-лошият стопанин! Затова и не е критерии.

 

Да, предимно там (по-скоро - в държавните органи, предприятията са малко), но съм чувал и за частни фирми. Че държавата е най-лошия стопанин е един от основните постулати на неолиберализма. Дори само затова не е вярно, но в България има примери за обратното.

 

преди 23 минути, PRR написа:

И кое ти липсва? Пиши конкретно, а не общи приказки.

 

На мен нищо не ми липсва. Просто разбирам защо на много хора им липсва -

Преди 1 час, pbanchev написа:

...работа (постоянни доходи, сигурно пенсиониране), жилище (при това, собствено), предвидимост до края на живота им, здравеопазване (безплатно), образование (също безплатно), грижа за децата...

 

 

преди 26 минути, PRR написа:

Та липсва възможност да започнеш собствен бизнес? Не казвай, че в "провинцията" не може. Може! И не малко хора го доказаха. Ама трябва да се работи. Мнооого да се работи. Ама е по-лесно като навремето в ТКЗС-то: хем не работиш, хем получаваш колкото другите. 

И чакат. Всички чакат някой "да даде работа", "да даде заплата", "да оправи държавата", "да ...". И, когато "дадат" работа, вместо да припечели нещо, да научи занаята и да се хване "на работа", отива в кръчмата да изпие парите или купува и търка билетчета. И, дори когато му предложат работа, не малка част от хората казват "Е, че то аз за тия пари ще си лежа в къщи". 

Иначе и "младите" се научиха. Идват, едва излезли от университета, и искат пари, като за човек с 10+ години опит. За по-малко щели да работят в чужбина ... и не малко се върнаха ;)

 

Не липсва възможност - ако имаш поне малко средства (?), но най-важното е да си човек на Човека! Колкото по-малко е населеното място, толкова по важно е второто условие, което всъщност, е първо. Както вече писах, аз не познавам хора, които да "чакат"... За заплатите също написах... Можеш ли да ми посочиш пример за държава, където населението е само от бизнесмени и никой не работи за някой друг. Младите... по-добре да не ги коментирам. Но има и свестни деца!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, tuningmania написа:

До @PRR - Масово в Частните Фирми се предпочитат Хора, които са съгласни да Работят за малко Пари. И после "Ама на тях не им се Рабори!". Факт е, че почти никоя Частна Фирма не предлага Заплата, дори близка до тази в Нормалните Държави.

В частният бизнес винаги е пазарлък! Или те устройва заплатата или не. Ако имаш качества (забелжи - качества, а не акъл, защото в някои професии той не е най-ценното) ще си намериш работа на пари, които отговарят на пазарЯ ;) 

 

преди 3 минути, pbanchev написа:

Да, предимно там (по-скоро - в държавните органи, предприятията са малко), но съм чувал и за частни фирми. Че държавата е най-лошия стопанин е един от основните постулати на неолиберализма. Дори само затова не е вярно, но в България има примери за обратното.

 

На мен нищо не ми липсва. Просто разбирам защо на много хора им липсва -

 

Не липсва възможност - ако имаш поне малко средства (?), но най-важното е да си човек на Човека! Колкото по-малко е населеното място, толкова по важно е второто условие, което всъщност, е първо. Както вече писах, аз не познавам хора, които да "чакат"... За заплатите също написах... Можеш ли да ми посочиш пример за държава, където населението е само от бизнесмени и никой не работи за някой друг. Младите... по-добре да не ги коментирам. Но има и свестни деца!

Не се сещам държава, която е просперираща и поддържа голяма държавна администрация и стопанисва повечето активи.

 

Щом не ти липсва, значи си с достатъчно опит, знания, умения, акъл и/или други качества, позволили ти да си на такова ниво. Това е добре за теб. А останалите да му мислят и да са инвестирали в себе си!

 

Да, има кадърни хора без средства, както и такива без бизнес "нюх". Такива хора ставт наемни работници, какъвто между другото съм и аз. Но, за разлика от @tuningmaniaне смятам, че не мога или не трябва да се "пазаря" за заплатата си. Напротив. Казвам си цената, както и условията и, ако работодателя е съгласен с тях си стискаме ръцете.  Това е пазара на труда. И е крайно време да разберем, че това е съвременния естествен подбор ;) 

 

Е, няма държава в която всеки да работи за себе си и да е съставено само от бизнесмени, но мога да ти посоча много държави в които държавата има незначително участие в бизнеса, а е основно регулиращ и контролиращ орган ... както и трябва да бъде!

 

Виж, за младите си прав - между тях има и наистина свестни! За съжаление са малцинството. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

преди 23 минути, PRR написа:

Не се сещам държава, която е просперираща и поддържа голяма държавна администрация и стопанисва повечето активи.

Държавната администрация трябва да е толкова, колкото е необходимо  - от повече няма полза. Не трябва държавата да стопанисва повечето активи, но има такива, които не трябва да са частни.

 

преди 28 минути, PRR написа:

...не смятам, че не мога или не трябва да се "пазаря" за заплатата си. Напротив. Казвам си цената, както и условията и, ако работодателя е съгласен с тях си стискаме ръцете.  Това е пазара на труда. И е крайно време да разберем, че това е съвременния естествен подбор ;)

Безспорно си прав, но по принцип... Или може би за голям град... "На село" работодателя изобщо няма да разговаря с теб - като не те устройват условията, отивай при друг! А другите са малко... А и при тях е същото...

 

преди 36 минути, PRR написа:

...държавата има незначително участие в бизнеса, а е основно регулиращ и контролиращ орган ... както и трябва да бъде!

Незначително участие е обичайно, но това не означава никакво, като при това най-важното е именно регулаторната функция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - "Не се сещам държава, която е просперираща и поддържа голяма държавна администрация".

 

Чакай да ТЕ подсетя:

 

 

20210214_193725.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.