Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Простотията българска или тема за чесане на пръсти.


The Best Forman

Recommended Posts

Преди 8 часа, 4е4о написа:

Какъв според Вас е крайния срок на валидност на годишна винетка, валидна от 29.02.2020 00:00ч ? Събирам мнения


Привет колега !

Валидна е до 23’59”59 часа на 28 Февруари 2021 година.

 

Не им се връзвай не ламерите, писали по-горе ?

Те са програмисти и инДжИнери...

Демек, хора обсебени и подвластни на числа, цифри, кодове и формули ?

Всъщност, срокът е определен мноооого отдавна, в Закон за задълженията и договорите /ЗЗД/.

 

По своята същност, покупката на годишна винетка, е възмезден договор между купувача на винетката и продавача /Държавата, представлявана от съответния ресорен орган/.

Срокът на този договор е едногодишен.

В правото, едногодишните договори всъщност са 12 /дванадесет/ месечни.

А, чл.72 от ЗЗД, е нормата определяща ка се смятат /изчисляват/ различните срокове:

”Срокът, който се брои по месеци, изтича в съответното число на последния месец; ако този месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.”

 

Това е, просто и ясно !!!

 

П.П. Сега, отивам за пуканки ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1.5k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    267

  • tuningmania

    190

  • The Best Forman

    178

  • Izolini

    154

Едно питане. 

преди 10 минути, Боре написа:

"Срокът, който се брои по месеци, изтича в съответното число на последния месец; ако този месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.”

Ако началната дата примерно е 15ти, как се разбира кое е съответното число? 15 или 14?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, ID A написа:

Едно питане. 

Ако началната дата примерно е 15ти, как се разбира кое е съответното число? 15 или 14?

Без да разбирам за какво говорите , залагам на 14 ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, ID A написа:

Едно питане. 

Ако началната дата примерно е 15ти, как се разбира кое е съответното число? 15 или 14?

14-ти, защото на 15-ти вече си в следващия месец (не календарен) - естествено не трябва да забравяш, че у нас щом се отнася до отношения държава-гражданин, то ти, другарю гражданин, винаги си прее*ания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, ID A написа:

Едно питане. 

Ако началната дата примерно е 15ти, как се разбира кое е съответното число? 15 или 14?


Ивчо, зависи как е сключен договорът /за какъв срок/ !

Ако например, срокът е едноседмичен считано от днес, то същият изтича в 23’59”59 часа, следващият Четвъртък.

Днешният ден не се брои, а се броят 7 дена от утре - Петък, Събота, Неделя, Понеделник, Вторник, Сряда, Четвъртък - общо 7 дни /една седмица/.

Когато е посочена конкретна дата, то срокът изтича на същата дата /число/ от следващия месец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, The Best Forman написа:

Без да разбирам за какво говорите , залагам на 14 ;)

И после как да ти седна на стола - ще вземеш да фърляш зарове, кой зъб да зафанеш ?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Logrus написа:

И после как да ти седна на стола - ще вземеш да фърляш зарове, кой зъб да зафанеш ?


Чавдаре, защо с лошо бре ? ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Боре написа:


Привет колега !

Валидна е до 23’59”59 часа на 28 Февруари 2021 година.

 

Не им се връзвай не ламерите, писали по-горе ?

Те са програмисти и инДжИнери...

Демек, хора обсебени и подвластни на числа, цифри, кодове и формули ?

Всъщност, срокът е определен мноооого отдавна, в Закон за задълженията и договорите /ЗЗД/.

 

По своята същност, покупката на годишна винетка, е възмезден договор между купувача на винетката и продавача /Държавата, представлявана от съответния ресорен орган/.

Срокът на този договор е едногодишен.

В правото, едногодишните договори всъщност са 12 /дванадесет/ месечни.

А, чл.72 от ЗЗД, е нормата определяща ка се смятат /изчисляват/ различните срокове:

”Срокът, който се брои по месеци, изтича в съответното число на последния месец; ако този месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.”

 

Това е, просто и ясно !!!

 

П.П. Сега, отивам за пуканки ?

Благодаря на всички включили се в дискусията, честно казано не очаквах такъв интерес. @Боре както винаги даде и законова обосновка, за което много благодаря. Утре ще пиша и на бг ток да видя те какво ще отговорят за конкретната ситуация. Айде наздраве

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Logrus написа:

И после как да ти седна на стола - ще вземеш да фърляш зарове, кой зъб да зафанеш ?

Нямам зарове , но имам топки .. кристални топки :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Боре написа:


Чавдаре, защо с лошо бре ? ???

Не бе Боре, не е с лошо, ама сърце не ми даде да не го ухапа доктора ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, The Best Forman написа:

Нямам зарове , но имам топки .. кристални топки :)

'начи, ако ти седна на стола ще ти 'фана топките (ама не кристалните) и ще чуеш въпроса: Докторе, нали няма да НИ боли?

???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Боре написа:


Ивчо, зависи как е сключен договорът /за какъв срок/ !

Ако например, срокът е едноседмичен считано от днес, то същият изтича в 23’59”59 часа, следващият Четвъртък.

Днешният ден не се брои, а се броят 7 дена от утре - Петък, Събота, Неделя, Понеделник, Вторник, Сряда, Четвъртък - общо 7 дни /една седмица/.

Когато е посочена конкретна дата, то срокът изтича на същата дата /число/ от следващия месец.

И аз така разбрах цитата ти. Но е факт, че бг тол броят срока без един ден. Например 01.01.2021-31.12.2021, а не до 01.01.2022.

 

Edit:  Всъщност примера не е удачен, поради текста за последен ден на месеца. По-скоро това като пример

02.01.2021-01.01.2022

Редактирано от ID A
допълнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, ID A написа:

И аз така разбрах цитата ти. Но е факт, че бг тол броят срока без един ден. Например 01.01.2021-31.12.2021, а не до 01.01.2022.

 

Edit:  Всъщност примера не е удачен, поради текста за последен ден на месеца. По-скоро това като пример

02.01.2021-01.01.2022


Честно казано, нямам представа как  изчисляват срока.

Но, категорично не би трябвало да е така !

Това е актуалният текст:

 

НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА, РЕДА И ПРАВИЛАТА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ФУНКЦИОНИРАНЕ НА СМЕСЕНА СИСТЕМА ЗА ТАКСУВАНЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КАТЕГОРИИ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА НА БАЗА ВРЕМЕ И НА БАЗА ИЗМИНАТО РАЗСТОЯНИЕ

В сила от 14.12.2018 г.

Приета с ПМС № 285 от 10.12.2018 г.

Обн. ДВ. бр.104 от 14 Декември 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.80 от 11 Октомври 2019г.

 

Раздел II.
Винетни такси и електронни винетки

 

Чл. 4. (В сила от 01.01.2019 г.) (1) Винетните такси предоставят право на едно пътно превозно средство, попадащо в категорията по чл. 10а, ал. 7 от Закона за пътищата, да ползва за определен срок платената пътна мрежа.

(2) Винетните такси се събират в съответствие с Тарифата за таксите, които се събират от Агенция "Пътна инфраструктура", приета с Постановление № 219 на Министерския съвет от 2008 г. (ДВ, бр. 79 от 2008 г.), и съобразно периода им на валидност, както следва:

1. годишна винетка с валидност за срок една година считано от заявената при заплащането и начална дата на действие;

2. тримесечна винетка с валидност три месеца считано от заявената при заплащането и начална дата на действие;

3. месечна винетка с валидност един месец считано от заявената при заплащането и начална дата на действие;

4. седмична винетка с валидност 7 календарни дни считано от заявената при заплащането и начална дата на действие;

5. уикенд винетка с валидност от 12,00 ч. в петък до 23,59 ч. в неделя на същата седмица.

(3) Началната дата на действие на електронната винетка, заявена при заплащането и, не може да е по-късна от 30 дни след датата на закупуването и.”

 

Дори имаше проект на постановление на МС от 2017 г., за изменение в предишната редакция на наредбата, но не бе приет, а приеха настоящата наредба, която замени старата от 2008 г., като в проекта беше записано:

 

“Всеки винетен стикер, който е закупен след 1 януари 2018 година, ще важи за период от точно една година от закупуването му - ако винетката е закупена на 2 март 2018 година, тя ще важи до същата дата на следващата 2019 година, без гратисен период.”

 

Впрочем, току що проверих срокът на валидност на една винетка и наистина е както казваш - с един ден е по-кратък...

 

Което не кореспондира с Наредбата и нормите на чл.72 от ЗЗД, респективно на чл.60 от ГПК /реално, те са еднакви/:

 

”Изчисляване на сроковете

 

Чл. 60. (1) Срокът се изчислява по години, месеци, седмици и дни.

(2) Срокът, който се брои на години, изтича в съответния ден на последната година, а ако месецът в последната година няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.

(3) Срокът, който се брои на месеци, изтича на съответното число на последния месец, а ако последният месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.

(4) Срокът, който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица.

(5) Срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, и изтича в края на последния ден.

(6) Когато последният ден от срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден.”

 

Остава, когато намеря време, да потърся да не би да има някое малоумно тълкувателно решение, на някой малоумен съдебен състав, от някой малоумен Окръжен съд или друг подобен, по отношение на тези срокове...

 

Това вече ще е “греда” !!!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично за първи път от тебе видях цитат на закона с дефинирането на сроковете и мога да кажа, че масово се ползва периода без един ден. Включително и на договори с мастити юристконсулти. Може би причината е избягване на непрекъснато променяне на началната дата. Ако имаш дог. за мобилен телефон и падежът ти е 25.02.2021 ако важи до 25, следващия месец ще си от  26 до 26, по-следващия от 27 до 27 и т.н.¹

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, ще ви снимам листа, който ми дадоха при закупуване на годишната винетка на А6-цата когато брат ми ми я върне. На този лист пише, че е валидна от 07.03.2020 година (00:00ч) до 06.03.2021(23.59ч).  Преди 2 дни го четох, защото помня че трябва началото на март пак да купувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Vladi_a написа:

Значи, ще ви снимам листа, който ми дадоха при закупуване на годишната винетка на А6-цата когато брат ми ми я върне. На този лист пише, че е валидна от 07.03.2020 година (00:00ч) до 06.03.2021(23.59ч).  Преди 2 дни го четох, защото помня че трябва началото на март пак да купувам.


Здрасти Влади, 

Няма нужда да снимаш каквото и да било !

Явно при всички годишни винетки, срокът на действие е определен по същия начин. 
Нали точно това разискваме.

Въпросът, не е “Дали е така ?”,

а “Защо е така ?!?”.

Имам известни подозрения, но ми се иска да открия правна обоснованост за тях ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само при годишните, при седмични, месечни и тримесечни пак е така.

 

А въпросът дойде от 4е4о, защо винетката му е за 365 дни във високосна година. И както съм дал бележките и скрииншота при мен е 366 дни, когато е включен февруари 2020.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, ID A написа:

Не е само при годишните, при седмични, месечни и тримесечни пак е така.

 

А въпросът дойде от 4е4о, защо винетката му е за 365 дни във високосна година. И както съм дал бележките и скрииншота при мен е 366 дни, когато е включен февруари 2020.

Може би проблемът е само за начална дата 29.02. - щом при @ID A и останалите колеги дните са наред. Но това, което цитира @Боре за сроковете доста ме озадачи от гледна точка на сметки. Дано от някъде да излезне решение, което внася яснота иначе би било доста тъжно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "ВСИЧКИ" - С оглед изписаното в тази Тема, може би аз съм последния Човек, който трябва да ВИ го каже, но: Задайте официално въпроса на Агенция Пътна Инфраструктура :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миро, всъщност си много прав! Но аз не бих задал въпрос, а бих оспорвал крайната дата, позовавайки се на наредбата, която Боре е цитирал. Но, понеже не съм купувал винетка на 29ти февруари, въпросът ми ще е чисто заяждане, а както вече писах, не съм му фен. Сега очаквам мистър принципен да се включи и да пише, че принципно трябва ... и ще е прав ... ако целта е просто да следваме принципи и нямаме друга раЛта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - Бетонните гаражи на база принципи се махат и за винетките било заяждане. Щурчо..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно има нещо счупено в датата 29ти Февруари. Подозирам, че не фигурира изобщо в системата и в кода на програмистите (може и д не се изразявм правилно, но не разбирам от програмиране). Забелязвам, че всички други, както и аз, си имаме винетки, които покриват напълно годината. Явно датата на закупуване или начална дата на валидност 29-ти Февруари се приема от системата за 28-ми Февруари, затова важи до края на деня 27-ми Февруари.

 

П.п. Подозирам, че ако някой е пътувал на 29-ти Февруари без винетка, може и да не е получил глоба. 

Редактирано от ghost_rider
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, tuningmania написа:

До @PRR - Бетонните гаражи на база принципи се махат и за винетките било заяждане. Щурчо..

 

Без да адвокатствам на Пепи, но:

 

Бетонните гаражи се премахват, защото са НЕЗАКОННИ !!!

 

А, дали сроковете на винетките са незаконни, може да каже само компетентния Съд ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мироне, защо на АПИ? Има си цяла структура  БГ Тол. Вярно подчинена е на АПИ, но въпросът е към нея.

Винетки.бг просто е един частен дистрибутор, явно с оакан софтуер.

 

 @ghost_rider Няма проблем с датата. Като са писали софтуера са сложили за крайна дата срокът минус един ден. И за компенсация на месеци с 28 (29), 30 и 31 дни са сложили явно условие "при последен ден от месеца се взима последния ден от крайния месец". Което е ОК за месечни и тримесечни, обаче е проблем, когато има високосна година.

Ако си взел винетка на 28.02.2020 тя ще е валидна до 27.02.2021.

Ако си взел винетка на 29.02.2020, последен ден, автоматично взимат 28.02.2021 и пак вадят един ден и става

29.02.2020-27.02.2021. Дали е грешка само в софтуера на Винетка.бг или и в софтуера на Бг Тол, няма как за знаем. Но Капш все пак са световен лидер при изграждане на такива системи и ми се струва малко вероятно да имат подобен бъг в системата си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.