Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Простотията българска или тема за чесане на пръсти.


The Best Forman

Recommended Posts

Да започна една малко по-различна тема. Уважаеми колеги, имам следното питане към Вас: Каква е валидността на годишната винетка? По - конкретно: Какъв според Вас е крайния срок на валидност на годишна винетка, валидна от 29.02.2020 00:00ч ? Събирам мнения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1.5k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    267

  • tuningmania

    190

  • The Best Forman

    178

  • Izolini

    154

преди 13 минути, 4е4о написа:

Да започна една малко по-различна тема. Уважаеми колеги, имам следното питане към Вас: Каква е валидността на годишната винетка? По - конкретно: Какъв според Вас е крайния срок на валидност на годишна винетка, валидна от 29.02.2020 00:00ч ? Събирам мнения

До 28.02.2021 23:59:59

 

Иначе на сайта може да се провери, каква е валидността ѝ според БГ ТОЛ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, Ицето го е написал правилно. Частично при електронните винетки има "драмата", че важат до 00:00 часа на следващия ден, а не до чaса на закупуване, ама ... Явно им е сложно :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Izolini написа:

До 28.02.2021 23:59:59

 

Иначе на сайта може да се провери, каква е валидността ѝ според БГ ТОЛ

 

преди 24 минути, PRR написа:

Да, Ицето го е написал правилно. Частично при електронните винетки има "драмата", че важат до 00:00 часа на следващия ден, а не до чaса на закупуване, ама ... Явно им е сложно :(

Напълно съм съгласен с Вас и моята логика е същата. Но според системата валидността е до 27.02.2021 23:59. Вчера писах Vinetki.bg - като бях много любезен и се опитах да им обясня, че срокът е некоректен. Върха наха ми, че срокът бил сметнат спрямо наредбата - смешното е, че аз им я бях цитирал точно. Пак им писах - и втория отговор беше същия. То е ясно, че не ми е за този един ден - въпросът е принципен. Стотици милиони за система и ..... стандартния незадоволителен резултат. Мисля си да пратя едно писмо до Господарите, белким се случи нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, 4е4о написа:

 

Напълно съм съгласен с Вас и моята логика е същата. Но според системата валидността е до 27.02.2021 23:59. Вчера писах Vinetki.bg - като бях много любезен и се опитах да им обясня, че срокът е некоректен. Върха наха ми, че срокът бил сметнат спрямо наредбата - смешното е, че аз им я бях цитирал точно. Пак им писах - и втория отговор беше същия. То е ясно, че не ми е за този един ден - въпросът е принципен. Стотици милиони за система и ..... стандартния незадоволителен резултат. Мисля си да пратя едно писмо до Господарите, белким се случи нещо.

Тук спецалистите по програмно осигуряване (@shaft) може да се изкажат, но най-вероятно някой ред в кода игнорира при смятането на валидността датата "29.02" като възможна начална

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен проблема не е в софта, а в наредбата и пълната некомпетентност на някой чиновник :( 

А кога е купена винетката? На коя дата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, PRR написа:

Според мен проблема не е в софта, а в наредбата и пълната некомпетентност на някой чиновник :( 

А кога е купена винетката? На коя дата?

Четох няколко пъти наредбата - там се използва термина "годишна винетка", никъде не пише, че годината е 365 дни или, че високосната е 366 дни. Прилагам и разписката.

2c5b0e6e09894c63a06f25d9423b8aff.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм... Най-вероятно някой е проспал факта, че веднъж на 4 години има спИцЯлна дата 29ти февруари. Взимам си думите назад и обявявам за виновен програмиста :) Гадна паплач :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, само да ви кажа, че не сте прави, иначе системата уж смята коректно :)  

 

От ден 29.02.2020 00:00:00ч до 27.02.2021 23:59:59 са точно 365 дни :) Това се приема за 1 година. 

 

Ето го и доказателството (програмата така смята - началната дата е от 00:00 часа, а крайната дата е до 00:00 часа, или иначе казано крайната дата 00:00ч - 1 секунда е предния ден 23:59:59, тоест до 27ми през нощта)?

image.png.b13240db01f9c3edbbfe946e35cd5b86.png

 

Тааа, не гледайте 29ти 29ти или 29ти-28ми, ами бройте правилно, както компютърът брои. :) Няма да пътуваш тази неделя или купувай нова винетка :D 

 

В случая на картинката се вижда, че 29ти Февруари 2020 е включен и 27ми Февруари 2021 е включен в сметките - ако беше включен и 28.02.2021, тогава щяхме да имаме 366 дни, което си е чиста загуба за крадците на паричките ни /това го казвам, защото за път с винетка, който пропадна /свлече се в дерето/ 2-3 месеца след ремонта му и го пуснаха да се използва от всички нас, казват че ще го ремонтират 3-4 месеца, а изобщо никой нищо не работи - сложили са 2 коли толаджии да пазят, да не влиза никой там и това е - последния месец ще хванат да го закърпят, колкото да отчетат дейността и прикллючват/. Предполагам, че в кафявите страни това нещо ще се направи за 1 седмица, не повече, ама тук 3-4 месеца и след 2-3 месеца пак ще се прави. :)  Но това дередже е точно такова, защото сме всеки с болката си, а чуждата болка - дреме ни, тя не е обща, докато не стане наша. :)

 

преди 6 минути, PRR написа:

Хм... Най-вероятно някой е проспал факта, че веднъж на 4 години има спИцЯлна дата 29ти февруари. Взимам си думите назад и обявявам за виновен програмиста :) Гадна паплач :D 

 

Простак! :D

 

 

ПП: Между другото, най-голямата прецакавка е с weekend винетката :) Когато и да я купиш, тя вАжи само до Неделя 23:59:59 - тоест, можеш да си купиш уикенд винетка в Неделя в 22:00ч и ще ти вАжи 2 часа без секунда и ще струва 10лв пак... :) Много е дебилно, но така са го измислили, че всички да изберем най-малкото зло и най-голямото, като най-изгодно - годишна винетка еднократно и това е. Все ще се наложи да се излезе 9-10 пъти от града, а по 10лв са си 100лв. Най-много ме боли, когато някой си купи 3-4 пъти винетка от 10лв и после си купи годишна, защото вече вижда, че няма как да спести :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гадни програмисти! Пак се оказаха прави, а проблема е в чиновника, за който няма високосни гАдини :D

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, PRR написа:

Гадни програмисти! Пак се оказаха прави, а проблема е в чиновника, за който няма високосни гАдини :D

 

 

Направо си ме съгласи :D Колкото до системата - толкова елементарна система писана на PHP + Angular JS - всеки 13-годишен може да я промени да работи всякак /ако сме си купили лицензите/, не вярвам да е капсуловано нещо, но явно за 500лв/месец никой не иска да направи нищо. :) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно са пропуснали, че на 4ри години има високосна и е 366 дни. И не е единствения им пропуск. Например на Фабията старата винетка беше валидна до 09.01.2021 23:59:59.  Ясно, че е направено да не се объркват хората, като пишат 00 часа на следващата дата. Но новата започва от 10.01.2021 00:00. Има 1 секунда непокриване между стара и нова и рано или късно ще се случи точно в тази една секунда, някоя камера да щракне "нарушител" освен ако софтуерно не закръгляват времето на секунда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ID A написа:

Точно са пропуснали, че на 4ри години има високосна и е 366 дни. И не е единствения им пропуск. Например на Фабията старата винетка беше валидна до 09.01.2021 23:59:59.  Ясно, че е направено да не се объркват хората, като пишат 00 часа на следващата дата. Но новата започва от 10.01.2021 00:00. Има 1 секунда непокриване между стара и нова и рано или късно ще се случи точно в тази една секунда, някоя камера да щракне "нарушител" освен ако софтуерно не закръгляват времето на секунда.

 

Да не дава Господ, да са направили толеранс от +10-15 минути... :D :D:D Ама сигурно няма толкова капацитетий.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ивчо, тя ще щракне, ама няма да ти дойде честитка, защото след като те е щракнала минава през ръчна проверка ..., което беше потвърдено преди няколко дни в едно интервю. Да не говорим, че се оставя един "прозорец" от снимането до купуването. Аз се "възползвах" от този прозорец миналата година, когато тръгнах за Боровец, забравяйки да купя винетка. На влизане в Самоков се усетих и купих винетка от първата бензиностанция. Междувременно минах през няколко камери, които със сигурност са ме фотографирали, но честитка не дойде. Пък и да беше дошла аз си купих винетка за цялата година, включвайки и деня на нарушението, т.е. това пада в съда (предполагам). Затова и проверяват по дни, а не по часове.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PS: @ID A, не си прав за едната секунда защото 23:59:59 е включено в "старата" винетка, а 00:00 в "новата", защото и двете са включващи ограничения ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което показва @shaft е така от гледна точка на сметка - 365дни. Но високосната година не е 365, а 366. Това означава, че по тази логика, ако си бях купил винетка с валидност от 01.01.2020 00:00ч. тя щеше да е с валидност до 30.12.2020 23:59 - което не ми изглежда на годишна винетка. Аз лично няма как да се съглася, че е редно да е така и това е нормалното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@PRR Точно, едното време е до 23:59:59:000, другото започва от 00:00:00:000. Едната секунда липсва.

 

За дните, Венци я сметни за моите винетки от 2020 до 2021 и кажи колко дни са хванали? 365 или 366. Даже скрипта си го представям за годишна винетка, догодина минус един ден. Кофти съвпадение, че едната година има 29, а другата 28 дни във февруари. А най интересно, че ни обръщаха внимание на това в университета.

 

Screenshot_20210225-120955_BGTOLL.thumb.jpg.b3fcea2192bbb18ebf9818069926b9e8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, 4е4о написа:

Това, което показва @shaft е така от гледна точка на сметка - 365дни. Но високосната година не е 365, а 366. Това означава, че по тази логика, ако си бях купил винетка с валидност от 01.01.2020 00:00ч. тя щеше да е с валидност до 30.12.2020 23:59 - което не ми изглежда на годишна винетка. Аз лично няма как да се съглася, че е редно да е така и това е нормалното.

 

Понеже не си ползваме супер точния български календар, който е признат по цял свят като най-точен и достоверен календар завинаги, обаче само ние не си знаем за неговото съществуване (нали), затова се нуждаем да добавяме високосни години с допълнителен ден и да правим някакви глупави поправки във времето, за да не се изместват сезоните всяка година /и без това всичко се измества и сега - зимата идва края на Март месец, а края на Януари и половината Февруари съм с кросака по чукарите, защото е жега/. :) 

 

Иначе, отново не си прав и отново мога да дам аргумент, че е възможно да са заложили друга, много по-проста проверка (не съм сигурен, може някой да каже, ако има някой, който е купил винетка на 1 Януари 2020 /едва ли точно на 1ви Януари някой има нужда точно от винетка, ама да видим/). Та, проверката може да е следната: ако си купиш винетка на 1 Януари 2020, то за да спазят терминът "годишна винетка", което в общия случай е 365 дни, но при високосната година е 366 дни /софтуерът е интелигентен/ - тогава може и да имат проверка валидността автоматично да става до 31.12.2020 23:59:59 или направо да си е забито, като крайна дата без оглед на дните между 1 Януари и 31 Декември. Тоест, тогава ще добавят и още един ден, но само фиктивно, без да броят нищо в софтуера. Купуваш винетка на 01.01.2020 и автоматично се казва да е валидна до края на 31.12.2020, без да гледат колко дни има между датите. Дали годината е 365 или 366 дни - не ги броят. 

 

Обаче... ако си купиш винетка на 2 Януари 2020г, на мен изобщо не ми дреме, че човекът си има някакво понятие "високосна година" в някакъв измислен календар, който има нужда от поправки на 4 години, за да работи и ще броя 365 дни, а не 366 дни, защото според измисления календар текущата ми година е 366 дни, а не е точно 365 дни - не ми дреме и залагам +1 year, което е равно на +365 дни, защото 366 дни няма такова понятие посредата на годината, а вАжи само за периода 1 Януари до 31 Декември. :) Така че - отново шах. Може би и мат.

 

Правилото за високосната година и печалбата за нея идва точно от факта, че ако си купиш винетката на 1 Януари, то трябва да е валидна до края на самата година, без значение колко дни има между началото и края :) Но ако си я купиш посредата на годината - за какво да ти давам 366 дни, като една година е 365 дни :)

 

Ако си купиш винетката на 1 Януари 2020, тя е високосна, и...валидността на винетката се брои 365 дни - тези, които са го писали това нещо са кръгли идиоти, напълно завършени идиоти, които вероятно са забили 365 дни, като константно число някъде в кода и просто такива трябва да ги биеш с лопатата, защото това не са програмисти, ами писачи на код, които не мислят изобщо. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, ID A написа:

@PRR Точно, едното време е до 23:59:59:000, другото започва от 00:00:00:000. Едната секунда липсва.

 

За дните, Венци я сметни за моите винетки от 2020 до 2021 и кажи колко дни са хванали? 365 или 366. Даже скрипта си го представям за годишна винетка, догодина минус един ден. Кофти съвпадение, че едната година има 29, а другата 28 дни във февруари. А най интересно, че ни обръщаха внимание на това в университета.

 

Screenshot_20210225-120955_BGTOLL.thumb.jpg.b3fcea2192bbb18ebf9818069926b9e8.jpg

 

При теб са 366 дни като броене от 00:00 до 23:59:59, да, но не и като часове, вероятно... ако си я купил в 18ч вечерта, нямаш цял ден - дай началните часове на валидност :) Защото и това го има, като разминаване - ако купувам винетката днес, ама пиша, че искам да започне да действа след 2 дни, то тогава ще ми е от 00:00, ама ако съм я купил в 18ч вечерта и искам от днес да е валидна, то тя ще е валидна от 18:10ч, примерно и имам 5 часа валидност от този ден - не са 24 часа.

 

Пример с моята кола:

Винетката е валидна от: 16.05.2020 11:07:30 до 15.05.2021 23:59:59 - калкулаторът казва 365 дни. :) 

 

Пичове, накратко - ако пише 364 дни имате право да мрънкате яко, ама ако пише най-малко 365 дни - нямате проблем, ако ще да е и космическа годината :) Единствената издънка щеше да дойде, ако винетка купена на 01.01.2020 е валидна до 30.12.2020 - яко бой.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, PRR написа:

@ID A Не е 23:59:59:00, а е 23:59:59:9999+, иначе не е включващо ;)

Ти не знаеш ли, че щом се изписва време до час, минути, секунди, стотни... всичко неизписано след това е 0. 

По твоята логика 00:00 може и да е 00:00:57:999999+

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, Ивчо, не знам да е така. Знам, че щом пише 23:59:59 и часовника показва 23:59:59 съм в интервала, просто защото цифрички след това не съществуват. Но, понеже разбирам, че ти се спори, ще се съглася с теб ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, ID A написа:

Ти не знаеш ли, че щом се изписва време до час, минути, секунди, стотни... всичко неизписано след това е 0. 

По твоята логика 00:00 може и да е 00:00:57:999999+

 

Ауей, това вАжи за простия човек, каквито в програмирането (а дано да) няма. Нали си дев и знаеш, че няма как да напишеш на потребителя в потребителския интерфейс часът е 23:59:59:9999+, че даже и таймзоната и каквото се сетиш отзад още - нали това, което го виждаш го вижда обикновения човек, той не знае какво е таймзона и какво е таймстамп, корекция и т.н. и т.н. :) Това визуалното го з@еби какво ти пише в системката - то е за обикновения човек. Как го разбираш, че точно тая една секунда ще е 23:59:59:00 ще я чакам да мина покрай толаджийката - в кода е важно какво е направено и Пепи тук е прав, че не е 23:59:59:00, а е "с точност до десетохилядна", иначе да ходят до секс шопа и да си купят играчки. :) И все пак това не е толкова важно, тее ни клатят по всички други начини, та тази секунда ли да е от значение :) Спомняте ли си за скандалните репортажи как винетката почваше да вАжи след 30-40-50-100-200-300 минути, нищо, че си я купил ТОЧНО СЕГА и тръгваш на път ТОЧНО СЕГА, защото ТОЧНО СЕГА си заредил горивце на бензиностанцията, купил си си винетката ТОЧНО СЕГА и на всичкото отгоре си дал парите ТОЧНО СЕГА и искаш да тръгваш. Кой е малоумен да седи 30мин на бензиностанцията да чака да му влезе в сила винетката - пълно е с неграмотни глупаци, които измислят някакви правила, защото не могат да променят софтуера... :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важи след време, щото не я купуват от източника. От източника веднага излиза. А и май вече им сложиха 5 или 15 минути. И всичко това е от частник, че ако сбърка цифра, за не се вътри за плаща екстра винетка.

 

А моите, едната е няколко дни преди това, другата около 12 часа от започване на деня.

 

eVignetteReceipt_20011014655602.pdf

 

eVignetteReceipt_20033197439232.pdf

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@4е4о ощетили са те с един ден. Само не знам защо пишеш на винетка бг. Пиши на бг тол, винетка бг са частници посредници. Може и техния софт да е сбъркан. Аз лично само от бг тол апп си ги купувам. Поне не давам % на "наште" хора и всичко отива в АПИ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.