Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Простотията българска или тема за чесане на пръсти.


The Best Forman

Recommended Posts

Тука бат Генчо е прав. Никой не става сутрин със съзнанието "днес ша претрепам някой на пешеходната пътека.". И това са едни нормални хора със семейства...  Ако искаме законност и ред не може правилата да се прилагат избирателно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 1.5k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    267

  • tuningmania

    190

  • The Best Forman

    178

  • Izolini

    154

Преди 4 часа, Моджо написа:

Ама не магазински. ?

20131212_192408.jpg


Това пък, ако е суджук, аз съм..., Лили Иванова !!!

Едрокълцана наденица, в най добрия случай !

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Боре написа:


Това пък, ако е суджук, аз съм..., Лили Иванова !!!

Едрокълцана наденица, в най добрия случай !

 

Догодина ще ти снимам. Разложки домашен шужук от домашно гледано гуде. Че го изядохме вече и нема. 

Истинския, домашен, шужук е едро смлян с хууубави парчета сланина. Може и дедец да снимам ако правим. 

Редактирано от Моджо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дедецо са ми предлагали цена над 100 лв за кг. Популярното наименование е "бански старец" само че оригинала се праи в Разлог и се нарича "дедец". Не съм аз майсторо иначе и бизнес става от това. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Моджо написа:

Догодина ще ти снимам. Разложки домашен шужук от домашно гледано гуде. Че го изядохме вече и нема. 

Истинския, домашен, шужук е едро смлян с хууубави парчета сланина. Може и дедец да снимам ако правим. 


Дедец, Чичек, шужук, чуджук, сужуЧе и както там си искаш, може да го наричаш, но НЕ е СУДЖУК !

В Разложко, може и инджиктипляктор да го наричат, но не е суджук, а някакъв вид, местен домашен сушен колбас/деликатес.

Ако ще на гудето из гъзо, да са го навтавАли !!!

Неведнъж съм ял домашен разложки шужук, и да - понякога е бил по-едро кълцан, но не и така.

Просто в този край, шужук е нарицателно за повечето сушени колбаси, подобни на суджук и имащи безброй вариации !

В България, колкото диалекта има, толкова имена и видове, но това не е суджук !

И, не ми пробутвай думички като “истинският шужук, бла-бла-бла”, щото сега ще ревнат колеги от други краища на милата ни Родина, в които не се казва “шужук” и не изглежда и не се прави така...

Но, също ще претендират, за автентичност !

И ще са прави..., донякъде !

Тъй че, пий една рачия и не се пали толкова !

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тая снимка е примерна. Щом си ял знаеш за какво иде реч ;)

И по-убаво нема.

Нав(ф)паали се вика :)) Хехехехехе

http://deniat.bg/multimedia/35-v-razlozhko-yadat-unikalen-delikates-pazyat-receptata-ot-100-godini

Като ще коригирам написаното  за сушенето - 6 (шест) месеца се суши и то не на потоне ;)

Редактирано от Моджо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Моджо написа:Щом си ял знаеш за какво иде реч ;)

И по-убаво нема.

Нав(ф)паали се вика :)) 


Спор няма, че всички деликатеси от този край на България, са много вкусни !!!

А, за “нав/ф/павали” - виждал съм да се пише и съм чувал да се произнася и с В, и с Ф, и с Т...

Не претендирам, че познавам в детайли, местната лексика.

А що се отнася до суджука, оригиналът е “сОЖук” и е турски !

И е ситно млян/кълцан ;)

И разбира се, не е от свинско :)

Впрочем, само в Разложко, се прави шужук изцяло и само от свински продукти !

Наздраве и да ти е сладко !

Аз отивам да тършувам в килера, че..., се покапах... :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - Ето нещо за Германия, което е оказало огромно значение и изобщо не е предизвикано от Народа:

 

"Герхард Шрьодер, чрез смели реформи в областта на пазара на труда и социалната система, успя да накара безработните да започнат работа."

 

Ефекта от реформите мисля е ясно видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И, същия тоя Герхард Шроьодер, най-вероятно е избран от "народа" ;) 

 

Ама, пак, се измъкна от въпроса: В коя държавиця в която системата е била сменена с революция искаш да отидеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, PRR написа:

В коя държавиця в която системата е била сменена с революция искаш да отидеш?

Много йезуитски ще ти отговоря, нищо че не ми се ходи да живея там - може в САЩ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм... А каква революция са имали там? Имали са гражданска война, ама, аз не съм историк, не и революция ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах, не съм историк, ама и ВБ са един критерии.... Ама май се отплеснАхме в грешната посока ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - Какво значи как е избран? Кариерата му започва от младежки партийни структури. Губи някои избори, но накрая става Канцлер. Не е парашутист, каквито са тук 95% от управляващите. Не знам от къде заговорихме за революции. Убийството на Николае Чаушеску брой ли се за революция?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изборът не е революция. В тази връзка убийството на Чеушеско НЕ е революция. Революция е престъплението извършено 1945г., когато хората не са имали право на мнение, а "народа" е окупирал власта. 

И, надяам се да не задаваш сериозно въпроса, е от голямо значение дали е избран или е превзел власта. Ако не правиш разлика между двете, нещата стават лееко сериозни ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - Текста е по повод Съдебните Дела в Италия, срещу Мафията. Открий 10-те разлики с България:

 

"В 21 Век Мафията е научила уроците си от миналото. Тя вече не убива показно. Сраснала се с държавната власт. Мафията вече не раздава показно Пари, а раздава държавни поръчки и.. си ги печели отново тя. А когато някой възнегодува: „Всичко е Мафия“, тя кротко отговоря „Какво е това?“.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @PRR - Тук не всичко е превзето ли? Изчакай още един мандат ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тая тема е нещо страшно. още не мога да схвана за какво е всъщност

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, PRR написа:

Изборът не е революция. В тази връзка убийството на Чеушеско НЕ е революция. Революция е престъплението извършено 1945г., когато хората не са имали право на мнение, а "народа" е окупирал власта. 

Пепи, точно първото е революция. Второто се нарича преврат.

 

Преди 3 часа, Thunderbolt написа:

тая тема е нещо страшно. още не мога да схвана за какво е всъщност

Да си чешем пръстите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице, изключително ми е неприятно, но си прав :) Както писах, историята не ми е най-силната страна :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна тема, не я хванах от началото, за съжаление. Тъкмо бях решил вече какво да пиша по няколко от коментираните въпроси, и последните 3 страници започнахте да говорите за кюфтета, за Пловдив... и ми мина мерака :D 

 

п.п. за първоначалната тема - като чета за гаражите, си го пречупвам през моята си, пловдивска призма. Тук голяма част ги махнаха отдавна, и вече на много места има новички, хубаво асфалтирани паркинги, с бордюрчета, тротоарчета, разграфени. Дори по крайните и циганските квартали. 

 

п.п.2 по въпроса за сравненията между България и чужбина - имам късмета и шанса да обикалям много по западна Европа (или имах, сега с тази пандемия кой знае какво следва...) "Бленуваният" от повечето хора "бял свят" от години, може би десетилития не е онова, каквото е бил преди. Примерът на Пепи за Италия е много верен - не само там е така. Общо взето много пъти съм се опитвал да обясня на някои "мрънкачи", че не са прави, че и там има дупки и неравности, и недоразумения - но просто няма смисъл. Човек докато не го види с очите си, няма как да го проумее. Тук сме си  мрънкачи. Лошото е, че дори малката част хора, които не са мрънкачи, се влияят малко или много от масата. Когато около теб 20 човека ти повтарят как тук сме едва ли не в помийната яма, с времето започваш да им вярваш. И става един затворен кръг, който се чупи едва когато стъпиш на чужда почва, поогледаш се, позамислиш се, поговориш с хората и виждаш каква е истината. Така че да, проблемът определено е в хората! И не им е виновен никой, абсолютно никой. Коя партия ще е на власт и кой ще разправя глупости по телевизора е без значение - не смятам, че има алтернативи в момента. Защото какъвто народа, такива и управляващите. Имаше един анекдот - 90 % от българите останаха безкрайно учудени и изненадани, че никой не им е длъжен или виновен (нещо такова беше, надявам се схванахте мисълта) 

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 9 часа, Thunderbolt написа:

тая тема е нещо страшно. още не мога да схвана за какво е всъщност

Нашенецът пие две ракии и "оправя" държавата, а по пътя към спалнята заспива на брАвата...

А без мезе пиинието не върви, та...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.