Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Нов преглед при смяна на номера?


Radiii

Recommended Posts

Здравейте, и аз се сдобих с  автомобил от семейството на шкода. 

В момента обаче ме вълнува въпроса с прегледна . Колата беше регистрирана и всичко и беше изтекло , гражданска , каско , преглед , за това след нотариуса веднага  и поднових гражданската и минах преглед , само че тези от СБА(където минах на преглед)  ми казаха , че след като сменя реистрационния номер  и собственика (тоест талоните на колата) ще трябва пак да мина преглед .

В момента минах през КАТ ама забравих да питам , а иначе четох че искат да имаш преглед и гражданска за да минеш канала при смяна на номерата .
Малко излиза ,че ако трябва нов преглед в момента в който минеш бариерата на КАТ караш без преглед. И реално в един ден може да ти се наложи да минеш 2 пъти преглед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, Radiii написа:

Здравейте, и аз се сдобих с  автомобил от семейството на шкода. 

В момента обаче ме вълнува въпроса с прегледна . Колата беше регистрирана и всичко и беше изтекло , гражданска , каско , преглед , за това след нотариуса веднага  и поднових гражданската и минах преглед , само че тези от СБА(където минах на преглед)  ми казаха , че след като сменя реистрационния номер  и собственика (тоест талоните на колата) ще трябва пак да мина преглед .

В момента минах през КАТ ама забравих да питам , а иначе четох че искат да имаш преглед и гражданска за да минеш канала при смяна на номерата .
Малко излиза ,че ако трябва нов преглед в момента в който минеш бариерата на КАТ караш без преглед. И реално в един ден може да ти се наложи да минеш 2 пъти преглед.

 

          Здравейте, 

 

Правилно са ви обяснили от СБА.

 

При смяна на номера, след пререгистрацията в Пътна полиция, пререгистрираното МПС трябва отново да премине периодичен технически преглед /по известен като "ГТП"/.

 

Не малко, ами направо много излиза, но такава е законовата разпоредба. 

 

Пригответе се с търпение, защото ако Пътна полиция са се забавили с подаването на информация до Дирекция "Общински приходи" или аналогичните в страната "Местни данъци и такси"

 

и ако от съответната дирекция не си дадат "зор", може да мине доста време, преди да успеете да минете на преглед.

 

Защото, срокът за обработка на информацията от Дирекция "Общински приходи", е 14 /четиринадесет/ дни от получаването на информация от Пътна полиция.

 

А, докато от Дирекция "Общински приходи" не си актуализират информацията, ще ви връщат от всеки един пункт за прегледи /независимо колко и какви документи ще им представите.

 

Поздрави. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, аз като сменях номера и талони на Супърба, защо не минах ГТП?

Минах, когато му дойде времето, съгл. предишния преглед, направен от предишния собственик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, joro-120L написа:

Боре, аз като сменях номера и талони на Супърба, защо не минах ГТП?

Минах, когато му дойде времето, съгл. предишния преглед, направен от предишния собственик.

Колегата пише, че и прегледа е бил изтекъл, така че, неговия казус е по-различен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прегледа е изтекъл.

Аз разбирам, че колегата е платил всичко и е минал преглед в СБА със старите номера.

Като пререгистрира колата, пак трябвало да мине. Т.е. два пъти.

В момента той си има валиден преглед, както аз, преди да сменя номерата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=121210

 

„(10) Издадените удостоверения за техническа изправност и знаци за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства запазват валидността си при промяна на собственика на пътното превозно средство, когато не се подменят табелите с регистрационните номера.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, Пепи. Не оспорвам нищо. Още по-малко, компетентността на Боре. На мен никой никъде не ми каза, че при смяна на номера, трябва да минавам ГТП. Дори и в КАТ. Минах след 2 месеца по график. Неволен нарушител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, Боре написа:

 

          Здравейте, 

 

Правилно са ви обяснили от СБА.

 

При смяна на номера, след пререгистрацията в Пътна полиция, пререгистрираното МПС трябва отново да премине периодичен технически преглед /по известен като "ГТП"/.

 

Не малко, ами направо много излиза, но такава е законовата разпоредба. 

 

Пригответе се с търпение, защото ако Пътна полиция са се забавили с подаването на информация до Дирекция "Общински приходи" или аналогичните в страната "Местни данъци и такси"

 

и ако от съответната дирекция не си дадат "зор", може да мине доста време, преди да успеете да минете на преглед.

 

Защото, срокът за обработка на информацията от Дирекция "Общински приходи", е 14 /четиринадесет/ дни от получаването на информация от Пътна полиция.

 

А, докато от Дирекция "Общински приходи" не си актуализират информацията, ще ви връщат от всеки един пункт за прегледи /независимо колко и какви документи ще им представите.

 

Поздрави. 

 

Няма хипотеза "Ако Пътна полиция се забави". По-скоро го няма "ако-то" Ще се със сигурност.

 

Преди 5 часа, joro-120L написа:

Мерси, Пепи. Не оспорвам нищо. Още по-малко, компетентността на Боре. На мен никой никъде не ми каза, че при смяна на номера, трябва да минавам ГТП. Дори и в КАТ. Минах след 2 месеца по график. Неволен нарушител.

 

Няколко пъти съм търсил информация от КАТ за различни неща. Подмяна на на повредена табела, подмяна на талони при смяна на адрес и прочие и прочие. До тук нито един път не са ми казали истината...

 

Надявам се да доживеем ГТПто да е с подобна система като при ГОто. Тоест да си е валидно при всички случай, щом се отнася за автомобил с еди какъв си VIN. Защото смяната на табелите е само и единствено административна подробност и нищо друго. Но предвид, че шефа на ИААА е от старите кучета на КАТ, смятайте дали може да се очаква някакво развитие в положителна посока...

 

п.с. - Знаете ли, че ако например си чистете предното стъкло  и скъсате стикера за ГТП няма как да го замените? Или пък ако недай си боже счупите стъкло и не успеят да ви го преместят (не винаги става). Единственият вариант е да минете нов ГТП. Заради един стикер...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, sauber написа:

п.с. - Знаете ли, че ако например си чистете предното стъкло  и скъсате стикера за ГТП няма как да го замените? Или пък ако недай си боже счупите стъкло и не успеят да ви го преместят (не винаги става). Единственият вариант е да минете нов ГТП. Заради един стикер...

А ченгетата тези стикери вече не ги гледат, нито за ГО, нито за ГТП. Гледат си в системата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се дразнил на тази тъпа неуредица, която обаче продължава абсолютно съзнателно. 

Карах 10 месеца след като смених табели (не и собственика), на автомобила, докато дойде датата по талона за следващия преглед. Явно съм имал късмет, че през този период не са ме спирали за проверка и не съм имал ПТП защото щяха да ме изкарат виновен по всички параграфи, че и каско имах, от което най-вероятно щях също да пия една студена вода. 

За мен е редно при смяна на каквато и да е информация за МПС, самият ГТП да се запазва, ако ще то с добавък, както при застраховките или преиздаване на стикер при нужда. Единствено може да се изисква повторен ГТП при конструктивна промяна в устройството на МПС (да кажем смяна на двигател и то с такъв, който е различен от фабрично заложения). Особено сега с тези камери, се надявам да отпаднат и стикерите по стъклата, както винетките. Стикер за ГО го местя почти без да се наруши, но за ГТП е почти невъзможно да се запази здрав, а при смяна на стъкло нищо по конструкцията на колата, което да води до нужда от повторен преглед не е изменено. Това просто е една регламентирана хранилка. Как докато са валидни не пречат на видимостта, а ако не ги махнеш след изтичането им, изведнъж ти пречат на видимостта и те глобяват затова? Съгласен съм, че има хора, които злоупотребяват с това и са накичили целите стъкла в стикери, затова най-добре да отпаднат като цяло.

 В друг тема беше станало на въпрос и там писах, че в някои пунктове на КАТ, при автомобили "нов внос" ти записват на картонче валидността на прегледа от държавата от която е пристигнал автомобила, например в КАТ София окръг, на мой колега, за автомобил внесен от Испания, имаше ~6 месеца оставащ период. И как става това, като колата е била с други номера, на друг собственик и т.н, а сега като смениш табелите и на излизане от КАТ те спира патрул след бариерата и ти пишат акт, че си без валиден ГТП, а те милите в КАТ не могат да направят нищо? Значи от канала, качваш колата на репатрак и пак на преглед в някой пункт, но тук идва отново момента с бумащината, че трябва време да стигне информацията от КАТ до тях, за новите номера, за платения данък и т.н, та излиза, че не можеш да си използваш колата няколко дни и трябва да я возиш на носилка или просто съзнателно си слагаш главата в торбата и си вършиш работа и се молиш да не се случи нещо през тези дни, защото си безсилен да се справиш със системата - просто няма законен начин всичко да се уреди за 1 ден и без излишни усилия. 

 

Извинявам се, за разточителния коментар, но се напрягам от тази глупава бюрокрация! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отгвоворите.

Да минах преглед със старите ноемра .Все пак трябваше да стигана законно до КАТ ,  а и някъде мисля гледах ,че трябва и валиден преглед.

Днес се опитах да мина преглед , но уви човека ми каза ,че нямам данък  и трябва да отида до общината , да кажа че  съм сменил номерата.

 

На 2.10.2020 г. at 17:26, Боре написа:

Пригответе се с търпение, защото ако Пътна полиция са се забавили с подаването на информация до Дирекция "Общински приходи" или аналогичните в страната "Местни данъци и такси"

До колкото разбирам от комента ри Боре, това трябва да стане без да ходя ,  но ако отида сам в понеделник има ли шанс да стане на момента, че не ми се иска всеки ден да ходя да питам абе я вижте мога ли да мина преглед .
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Radiii написа:

Благодаря на всички за отгвоворите.

Да минах преглед със старите ноемра .Все пак трябваше да стигана законно до КАТ ,  а и някъде мисля гледах ,че трябва и валиден преглед.

Днес се опитах да мина преглед , но уви човека ми каза ,че нямам данък  и трябва да отида до общината , да кажа че  съм сменил номерата.

 

До колкото разбирам от комента ри Боре, това трябва да стане без да ходя ,  но ако отида сам в понеделник има ли шанс да стане на момента, че не ми се иска всеки ден да ходя да питам абе я вижте мога ли да мина преглед .
 


Уви, докато от Пътна полиция не им подадат информация, вероятно ще ти откажат, защото системата уж е автоматизирана.

Отделно, имат 14 дни да се мотаят, при това законно.

Освен да ги подкупиш, с усмивка, цветя и бонбони или да ги шантажираш с едно-две плачещи бебета !!!

 

Освен това, трябва да им занесеш новото Свидетелство за регистрация,  договорът с който си придобил автомобилът и квитанцията/платежното нареждане за платения местен данък при придобиване на ППС !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.10.2020 г. at 12:55, ghost_rider написа:

Винаги съм се дразнил на тази тъпа неуредица, която обаче продължава абсолютно съзнателно....

Радвам се , че поне още един човек търси логика и се ядосва на подобни недоразумения , но в България законите се "коват" или тесни лобистки кръгове или от хора , които си нямат идея от каквото и да е право , след което резултата е или някакво юридическо недоразумение , или тотално импотентен "закон".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе проверявам си през системта за дължими данъци и ми излиза , че дължа към 40 лв. Интересно ми е ,че има опция за плащане. Какво ще стане ако си платя . Реално би трябвало да мога да мина преглед след това , обаче какво ще стане като се получат данните от КАТ , тея 40лв  дали ще ми ги възстановят някак си :D или ще пия една студена вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти възстановят , ама друг път :) държавата (НАП) е с изтръгнато от клавиатурите копче "изваждане" ;)

Инак предишния собственик ако е платил само за първо полугодие данък , нормално е за второто ти да го дължиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На бележката не пише нещо като плащане само за първо полугодине.
139 лв с някаква отстъпка става на 132. Според мен си е платен целия . 
Ще чакам.Пробвах да мина преглед с бележката ,че уж там си пише VIN-а ,ама ми казаха ,че проверяват по регистрационен номер и нямало как да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Да дам малко инфо какво се случи при мен.

След дълго чакане и никакъв резултат , реших че ще отида до ангенцията по приходите за да видя какво става.
Та се оказа ,че в КАТ са пропуснали да отбележат ,че данъка е платен.??

Та каква е процедурата :

В  Ангенцията по Приходите :

подава се една декларация 54 с описание на колата , прилага се копие от платения данък, големия талон и договора за покупкопродажба. 

Пак смятаха разни работи , за това  предполагам ако се идва от по нисък данък на по висок (между двете населени места) може пак да се наложи доплащане ни според мен от трябвада е някакви 5 макс 10лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.