Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Covid-19, коронавирус - дискусия


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Даже и една позната я бях научил - излиза от кенефа и и викам - кво, пак ли ще ям тоалетна хартия ? Тя вика , не - този път си я измих с душа ... ;)

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 220
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ID A

    45

  • PRR

    33

  • tuningmania

    22

  • Izolini

    20

Най-много писали в темата

Абе..тая карантина ви “обра лайката“... Особено с последните мнения.

 

На мен друго ми е интересно, от понеделник колко километра ще е опашката на влизане в София с този снеговалеж (и не само), който “предсказват“. :) 

Рейсовете спират ли ги?

Сигурно (едва ли) ще мерят температурата на всеки един човек на кпп-то? Дано Само не са с живачни термометри... 

 

И как така...още не се е появила някоя измислена организация да направи някаква стачка, сега е моментът :D:D:D

 

Още по-изнасилено стана всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До " @shaft " - 

 

Преди 1 час, shaft написа:

Дано Само не са с живачни термометри..

 

Предлагам като едно време на Бебетата. Гаранция Много Мъже няма да пътуват. Ха-ха. Но може да има увеличение на пътуващи Жени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

 

Марк Рюте: Нидерландия избира групов имунитет срещу коронавируса

"Всичко на всичко има три възможни сценария.

Първият сценарий е: максимално контролиране на вируса. Това означава контролирано разпространение сред групи, които са в най-малък риск. Това е избраният от нас сценарий. Максимален контрол означава, че се опитваме да използваме мерки за намаляване и облекчаване на пика в броя на заразените и да го разпрострем в по-дълъг период. С този подход, при който повечето хора ще имат минимални оплаквания, ние изграждаме имунитет и осигуряваме възможност на здравната система да се справи.

Вторият сценарий е да оставим вирусът да се разпространява неконтролирано. Това напълно ще претовари здравната ни система в пика на заразяването, оставяйки недостатъчен капацитет да помогнем на уязвимите, възрастните и останалите пациенти с висок риск.

Третият сценарий е да се опитваме безкрайно да спрем вируса. Това означава пълно заключване на страната. Подобен краен подход може и да изглежда на пръв поглед привлекателен, но експертите посочват, че определено не е въпрос на няколко дни или седмици. При този сценарий ние реално ще трябва да затворим страната си за една година или дори повече, с всички последствия, до к

оито това води.

 

 

Браво на Нидерландците!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, нека казваме "браво", когато има краен резултат! За момента проложението при тях е:

 

Country, Total Cases, New Cases, Total Deaths, New Deaths, Total Recovered, Active Cases, Serious, Critical, Tot Cases/1M pop

Netherlands 4,204 +573 179 +432 4,023 354 245

А при нас:

Bulgaria 185 +22 3 3 179 3 27

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, че са избрали първи вариант, докато ние сме на трети. А ако си говорим за случаи, какво ще кажеш за Пакистан, 730 заразени и 3 починали?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариант 1) Най-добрият за икономиката, но от пенсионерите и по-възрастното население който преживее - преживее, за останалите "здраве да е". Няма гаранция, че няма да премине във вариант 2 (за справка Италия)

Вариант 2) Убийствен за здравната система, голяма част от населението ще се разболее, не малко ще починат поради липса на каквато и да било възможност за лечение. Икономиката също я брой умряла.

Вариант 3) Най-безболезнен за здравната система и единствен даващ и шанс да се справи, но поставя икономиката в тежко положение с риск дори да я убие. Има опасност да премине във вариант 1 при недостатъчно ефективни мерки.

 

За мен вариант 1 и 2 са неприемливи от чисто човешка гледна точка, а и в тях няма достатъчно резерв, ако ситуацията тръгне да излиза от контрол. Но кой пък съм аз. Времето ще покаже :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам нещата, като теб. Не мога да си представя една демократична държава дори да си помисля за подобен вариант - жертван на част от населението. Достатъчно беше да се наложи карантна и да се отделят застрашените групи плюс техни близки и да им се носи храна. За останалите, някаква по-мека форма от сега без маловажни пърувания между населени места.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

София, 23.03.2020г., в 04:10ч. сутринта. Красиво, чист въздух и ... празно. Видях само 2 таксита, нищо друго.

 

20200323_041007.thumb.jpg.21790de32518b6a6e9703527f23ef171.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полегни си , изправи бръчките  на корема , няма смисъл да се изморяваш да караш  в този сняг, има време  когато да караш 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@PRR Кажи ми честно, ти вярваш ли още, че този човек трябва да е начело на Щаба?

Цитат

 

Общият брой на хоспитализираните пациенти е около 36.

Във връзка с изчерпване на капацитета на ВМА и "Пирогов", Щабът ще предложи на здравния министър всяка болница, независимо от вида на собствеността й, в срок от 3 дни да има обособени отделения, които да работят с болни от коронавирус.

 

Като се има предвид, че тези 36 са разпръснати из болници и из страната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, според мен, т’ва е мярка за справяне с положението, когато/ако стане напечено. А не, ако вземе да се скофтят нещата, тепърва да се правят/обособяват отделения. Щото не се прави за един час, но т’ва го знаеш със сигурност. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, Ивчо, ти имаш ли идея за какво ниво на изолация за тези болни става въпрос? Това не са ти кървящи хемороиди.

Колко болници в България имат подходящо оборудвани изолационни? Или да ги наредим направо в автобусен гараж Малашевци, да не трябва после да се превозват после далеч?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, ID A написа:

@PRR Кажи ми честно, ти вярваш ли още, че този човек трябва да е начело на Щаба?

Като се има предвид, че тези 36 са разпръснати из болници и из страната.

Ивчо, какво да ти кажа?!?! Да ти обяснавам, че тези 36 пациента са в интензивно (ICU на хАмерикански) защото са критични? И че тези отделения изискват специална изолация от останалите отделения в болницата? Или че тези отделения не са разтегателни, изискват специализирана техниа и дори да са празни не могат да се ползват за друго, поради заразата ? 

 

И да ти отговоря на въпроса: Да, на него му вярвам в пъти повече отколкото на теб и мен ;) И двамата си лаламе, а човека това му е работата. Или съм пропуснал нещо и имаш някое и друго медицинско образование за което не знам ;) 

 

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да обясня, според данните имаме 8 (осем) сериозни/критични случая. В болница са 36. Да кажем, че имат история и някакъв по-съществен риск. И на фона на 36 случая за цялата страна, Пирогов и ВМА обявяват, че са пълни.

Притеснителното, че при положение на световна пандения, щаба не се е подготвил с достатъчно легла. Какви изолации в Арена Армеец? Отопление там нещо?

Я да отворим една дума и за карантинните. Седи си вкъщи, чат пат се обаждат по телефона и от общината за проверки. Така практикуваха и за социалните асистенти преди години. Един разправяше е нета как полицаите вече само му звънват и го карат да се покаже на балкона. И в същото време този човек си ходи до близкия магазин да пазарува. Но си мерил температурата и нямал. Вярвайте, взети са всички адекватни мерки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, ID A написа:

...

Притеснителното, че при положение на световна пандения, щаба не се е подготвил с достатъчно легла. Какви изолации в Арена Армеец? Отопление там нещо?

...

Ти как си го представяш подготвянето на леглата? Говорим за интензините отделения, не за карантинните! И "легло"-то е последната грижа в една болница. Апаратурата около него не се набавя за ден-два.

 

Ама пак да те питам:

 Ти какво медицинско образование имаш?

 Какво знаеш за до-болничната, болничната, неотложната и спешната помощ?

 Какво знаеш за апаратурата необходима за едно интензивно легло?

 А за цяло отделение? 

 

За да не го приемеш лично, ще отговоря на горните въпроси и аз:

 Никакво.

 Почти нищо. 

 Само като страничен наблюдател.

 На практика нищо.

 

Поради горното се доверявам на хората, които това им е работата ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има снимки, по препоръка на щаба, как Арена Армеец е преоборудвана като полева болница. Ако не си ги виждал, потърси ги. Да, със сигурност ще се доставят и апарати, вероятно в много по-малко количество от необходимите. Тези, да ги наречем полеви болници, са евентуалния отговор при един пик.  Обаче подобна зала е изключително трудна за отопление поради високи таван. А при евентуална криза, няма как да оставиш хора с пневмонии, да стоят на студено. Въобще какво общо има медицинското образование с чисто планови функции? Виждаш какво става в други страни, кадри пред завършване и пенсионирани в последните  години и се връщат на работа. И пак медицинския персонал не стига. За Италия имаше някъде информация, че хора над 80 са с най-нисък приоритет при реда за апаратите. Добави и дарители, които винаги да са с предимство...

Има интересна статия в днешния 24 часа за втора градска и как един лекар роден в Сирия поема новосформираното интензивно отделение там. Както и след масовите молби за напускане, по-голямата част са оттеглени. 

Тоест можело значи. И както са с 10 легла, много бързо ще станат и повече. За мен лично, този генерал, дори и най-добрия коремен хирург да е, с планировката много не му върви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, ID A написа:

Има снимки, по препоръка на щаба, как Арена Армеец е преоборудвана като полева болница. Ако не си ги виждал, потърси ги. Да, със сигурност ще се доставят и апарати, вероятно в много по-малко количество от необходимите. Тези, да ги наречем полеви болници, са евентуалния отговор при един пик. 

 

Да, има снимки на подредените легла като част от тренировка в случай, че се наложи. ЦЪК

 

Цитат

Обаче подобна зала е изключително трудна за отопление поради високи таван. А при евентуална криза, няма как да оставиш хора с пневмонии, да стоят на студено.

Отоплението няма да го коментирам. Просто не е тема на този разговор.

 

Цитат

Въобще какво общо има медицинското образование с чисто планови функции?

Личи си, че не си бил казарма ;) Няма как да е генерал без да е минал съответното обучение, включващо планиране, управление на хора и техника, координация и т.н.

 

Цитат

Виждаш какво става в други страни, кадри пред завършване и пенсионирани в последните  години и се връщат на работа.

Доброволци има и в България. Ама това какво общо има с темата?

 

Цитат

И пак медицинския персонал не стига.

Това въз основа на какво го написа? Къде не стига? С колко не стига? Какъв точно персонал не стига? 

 

Цитат

За Италия имаше някъде информация, че хора над 80 са с най-нисък приоритет при реда за апаратите. Добави и дарители, които винаги да са с предимство...

Нещо, написано в някаква медия, с непотвърдена достоверност. Не казвам, че е невъзможно. Просто изстреляни думи без никаква подкрепа. 

 

Цитат

Има интересна статия в днешния 24 часа за втора градска и как един лекар роден в Сирия поема новосформираното интензивно отделение там. Както и след масовите молби за напускане, по-голямата част са оттеглени. 

И кой е автора на тази статия? На какво основание смяташ, че този човек е специалист? И кой каза, че молбите са подадени? И кой каза, че са оттеглени? И, ако изобщо са подавани, известни ли са мотивите?

Накратко - пак непроверен източник.

 

Цитат

Тоест можело значи. И както са с 10 легла, много бързо ще станат и повече.

Мхм. Ще си изсмучат от пръстите машините за обдишване ;) Те в момента само нас ни чакат за да ни ги доставят. 

 

Цитат

За мен лично, този генерал, дори и най-добрия коремен хирург да е, с планировката много не му върви.

Това е твоето мнение. Аз съм лаик и ще вярвам на професионалистите в сферата, ... ако позволиш ?

 

Всъщност все тая. Целия тоя спор е безмислен, защото е воден от двама лаици...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@PRR Не разбирам какво се мъчиш да докажеш, след като гуруто ти с пагоните, иска всички болници в рамките на 3 дни, без значение какви са, да подготвят интензивни отделения за прием и лечение на болни от корона вирус. Цитата е негов. Аз ви обяснявам, че подобни призиви са закъснели и е очЕвадно, че някои пак не са се подготвили, след дъжд качулка и т.н., вие че нямало как да стане... Ми обясни му, че няма как да стане. Пишеш му, че нямаш медицинско образование, но едно интензивно не са само леглата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, ID A написа:

@PRR Не разбирам какво се мъчиш да докажеш, след като гуруто ти с пагоните, иска всички болници в рамките на 3 дни, без значение какви са, да подготвят интензивни отделения за прием и лечение на болни от корона вирус. Цитата е негов.

Пак не си дочел и/или си бил подведен от някой журналист ;) ЦЪК. Цитирам:

Цитат

„Тъй като лимитът на „Пирогов“ и ВМА вече е изчерпан, ще предложим на министъра на здравеопазването да издаде заповед всяка една болница, независимо от собствеността си, в срок от три дена да обособят отделения, които да работят с пациенти с коронавирус“, каза ген. Мутафчийски.

Някъде да пише "интензивни"? 

 

И да отговоря на въпроса: Не се опитвам да доказвам нищо, просто се дразня на типично българската черта всички да разбират повече от работата на другите ... независимо, че нямат никакво образование в областта. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност ти намеси интензивните отделения. Аз може и да не съм с медицинско образование, но все ми се струва, че си прав в този случай. Най-тежките случай изискват интубиране и дихателен апарат, а това го има само в интензивните отделения. Както и да е тези мерки трябваше да ги има още в началото на кризата. И щом тренират с полеви болници, нещата не са никак розови.

 

Преди 13 часа, PRR написа:

Ивчо, какво да ти кажа?!?! Да ти обяснавам, че тези 36 пациента са в интензивно (ICU на хАмерикански) защото са критични? И че тези отделения изискват специална изолация от останалите отделения в болницата? Или че тези отделения не са разтегателни, изискват специализирана техниа и дори да са празни не могат да се ползват за друго, поради заразата ? 

 

И да ти отговоря на въпроса: Да, на него му вярвам в пъти повече отколкото на теб и мен ;) И двамата си лаламе, а човека това му е работата. Или съм пропуснал нещо и имаш някое и друго медицинско образование за което не знам ;) .

 

Но както отбеляза, двама лаици коментират...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.