Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Covid-19, коронавирус - дискусия


Recommended Posts

Иво, ще карам по ред:

  1. Коремен хирург оглавява кризисния щаб при вирусна епидемия: Няма значение какъв лекар е, а какъв ръководител и как се справя като такъв. 
  2. Тази от Бургас се е прибрала ПРЕДИ обявяването на карантината и съответно е извън обсега и.
  3. Какво общо имат маските и ръкавиците с карантината? Освен това има маски и маски.
  4. Фирмите не работят - да, няма да издържим дълго, но ако работят няма да издържат болниците. Т.е. трябва да се намери баланс така, че хем да преживеем, хем да не умре напълно икономиката. Ако имаш предложение как тези две взаимно изключващи се изисквания да се изпълнят дай ги! Ще станеш милиардер. Но се съмнявам, че има такова решение.
  5. Бързи тестове - първо трябва време да се изработят, второ "бързите" тестове са ненадеждни и с доста сериозен процент грешен резултат. 
  6. За банско и "докарването" в София. Ти изобщо видя ли как ги докараха? Видя ли, че са с ескорт и без достъп до други? Какво повече можеха да направят? Да ги затворят в Банско ли? Това не са български граждани и ние нямаме право да ги задържаме. И те не искат да седят тук, а да си отидат. Имаме ли право да ги задържаме? Кой ще плаща за тях? А, ако починат, кой ще поеме отговорност?
  7. Да, аптеките в България нямат достатъчно защитни материали, но различно ли е "навън" ? Не е. И освен това не едно и две предприятия се пренасочиха към производство на защитни материали и се договори първо да се осигури местния пазар и след това да се изнася. Какво повече искаш? Само не казвай, че е трябвало преди това да ги имаме, че никоя държава не го е направила!
  8. Ами добре си направил с маската. Но следващия път първо я изпери със сапун, след това я изглади, след това я напръскай със спирт (стига да имаш) и накрая я сложи под лампата. Това е пълната процедура. И да, уви ще трябва да рециклираме неща, които сме свикнали да хвърляме. А може би това е добре за планетата ;)

 

Толкова от мен. Нищо лично, но много се дразня на неконструктивния хейт и, най-вече, на това, че пак всички станахме специалисти по справяне с пандемии и пак знаем повече от специалистите. Докога с тази "хубава" българска черта ?!?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 220
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ID A

    45

  • PRR

    33

  • tuningmania

    22

  • Izolini

    20

Най-много писали в темата

Иво, т’ва с карантината би сработило идеално! Ако хората искат обаче и са готови да направят някоя и друга жертва, а не да ми търчат в прка и да бухат като магарета :)

Седи си всеки и до 14-21 дни се разбира болен ли е или не! Болните се лекуват - леките случаи вкъщи (продължават да си седят) или при нужда - в болници. И до два месеца ще е ОК положението. Икономическите ефекти не ги коментирам изобщо. Само мярката - карантина.

Мангъров знам кой е, но за съжаление го знам поради негативни отзиви на няколко приятеля с малки деца! Има неща за които е прав разбира се (според мен, без да съм вещ), но както казах - чувал съм името му по не красиви случаи.
Иначе - УВ лампите са хитра работа - да :)

По повод маските - FFP2 или FFP3. Еднодневните не вършат работа ако наистина си в заразена среда и трябва да те пазят. 

Редактирано от zloQQ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът с карантината е, че след успешен край ще трябва да се прави нова и нова, и това докато не преболедува критичен минимум от популацията.

Няма как да не го пипнем всички този вирус, въпросът е дали сега, след 1-2-3 седмици, 1-2-3 месеци, 1-2-3 години и т.н.

Ако има шанс да се изтреби завинаги от Земята (както е станало с някои други зарази) би изисквало 50-100 години.

 

Англичаните решиха да се борят с изграждане на стаден имунитет.

Това определено ще закара твърде много хора в болниците, голяма част от тях ще починат.

Не съм запознат със здравната им система, може и да не е по-добра, но определено е с много по-голям ресурс от всякакво естество.

 

За България единственото разумно решение е карантината, иначе няма да има кой да изнася труповете от полевите лазарети и да ги копае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Пепи ще му отговоря довечера, защото съм и на работа и нямам време за писане. А за карантината, понеже не искат да наложат обща до края на месеца ще съм изправен пред дилемата, да си жертвам бизнеса или да тръгна по командировки по други градове, в случай че не се разберем с другата старана. Страхотни мерки. А все пак имам някакво самосъзнание и имам едно на ум, че има риск и аз да съм приносител, въпреки че нямам температура, кашлица или други оплаквания.

 

Само още нещо за карантината - каква карантина бълнувате,  като ходите до магазина за пазар? В Ухан изолираха почти напълно хората по квартали (или както там им се водят уличките, които преграждаха) и ги снабдяваха с храна да не излизат. По околните строежи, да видите как си работят хората и то на не малки групи, идилия някаква.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обявена карантина всъщност няма (повсеместна). Има само за тези, които са били контактни. Останалите хора са помолени да седят вкъщи, не задължени. Няма грижа да идеш до магазина. 1-2 метра дистанция е ОК. Бях в три строителни магазина вчера - спокойно и през метър си чакат хората, пазаруваш също на спокойствие... Аз също нося FFP2 маска, а върху нея бандана. Не съм болен (оповавайки се на симптоматиката), но не съм сигурен също като теб, Иво. И го правя, за да не занеса нещо вкъщи, главно заради дребосъка. 

Относно бачкането - аз спрях! Нямам избор. Само разни спешни неща ако изникнат ще бачкам. Дилеми нямам. Ако трябва - след време друго ще бачкам. Хубаво е да си бачкаш за себе си, но понякога не се слива т’ва, което искаш :)

Между другото, много от хората разбират погрешно евентуална карантина на населението. Тя не е, за да спре заболяването, а да го забави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ми се наложи да ходя до железарията и да пазарувам някакви ВиК неща... И аз съм с FFP2 маска и ръкавици. Имаше 5-6 човека на групичка пред магазина/железарията, където бяха сложили и табелка "влизайте по един" (без "едновременно"). Полицейска кола /Рапид/ мина /баси чудото/, спря, ченгетата бяха с маски - свалиха си "джама", гледаха ни, гледаха ни, 1-2 минути не помръднаха и после си отидоха. Тамън реших, че ще ни бият или ще ни глобяват, или пък как така железарията работи (добре, че работеше, че сега нямаше да има вода на чешмата)... 

 

Цялата работа е супер пресилена, супер изнасилена, супер крива... мерките са много зле и граничат с фантастика. Всички трябва да се пазим самички и каквото стане...   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко много точно го е написал. Написал съм го и азЕ по-горе. Карантината е за да забави разпространението на вируса, съответно да даде възможност на болници и лекари да работят. В Италия почнаха да отсяват кой да бъде приет и кой да се спасява (или умира) сам, защото има огромен наплив едновремено заболели. Иначе е ясно, ще се преболедува. Макар доста хора най-вероятно вече да са го изкарали, при това на крак.

 

Относно маските, ОК. Макар дистанция от 2 метра да върши по-добра работа. Но ако може някой да ме светне за ръкавиците. Защо са нужни? Някои ги носят по цял ден или минимум с часове. Това е запарване, което освен до дискомфорт, може да доведе и до друго. Вчера ходих вечерта до Фантастико. Докато чаках да влезна се загледах в една жена (абе кифла си беше отвсякъде) как бута празната количка обратно, да я върне в магазина. Беше с ръкавици. Върна количката, свали ръкавиците и ги изхвърли. До тук добре. Ама с тези ръкавици е пипала дамската си чанта. Пипала е портмонето, за да плати на касата. Слагала е продуктите в количката. За да се качи в колата, ще хване дамската чанта с голи ръце. Вкъщи ще прибере хляба и цялата покупка с голи ръце. Какъв е смисъла? Аз ли пропускам нещо или народа е изтрещял?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изтрещял е не от днес, но днес много. Спасението е в добрата мисъл и сигурността, че ще се случи най-доброто от това, което можем да си представим истински.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Венци , загледали са ви лошо , щот на талавизора каха : на тротоара максимум по двама на два метра , останалите , правите кръгчета около нагъзина ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратун медия

Карантината и извънредното положение родиха и вдъхновяващ народен фолклор. Ето част от него:

Гешев се обиди, че Мутафчийски е по-влиятелен

Ден 25 Николета Лозанова се хвали в социалните мрежи, че е спала с ген. Мутафчийски.

Ден 32 Кирил Домусчиев оздравява и иска от държавата 3 милиона лева, за да направи дарение на болница СофияМед.

Ден 45 За да не се пренася вирусът, на брифингите разрешават достъпа само на БНТ и то по един човек. От БНТ не могат да се справят, защото екипите им са най-малко от 16 души, две коли Пежо, автобус Чавдар, Урал 4320 и 4 км. кабел.

Ден 55 Учителка най-после научава как може да се свърже онлайн с учениците.

Ден 83 Васил Божков се прибира в България. На летището не го пускат, защото е с температура 37.8.

Ден 92 Гешев се обижда, че Мутафчийски е по-инфлуенсър, подава оставка и се жени за Иванчева.

Ден 114 Слави Трифонов регистрира партия „Нема такава карантина“.

Ден 123 ЧЕЗ спират тока на ВМА за неплатени сметки.

Ден 130 Ники Илиев съобщава, че веднага след извънредното положение ще пусне нов филм. Цялата нация се моли карантината да продължи.

Ден 142 Собственикът на ЕМЕКА купува Google.

Ден 155 Бойко Борисов обяснява, че до няколко дни ще пристигнат маските, поръчани в първия ден на извънредното положение.

Ден 166 Фенове на Левски даряват бъбреци и далаци, за вечерята на Паулиньо и Нашименто.

Ден 184 Някой се сеща за банскалии и се изпраща делегация да видят какво правят.

Ден 200 Жена от опашката за боб се сеща, че като се е наредила преди три месеца е забравила ютията включена.

Ден 220 Пада арката на Александровска болница. Ивайло Пенчев предлага да я възстанови, но само негови служители ще могат да рисуват графити по нея.

Ден 233 Ръкопляска се на всеки час по балконите. Е така…от скука.

Ден 240 Цвета Караянчева влиза в „Шеф под прикритие“ в Парламента. Никой не я разпознава.

Ден 251 Най-гледаните видеа в YouTube са: „Как да панираме стелката“ и „Домашен суджук от маркуча на прахосмукачката“.

Ден 286 Раждат се първите деца, правени след обявяване на извънредното положение: Вируслава, Карантиньо, Емека и Милде.

Ден 300 В мъжкото общежитие на семинарията се ражда първото дете.

Ден 320 Дежурен Фейсбукаджия се самоубива, след като се усеща, че вече всичко е написал и споделил.

Ден 365 Празнуваме „Свети Карантин“.

Ден 389 Урсула от Брюксел се обажда да каже, че още преди 6 месеца, вируса е преборен и в останалия свят всичко е нормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Mishelle написа:

Велко много точно го е написал. Написал съм го и азЕ по-горе. Карантината е за да забави разпространението на вируса, съответно да даде възможност на болници и лекари да работят. В Италия почнаха да отсяват кой да бъде приет и кой да се спасява (или умира) сам, защото има огромен наплив едновремено заболели. Иначе е ясно, ще се преболедува. Макар доста хора най-вероятно вече да са го изкарали, при това на крак.

 

Относно маските, ОК. Макар дистанция от 2 метра да върши по-добра работа. Но ако може някой да ме светне за ръкавиците. Защо са нужни? Някои ги носят по цял ден или минимум с часове. Това е запарване, което освен до дискомфорт, може да доведе и до друго. Вчера ходих вечерта до Фантастико. Докато чаках да влезна се загледах в една жена (абе кифла си беше отвсякъде) как бута празната количка обратно, да я върне в магазина. Беше с ръкавици. Върна количката, свали ръкавиците и ги изхвърли. До тук добре. Ама с тези ръкавици е пипала дамската си чанта. Пипала е портмонето, за да плати на касата. Слагала е продуктите в количката. За да се качи в колата, ще хване дамската чанта с голи ръце. Вкъщи ще прибере хляба и цялата покупка с голи ръце. Какъв е смисъла? Аз ли пропускам нещо или народа е изтрещял?

 

Идеята на ръкавиците, поне според мен, е да ти подсказват, че не трябва да се пипаш, опипваш, да си бъркаш по дупките, да си посягаш и какво ли още не, докато ги носиш и докато си пипал прясно-прясно "заразата" (resident evil) :) Вкъщи, след като подредиш покупките - същата работа, миеш ръцете веднага, отново. Ако тая гад вирее до 7 дни на повърхността, както някои твърдят /в началото казаха до 3-4 часа/, тогава е все тая какво ще правиш точно. Поне според мен така трябва да работят ръкавичките. Да те подсещат.

 

Представи си, че работиш в гаража по колата, омазал си се в масло, мръсотия, мизерия и т.н. - дали ще се чешаш по задника или лицето или ще си бъркаш ли в устата, ще си пипаш ли дрехите, очите, дупарата и т.н. :) Поне аз не го правя, не бих го направил, нали затова си слагам ръкавиците... ама ако съм без ръкавиците ще се обарам целия, след като се избърша в дрехите, парцала или нещо друго.... за жалост. Иначе си прав - всичките са с ръкавици, телефончето в ръчичката, снимат на жените си какво да купят от Кауфланд, защото са нефелници и не знаят какво да купят, докато жените им седят на вайбъра на видеовръзка и им дават акъли (гледах го наживо с няколко човека). На 100 000% съм сигурен, че после телефончето не се дезинфекцира по никакъв друг начин, освен да му забършат екранчето с длан или в панталона/дрехата :) Пак им е в ръчичките вкъщи, пипат го без ръкавички и накрая никаква "файда от смисъла" да носиш ръкавици изобщо :) Аз днес взех кинтите от портфейла (които са мръсни и те) с голи ръце, ръгнах ги в джоба, сложих ръкавичките с които работих и отидох... свърших работа, а преди да се прибера ги хвърлих в кофата...

 

"Все тая" е всичко... защото всичко се преувеличава адски много... умират слабите и болните с отслабена имунна система, ама всички са в паника... и... заради моята "измислена" астма ме разболяват насила с паниката си. ;) Казвам "измислена", защото се проявява адски рядко /1-2 пъти в годината/, почти забравям, че я имам.

 

 

Преди 1 час, The Best Forman написа:

Венци , загледали са ви лошо , щот на талавизора каха : на тротоара максимум по двама на два метра , останалите , правите кръгчета около нагъзина ;)

 

Нормално... ама какво точно направиха - хванаха си го, преместиха си го и после и те се преместиха/разкараха :) Това е всичко... 

 

Принципно не разбирам от медицина и от подобен род глупости (за мен), но този човек ме кефи как говори. Обаче... една ф'тичка пролет не прави, нали така са казали хората:

 

ПП: не знам, ама каквито сме тук, поне няколко кифльоци трябваше да са се снимали за фейсфук от болницата, че са с вирОс.

 

Още интересни факти:

https://bg-voice.info/rubriki/komentarat-na/kakvo-se-opitvate-da-ni-vnushite-kogo-se-opitvate-da-lazhete-kakvo-testvate/

 

И няма да забравя как първите дни, преди да се разбере, че ще се раздават много парички при повече болни, как се говореше, че всичко е една смешна работа, а като се разбра, че ще има много парички за всички и “стана страшно“. И...ако не са знаели, че е нещо “апокалиптично“, някой ще търси ли отговорност, че излъгаха хората с “няма страшно, това е предния смешен вирус от типа на грипа“. :)

 

Сега вече успяха да омажат яко нещата и не се знае кое е вярното.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, shaft написа:

Цялата работа е супер пресилена, супер изнасилена, супер крива... мерките са много зле и граничат с фантастика. Всички трябва да се пазим самички и каквото стане...   

? Абсолютно точно!!!

 

Преди 1 час, joro-120L написа:

Кратун медия

...

? Това е добро! Жалко, че повечето неща звучат правдоподобно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, pbanchev написа:

? Това е добро! Жалко, че повечето неща звучат правдоподобно...

 

Много се чудих дали да не го сложа в "Смях в залата".

 

Появи се страшно много храна за джурналистите. Даже преядоха. Не гледам новини.

п.п. Аз и преди не ги гледах, щото освен Лошата новина и на ПЪРВО място - Лошата новина!, други няма. Сега са в стихията си. Писна ми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според това, което виждам и чувам, май мерките в България са сравнително адекватни. Но само времето ще покаже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно мнение от математик, разработващ математически модели на инфекциозни заболявания

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото интересно е, че много сваля смъртността. Че няма да изчезне лятото беше ясно откакто плъзна из Австралия и Иран.

 

Преди 3 часа, PRR написа:

Според това, което виждам и чувам, май мерките в България са сравнително адекватни. Но само времето ще покаже.

 

Не знам какво гледаш и слушаш, но днес по нищо не се разбираше, че има извънредно положение в районите Витоша и Овча Купел. Хората бяха излезли, голямо струпване по светофари, а алеята по Борис 3ти беше пълна с велосипедисти. Невероятна разлика спрямо вчера.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, виждам мерките които предпирамат правителството и кризистния щаб. Това, че хората не ги изпълняват е друг проблем, който най-вероятно ще бъде решен с още по-строги мерки. Уви, заради група олигофрени ще го отнесем всички, т.е. принудително ще ни затворят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да изброиш поне три?

Може би бъркаш предписания/препоръки с реални действия .

За ме разбереш правилно , ще се опитам да го обясня с хипотетичен пример .. ти си седиш в къщи , спазваш всички указания , ходиш до магазина само за минерална вода , носиш маска и ръкавици и седиш на два метра от останалите , НО твой близък решава да се спаси от епидемията в Италия и преди да са затворени всички граници , пали колата и се прибира и понеже тук ти си му най-близък , попълва една декларация и се озовава във вас . Може да е здрав , но може и да е болен , но тогава кой ще е виновен , че ти си изложен на опастност - ти , че спазваш всички предписания или отговорните , че не са изградили временно убежище за прекарване на карантинен период в контролирана среда и под наблюдение.

Полицейщината и репресиите не са мерки (поне за мен)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добави и тотална липса на активно сканиране за болни. Да сте виждали мерене на температура някъде? Нагледах се на ниско бюджетни термокамери в два офиса, според които температурата ми е 30-32 градуса. Това е несериозно, еле пък и да ги продават. Браво на болницата в Русе май беше, че са се сетили да изградят външен пукт за проверка на влизащи в болницата и да отсеят евентуално болни преди да се заразили де що мърда.

Този генерал дето оглавя щаба е изключително не подходящ за тази работа. Пепи, да си чул да подготвят планове за разнасяне на храна на карантинни?

https://fakti.bg/bulgaria/456873-podrobnosti-za-smartta-na-pochinalia-v-ruse-pribral-se-ot-bansko

Страхотно. И това при положение, че има НАЦИОНАЛЕН ЩАБ. 

Цитат

 

Притecнeниятa нa мecтнитe хoрa ca, чe пoчинaлият нe e бил пoд кaрaнтинa. Мъжът нe e cъoбщил в кмeтcтвoтo, чe ce e върнaл oт Бaнcкo и ce движил cвoбoднo из ceлoтo. Бил e в мaгaзинa, ceднaл e и c някoлкo души дa изпиe пo нeщo.

Не е работа на хората да уведомяват. Не може да се допуска напълно безконтролно движение, кой накъдето му видят очите. Гледах по една от телевизиите полицаите в някаква махала, един с книжна маска, втори с пластмасова която покрива FFP1 поне и третия със старите български  MP-70 беше модела със сменяеми филтри. Идилия.

 

П.П.: И нова измама е плъзнала, уж от куриерска фирма се обаждат, имате пратка маска от "напълно непознато име" с наложен платеж, да уточним адреса на доставка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, аз не ви разбирам тезата.

Искате или не искате карантина?

Принудителна или пожелателна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам карантина за болни и под съмнение. Искам активно отсяване на болни.Искам хора с адекватни мерки начело.

Това в момента пожелателно самоизолиране и преписване оттук оттам, не го искам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам карантина за болни и под съмнение.

PRR: Т.е. за всички, защото по дефиниция всички са под съмнение.

 

Искам активно отсяване на болни.

PRR: Как си го представяш? Нареждат ни на една опашка и ни проверяват?

 

Искам хора с адекватни мерки начело.

PRR: Това се превежда като "I don't know what I want but I want it now" ;) 

 

Това в момента пожелателно самоизолиране и преписване оттук оттам, не го искам.

PRR: Не е въпроса какво НЕ искаме, а какво искаме.  

 

Накратко - не видях нито едно предложение, а само "Не знам как е, ама не е така" ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бре като казваш вземат се мерки или се работи , изброй ми нещо , което е направено. Казват стойте си в къщи и аз си стоя , но 29 наближава и аз имам да плащам вноска , нямам възможност да го направя по интернет и отивам до банката и там виждам организирана работна среда - има указания за оптриване на ръцете с дезинфектант  (на влизане и излизане) , служителя е зад стъкло и няма контакт с клиенти , а пред банката всички си седим кротко на три метра един от друг. Това за мен са мерки/действия за работа в тази обстановка.

В глобален мащаб пускане на пристигащи срещу декларация не е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страната е в извънредно положение и са наложни ограничение на влизане и излизане в/от страната.

Моловете са затворени с изключения на банки (за да можеш да си платиш вноската, не че нямаш опция за интернет банкиране), застрахователни компании, аптеки и хранителни магазини.

Затворени са ресторанти, кафенета, кръчми и производни.

Затворени са кина, театри, концерти и други масови културни мероприятия.

Забранени са спортни мероприятия.

Забранено е струпването на хора.

Прави се опит да се ограничи движението в ромските махали.

 

Горното са леките мерки. Ако това не е достатъчно отиваме на следващ етап, който е движение само с "пътна карта", както е във Франция и Италия. Искаме ли го? Аз лично не ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ресторантите , фризьорските салони са затворени от петък и това ще ограничи разпространението ако разгледаме България като затворена система , но внесенето от вън със завръщащите се емигранти какво го правим , това не е ли по-опасно?

Аз ако не съм ходил никъде последните три месеца и нямам симптоми , касиерката няма да я заразя , ама като се върне бай Гошо и доде да види какво правиш под карантина (без да е тестван или прегледан) к'во правим ?

Да не говорим , че цяла Европа си е затворила границите , само ние отваряме коридори да си прибираме "бедстващите".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.