Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Covid-19, коронавирус - дискусия


Recommended Posts

Ако беше заради риска, защо се налага от щаба и министерството да апелират, че презапасяването е излишно? И по-важното - защо народа пазарува яко консерви, спагети и други дълготрайни храни? В момента почти всички хранителни продукти са толкова наблъскани с констверванти и подобни, че имат достатъчно дълъг срок на годност. Дори млякото, кашкавал, салам и т.н. Но народа набляга на консерви и изнася с торби. И аз като ида за пастет, 'щото обичам и срещам празни рафтове. Ако бяха свършили млякото или салама, да се съглася с теб. Ама от кога българина набляга толкова сериозно на консерви, включително и русенско варено?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 220
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • ID A

    45

  • PRR

    33

  • tuningmania

    22

  • Izolini

    20

Най-много писали в темата

преди 19 минути, Mishelle написа:

Ама от кога българина набляга толкова сериозно на консерви, включително и русенско варено?

Аз обичам русенско варено. И винаги имам поне 3 кутии в къщи.

 

А за презапасяването се получава принципа на доминото - отивам да си купя брашно и ориз. В магазина няма. Намирам магазин в който има и вместо по 1 пакет си купувам по 2, за да на трябва пак да обикалям като алтав след 3 дни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсих из гугъл , ам никъде не намерих някъде написано кой участва в този Кризисен щаб ,и защо не се води от Националния консултант по инфекциозни и паразитни болести и от тук тръгва проблема.

Юли , мисля че по-нагоре писах за липсата на ясна програма и стратегия за действие в такава кризисна ситуация и понеже няма такава , най-лесно е да се създаде паника от медиите , а цирка , който организират във вид на тези брифинги (лично за мен) са делече от информатовни (пак тръгва проблема , че този щаб не се води от клиницист с опит в инфекциозните болести) .. направо не ми се пише , защото проблемите са много в цялата система на здравеопазването и никой не мисли как да ги реши (което всъщност е по-големия проблем).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена, прав си за всичко, съгласен съм. Предполагам са избрали генерал-майор Мутафчийски заради длъжността, която заема и авторитета, с който се ползва. Искрено се надявам той да има на разположение най-добрите специалисти по инфекциозни заболявания. И аз потърсих, никъде  не намерих инфо от кои хора се състои настоящия кризисен щаб. Но си мисля, че в световен мащаб няма подготвени лекари за подобна ситуация. Няма подготвени здравни заведения за толкова много болни накуп. Китайците стабилизираха и овладяха ситуацията, защото си останаха по домовете. Тази сутрин по новините съобщиха, че в Китай са регистрирани 21 нови случая на заболели, 20 от които са хора, влезли в страната. Значи 1 нов случай за цял Китай... След като медицината не е готова с ваксина и лекарства, след като болниците не са подготвени за такъв наплив, решението е да се блокира всичко за седмица-две. Италиянците можеха да се поучат от Китай. Не го направиха и стана бау. Ние можем да се поучим както от Китай, така и от Италия. Ама го правим половинчато. Май чакаме и тука да стане бау.

 

Гледах една статистика на заболелите от грип през последните 3 години по света. В нея имаше и броя починали. Цифрите са страшни на фона на сегашната корона. Разликата, обаче, идва от скоростта, с която короната настъпва. Което отново ме навежда на мисълта, че една двуседмична забрана за напускане на дома драстично би помогнала. В началото имаше заповед от МЗ за затваряне на търговските обекти. И изведнъж я промениха и включиха изключения и условности - това за мен беше голяма грешка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Великобритания и Германия тръгват по пътя "да се преболедува" и не залагат на карантини. За Великобритания ще се опитат да запазят уязвимите групи. И смятам, че може би това е правилния път. То един грип не сме в състояние да овладеем, какво остава за това, дето е много по-резистентно.

Между другото, този един пациент в Китай е баш от Ухан, въпреки карантината и всекидневното пръскане. Един по-масов скрининг със сигурност ще изкара още случаи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към спазващите указанията на Кризисния щаб - ако сте си закупили "някакъв" дезинфектант за вкъщи или за офиса и забележите , че някой ваш близък или клиент в офиса има затруднения в дишането , сълзене от очите или зачервявания по кожата , това е почти сигурно алергична реакция към дезинфектанта. Решението за в къщи е да спрете да го използвате , да обтрите третираните повърхности с вода и да проветрите помещенията. За офисите и магазините - поне посочете използвания препарат на входа!

Дезинфектантите са химически синтезирани клетъчни отрови и много често дават алергични реакции , дори и при хора без установени алергии.

Пиша това , защото от вчера ми се налага да се сблъсквам по магазините с изключителна неосведоменост от страна на персонала и е много неприятно ... ако все пак държите да сте отговорни , по-добре ползвайте спирт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, ID A написа:

Великобритания и Германия тръгват по пътя "да се преболедува" и не залагат на карантини. За Великобритания ще се опитат да запазят уязвимите групи. И смятам, че може би това е правилния път.

Да се преболедува. Ама ако става дума за младите. Уязвимата група всички я знаем - възрастните хора, т.е. пенсионерите. И като решиш да оставиш "преболедуването", голяма част от пенсионерите ще починат. Защото няма начин да ги опазиш. А след себе си това води до финансово облекчение за държавата. Защото ще намалеят хората, на които да плаща пенсии. Та дали това е правилния път? За държавата определено да. За останалите, на този етап никой не може да прецени. И още нещо, за което се сещам в тази насока. При "преболедуването" нали се сещаш колко народ ще излезе в болничен докато не оздравее. И директно отиваме да гледаме какво ще се случи като финансов разход на здравното им осигуряване, когато почне да плаща болнични. Или смърността при пенсионерите ще го компенсира :)

 

Между другото, от световната здравна организация казаха нещо интересно, ама май не му се обръща много внимание. Предвид това, че коронавируса, във вида, в който е плъзнал в момента, е нещо ново, няма как да има статистика дали в дългосрочен план той не оказва някакви последствия върху преболедувалия го организаъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, cuca7 написа:

Спирт,който масово липсав

тогава ползвай антибактериален Safeguard. Без да съм лекар, вярвам че ще работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, maxrpm написа:

тогава ползвай антибактериален Safeguard. Без да съм лекар, вярвам че ще работи.

Аз ти говоря за спирт,не сапун.

Как със сапун ще обтриеш дръшката на врата,плот и така нататик

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, cuca7 написа:

Аз ти говоря за спирт,не сапун.

Как със сапун ще обтриеш дръшката на врата,плот и така нататик

Всъщност вируса се определя на границата между живо и не живо.

Докато е в околната среда е просто прашинка от белтъци и нуклеинови киселини , но попаднал в организъм си показва магариите.

Та дали ще си забършеш бюрото с кислородна вода , белина , спирт или каквато и да е друга химия , разликата в преживяемостта на вируса е в минути (това показва изследване на германците).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Ми вземаш си Антибактериалния сапун в течна форма , братле , или както каза гената , друго вещество което убива микроби и го втриваш. Белина за 40стотинки ...

Дори и да няма -  отивам в магазин за консумативи за татуировки , казвам искам това и това и пак ще си свърша работа ,Начини има много , и средства колкото искаш.

 

То , лошото е, че аз ако вляза там , сам, ще има - дай ми и ей тая машинка и картриджи 3ки и 1 бутилка от intenze- a и ей тоя numbing cream ииии започвам да пиша сериала "Татуировки по време на холера." :)

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои говорим това от самото начало. Няма начин да се ограничи разпространението. Не вярвам и в забавянето, че ще даде време на здравната система. Така просто се отлага пика и се чака някакво чудо. Според писаници тук, средната възраст на починалите в Италия била 79 години, забележете средната! Защо не се правят масови бързи тестове и положителните да се потвърждават с двойния скъп тест.

Много хора, включително и цялата фамилия изкарахме в първите дни на новата година нещо подобно на този вирус. Ние си покашляхме здравата две седмици без температурата и болки в гърлото и се чудихме какво беше това и краткото обяснение на джи пи-то за настинка не се връзваше. Няма един официален коментар, защо не малко хора се чудят какво са изкарали януари месец. Чакам да въведат бързи тестове да се проверя иамам ли антитела, защото за 140 лв. теста ми ще е отрицателен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @ID A " - Аз, от около Коледа до средата на Януари Месец, не знам какво изкарах на крак, но беше много упорито, за първи път ми се случва чак толкова време да не мога да се оправя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точно тогава, до малко след Иванов ден. Спомням си, че се израдвах в началото, че тогава съм в почивка. И спах на две възглавници защото на една много кашлях. Тамън бях решил, че ходя на доктор и кашлицата изчезна сама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преболедуването и последващото изграждане на имунитет е начина за преминаване на пандемията - навсякъде т’ва е споменато. До колко е морално спрямо най-уязвимите групи е друг въпрос. Франция и Англия явно са решили да се сдобият с повечко жертви за сметка на бързото преодоляване.

Обявяването на извънредното положение и седенето вкъщи, ограничаващо общуването с “кой ли не е”, както Пепи @PRR писа, с цел да няма пик при заразените и да гръмне здравната система. Лошото е, че само 10% или дори 5% от данните на Италия ако стигнем - ще е тотална щета, ясно е за всички.

Аз съм никой, но мисля, че не само Банско трябва да се ограничи, а всички! Щото като почнат да се покачват рязко заболелите, ще почнат да се увеличават и нуждаещите се от специализирани грижи. И ще го закъсат много хора. Ако рестриктивни и крути мерки способстват за избягване на стръмното покачване на кривата на болните в статистиката - аз съм ОК с т’ва. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко , здравната система отдавна е гръмнала , сега просто се видя резултата от всички "реформи" , които се проведоха последните 30 години и закриване на болници и здравни служби. Да чукаме на дърво да не ни стига италианското чудо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, The Best Forman написа:

Да чукаме на дърво да не ни стига италианското чудо.

 

Именно заради това, е по-добре да се кротнем малко, а не да чукаме по дърветата.

Точно ти, като човек в напреднала възраст, трябва да си още по-внимателен в тези никак не леки времена ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7 часа, sharpshooter_ написа:

Точно ти, като човек в напреднала възраст, трябва да си още по-внимателен в тези никак не леки времена ?

Той през май 1989 се е къпал под дъжда и нищо не го плаши. Виж че според него нищо му няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма здравна система в света, която може да поеме 5% от населението си в болници. Всъщност няма здравна система, която да може да поеме и 0.5% от населението. Да не говорим в интензивно отделение! Идинственият шанс е да се разточи достатъчно дълго във времето за да може постепенно да боледуват хората и хем да се изгради имунитет, хем да има възможност да се подпомогнат с медицински грижи тези в по-тежко състояние. А тая гад е зла и се предава лесно, но за сметка на това има дълъг инкубационен период. Затова не е важно само ние да се пазим, но и да пазим останалите. Ама това не става с чукане на дърво и с чукане по клавиатурите ;) 

И, колкото и странно да ми е да го напиша, мисля, че в България реагирахме сравнително навреме. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много правилно действат - първо затварят курортите и пращат всички по домовете им , после пускат полиция и инспектори от РЗИ да ги издирват и да им правят тестове .. не съм хейтър , това прочетох тази ситрин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, добро утро! Аз какво ви разправям, че работата с карантината няма да проработи. Трябва поголовни тестове и всеки с вирус да се изолира. Може и за домашно лечение, но трябва да се организира носенето на храна вкъщи. Идва в момента някой отвън, дори и да си спази декларацията, която е подписал на границата, че ще е в доброволна изолация 14 дни, ама има хора които са приносители без да са болни. Един такъв и след 14 дни е заразен. Башка, че и семейството на гастарбайтера може да се зарази още първия ден и дори и той да спазва карантината, пак ще пръскат зараза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ивчо, викаш карантината не помага. Ми да я махаме, да се съберем по градски транспорт, офиси и т.н. и да обменим набързо по един-два бацила, а? И, като ме тестваш сутринта, мислиш ли че резултата ще излезне за 15мин? А и какво ще покаже, ако съм го прихванал преди 6 часа и вече го разнасям? Ами нищо ;) Не ме питай от де знам.

Или изобщо каква ти е тезата? Какво предлагаш? Какво медицинско образование имаме и аз и ти та да преценим? С колко епидемии се преборихме? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че тя има ли я? Карантината де? Тази от Бургас дето се е прибрала преди седмица, само за нея са установили 25 контактни лица. А как се е прибрала готвачка от Банско до Бургас... И това е върхът на айсберга. И то защото има симптомите. Ами тези които ги нямат? Прочети изказванията на Мангъров,

 

https://www.dnes.bg/stranata/2020/03/19/mangyrov-maskite-i-rykavicite-ne-vyrshat-rabota-pri-covid-19.442733

 

Цитат

"Предпазните марки и ръкавици не вършат абсолютно никаква работа при здравите хора", подчерта доц. Атанас Мангъров, началник на детското отделение в Инфекциозна болница пред bTV.

...

Мангъров отново подчерта, че за да спре една такава епидемия като коронавируса, трябва поне 70% от населението да преболедува и да изгради антитела.

 

Имаме Кризисен Щаб оглавяван от коремен хирург, по време на вирусна пандемия. Гениално. Правят се мерки на парче, без въобще да се обмисли до какво водят те. Ще те питам и още нещо, в момента сме на - 3,5 млрд. Колко мислиш, че ще издържим? Фирмите не работят. Всичко спира или е на път на спре. Ти представяш ли си, какво ще стане след два месеца, когато вече и пари нямат повечето хора?  Да виждаш план, за плавно пропускане на групи от населението, за да се контролира темпа на заболяване? Или ще се самоизолираме и ще чакаме май, юни някой да измисли ваксина.Тогава тази ваксина преди септември-декември няма да достигне до нас. Не и в необходимите ни дози.  И на каква цена?

Тези мерки в момента биха помогнали, ако се прилагат бързи тестове, за да се открият болни и/или приносители и да се изолират. Това не се прави. Чакат някой със симптоми да се появи, но един появил се кой знае колко скрити са останали. Онази баба от Габрово, в старчески дом, с минимални контакти и така и не могат да установят от къде се е заразила. Слагат Банско под карантина и докарват инглизите насред София. Един тур из София що не им спретнаха? Или да отворят няколко бара или дискотеки? После кой ми сра в гащите? На нашата аптека има надпис НЯМА МАСКИ, ДЕЗИНФЕКТАНТИ, ТАМИФЛУ и СПИРТ. И хвалби как сме шиели по 1000 маски на ден. Гениално. След 20 години ще има за всеки по една, ако първите още държат де. Каква карантина? Вчера сложих еднократна маска, а вечерта я държах под УВ лампа, че имаме само няколко бройки, а ще ми трябва и днес.




 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.