Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Български документи за самоличност - откъде


iavkata

Recommended Posts

Здравейте,

 

налага ми се да си извадя задграничен паспорт. Въпросът ми е дали мога да го направя в най-близкото ми РПУ (в моя случай - 6-то), въпреки че по постоянен адрес не се водя живущ в този район, или трябва задължително да е по постоянен адрес (което в моя случай би било на Шипченски проход) или до Дирекция БДС на Мария Луиза? 

 

В сайта на МВР намирам следната формулировка:

 

Цитат

За да подаде заявление за издаване на паспорт българският гражданин (заявител) се явява лично в звеното „Български документи за самоличност” (БДС) при ОДМВР/СДВР или РУ към тях по постоянен адрес, или във всяко РУ на МВР на територията на съответната областна дирекция по постоянен адрес

 

Източник

 

Но нещо не мога съвсем да интерпретирам частта с "на територията на съответната областна дирекция по постоянен адрес".

 

Благодарско предварително на отзовалите се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От така написаното в сайта, поне аз оставам с впечатлението, че и в двата случая трябва да е в РУ по постоянен адрес. Това допълнителното (прилично малоумно изречение :D ) го разбирам така - ако има повече от едно РУ на МВР в зоната на постоянния адрес, тогава може и в него. Но - само предположение. Аз моя го изкарах в РУ-то, което обслужва постоянния ми адрес.

Редактирано от pri_valo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, iavkata написа:

или във всяко РУ на МВР на територията на съответната областна дирекция по постоянен адрес

В нашия случай ние нямаме Областна дирекция на МВР. Имаме столична дирекция. Тя вече има РУ-та на своя територия. Ако СДВР е приравнена към ОДВР, то аз лично го разбирам, че имаш право да отидеш във всяко РУ (от 1 до 9) на територията на София.

 

Обаче, влизайки на сайта на СДВР (ей тук - цък) пише:

Цитат

ИЗДАВАНЕ И ПОДМЯНА НА ПАСПОРТ 
  За да подаде заявление за издаване на паспорт, българският гражданин (заявител) се явява лично в звеното „Български документи за самоличност” (БДС) при СДВР или РУ при СДВР по постоянен адрес, удостоверява своята самоличност и му се предоставя отпечатано заявление по образец, съдържащо автоматично попълнени актуални данни по гражданското състояние.

Тук няма "или". Значи по-добре се разходи до 01-во, вместо да изчакаш опашката в 06-то и да те порежат, та да чакаш пак и в 01-во.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Izolini написа:

В нашия случай ние нямаме Областна дирекция на МВР. Имаме столична дирекция. Тя вече има РУ-та на своя територия. Ако СДВР е приравнена към ОДВР, то аз лично го разбирам, че имаш право да отидеш във всяко РУ (от 1 до 9) на територията на София.

 

Обаче, влизайки на сайта на СДВР (ей тук - цък) пише:

Тук няма "или". Значи по-добре се разходи до 01-во, вместо да изчакаш опашката в 06-то и да те порежат, та да чакаш пак и в 01-во.

 

Е демек пак съм от грешната страна на секса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В БДС-а на първо често има опашки, но нямат нищо общо с тези в шесто. Така че не съм сигурен дали си от грешната страна. По първият ти цитат изглежда, че можеш да го направиш във всяко РУП, но аз не бих си рискувал времето. Пътя от шесто до БДС-а на първо е 20 минути в посока. Демек нищо драматично, особено Август :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ходих да подавам в 1-во и попитах лелката дали по принцип мога във всяко РПУ да си извадя документи - отговорът беше като от робот, точно както е написано в сайта - само в РПУ по постоянен адрес. Дали наистина е така или лелката толкова знае или пък знае много добре, но не иска гражданята да знаят, е въпрос на лични тълкувания. 

 

Преди 4 часа, sauber написа:

 В БДС-а на първо често има опашки, но нямат нищо общо с тези в шесто. 

...

Пътя от шесто до БДС-а на първо е 20 минути в посока. Демек нищо драматично, особено Август :)

 

Междудругото, за протокола:

 

1. Опашките и в двете са абсолютно еднакво големи, без никаква разлика!

2. ПътяТ от 6-то до БДС-а на 1-во е точно 60 (словом: шестдесет) минути в посока - заблудени единаци като мен използваме градския транспорт за придвижване в джунглата.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.