Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пътуване до Румъния


winrg

Recommended Posts

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Букурещ. Маршрутът е София-Русе-Букурещ. Вече се информирах, че има такса за преминаване по Дунав мост. Интересното е, че на отиване таксата е 2€, а на връщане е 3€.

Винетката от тук ли да си я поръчам или като мина границата от първата бензиностанция? Тя за всички пътища ли е или само за магистралите? Румънски леи от тук ли да си взема или пак там на място?

Всякакви други съвети също са добре дошли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винетката е електронна и се плаща още на границата. Поразпитай на място граничарите - ще ти кажат от къде.

Относно плащанията - най-читаво е с карта да плащаш. Иначе, вероятно ако смениш по-далеч от границата пари - ще е по-добър курса. На самата граница, курса на обмяна винаги е в ущърб на купувача

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Електронната винетка си купи от България, аз винаги си я взимам от едно място малко преди последното кръгово преди границата, ярко осветена будка, на която пише CHANGE и ROVINETTE. Плаща се и с карта и с левчета. Може и от първата бензиностанция в Румъния, НО преди нея има вече знак ROVINETTE и съм виждал да се заяждат.

Моста от България към Румъния винаги съм го плащал с левове или с карта. От Румъния към България го плащам само в брой, при това винаги гледам да имам точно, защото се правят на свине и ти обясняват, как нямат да върнат или връщат разни леи и бани при шантав курс, независимо каква валута си дал. Мисля, че ако платиш в евро излиза малко по-евтино, защото скоро вдигнаха цената в леи, а в евро се запази. Разликата обаче е стотинки. Когато си плащаш излизането от Румъния по моста на гишето ще ти поискат разпечатката за платената винетка. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 лв плащаш на излизане за моста. Винетка на първия Petrom веднага след моста. Плащай в леи,защото те тесларят в евро. Курса в Румъния е 4.55 леи за 1 евро. Аз купувам леи в София в моловете от Tavex change. 

На връщане пак им плати моста в леи. Ако ти останат леи пак Tavex.

След моста на излизане от Гюргево спазавй ограниченията. В селата също. Камерите за винетки снимат и за скорост и те спират няколко км след това. Не се опитвай да даваш пари на полицаите ако те спрат. До 10-15 км отгоре пишат един предупредителен протокол и си тръгваш. Карането в Букурещ е като в София. Лудница е но,няма драма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, JORDITO написа:

... До 10-15 км отгоре пишат един предупредителен протокол и си тръгваш. ...

Само първия път, като вкарват предупредителния протокол в компютъра, втория вече пишат за съжаление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Izolini явно защото съм само с един и затова не съм разбрал при втори какво се случва ?

Редактирано от JORDITO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите и препоръките. Този предупредителен протокол има ли някаква валидност?

Където е възможно да се плаща с карта ще се плаща, но все пак не е лошо да има и нещо в брой за сладолед, сувенири и т.н.

Как стои въпросът с паркирането в Букурещ? Не знам нито една дума на румънски и ако няма табели с указания на английски не знам как ще се оправя.

Сигурно може да се плаща със смс, ама дали ще работи от нашите телефони? Или пък пускаш "стотинки" в автомат и ти пуска бележка за колко си платил?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко информация и от мен като човек, пътуващ редовно до Букурещ:

 

1. Винетка си купи онлайн оттук: https://www.roviniete.ro/bu, не се занимавай да спираш по разни гранични будки, да въртиш курсове леи-лев-евро и т.н. Ще ти пратят потвърждение по мейла като .pdf файл, хубаво е да си го имаш подръка в електронен формат. Важи за всички пътища в страната, не само за магистралите (то те понеже пък и много магистрали имат...)

 

2. Леи си вземи от тук, както е казал JORDITO, Tavex е добро място, другото, което аз ползвам, е Никар (тук)

 

3. Таксата за моста от БГ страна е 4 лв, а от РО страна - 14 леи. Като се връщаш към БГ и плащаш на румънците, гледай да имаш точно 14 леи, че верно се правят на ударени и "нямат да ти върнат". Никога не са ми искали разпечатка за винетката на моста от румънска страна, искат само регистрационния номер на колата - по него вероятно проверяват в системата дали имаш валидна винетка, а и го вкарват на бележката за платена такса за моста. Но за всеки случай - виж предпоследното изречение от т.1.

 

4. На влизане в Румъния, като слезеш от моста и стигнеш КПП-то - гледай внимателно, ако има няколко опашки и много коли - румънците често правят номера "1-2 будки само за наште хора, останалите да чакат на дългите опашки" - ако видиш някоя къса и привлекателна опашка, огледай дали има само румънци на нея (вкл. и коли с БГ регистрация Р, РР, СС и ТХ, които са регистрирани в БГ, но си ги карат румънци, че са им по-евтини данъците и застраховките) - веднъж така се карах с един мамалигар-граничар, който се опита да ми мине с тоя номер, че опашката, на която се наредих, била само за румънци. Еми не му мина номерът, ама стана малко балканска свада...

 

5. Спазвай стриктно ограниченията на скоростта, както са казали колегите по-горе. В почти всяко село между Гюргево и Букурещ има камери - както за проверка на винетки, така и за скорост. Патрулки много често има в Daia (тук) и в Calugareni (тук) - на втория линк даже се виждат шапкарите на Street view-то. Почерпките не вървят, глобите са солидни, а книжка взимат и за безобидни по нашите стандарти неща (което не говори добре за нас, но това е друга тема)

 

6. Що се отнася до паркирането в Букурещ - никъде няма абсолютно нищо на език, различен от румънски. Паркирането в центъра не е възможно, освен ако не влезеш на подземен платен паркинг (един добър и сравнително централен - тук). Там може и с карта да платиш. Плащане с СМС няма, такава екстра само в БГ съм виждал, а и да имаше, не работи с нашите телефони. Хубавото е, че си има табели със синьото Р, които те насочват и ти показват дали и колко свободни места има - като при нас. Евентуално може да видиш и табели "Parcare" ("паркáре"), които да ти служат за ориентир, само гледай да не са "Privat". Също така, внимавай да не паркираш някъде на разграфено (с бяла боя по настилката) улично паркомясто - независимо дали в центъра или по периферията - това са частни паркоместа, не се подмамвай, ако видиш свободно такова - ще те вдигнат, преди да си казал "две".

 

Ако се сещаш за други въпроси, питай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг вариант е да си паркираш някъде до спирка на метрото и да се придвижиш с него до центъра. Аз съм го правил използвайки паркинга на този мол https://goo.gl/maps/yMcmsCXY7gqewvZu7 . Станцията на метрото е на 150 метра. По спомен, паркиране близо до Ромекспо беше около 1- 1.30 лв на час. 

Редактирано от JORDITO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един жокер за безплатен паркинг много близо до центъра (на точно 1 км от географския център на Букурещ - Пиаца Унирии) - но имай предвид, че през уикендите, особено ако е хубаво времето, шансът да си намериш там място е почти нулев (както и на всеки друг безплатен паркинг около който и да е от Букурещките паркове)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за включванията. Пътуването ще е през делничен ден, така че може и да успея да се вместя в безплатния паркинг :).

Вариантът с метро също ми харесва. Ще споделя после впечатления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Така, пътуването мина успешно. Бях единственият, който спазваше ограниченията на скоростта. Само на 2 места видях полицаи с камери, като вторият път бяха в цивилна кола.

И в двата случая си бяха хванали жертва. Паркирането на пиаца Унирии наистина е безплатно, но няма никаква сянка.

Таксите за моста са така, винетка си взех веднага след като минах границата. В общи линии не съм имал проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "ВСИЧКИ" - Мерси за Информацията - ще е полезна :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.