Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Данъка за стари автомобили


Драганов

Recommended Posts

  • Отговори 127
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    15

  • Izolini

    14

  • lyubcho88

    14

  • johnnie213

    11

Най-много писали в темата

Колеги, не знам защо имаме две теми по този въпрос, може би е добре да се обединят. Ще напиша и тук - в Столична община, данъкът на Волвото от профила ми беше точно толкова, колкото го сметна калкулаторът. Платен е онлайн с 5% отстъпка и всичко е точно. Минали години е струвал 202 лева и стотинки с въпросната отстъпка, сега малко под 112 лв. Данъкът на колата на баща ми, която става на 22 години, се е повишил, но въпреки това е под 40 лв. До колегата с template-а - нарича се образец, а в друг смисъл и шаблон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя данък за 1,6, 105к.с. Евро 5 е 132лв. Миналата година беше 155лв. не е с 50% надолу като на колегите по-горе, но горе долу бива :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.01.2019 г. at 16:57, igeorgiev82 написа:

Миналата година Евро6 150к.с.-430лв.

Новия налог тази година:105лв.?.

 

А дали има значение района в който се води колата. Аз съм към Лозенец и ми е интересно дали има някаква разлика. По http://www.calculator.bg/ на другата ми кола 2.0 90 к.с. Евро 4 ми дава с 20стотинки разлика между него и реалния 37 лв., докато при шкодака в калкулатора го дава 76.44лв., а реално е 132,77лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.01.2019 г. at 16:57, igeorgiev82 написа:

Миналата година Евро6 150к.с.-430лв.

Новия налог тази година:105лв.?.

 

След като прочетох това, за първа година нямам търпение да намеря време да си платя данъка, та да видя дали и при мен ще е така. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам си и на идея.Аз съм към Община Сердика.Справката ми е от сайта на Общината,не от калкулаторите.Тоест,трябва да е официална.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще съм благодарен на някой с двигател и стандарт като моята да споделят колко му е данъка. Колегата @Izolini  мисля е с подобна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя калкулатор още не са го изчистили от грешки и дава неточна информация. Ползвай този от общината

https://szp.sofia.bg/OnlineReportWSClient/pages/login.jsf

също с егн и номер на колата може да провериш колко реално е зачислен данъка.

https://ubbpay.bg/TaxesAndFees.aspx?regId=1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 2020г ще има завишения, да не бързаме да се радваме.

Тази година са минимални "ставките" понеже завалийките не са имали време за анализ.

Е, за догодина предполагам ще си направят анализа.....и да очкваме изненади ;)

 

https://www.sofia.bg/web/guest/draft-amend-suppl-ordinance-local-taxes 

...и по-точно:

https://www.sofia.bg/documents/20182/3912528/СОА18-ВК66-9150-03.12.2018-1.pdf/b6bedc7f-baa7-466f-9be9-4fa59f30336b

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Mqnkoff написа:

Ще съм благодарен на някой с двигател и стандарт като моята да споделят колко му е данъка. Колегата @Izolini  мисля е с подобна.

Още не съм ходил, на мен прегледа ми е до ноември.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, вероятно ще има някакви корекции догодина. Щото в единия линк по-горе с номера на колата ми, излиза, че данъка ми е 113.93 лева, а миналата година ръснах към 300 и нещо..Като го платя, ще споделя вече коректна информация, че скоро гледах в друг официален сайт - 138 лева. Пак е ужасно малко в сравнение с миналата година... Има нещо гнило :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако цифрите останат същите, от политическа гледна точка са много хитър ход новите данъци. Свалиха се на много от хората, а бюджета ще се компенсира с допълнителните постъпления от N1то (които в процентно увеличение са брутални), както и от масовите коли (най-старите), но с много слабо увеличение.

Аз смятам, че ако останат така нещата ще бъде и най-справедливо. Все пак смятам, че най-справедливо е данъка да се формулира на база допустима максимална маса на превозното средство (щото колкото повече тежи, толкова повече троши пътя), както и на база ЕВРО стандарт (заради екологичния фактор).

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.01.2019 г. at 16:51, Izolini написа:

А някой проверявал ли е товарен автомобил?

Ице, имаш предвид автомобил от категория N1 или същински товарен автомобил?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.01.2019 г. at 16:55, sauber написа:

Все пак смятам, че най-справедливо е данъка да се формулира на база допустима максимална маса на превозното средство (щото колкото повече тежи, толкова повече троши пътя), както и на база ЕВРО стандарт (заради екологичния фактор).

 

 

Мен ако питаш, N1 трябва да се увеличи от догодина. Освен твоя довод колкото повече тежи, толкова повече троши пътя, се предполага, че с това МПС се работи. Със сигурност изминава повече км-три от колкото ти и аз с личните си МПС, за лични нужди. Следователно троши повече. А и се изкарват пари, докато при личните обратно.

Трябва да се въведе единна система за следене на изминат пробег, а манипулацията му да се наказва със солени глоби. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, lyubcho88 написа:

Мен ако питаш, N1 трябва да се увеличи от догодина. Освен твоя довод колкото повече тежи, толкова повече троши пътя, се предполага, че с това МПС се работи. Със сигурност изминава повече км-три от колкото ти и аз с личните си МПС, за лични нужди. Следователно троши повече. А и се изкарват пари, докато при личните обратно.

Трябва да се въведе единна система за следене на изминат пробег, а манипулацията му да се наказва със солени глоби. :)

Това не е вярно. Служебното камионче N1 с което си карам материали, малки машини и от сорта навърта много по-малък километраж от леките коли във фирмата, защото рядко излиза от града, не се ползва за превоз на пътници, правим си сметката ако може да го изкарваме когато можем да го уплътним добре, а не да отиде да вземе комплект болтове и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леките коли във фирмата са пак служебни, нали? Пак са били регистрирани като такива? За това говоря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, служебни са, собственост напфирмата, но с едно изключение не са N1. Така че не виждам твоето изказване за увеличаване на данъка за N1 как точно ще се отрази на автомобилите, собственост на юридически лица.

Едит:

Освен това има една камара МПС N1 регистрирани на физически лица. Тях какво ги правим?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Izolini написа:

...Освен това има една камара МПС N1 регистрирани на физически лица. Тях какво ги правим?

Плащаме им данъка при новите условия ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно. За мен е пълна глупост автомобили категория N1 да имат отстъпка (сериозна) при данъчното облагане. Дори повече, смянтам че ставката им трябва да е по-висока. Точно това имам в предвид и по-горе и съм написал защо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на N1 е да се подпомага бизнеса малко или много. И е добра идея. Но приложението й изкуца зловещо. Екстремно малка част от N1 автомобилите се ползват за работа в България . Сигурно нямат 20% (говоря на изуст).

ДДС щетата за държавата е зловеща. Аз не мога да повярвам, че тази схема издържа толкова години.

Естествено до голяма степен дупката е и в КАТ. Не знам колко стотин пъти съм спиран с автомобил, който е собственост на юридическо лице. Никой никога не ми е задавал въпроса кой съм, че го карам, пътен лист имам ли и прочие.

Очаквам и сериозен спад в продажбите на нови автомобили. За част от потенциалните купувачи цените на практика са с 20% по-високи. Загубите на представителите ще трябва да бъдат компенсирани от някъде. На първо четене са търговските отстъпки, на второ цените за обслужване и на трето ще са офертите тип all inclusive за периода на гаранцията. Или просто цените на автомобилите ще се набухат нагоре изначале.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, sauber написа:

Идеята на N1 е да се подпомага бизнеса малко или много. И е добра идея. Но приложението й изкуца зловещо. Екстремно малка част от N1 автомобилите се ползват за работа в България . Сигурно нямат 20% (говоря на изуст).

 ......

Не си прав. Всички бусове и баничарки на куриерски фирми, доставчици и прочие са N1. И със сигурност са повече от Кайените, регистрирани N1.

Далеч съм от мисълта, че N1 трябва да плащат по-нисък данък. Факт е, че в нормалния случай се ползват за бизнес, значи трябва да има доход за държавата от това. През 2018 г. за влекач фирма плащаше данък колкото за 250 коли N1. Дали вади с него 250 пъти повече печалба?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.