Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пътуване до Охрид


gen4o_40

Recommended Posts

   Здравейте приятели, колегата alexander80 е описал своето приятно пътуване /за което му благодарим/ до Албания, но доколкото разбирам пътя до Охрид не е най цветущият. И понеже скоро ще пътувам и аз до там та питането ми е.

   Ако мина по магистралата за Гърция и влезна през Велес- Прилеп- Битоля за Охрид няма ли да е по-добре?

    

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

 

Според мен пътят през планината не е супер зле, но имаше един кратък участък в планината, който се ремонтираше и движението ставаше само в едната лента - регулирано от светофар. Бяхме там около седмица и на връщане беше асфалтирано едното платно, което беше разкопано на отиване. Имаха още работа, обаче. Говорих с местните и казаха, че това нещо се този доста време и ставало много бавно. Затова и попитах в другата тема, дали са си оправили пътя най-сетне.

 

Преди години съм минавал по горепосочения маршрут със Шкодата през Велес, Прилеп, Битоля и т.н. Да ти кажа, беше си доста по-дълго пътуването /като време/, а пътят беше горе-долу окей. Тази година не го избрахме, главно заради мекичките в планината :D 

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се обадя и тук - пътят не е непоносимо лош. Просто човек би очаквал основния път към Охрид, което е една от топ локациите на Балканите да е в малко по-добро състояние. Ремонтите още ги има и движението на места се регулира със светофари и се минава само в едната лента.

 

За алтернативния път не мога да кажа нищо. Обмислях да мина през Благоевград - Щип - Прилеп (родното място на Батман :D ), за да разгледам и там, но мекичките са си мекички...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През май тази година ходих до Охрид с Шкодата - на отиване през Крива Паланка, Куманово и Скопие, а на връщане през Битоля-Прилеп-Велес и нагоре пак през Куманово и Крива Паланка.
Втория вариант е по-приятен за пътуване поради ремонтите, за които вече е споменато тук и в другата тема.

Гугъл дава разлика от 17 мин между двата маршрута, като през Битоля е по-бавният, но чисто субективно, без да съм засичал време, пътят през Битоля ми се стори по-лек.
Битоля също е приятно място за разходка и кратка почивка от пътя. Ако ще ходиш до Охрид мини и през манастира Свети Наум - прекрасно място, тясно свързано с нашата история.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През Благоевград - Делчево към Щип пътя е много красив, прясно ремонтиран в по-голямата си част. Освен това няма ракети, само църкви и населени места с български имена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

  Понеже не съм опитвал мекичките който колегите препоръчват / ако ги намеря де / смятам да направим кръгово движение както е направил колегата  Alexandar

:banger_1: . На отиване ще минем през Тетово, Гостивар и т.н. а на връщане през Битоля, и Пирот. Даже в Битоля ми препоръчаха да си понапазаря за в къщи хранителни продукти. 

Редактирано от gen4o_40
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, внимавай какво пазаруваш, защото последния път българските митничари ме тарашиха за месо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, нали сега си въртят схемичките с животинките... и е проблемно всичко. Иначе, Май месец ние се прибрахме с 5кг салами и никой-нищо не искаше да ни гледа. ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Преди две седмици бях до Охрид. Като минах през Скопие -> Тетово -> Гостивар -> Кичево -> Охрид. Ситуацията за пътя е такава, каквато е описана в поста на колегата Aleksandar. Само да допълня, въпреки, че има ремонти минах доста бързо и без проблеми. Това което научих от местните е, че тази магистрала Скопие - Охрид, се строй от китайска компания от няколко години вече. По думите на местните, ще има да се строй още дълго...

 

Относно за "Мекиците от Стража", няма как да се изпуснат, те са на точно на пътя и си личи къде спират всички.

 

Поздрави!

 

Edit: Колега, в Охрид внимавай, защото като видят чужденци цените изведнъж стават други. Пример за това е Самуиловата крепост.

 

Също така препоръчвам на който смята да ходи, да отиде по рано, преди да са застроили напълно комплекса на Свети Климент и Пантелеймон.

Редактирано от Black_Fury
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не пазарувайте никакви храни от Македония!!! Положително ще ви ги вземат на митницата заради патардията с чумата. Още на влизане в Македония ме предупредиха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, чак толкова не. Колежката беше напълнила 3 торби с брашно и сирене и за тях нямаше проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите, които са пътува по-често в Маледония могат да ме опровергаят, но миналата година пътувах до Струга и ми направи впечатление, че македонсците карат малоумно. На прав участък се влачат с 50км, което предизвиква малоумни изпреварвания без грам видимост, спират и завиват без мигачи.

Също си пазете фактурите от хотелите, на границата може и да ги поискат. Бяхме две коли аз минах границата без проблемно, втората кола ги мотаха половин час за фактурите и искаха да ги глобяват. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, чак толкова не. Колежката беше напълнила 3 торби с брашно и сирене и за тях нямаше проблем.

 

Минала е метър, но си е рисковано, защото преди няколко дена проверяваха 2 от 3 коли, нали тея дни се шуми само за това.

 

Колегите, които са пътува по-често в Маледония могат да ме опровергаят, но миналата година пътувах до Струга и ми направи впечатление, че македонсците карат малоумно. На прав участък се влачат с 50км, което предизвиква малоумни изпреварвания без грам видимост, спират и завиват без мигачи.

Също си пазете фактурите от хотелите, на границата може и да ги поискат. Бяхме две коли аз минах границата без проблемно, втората кола ги мотаха половин час за фактурите и искаха да ги глобяват. 

 

Практиката е като отидете в Македония за повече от 1 ден да минете през местното РПУ с лични карти и да ви извадят едни талончета, че пребивавате в страната повече от 24 часа. Принципно хотелиерите/собствениците на апартаменти под наем са длъжни да направят това вместо вас, но обикновено се правят на ударени. Най-вероятно за това са им искали документ от хотела...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите, които са пътува по-често в Маледония могат да ме опровергаят, но миналата година пътувах до Струга и ми направи впечатление, че македонсците карат малоумно. На прав участък се влачат с 50км, което предизвиква малоумни изпреварвания без грам видимост, спират и завиват без мигачи.

Също си пазете фактурите от хотелите, на границата може и да ги поискат. Бяхме две коли аз минах границата без проблемно, втората кола ги мотаха половин час за фактурите и искаха да ги глобяват.

Пътувал съм десетки пъти до Македония последните 3 години и според мен не карат бавно, освен вътре в селата. Особеното е, че когато изпреварваш автомобил и насреща ти идва друг, дори разстоянието да е много голямо се почва едно светкане и свирене все едно сте на косъм от катастрофа.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е логиката да ми искат фактура от хотел? Аз ако съм бил на гости при приятели и съм спал при тях, от къде да намеря фактура?

Явно съм имал късмет до сега, че не са ми искали фактура. Не виждам и какво значение има дали съм бил там повече или по-малко от 24 часа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://en.tripadvisor.com.hk/ShowTopic-g295109-i8578-k10573237-Register_when_you_arrive_to_Macedonia-Republic_of_Macedonia.html

 

Имат някакъв малоумен закон. Досега никога не са ми искали картончето, а от апартаментите ми го вадят в 50% от случаите или ако изрично се сетя да им го искам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки десетките ми ходения да Македония до сега съм спал там само веднъж. От хотела директно си ми разпечатаха втори екземпляр от фактурата и казаха, че може да ми го искат на границата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

През Велес е малко по-дълго, но го предпочитам пред това през Скопие. Има малък участък който е планина точно преди Охрид. Иначе когато съм минавал нещата бяха Ок. Само да се внимава с участъка от Велес до Битоля. Там се води автомобилен път и може да се кара с ~100, но има разни трактори дето излизат на пътя. И е доста по-малко натоварен.

 

За хотел няма как да кажа какви документи трябва да си изисквате, но ако сте на квартира или при познати е добре да се регистрирате и да си пазите съответното картонче, че винаги са ми го искали при излизане.

Редактирано от ptonev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.