Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

София - Олимпиаки Акти, Катерини (Гърция)


alexander80

Recommended Posts

Тази седмица се случи петък да ми е почивен ден и решихме да си направим един уикенд на море в Гърция.  :beach_2:

Дестинацията беше Олимпиаки Акти (Ολυμπιακή Ακτή) с излаз към Егейско море, а причината да е точно тази беше съвсем тривиална - още не са в сезона и хотелите им имат изключително изгодни оферти + че разстоянието от България не е много голямо.

 

Целият маршрут беше това: 

https://www.google.bg/maps/dir/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/%D0%9E%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%B0%D0%BA%D0%B8+%D0%90%D0%BA%D1%82%D0%B8+601+00,+%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F/@42.4205768,22.3681112,8.58z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40aa8682cb317bf5:0x400a01269bf5e60!2m2!1d23.3218675!2d42.6977082!1m5!1m1!1s0x135800f745fb5b47:0xc808fd0d4aecb9bd!2m2!1d22.5852932!2d40.2399806

 

Около 370 км., предимно магистрали. Пътните такси са винетката в България + магистрални такси в размер на (2,40€+2,40€+1,20€) * 2 = 12€, или обърнато в българска валута ~24 лв. за двете посоки в Гърция. Относно горивото, предполагам знаете добре, но да ви предупредя и аз - заредете в България от където тръгвате и малко преди държавната граница долейте пак, има всякакви бензиностанции. Избягвайте да сипвате в Гърция, защото горивата им са едни от най-скъпите в Европа. Бензин А95 отива на над 3 лв./л, дизела - и той някъде там... За навигиране използвах Google Maps карти и нямах никакъв проблем с ориентацията.

 

Планът беше да тръгнем рано рано в 6 ч. от София, за да използваме хубавата част от деня за плаж, но в последния момент се уговорихме с приятели, с които да отидем заедно, и докато ги вземем се замотахме и някъде към 7 ч. потеглихме за Гърция. До Благоевград пътувахме доста спокойно по магистралата - пътят е хубав, петък сутрин нямаше никакво движение. Стигнахме ли Кресненското дефиле стана страшно...  На два пъти ми се наложи да набивам спирачки, за да се размина с изпреварваща кола в насрещното, единия път беше на завой. Хора, карайте внимателно там! Пътят е опасен, изпреварването е силно непрепоръчително. На много места няма видимост. Скорост от 70-80-90 км/ч се поддържа напълно нормално на повечето места и е повече от достатъчно. Не рискувайте вашия и чуждите животи, не си струва!

 

Стигнахме границата, където минахме за минути буквално. От наша страна човекът си пиеше сутрешното кафе и само помаха да минем. От гръцка страна имаше митничар "на крак", на който дадох личните карти + малък талон на колата. Само преброи картите, погледна тази най-горе и огледа в колата дали човека е там и ни пусна с пожелание за приятен път на български език. :)

В Гърция ни посрещнаха по класически начин - на метри от КПП-то са сложили караулка за събиране на тол такси, която я нямаше последния път когато бях там (преди 5-6 години). Някак си навява асоциация на такса за вход в държавата : )) . Качихме се на чисто нова магистрала:

 

038610798.jpg

Която в един момент рязко се превърна в това:

 

038610799.jpg

Да ви кажа този път е отвратителен дори по нашите стандарти.  :wacko_2: Направо да ти изпадат пломбите... Както и да е, лошият участък не е чак толкова дълъг и след известно време премина в току що направен нов път. Май не е магистрала а скоростен път или нещо такова, защото на места няма аварийна лента, но има наистина безумни ограничения. Тук е мястото да вметна - колкото и абсурдно да ви се стори да карате с 60 км/ч на права магистрална отсечка, го правете, защото са наслагали камери навсякъде. До колко снимат, не знам, но е факт, че самите гърци си се влачат по ограниченията. Ако не друго поне са сложили огромни знаци преди камерите. 

 

До Солун пътят е спокоен, направо рай. Големият плюс на това, че всички спазват ограниченията за скорост е, че може да си пуснете темпомата и едва ли не да се возите на шофьорското място, без да трябва да правите кой знае какво. Няма къде да сбъркате посоката. Следвате пътя за Солун и Атина. Има една детелина на която платното се разделя на две - вляво е за Кавала, вдясно за Атина/Солун. Придържайте се вдясно. След това разклонение се качихме на нещо като околовръстно на Солун и там настана лудницата. Всеки влиза и излиза както си иска от магистралата. Почват едни престроявания, едни клаксони, едни присветквания, едни чудесии... Колкото повече пътувам из Балканите, все повече си затвърждавам личната теза, че в България сме най цивилизованите шофьори в региона. Между другото ако карате зад камион или автобус и отляво ви изпреварва някой с висока скорост, започва да ви свири с клаксон. Не разбрах защо, но предполагам за всеки случай, "да си знаете", да не го засечете  :D . Та да се върнем на пътуването - единия тънък момент, за който трябва да внимавате е на входа за Солун при големия завод за цимент на Титан. Там трябва да излезете от магистралата вдясно и да следвате посоката за Атина. Ако продължите ще се набиете в Солун. Общо взето оттук насетне на всички разклонения следвайте Атина, поне докато излезете от околовръстното на Солун.

 

Оттам нататък пътят става трилентов и е просто чудесен. Пак предупреждавам ограниченията за скорост варират между 110-120 км/ч, а камерите са начесто. Изкушението да се "изрежеш" по този хубав, широк и прав път е голямо, но вие си знаете...

 

038610819.jpg?r=0

 

Карахме по такъв път, до разклона за Катерини. Оттам влезнахме в нещо като крайни квартали на градчето. Тук може да пускате навигацията, че почва въртене по уличките. Като цяло има тук-там табели за Олимпиаки Акти, но си е друго с карта. Като излязохме от Катерини, минахме няколко селца докато пристигнахме на дестинацията. В Олимпиаки Акти няма как да не си намерите хотела. Селцето е изкуствено и е застроено с хотелчета и вили от местните от Катерини, които нямат директен достъп до плажната ивица. Улиците са на 90 градуса и са еднопосочни.

 

Тук е мястото за малко реклама. Отседнахме в някакво семейно хотелче Ouzas (не знам как се чете на български). Цената беше изключително приемлива и включваше закуска и вечеря. Храната беше супер, домакините изключително любезни и отзивчиви, а стаите безупречно чисти. Няма изглед към морето или Олимп, понеже хотелчетата са много нагъсто, но плажът е на 2-3 мин. пеша. Няма паркинг, спира се на улицата. През повечето време има къде да спреш пред самия хотел. На никой не му пука как си паркирал, стига да не пречиш на движението. Не работя за хотела, не познавам собствениците, просто споделям, че останахме много доволни. Ако нарушавам правилата и решите да изтриете тази част няма да се разсърдя :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Самото селище ми се стори доста заспало. Пристигнахме малко преди обед и буквално нямаше кой да те напсува. Кафенетата бяха празни, а плажът пуст. Може би още не е започнал летния сезон, може по принцип да си е така. Домакинът на хотела, в който отседнахме, каза, че лятото е по-живо. На мен лично ми хареса, защото не харесвам много тълпите и джангърите, но всеки си разбира почивката по различен начин, така че, имайте го предвид. Честно казано, не останах впечатлен от плажа. Пясъкът е от гадния, дето се лепи и беше малко мръсничко. Иначе нещата стават по добре позната схема за Гърция. Крайбрежните кафенета са си присвоили съответната плажна част и са наслагали шезлонги и чадърчета. Може да си вземете кафенце или сок за около 3€ и да си висите цял ден, никой няма да ви закача.

038610822.jpg?r=0

 

Като цяло освен да ходите на плаж, няма какво друго да правите там. Нощен живот също няма кой знае какъв. След 22 ч. работят няколко заведения за бързо хранене и няколко кафенета. Ако сте авантюристично настроени на 30-тина километра се намира Литохоро, където е началната точка за изкачване на Митикaс, най-високия връх в планината Олимп и един от най-високите в Европа (нашият Мусала го бие със 7 м. и гърците трупат камъни отгоре, за да прехвърлят височината на Мусала, но това е тема на един друг разговор : )) ).

 

Последния ден решихме да се разходим до Катерини, областния център. Типично гръцко градче. Не предлага кой знае какви развлечения. Има хубаво паркче със зоологическа градина. В центъра трафика, разбира се, е лудница. Няма къде да се спре, аз спрях на платен паркинг тук:

https://www.google.bg/maps/place/Parking/@40.2689119,22.509578,19.12z/data=!4m5!3m4!1s0x135802306f27fdef:0x99145fc6a9f05abc!8m2!3d40.2689273!4d22.5101971

Схемата с определяне на таксата беше изключително сложна и така и не разбрах каква е цената. За малко над час платих точно 1€ на автомат, а си спестих доста нерви .

 

038610823.jpg?r=0

 

В неделя се оказа, че нищо не работи. Магазин за сувенири няма. Ако искате вярвайте, 60 хиляден град няма магазин за сувенири. Питахме на едно място, казаха, че най-близките магазинчета са в Паралия, плажната им зона на 10 км. от града. В крайна сметка решихме да отскочим и до там.

 

Паралия се оказа доста оживено като преобладаваха на първо място сърбите, а после българите. Навсякъде се чуваше позната реч ; ).
По крайморската улица наистина има ужасно много магазинчета за сувенири и продават доста готини неща. Плажът ми се стори доста по-чист от този в Олимпиаки Акти.

038610824.jpg?r=0

 

Както казах имаше доста сръбски туристи, но освен това ми се строи, че както руснаците изкупиха нашия Балчик, така богатите сърби са накупили имоти в Паралия. Нещо, което доста ме изненада е, че имаше офис на сръбската радикална националистическа партия и то на доста централно място. Още не съм проучил каква им е играта там, но ми стана доста интересно:

038610828.jpg?r=0

 

След, което отпрашихме към България, че стана много късно. : )

 

В заключение, мястото е готино, особено ако човек иска да си почине за 2-3 дена от тълпите и по цял ден да се излежава на плажа без да прави каквото и да е. Втори път не бих се върнал точно тук в Гърция.

 

Малко автомобилни данни: 
- Колата беше натоварена с 4 човека и багаж, а отвреме на време като стана жега пускахме и климатик. Имаше буквално всякакъв тип каране. От такова с висока скорост по магистрала (160-170 км/ч), през нормална магистрална скорост в Гърция (110-120-130 км/ч) и "икономично каране" по второстепенните пътища и стигнем до постоянно каране на първа и полусъединител в задръстените им селища. Разходът за цялото пътуване е 5,5/100 бензин (не съм го засичал колко е реално, това са показанията на компютъра), което бих казал, че е супер добре.

- Затвърдих мнението си, че 1-литровия мотор се справя супер и извън града.

- Bolero-то е ужасно скапано. Не знам дали при мен е дефектно или принципно е бъгаво, но постоянно се рестартира и прави странни неща, а ако слушаш музика от телефона и едновременно с това пуснеш карта от Google Maps тотално умира. Трябва или едното или другото...

 

Това беше от мен за сега, надявам се този пътепис да е полезен на някой пътешественик. Успешна седмица!  :)

Редактирано от alexander80
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна, че същото това заспало местенце се превръща в сритан мравуняк през сезона :D Заприличва на някой от нашите "курорти". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До "alexander80" - Малко преди и малко след сезона, е най-приятно. Голям кеф, въпреки, че някои Магазини/Заведния не Работят :) Нещо ми се иска да разходя "Superb"-а някъде в най-скоро време, защо пък да не е в Гърция..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер маршрут и много добър пътепис :). Имам въпрос, къде беше последното ОМВ преди/на границата, че ще пътувам четвъртък за Skala Fourkas. Помня, че имаше един Лукоил точно на границата, но нямам карта за тях и предпочитам ОМВ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно е възможно и логично лятото да е по-оживено. Явно сега е момента за по-спокойна почивка там :)

 

@elmo, има преди или след Сандански. Има и до сами границата, но е на новата магистрала и е от обратната посока. Може да има и друга ОМВ, но не съм обърнал внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер маршрут и много добър пътепис :). Имам въпрос, къде беше последното ОМВ преди/на границата, че ще пътувам четвъртък за Skala Fourkas. Помня, че имаше един Лукоил точно на границата, но нямам карта за тях и предпочитам ОМВ.

ОМВ-то е точно в Сандански, на главния път в края на спускането в посока Кулата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това на Сандански го знам, помислих си,че може да са направили някъде нова по магистралата. Аз ще имам 400-500 макс км из Гръцко и ще ми е достатъчна нафтата там ако допълня.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това на Сандански го знам, помислих си,че може да са направили някъде нова по магистралата. Аз ще имам 400-500 макс км из Гръцко и ще ми е достатъчна нафтата там ако допълня.  

 

Не зареждай на Сандански, защото OMV е с надути цени там... :) Актуална информация от миналата Събота. Карай си до границата, направили са OMV точно преди границата отдясно - след Лукойл-а, влизаш си и там е на нормални цени. Пример: на Сандански беше 2.25лв/литър - на границата дизелът беше 2.10-2.12лв/литър... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много любима моя дестинация за почивка!

Благодаря ти за доброто описание на всички това, което ти се е случило! Само ще кажа, че не съм имал проблеми с Гръцките шофьори, така че това може да е твое субективно мнение.

 

Олимпиаки Акти е много малко селце, на фона на Паралия и Катерини.

 

Ние посещаваме Паралия през края на юни и е уникално за почивка. Уви манталитета на почоващите българи лесно се олавя в околността. Но какво да се прави.

 

Нивото на обслужване и сървиз смея да кажа мое мнение е много над нашите стандарти, както и по отношение на храна и как да ти вземат парите с кеф!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.