Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Прехвърляне на МПС - Промени в ЗДвП


Боре

Recommended Posts

Ти като продавач - отписваш и това беше и по старите разпоредби ... инак ще стане както го беше описал някой по-горе (следващата финансова година дължиш данъци)

 

П.П. В КАТ обявяваш само договора , в общината отписваш ... на всякъде те уверяват , че е автоматично ;)

 

Цялата ситуация е пълен абсурд.

 

1) Едни хора , които се очаква да са компетентни и изповядват ти говорят подвеждащи неща. 

2) В общината новия автомобил беше зачислен експедитивно, стария не беше премахнат въпреки, че сменя собственик и тн. 

Едното действие е автоматично, а другото не .. разбира се всичко се случва в ощърб на данъкоплатците.

 

@Боре, аз не искам да бъда освобождаван, а информиран за това какво трябва да направя. След като попитах ми бе казано, че нищо не трябва да правя и ще бъде отписано автоматично след като е пререгистрирано МПС-то.
След като се плаща за една услуга очаквам да има защо да бъде заплатена, в противен случай тази услуга е паразитна. 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Боре

    16

  • Izolini

    10

  • sauber

    10

  • shaft

    5

Най-много писали в темата

Публикувано (Редактирано)

Пичове, разбирате ме погрешно....

 

За "отписването" от Пътна полиция: 

 

До преди няколко месеца, преди последвалите промени в ЗдвП и в НАРЕДБА№ I-45 от 24МАРТ2000 г., ЗАРЕГИСТРИРАНЕ,ОТЧЕТ, ПУСКАНЕВДВИЖЕНИЕИСПИРАНЕОТДВИЖЕНИЕНАМОТОРНИТЕ

 

ПРЕВОЗНИСРЕДСТВАИРЕМАРКЕТА,ТЕГЛЕНИОТТЯХ,ИРЕДАЗА ПРЕДОСТАВЯНЕНАДАННИЗАРЕГИСТРИРАНИТЕПЪТНИПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА(ЗАГЛ.ИЗМ.ИДОП.-ДВ,БР.105ОТ2002Г.,ИЗМ.-ДВ,БР.67 ОТ2012Г.), с

 

последно  - изм.идоп.ДВ.бр.62от 1 Август 2017г.; и в двата нормативни акта, имаше ЗАДЪЛЖЕНИЕ за отчуждителя на ППС, в 14 /четиринадесет/ дневен срок -  какъвто беше и за приобретателя, да дерегистрира

 

отчужденото ППС, като предостави данни за приобретателя. Глобата варираше от 50 до 150 лева, като размерът се определяше по усмотрение от Началник на Пътна полиция !

 

В последствие, срокът стана едномесечен, какъвто е актуалният срок за регистрация на ППс при придобиване, а глобата нарастна до 200 лева, колкото е и за неспазването на този срок от приобретателя.

 

Към момента, отпадна /твърдят че е временно/ задължението за дерегистрация. Чака се чисто нова Наредба І-45, но е възможно и да се забави, тъй като има вариант и за чисто нов ЗДвП.

 

Що се отнася до редекларирането в съответната Дирекция "Общински приходи" - да, нещата "УЖ" и "БИ" трябвало да се случват автоматично, но глобално за страната - НЕ СЕ СЛУЧВА, поради което не е променен

 

и ЗМДТ. Апропо, централизираната система на данъчните - "Матеус", също временно не функционира и по нея още се работи, което също е част от проблема.

 

Та, мисълта ми е - след отчуждаване на ППС, разходете се до Пътна полиция и до съответната Дирекция "Общински приходи" към Общината/Района по местоживеене, за да ви е "мирна" главата и да си спестите

 

бъдещи ядове !

 

Впрочем, точно това е отговорът на проблема с Република Гърция, касаещ продадените и нерегистрирани от новите им собственици ППС, но и "неотписани" от предишните им такива. 

 

Ако мързеливите им и нехайни бивши собственици, си бяха вдигналите трътките и да свършат нещата за които пиша по-горе, нямаше да ги гледаме, как се жалват като оплаквачки на гробища... Защото за случаите

 

които показаха по медиите, става въпрос за отчуждавания при стария нормативен режим, 14 - дневният...  Друг е въпросът, защо пътна полиция не ги е глобила, та поне да им напомни по този начин !?!

 

Изключвам случаят с компанията за "rent a car".

 

С две думи Уважаеми, припомнете си, че живеете в България, където нови и стари порядки, понякога дори взаимно-изключващи се, са в сила, работят и съществуват едновременно. 

 

Вземете си половин ден отпуск, свършете си работа и спете спокойни.

 

 

Успешна седмица !!!

 

 

П.С. Приказката "след като съм си платил...", ще се направя, че не съм я чул !!!

 

Защото нито нотариалните такси са променени /без оглед на това, колко ни се усложни и оскъпи на нас работата, в името на Негово Величество Клиента/, нито таксите на Пътна полиция, въпреки че поне в София,

 

вече се заплаща единна такса, а не обикаляш като гламав между 10 /десет/ гишета, плащайки тук 2, там 3, там 17 лева и прочие...

Редактирано от Боре
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде колеги, да ви е честита,

 

свързаността между Министерство на

 

Финансите и Министерство на вътрешните

 

работи !!!

 

Или, както пее рапЕрът Дриско от Габрово -

 

"Било, к'вот било..."

 

С риск да ме накажат дисциплинарно, ето

 

каква информация ни спуснаха от Нотариална

 

Камара на Република България:

 

"УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

 

Уведомяваме Ви, че услугата за свързаност на СППТЕАУ-МВР с МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ /Местни данъци и такси/, с която се извършва проверка за платените данъци на ППС, работи.

 

Считано от 14.06.2018 година, за срок от 2/две/ седмици, се намираме в тестов период, от който ще бъде направен анализ от МВР и МФ за работата на системата.

 

Бихме желали да помолим, всички нотариуси за съдействие и коректност.

 

Предварително благодарим за оказаното съдействие!

 

СЪВЕТ НА НОТАРИУСИТЕ на НОТАРИАЛНАТА КАМАРА"

 

Демек, дори досега, някой да е успял,

 

някак да излъже системата, вече Нъцки !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...

Синът ми иска да ми прехвърли автомобила си, но е съсобственик с приятелката си. След 6 месеца ще скючат брак. Как е най-добре да се процедира с най-малко разходи? Директна покупко продажба, да изчакам 6 месеца и да ми го дарят или друг начин. Благодаря Ви предварително за отговорите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори да се изчакат въпросните шест месеца, то с въпросната приятелка вие пак няма да станете роднини по права линия. По тази причина няма разлика дали сега ще има дарение от сина и покупко-продажба от приятелката, или след шест месеца. Единствената икономия (сега или тогава) в сравнение с чиста покупко-продажба ще е в частта "Данък при възмездно придобиване на имущество" върху половината от застрахователната стойност на МПС, предмет на прехвърлителната сделка. Въпросния данък варира между различните общини, но е с таван 3%

 

Чисто лично и неангажиращо мнение - аз съм върл противник на даренията, дори когато стават между роднини. А когато става въпрос за такива сделки за икономия от 50-100 лева... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12.01.2022 г. at 10:24, Izolini написа:

Дори да се изчакат въпросните шест месеца, то с въпросната приятелка вие пак няма да станете роднини по права линия. По тази причина няма разлика дали сега ще има дарение от сина и покупко-продажба от приятелката, или след шест месеца. Единствената икономия (сега или тогава) в сравнение с чиста покупко-продажба ще е в частта "Данък при възмездно придобиване на имущество" върху половината от застрахователната стойност на МПС, предмет на прехвърлителната сделка. Въпросния данък варира между различните общини, но е с таван 3%

 

Чисто лично и неангажиращо мнение - аз съм върл противник на даренията, дори когато стават между роднини. А когато става въпрос за такива сделки за икономия от 50-100 лева... 

 

Браво гусин Ицо @Izolini, но ако ми позволите, ще направя едно маааалко уточнение - няма да има дарение от сина и покупко-продажба от приятелката, а дарение от двамата /данък 5 % върху 1/2 от стойността на автомобила/ или продажба от двамата /данък 3 % върху цялата стойност на овтомобила/. 

Иначе, нотариалните такси са еднакви и за двата вида сделки ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да попитам и аз са следното :

 

Преди пет /5/ години съм продал кола със всички подробности на сделката, имам Нотариален акт и номера  за отписване от Община и КАТ, платена сума .

Преди няколко дни ми се обажда мъж, който е бил втори или трети купувач и иска да знае какво съм правил по колата и други неща. 

Отказах да отговоря, защото аз съм я продал и не е моя работа да следя новата регистрация от купувача.

За мен това означава, че този която е купи от мен, не я е вписал на свое име в КАТ и Община на местоживее, след това я продал да втори и т.н.

 

Кофти ми  е ,че има лични данни като ЕГН, адрес, телефон , които  за  на документите там.

Какви последствия може да има за мен?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като първа мярка, проверяваш в Пътна полиция дали наистина купувачът не я е регистрирал на свое име. 

След това, може да обсъждаме възможните хипотези ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Боре написа:

Като първа мярка, проверяваш в Пътна полиция дали наистина купувачът не я е регистрирал на свое име. 

След това, може да обсъждаме възможните хипотези ;)

Новата система за промяна на собственост позволява ли прехвърляне на база предишен договор, без да е сменен талона в КАТ? До колкото си спомням за идентификация имаше избор от "Свидетелство за регистрация на МПС" и "Регистрационен талон". Питам, защото

Преди 2 часа, shotik написа:

Преди няколко дни ми се обажда мъж, който е бил втори или трети купувач

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, Izolini написа:

Новата система за промяна на собственост позволява ли прехвърляне на база предишен договор, без да е сменен талона в КАТ? До колкото си спомням за идентификация имаше избор от "Свидетелство за регистрация на МПС" и "Регистрационен талон". Питам, защото

 

Не Ице, не позволява. В момента в който въведеш в графа "Собственик - Продавач/Дарител", лице различно от вписаното в Свидетелството за регистрация, системата автоматично прекратява процедурата и ти изпраща мейли, съобщения и прочие, с основанието "Няма съвпадение между данните за собственик"  !

 

А, относно "втори, трети купувач", Шотик има предвид купувач на принципа "Ето ти парите, на ти ключовете и документите" ;)

 

Преди 2 часа, shotik написа:

За мен това означава, че този която е купи от мен, не я е вписал на свое име в КАТ и Община на местоживее, след това я продал да втори и т.н.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То не е задължително да не е прехвърлена колата и в КАТ, може и да е. Но може новия първи собственик просто да си е пазил всички документи от покупката включително и номера на колегата и да ги е дал на следващия който е купил колата. Не е много правилно, особено ако не е предупредил преди да сподели телефония номер, но хора всякакви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

А може ли собственик, който е променил адресната си регистрация, а не е пререгистрирал колата на новия адрес да я прехвърли. Личната карта е с нов адрес, а свидетелството за регистрация е със стария ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може няма проблеми. Тази седмица правих точно това.Продадох кола на талона на която адресът беше този от старата ми лична карта, който е различен от настоящия ми адрес. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.01.2022 г. at 17:53, ogich написа:

А може ли собственик, който е променил адресната си регистрация, а не е пререгистрирал колата на новия адрес да я прехвърли. Личната карта е с нов адрес, а свидетелството за регистрация е със стария ?

 

Автомобил адрес няма. Има само собствебик/ци :)

Няма никакъв проблем с това. В КАТ знаят актуалният ти адрес, тъй като имат връзка с БДС (български документи за самоличност), където пък си сменил адреса с новата лична карта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.01.2022 г. at 17:53, ogich написа:

А може ли собственик, който е променил адресната си регистрация, а не е пререгистрирал колата на новия адрес да я прехвърли. Личната карта е с нов адрес, а свидетелството за регистрация е със стария ?

 

Може, няма проблем за това. Би трябвало, ако четем/гледаме "буквата на закона", но реално няма.

 

Преди 7 часа, sauber написа:

 

Автомобил адрес няма. Има само собствебик/ци :)

Няма никакъв проблем с това. В КАТ знаят актуалният ти адрес, тъй като имат връзка с БДС (български документи за самоличност), където пък си сменил адреса с новата лична карта.

 

И е така, и не е така...

 

Да, бидейки неодушевен предмет, няма адрес. Но все още, има т.нар. местодомуване, т.е. - адрес на който обичайно се намира автомобилът и който не може да бъде различен от този на собственика, респективно същият се вписва и в свидетелството за регистрация.;)

 

Друг е въпросът, че всеки собственик на МПС, при промяна на постоянния му адрес, следва в законово указания срок, да уведоми съответното подразделение на пътна полиция и да си смени свидетелството за регистрация. Дори има предвидена глоба. B)

 

Остави "връзката" с данните от документите за самоличност /не е "връзка с БДС"/, по важното е че имат връзка с БДН /база данни население/ и ако решат да си вършат работата, ще трябва да глобят половина собственици на ПС в България. Но понеже са мързеливци, реално НЕ знаят актуалния ти адрес, а само този който е вписан в документа за самоличност :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Боре написа:

 

Може, няма проблем за това. Би трябвало, ако четем/гледаме "буквата на закона", но реално няма.

 

 

И е така, и не е така...

 

Да, бидейки неодушевен предмет, няма адрес. Но все още, има т.нар. местодомуване, т.е. - адрес на който обичайно се намира автомобилът и който не може да бъде различен от този на собственика, респективно същият се вписва и в свидетелството за регистрация.;)

 

Друг е въпросът, че всеки собственик на МПС, при промяна на постоянния му адрес, следва в законово указания срок, да уведоми съответното подразделение на пътна полиция и да си смени свидетелството за регистрация. Дори има предвидена глоба. B)

 

Остави "връзката" с данните от документите за самоличност /не е "връзка с БДС"/, по важното е че имат връзка с БДН /база данни население/ и ако решат да си вършат работата, ще трябва да глобят половина собственици на ПС в България. Но понеже са мързеливци, реално НЕ знаят актуалния ти адрес, а само този който е вписан в документа за самоличност :D 

 

Не познавам нито един човек, който при смяна на адреса да е отишъл в КАТ за да подаде уведомление. Аз самият през 2015г. смених адрес. Случайно ми направи впечатление, че на талона на колата въобще има адрес. Обадих се в КАТ с казуса, обясниха ми, че не е необходимо да правя каквото и да е и те ще си го прихванат. Тъй като не вярвам на анонимни становища по телефона, после помолих познат на пост в МВР да се обади, че някой да му потвърди и на него. Потвърдиха му. Там съм чувал, че от БДС си дърпат инфо. Като ходя в КОС, също дърпат от БДС всичко (снимка, адреЗи и прочие). Не знам. МВР е тва все чак. Едновременно може да се очаква всичко и абсолютно нищо...

Важното е, че човека няма нужда да прави каквото и да е :)

 

п.с. - Продължавам да съм човек, който НИКОГА не е получавал фишове на адрес, нито е бил търсен за връчване. Не знам каква е причината, но грам не се оплаквам  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.